User
Pass
2FA
 
 

Ce ai face daca ar intra un hot in casa
Go to page 1, 2, 3  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash
Author Message8241
Summer :)
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 31-12-2016 13:36)
Joined: 13 Dec 2016
Posts: 1136, Topics: 123
Location: Romania

Reputation: -351
Votes: 38

 
Post Posted: 26-12-2016, 10:05:24 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Stateam si ma gandeam... Bai, oare ce as face daca ar intra unu peste mine in casa? Sa zicem ca e seara, toata familia doarme si auzi usa, nu stii ce sa faci crezand ca e un membru al familiei. A doua zi, toata familia plange ca au ramas fara bani. Sau altfel, vi acasa de la scoala/ munca si vezi ca ai usa sparta si mai nimic in apartament? Dar daca ai vedea hotul in casa in timp ce tu vi linistit acasa? Ce ai face, cum ai reactiona?
Povestea mea: Eu ma gandeam ca in cazul in care ar veni un hot peste mine in casa, m-as pune pe pervazul geamului si as urla cat mai tare( stand la bloc). Dar asta e cam riscant, avand in vedere ca stau cam la etajul 3. Insa vecinii au aer conditionat si acele ventilatoare pe care pot cadea, deasemena mai am si un brad imediat langa bloc.

Sper sa dezvoltam cat mai mult acest topic, va astept pareriile.( sa nu veniti cu comentarii gen- Eu sunt Hercules, il tai in bucati daca vine peste mine)


@Summer

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Paragon

[The Chosen One]



Status: Offline
(since 17-07-2022 05:43)
Joined: 21 Jun 2008
Posts: 23706, Topics: 796
Location: Bulgaria

Reputation: 2597.9
Votes: 215

Post Posted: 26-12-2016, 12:20:42 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Deci tu ai sta pe pervaz de unde hotul te poate impinge....Mai si strigi ca sa iti faci anuntata prezenta, bad idea. Ai de ales, ori il iei prin surprindere si ii dai K.O, deci da, te lupti cu el, ori anunti politia, dar categoric nu te urci pe pervaz si wtf...urli ca Tarzan.
Ai pistol? Foarte bine, un avantaj, ai sprei cu piper? Excelent. Ai tazer? O sa faca dansul epilepticului cateva secunde pe podea. Ai optiuni rationale, dar faza cu pervazul....poti pur si simplu sa te arunci de pe pervaz, ca sunt sanse mari sa te arunce el daca nu.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Summer :)
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 31-12-2016 13:36)
Joined: 13 Dec 2016
Posts: 1136, Topics: 123
Location: Romania

Reputation: -351
Votes: 38

 
Post Posted: 26-12-2016, 12:26:31 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ideea e ca nu stii cine intra dupa tine, daca vine o matahala cu muschi de te taie imediat, daca vine cu cutit la el. Si da, pana vine in camera, daca il aud, urlu pana ma aude toata lumea, dupa intru iar in casa, stau dupa usa si bang, ii bag cutitu in gat.. Dar sunt curios, am voie sa il omor daca intra peste mine in casa si nu am de ales?

Apropo, pana suni la politie si aia de acolo sunt gen... Cine esti, unde stai, cati ani ai, care e problema... Am trecut prin asta si eram la telefon gen- Trimite odata politia ca astia se taie aici... Si inca un subiect interesant...


Si inca un subiect interesant: Bate cineva la usa, te uiti pa vizor sa vezi cine e, tine mana pe vizor, devine insistent si mai bate odata? Ce ai face?

Eu m-am gandit la- sun la politie in timp ce sunt langa usa si am un cutit in mana, le zic la telefon, tare, sa auda si respectivul ca sun la politie. Si poate voi ziceti aici, pai si daca e frate-tu, sora-ta care iti face o farsa... pai politia nu are ce sa imi faca daca le zic asta la telefon, pana la urma putea sa se intample ceva rau si daca e un prieten sau ceva, vai de viata lui ca politia oricum vine si va fi pedepsit ptr fapta. Revenind, si daca ala da tare in usa sau face ceva de genul??? Ce sa fac...?


@Summer

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Juhziz

[🌟Most Wanted]



Status: Offline
(online 1 week ago)
Joined: 07 Jun 2012
Posts: 8405, Topics: 314
Location: Destination Unknown

Reputation: 2821.7
Votes: 133

     
Post Posted: 26-12-2016, 14:45:10 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Iau ce apuc la mana si direct in cap, daca nimeresc bine daca nu aia e. -

-

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Summer :)
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 31-12-2016 13:36)
Joined: 13 Dec 2016
Posts: 1136, Topics: 123
Location: Romania

Reputation: -351
Votes: 38

 
Post Posted: 26-12-2016, 16:22:30 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Juhziz wrote:
Iau ce apuc la mana si direct in cap, daca nimeresc bine daca nu aia e. -


Si dupa iti baga cutitu' in gat. Daca vede ca ai intentia sa il omori crezi ca nu lupta si el pentru viata lui?


@Summer

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Juhziz

[🌟Most Wanted]



Status: Offline
(online 1 week ago)
Joined: 07 Jun 2012
Posts: 8405, Topics: 314
Location: Destination Unknown

Reputation: 2821.7
Votes: 133

     
Post Posted: 26-12-2016, 16:23:50 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Asta e, soarta -

-

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Paragon

[The Chosen One]



Status: Offline
(since 17-07-2022 05:43)
Joined: 21 Jun 2008
Posts: 23706, Topics: 796
Location: Bulgaria

Reputation: 2597.9
Votes: 215

Post Posted: 26-12-2016, 16:45:58 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Legea din Romania ii definitia la full retard. Cred ca nu ai voie sa il omori daca intra peste tine in casa, nici daca te ameninta cu arma, ca faci tu puscarie din cate stiu....ca sa vezi tu logica pe astia de la guvern.
Sa vedem urmatoarea parte, tu urli pe balcon....pai cam acelasi lucru o sa fie intrebat si altul care cheama politia, cam tot acelasi interval de timp. Iar daca cineva face o farsa, asta ii treaba lui, si decizia ta daca chemi politia sau nu, trebuie sa cunosti aici. Daca hotul incepe sa dea in usa, pai aici depinde si ce usa ai, daca ii din aia metalica, poate sa dea linistit, ca se plictiseste, creaza prea mult sunet, atrage atentia, un hot destept nu se risca sa ramana acolo, cat despre hotul prost, alta poveste. Daca ii usa de carton si alte porcarii, pai esti cam screwed. De aceea ii bine sa stii ceva arte martiale, krav maga, sistema, etc. Ca asta ma enerveaza in ziua de azi la multi, ei se plang, dar nu fac nimic sa schimbe asta, se considera slabi, dar nu fac nimic sa schimbe asta. Cateva luni de krav maga de exemplu si ai invatat cum sa ii iei arma unuia in cateva secunde, apoi tu esti la putere, simplu. Uite ce simplu rezolvi un gainar din asta care incearca sa intre peste tine. Cat despre cel care bate de 2 ori la usa...asta nu ii insistenta, odata ii odata, a doua oara ii ca cine stie, poate omul nu a auzit, exista si sonerie, dar daca insista, a treia oara, a patra oara, pai aici poti sa ai ceva banuieli. Poti sa cumperi permis de port-arma, o arma desigur, si ce alte exemple ti-am dat mai sus. Desi cu un tazer sau spray cu piper poti rezolva multe, l-ai facut K.O cu un genunchi in gura, si linistit poti chema politia apoi. Sunt multe optiuni, dar prima data recomand artele martiale, rezolva multe.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Summer :)
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 31-12-2016 13:36)
Joined: 13 Dec 2016
Posts: 1136, Topics: 123
Location: Romania

Reputation: -351
Votes: 38

 
Post Posted: 26-12-2016, 16:52:35 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Pai merita sa faci sala, etc doar pentru asta? Nu sunt politist sau orice altceva legat de acest lucru si nici nu vreau sa devin asa ceva. Sa zici ca am nevoie de sala. Eu vreau sa imi vad de studiile mele pe viitor nu de asta si pe moment nu prea stii ce sa faci, si nu zice chestia cu usa de lemn. Am usa destul de groasa, din lemn cu fier la mijloc si cu nush ce ca sa protejeze, intelegi, e destul de buna, dar daca sare ca animalul in ea de mai multe ori, se rup butucii aia. Sau sa uiti usa deschisa, acum ca vorbim de colindatori... Pai aia bat la usa, si daca nu le deschizi dau cu picioru( am patit, dar stati linistiti ca le-am rupt gatu') si boom, se deschide. Se uita stanga dreapta sa nu fie niciun vecin si se baga in casa, fura ce fura si fuge. Si sa fim seriosi, vin gogosarii( politisti, gogosi, v-ati prins?) si nu sunt in stare de nimic. Acum sa ne gandim si la partea rea cand esti plecat si vi acasa. De asta este recomandati sa ai banii in banca. Deoarece nu prea are ce sa faca cu cardul respectiv si... Nu poate sa scoata mai mult de 1000 lei, si ar fi gasit usor de politie...

@Summer

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Paragon

[The Chosen One]



Status: Offline
(since 17-07-2022 05:43)
Joined: 21 Jun 2008
Posts: 23706, Topics: 796
Location: Bulgaria

Reputation: 2597.9
Votes: 215

Post Posted: 26-12-2016, 17:10:22 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Am zis eu de sala? Crezi ca iti trebuie neaparat sala ca sa ii dai unuia intr-un punct slab? Nope. Sala only ii pentru a impresiona gagici, artele martiale ii pentru a te apara si a te cali, sa fi rezistent la lovituri, ca degeaba sala daca nu ai calire.
Si ce studii si viitor daca tu nu ai habar sa te aperi, iar ala vine la tine si iti pune cutitul la gat, iar tu nu stii cum sa scapi? Te poti freca in el viitor, ce faci, te tot bazezi pe altii sa te apere? Asta ii mentalitatea unui las, alege ce vrei sa fi.
Am vazut usi care nici cu berbecul nu au reusit sa il sparga, cel putin nu in cateva secunde, minute intregi, peste 5, crezi ca hotul ii mai tare ca un berbec? Crezi ca se risca el sa faca galagie si sa atraga atentia doar ca sa intre peste tine? Pai sa nu uitam ca mai sunt si alti vecini care pot sa cheme politia, nu se risca astia sa stea mult in lumina de obicei, ar fi prostesc, chiar si pentru amatori.
Ti-am dat cel putin 4 optiuni, ai de unde alege. Invata sa te aperi, ca degeaba esti genul ala "geek" care invata multe si altele, viitor asigurat, salar de miliarde, relatii si alte chestii, daca ala vine la tine si te sfarseste pe tine si toata munca ta in cateva secunde pentru ca tu refuzi sa inveti cum sa te aperi. Timp ai, trebuie doar vointa aici, si poti si cu studiile si alte chestii.
Cat despre cand esti plecat de acasa. Pai daca simti ca locuieste intr-o zona vulnerabila, pai usa rezistenta, alarma, notificari pe telefon, camere de supraveghere, sunt multe chestii. Desigur ca trebuie sa ai si bani pentru asa ceva.





Last edited by Paragon on 26-12-2016, 17:15:04; edited 1 time in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Summer :)
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 31-12-2016 13:36)
Joined: 13 Dec 2016
Posts: 1136, Topics: 123
Location: Romania

Reputation: -351
Votes: 38

 
Post Posted: 26-12-2016, 17:14:19 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Pai, tu faci arte martiale? Eu cel putin imi vad de studii si dupa plec in State la frate-miu. Si nu are cine sa ma bata in San Fransisco... Si probabil voi face ceva pe viitor. Dar sa fim seriosi. Nu prea ai ce face daca vine unu bun peste tine. Nu prea sunt hoti prosti care sa vina peste tine in casa fara sa stie nimic despre tine,etc.. Si nu vine nimeni fara cutit, ceva. SI imi vorbesti mie de vecini? Mama mea a trecut prin ceva de genul si vecinii mai mult se faceau ca nu au auzit si au inchis usiile, etc. Suntem in Romania sefule, nu sare nimeni. Esti pe cont propriu in apartament chiar daca ai 50 de vecini. Nimeni nu sare sa te ajute

@Summer

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Paragon

[The Chosen One]



Status: Offline
(since 17-07-2022 05:43)
Joined: 21 Jun 2008
Posts: 23706, Topics: 796
Location: Bulgaria

Reputation: 2597.9
Votes: 215

Post Posted: 26-12-2016, 17:27:11 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ah...crezi ca USA ii mai sigura decat Romania la capitolul furturi si alte chestii? Nope.
Daca vine unul mai bun peste tine, pai asta este, ai tazer, spray cu piper, ai o posibila arma, deci ai si alte optiuni cu care sa te aperi. Poti sa nu faci arte martiale, dar cam si alea sunt recomandate ca o ultima defensiva. Again, timp ai, cu tot cu studii. Degeaba diploma daca nu te pricep la practica, sa ai experienta pe teren in domeniul respectiv. Am prieteni care si cu job, platit destul de bine, isi fac timp pentru antrenamente, deci au vointa. Tu o ai?
Depinde si in ce zone traiesti, ca sunt zone unde vecinilor le pasa, ca se gasesc mai rar, asta ii alta mancare de peste.
Tu confunzi furtul random cu jaful organizat, care ii aproape de jefuirea de banci. Hotii care fura din case/apartamente sunt din astia care nu vin complet organizati, plus ca tu sa fi luat in vizor de catre astia profesionisti, trebuie sa fi bogat. Daca tu esti intr-un apartament sau o casa din asta casual, salar din astia casual, ca si cu studii, la inceput in USA nu te astepta la salarii din astea de vis, nu o sa fi luat in target de marii hoti de acolo, poate o sa fi luat in target de amatori din astia. Gen cum 2 hoti au intrat peste unul in casa, dar culmea ca "victima"....desi nu stiu cine ii victima in cazul asta, era un munte de om de 100 si ceva de kile, acuzat de viol in trecut, sa nu uitam ca era si ***, iar ca rasplata, i-a sodomizat timp de 2 zile pe acei hoti -. Uite inca o optiune, daca iti plac chestiile bolnave -.
Sincer, nu rezolvi multe daca dramatizezi cu "daca ala ii atata". Pai daca ala ii atata, tocmai de aia trebuie sa stii unde sa dai si sa ai antrenament, in care puncte slabe. Ca poti sa ai muschii pamantului, aia nu protejeaza bilutele, ficatul, plexul, gatul, etc. Cum ai zis si tu, esti pe cont propriu, de cele mai multe ori, iar daca nu sunt altii sa te ajute, mai ramai tu, daca tu nu te poti ajuta, pai atunci nu mai are nimeni ce face, daca tu nu vrei sa te ajuti, degeaba incearca altii sa te ajute mai mult.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Summer :)
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 31-12-2016 13:36)
Joined: 13 Dec 2016
Posts: 1136, Topics: 123
Location: Romania

Reputation: -351
Votes: 38

 
Post Posted: 26-12-2016, 17:41:54 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ok, o luam cum zici tu. Eu ma duc la o facultate in Timisoara si stau in chirie. Am colegi, afla si ei cine sunt de unde sunt, etc. Chestiile astea se afla. Si ma trezesc ca ma urmaresc niste mafioti pe strada, prieteni cu un coleg de-al meu care le-a spus totul despte mine si afla unde stau, toate cele. Iti dai seama ca o sa fiu mort de foame dar as avea cativa bani acolo... Cred ca ti-am dat raspunsul...

@Summer

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Paragon

[The Chosen One]



Status: Offline
(since 17-07-2022 05:43)
Joined: 21 Jun 2008
Posts: 23706, Topics: 796
Location: Bulgaria

Reputation: 2597.9
Votes: 215

Post Posted: 26-12-2016, 17:59:24 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Esti paranoic deja, dar merge si optiunea asta. Sa vedem, ca un coleg sa iti faca asta, sa trimita nu un hot, ci un mafiot dupa tine, iar mafiotii sunt din astia mai organizati, trebuie sa ii fi facut tu ceva, ceva rau de tot, ca trebuie sa existe un motiv. Depinde si cu ce oameni alegi sa iti petreci timpul, daca sunt ok, bun, daca sunt idioti, evita-i.
Ai zis si tu, tii banii pe card, ca asa nu o sa mori de foame, iar cardul ii cu tine, deci numai obiecte poate sa iti fure, iar de murit de foame nu prea ai cum....numai in cazul in care te hranesti cu obiecte.
Daca stai la camin, acolo ii aiurea, oricum, daca ceva lipseste, cel sau cei care stau cu tine in camera vor raspunde, politia ar putea rezolva, nu s-ar risca aia sa fie suspecti sau sa faca puscarie pentru o mica razbunare, daca stai intr-un apartament, poti incerca acele metode de securitate, camera, alarma, etc.
Sunt optiuni destule, trebuie curaj in general sa le aplici. Faci studii, deci ar trebui sa ai logica dezvoltata, ar trebui sa stii cum sa fi precaut. Incearca sa nu fi genul ala de "lab rat", "geeky" si alte chestii, ca pe aia nu ai cum sa ii ajuti decat daca o sa experimenteze cateva chestii mai nasoale, iar eu nu as vrea sa te vad pe tine sau altii cum ati experimenta chestii nasoale de genul ca sa invatati cum sa fiti precauti. O poti face inainte si sa fi pregatit pentru acele chestii. Intra unul peste tine? Spray cu piper, i-ai dat durere si temporar ii orb, apoi tazer, ii la pamant, ma incearca si altele? Ii dai un genunchi in gura si ii K.O, apoi il legi, suni politia si gata. Dar daca esti genul "Vai, te rog sa nu ma ranesti, ia ce vrei, dar nu ma impusca, te implor"....pai sincer, si eu te-as impusca, ca nu imi place milogeala -.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Summer :)
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 31-12-2016 13:36)
Joined: 13 Dec 2016
Posts: 1136, Topics: 123
Location: Romania

Reputation: -351
Votes: 38

 
Post Posted: 26-12-2016, 18:03:24 | Translate post to: ... (Click for more languages)

In primul rand, e leaganul aberatiilor. Ce vrei sa fac? sa imi zici chestia asta si sa zic. Ah, mersi, esti un geniu, T/C. Mai dezvolt si eu ideea

Acum sa ne bazam pe ceva, ce as putea pati daca ii zbor creierii sau daca ii bag un cutit in cap daca e la mine in casa si am facut totul ca sa pot ramane eu in viata?


@Summer

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Paragon

[The Chosen One]



Status: Offline
(since 17-07-2022 05:43)
Joined: 21 Jun 2008
Posts: 23706, Topics: 796
Location: Bulgaria

Reputation: 2597.9
Votes: 215

Post Posted: 26-12-2016, 18:37:53 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ti-am zis odata. In Romania ii legea aia de tot rasul, deci faci tu puscarie daca ii zbori creierii. In USA poti sa ii zbori creierii linistit, a fost auto-aparare, deci scapi. Chestia ii sa stii cum sa te aperi. Mai depinde si de zona unde locuiesti, daca de exemplu in USA ti-ai gasit chirie fix in ghetto, pai acolo esti mancat daca ramai cu mentalitatea asta "daca ala ii mai mare", "daca ala ii mai verde", "daca ala ii mai mafiot", "daca ala ii mai asa". Nu. Ti-am dat optiuni, cam toate optiunile posibile pentru defensiva, de aici incolo depinde de tine daca vrei sa le aplici sau nu, ca eu nu mai am cum sa te ajut daca nu planuiesti sa te mobilizezi. Inca un sfat, nu fi paranoic, crezand ca aproape toata lumea incearca sa te jefuiasca, ca nu esti bogat si alte chestii ca sa se merite, ca poate ii dai in cap la unul care are acelasi drum ca si tine, iar la sfarsit te trezesti ca ai batut un nevinovat -.
Si inca ceva, daca enervezi pe careva, de obicei acel careva vine sau trimite pe careva sa te bata, nu sa te jefuiasca, iar pentru asta iti trebuie....bingo, ti-am zis mai sus.
Tu ca sa fi jefuit de astia profesionisti, hackeri, mafioti si oameni de genul, pai trebuie sa ai bani cu caruta sau trebuie sa detii informatii din astea valoroase. Ai cumva aceste calitati? Ca daca nu le ai, pai in cel mai rau caz o sa te confrunti cu gainari din astia mai amatori. Nu te astepta sa vina peste tine Yakuza, Bratva, triadele, mafia italiana, hackeri si alti profesionisti, ca doar nu o sa isi consume ei resursele pe cineva care castiga salariul din Romania sau putin peste asta, sau cat ii in USA, 2000-3000$. Cand stai undeva, trebuie sa arati ca nu esti vulnerabil, ca daca cineva te simte, pai atunci incepe distractia.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash  
Go to page 1, 2, 3  Next    


The time now is 25-04-2024, 21:48:37
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x