User
Pass
2FA
 
 

Creșterea mușchilor și a greutãții (kg) !
Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Politics & Social
Author Message7332
-P!C@-

[Simply Normal]



Status: Offline
(since 21-04-2022 19:07)
Joined: 28 May 2012
Posts: 21086, Topics: 1601
Location: Constanta

Reputation: 1870.3
Votes: 781

Post Posted: 14-05-2016, 08:51:38 | Translate post to: ... (Click for more languages)

El are 16 ani, nu realizeaza ce va pati, lasti-l, o sa ia toate suplimentele, o sa ramana la 1.70 si e totul ok. De ce sa faca sport? cu ce-l ajuta? hai sa ia suplimente. Parintii tai stiu si accepta? tie ti-ar trebui o bataie buna sa-ti vina mintea la cap. Ti s-au explicat mai sus tot ce poti pati dar nu poti realiza. Nu crezi ca arati mai bine cand ai 1.80 macar? Nu vei face nimic cu suplimentele care le iei acum, niciodata.
Quote:
Sheik-ul îl fãceam din 2 cupe de proteina și 500 ml lapte, apoi îl amestecam cu mixerul, dupã ce am bãut jumãtate din el stãteam în jur de 25min apoi începeam antrenamentul, dupã ce terminam antrenamentul terminam de bãut restul din Sheik.

Shake-ul ala ar trebui sa fie o cana de lapte si atat, mama lui de shake.
Ti se pare ca ala la 19 ani e maestru? - O da. Sunt curios ce aparat ai folosit pentru triceps. Tu trebuie sa inepi sa iti lucrezi spatele, tricepsul, picioarele, cum vrei tu sa iti dezvolti muschii respectivi? Cu toate chimicalele? Fa un sport cum ti-au zis toti care au o treaba cu asta.




2 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Cm.PuNky

[370HSSV 0773H]



Status: Offline
(online 2 weeks ago)
Joined: 05 May 2012
Posts: 32814, Topics: 382
Location: Partea radioactiva a Raiului

Reputation: 5160.1
Votes: 729

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 14-05-2016, 09:06:33 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Blade22 wrote:
În primul rând, prietenul acela unde fac eu sala are 19 ani, a fãcut box 3ani, acuma face doar sala. Tatãl lui a fãcut sala de mic, eu zic ca nu sunt chiar de doi bani sau nu știu cum ia-ți considerat voi.
Când am mers la sala pentru prima oara, a început sa îmi explice cum sta treaba cu fiecare aparat, ma învãțat cum sa inspir și sa expir.
La început am fãcut doar flotãri și abdomene. Dupã câteva zile bune am trecut la gantere etc.
Sheik-ul îl fãceam din 2 cupe de proteina și 500 ml lapte, apoi îl amestecam cu mixerul, dupã ce am bãut jumãtate din el stãteam în jur de 25min apoi începeam antrenamentul, dupã ce terminam antrenamentul terminam de bãut restul din Sheik.
Antrenamentuk dura aproximativ 1ora. Fãceam câte 4 serii cu încãlzirea 5 serii, la fiecare aparat.
Totuși nu vreau sa ma las de sala.
O treaba mai am de zis, dacã fac acasã flotãri, abdomene, pe lângã astea am o bara unde mai fãceam și tracțiunii, la tracțiuniile pe care le fac, includ toți mușchii, adicã am cautat niște exerciții la bara și Am vãzut ca poți lucra spatele, pieptul, umeri, abdomenul, bicepși, triceps ul.
Voi încerca sã alerg sa ma dezvolt mai mult, sa înot mai mult.


Ai baut incorect shake-ul de proteine, exista pudra speciala inainte de antrenament si speciala dupa, tu ai luat acelasi fel inainte si dupa, iar ca suplimentele sa isi faca efectul trebuie sa te antrenezi corespunzator cu greutati mari, repetari corecte si parerea mea ii sa te apuci de studiat sportul mai profund apoi sa experimentezi diferite metode, cand gasesti metoda care ti se pare potrivita planului tau atunci incearca sa te tii de ea 6 luni fara sa iei suplimente, daca nu functioneaza inseamna ca corpul tau nu are nutritia sau odihna necesara.

Exista un sport numit Calysthenics, faci muschi din flotari, tractiuni etc.


~Iert dar nu uit~
Life is movement. Once you stop moving, you're dead. Choose life.
- Eugen Sandow
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
leonad3s

[MAD SNAIL]



Status: Offline
(since 02-03-2024 20:21)
Joined: 11 Apr 2013
Posts: 1553, Topics: 79
Location: Cluj-Napoca

Reputation: 1550.6
Votes: 145

        https://www.origin.com/irl/en-us/profile/achievements 
Post Posted: 14-05-2016, 09:34:33 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Oricum ar fii la varsta ta nu e recomandat sa faci sala cu presa si greutati mari man ai 16 ani o sa tragi toata viata dupa aiurea ca tu iti busesti articulatiile acum si ca ramai micut si indesat.
Nu e foarte cool sa fii asa mai incolo doar ca sa areti acum sa zicem bine..
Insa tu aici nu ai dat niste detalii cum spunea si Paragon .. pentru ce vrei sala si muschi ? Sa areti bine sa vina fetele la tine , sau sa ii dai un pumn la unul pe strada si sa il lasi lat ?
Orice varianta ar fii revin nu iti recomand sala , proteine si alte prostii la varsta ta.
Vrei sa areti bine ? Fa natural sport , alearga , inot etc. Vrei sa fii calit ? chiar daca esti mai uscatel si nu ai masa pe tine ? dar sa fii calit ? Ia o secure du-te la bunici si zi sa iti dea de lucru sa spargi lemne , sa lucrezi efectiv un loc bun de calit ar fi sa lucrezi pe vara in constructii.. mai faci un ban muncit inveti si tu ca banii nu cresc in copaci si te mai si calesti + inveti meserie cat de cat Doamne fereste in viata poate nu mai poti de sus din creier sa faci ceva.. ai spatele si mainile si stii sa te descurci nu esti muritor de foame.
Cu tractiunile si flotarile + abdomene mi-a placut , nu esti total pierdut inca.. nu te baga la tractiuni foarte grele si complicate si alte minuni pentru ca nu ai muschii necesari si nu o sa reusesti sa le faci + revin iti strici articulatiile daca nu stii cum sa le faci si te fortezi aiurea crezand ca le faci bine.
Fa serii de tractiuni normale apoi flotari abdomene pentru picioare ia o bicicleta si du-te pe dealuri mult si bine , sunt exercitii gen Planca frontala , laterala care te mai ajuta pentru abdomen muschii de la spate picioare maini dar cel mai mult lucreaza abdomenul.
Apoi du-te si lucreaza ceva orice apuci sa lucrezi lucreaza la bunici ce apuci , nu ma intelege gresit nu te imping sa mergi la lucru pe santiere ca sa iti faci un viitor acolo. No man dar te imping sa mergi pe vara cel putin cate o luna o luna jumate - ai doar de castigat + te calesti foarte bine.
Fa sport cum ti-am spus si in postul anterior inot volei baschet ceva care sa te dezvolte calumea cele 3 sporturi care le-am enumerat 90% te ajuta sa te dezvolti asa cum trebuie exact ca sa nu ramai kinder la 1.70 inaltime -

Si apoi du-te tati fa sala de la 18 19 daca nu ai rabdare dar fa natural iar zic nu te rupe tare fa sa te fibrezi putin sa areti bine si de la 20 + daca chiar doresti baga proteine si suplimente si alte prostii si fa sala pana te faci cat un dulap - dar atentie si aici vezi ce proteine iti iei pentru ca am avut prieteni care mergeau la sala luau proteine dadeau $ destui pe ele si s-au fript total. In ce sens ?
In sensul ca nu toate proteinele functioneaza bine cu organismul tau asta e adevarul.. nu toate proteinele sunt la fel si nu ma refer ca sunt proteine care te ajuta sa cresti masa musculara , forta etc. cum spunea Punky.
Ma refer ca trebuie sa iei proteine care iti functioneaza tie bine cu organismul care sa nu aiba efecte secundare si sa te rupa apoi.
Gen un prieten a luat proteine de un fel a crescut bine in masa tot , apoi si-a luat alt tip de proteine ( nu ma intreba ce fel de proteine si-a luat ca nu stiu ) si baga sala ca maniacul - dar el doar se ingrasa si nu punea masa efectiv grasime..
Pentru ca proteinele respective nu functionau asa bine pentru el.. a luat alt tip de proteine care ii lucra efectiv doar la piept.. - restul muschilor erau la fel dar avea un piept ca putea sa isi ia sutien lejer cupe Z -
Un altul a luat proteine de un fel care ii functionau ok. Apoi a schimbat proteinele si proteinele astea din urma l-au rupt la stomac si ficat. Dupa ce lua shakeul vietii ii venea instant sa vomeze dureri de ficat si alte rahaturi.
Man suplimente suplimente da corpul are nevoie de unele suplimente de proteina si alte minuni dar mai bine intrebi un medic naturist ii spui ce vrei si iti recomanda el , nu o sa vezi aceleasi rezultate ca iei acum proteine si intr-o luna esti cat un dulap.. nu o sa vezi asta pe cale naturala dar pe cale naturala o sa fii mai sanatos si mai happy pentru tine.
Oricum parerile sunt impartite aici ne-am dat cu parerea mai multi pro contra la ce idiotenie faci tu acum cu sala. Acum e treaba ta sa vezi ce faci mai departe.

Gata iar ti-am tinut morala - bine ca nu ti-am dat si bataie la ce prostie vrei sa faci Surprise -
Eh spor sa ai. Btw , mai lasa niste detalii aici , eventual fa un post cu tot ce ar trebui sa stim motivul pentru care vrei sa faci sala la varsta asta frageda si niste detalii sa ne ajute exprepe la problema pe care o ai..
Altfel noi spunem la general si incercam sa ghicim ce spanac vrei sa faci tu cu sala. Sa ii infunzi pe masculii de la scoala ? sau sa areti bine pentru femele.. -
Si alte detalii care ne pot fi de ajutor.
^^



Tournaments CS GO

1 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
dog.
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 12-12-2016 22:40)
Joined: 05 Mar 2016
Posts: 163, Topics: 16
Location: hei scrubz

Reputation: 30.4
Votes: 12

Post Posted: 14-05-2016, 10:40:46 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Doar aberatii. Ce treaba au proteinele cu cresterea in inaltime? Cea mai mare tampenie pe care am putut s-o aud. Si, domnilor, aveti un studiu care concretizeaza ca sala opreste cresterea in inaltime? Va asigur eu ca nu, nu aveti. Studiile respective au demonstrat contrariul: sala amplifica hormonul de crestere.
Arnold Schwarzenegger, Michael Jordan, O’Neal, tipii au inceput sa faca sala in jurul varstei de 14 ani. Si, surpriza: cu totii au peste 1,85.
Preluam un alt argument cum ca sala nu afecteaza cresterea de la Asociatia Americana de Pediatrie:
Citez:
“Strength training programs do not seem to adversely affect linear growth and do not seem to have any long-term detrimental effect on cardiovascular health.”

“Programele de antrenament cu greutati nu par sa afecteze cresterea liniara in inaltime si nu au nici un efect negativ, pe termen lung, asupra sanatatii cardiovasculare"

Oh, si, sala cu ajutorul suplimentelor, tot naturala e.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Paragon

[The Chosen One]



Status: Offline
(since 17-07-2022 05:43)
Joined: 21 Jun 2008
Posts: 23706, Topics: 796
Location: Bulgaria

Reputation: 2597.9
Votes: 215

Post Posted: 14-05-2016, 10:47:51 | Translate post to: ... (Click for more languages)

un catzal. wrote:
Oh, si, sala cu ajutorul suplimentelor, tot naturala e.

This. Ok...deci daca cineva s-ar dopa inainte de lupta, sa nu simta durerea asa mult, asta ii natural, nu? Cam asa ii si in cazul asta, aproximativ.
P.S: Mai depinde si de genetica.
Si nu cred ca s-au referit la suplimente, cred ca s-au referit la greutati excesive pentru o anumite varsta, aia da, daca ridici nush cat la 12 ani de exemplu, cam risti sa ramai pitic, ii cam demonstrat asta.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
dog.
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 12-12-2016 22:40)
Joined: 05 Mar 2016
Posts: 163, Topics: 16
Location: hei scrubz

Reputation: 30.4
Votes: 12

Post Posted: 14-05-2016, 11:23:09 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Paragon wrote:
un catzal. wrote:
Oh, si, sala cu ajutorul suplimentelor, tot naturala e.

This. Ok...deci daca cineva s-ar dopa inainte de lupta, sa nu simta durerea asa mult, asta ii natural, nu? Cam asa ii si in cazul asta, aproximativ.
P.S: Mai depinde si de genetica.
Si nu cred ca s-au referit la suplimente, cred ca s-au referit la greutati excesive pentru o anumite varsta, aia da, daca ridici nush cat la 12 ani de exemplu, cam risti sa ramai pitic, ii cam demonstrat asta.

Chiar nu te inteleg. Tu concepi proteinele ca element de dopaj? Dopaj = substante anabolizante (steroizi). Proteine = supliment alimentar, mancare concentrata.
Daca ridici greutati mari si nu faci corect exercitiile, o sa ai probleme cu tendoanele, ligamentele, coloana sau articulatiile (depinde de exercitii). Dar, si asa, NU! Nu iti afecteaza cresterea, dar o sa apara totusi alte probleme.
Dar atat timp cat greutatea este adecvata pentru tine (adica daca poti face exercitiile corect, fara ajutor), nu e nicio problema. Ba mai mult, chestia asta vine cu o serie de avantaje: cresterea masei musculare, intarirea oaselor, latirea oaselor, amplificarea hormonului de crestere (deci, te intalti mai repede), imbunatatirea aparatului circulator, etc.

-P!C@- wrote:
El are 16 ani, nu realizeaza ce va pati, lasti-l, o sa ia toate suplimentele, o sa ramana la 1.70 si e totul ok.

Ce va pati? Va ajunge la un corp exceptional, sistemul locomotor va fi mult mai rezistent, va avea o circulatie mult mai buna comparativ cu persoanele care stau 5h/zi la computer si mananca 3x shaorma pe zi, va creste mai repede si va avea mai multa forta.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Paragon

[The Chosen One]



Status: Offline
(since 17-07-2022 05:43)
Joined: 21 Jun 2008
Posts: 23706, Topics: 796
Location: Bulgaria

Reputation: 2597.9
Votes: 215

Post Posted: 14-05-2016, 11:28:59 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Sunt chimicale? Sunt. Mie unul mi se pare un fel de cheating. Bine, nu in culturism, dar la competitii de lupte si altele, cam ii. Adica mnoh, chimicalul care te face sa simti mai putina durere ii ilegal, dar chimicalul care iti creste forta, ala nu se considera ilegal. Deci unde ii logica?


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
dog.
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 12-12-2016 22:40)
Joined: 05 Mar 2016
Posts: 163, Topics: 16
Location: hei scrubz

Reputation: 30.4
Votes: 12

Post Posted: 14-05-2016, 11:43:08 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Paragon wrote:
Sunt chimicale? Sunt. Mie unul mi se pare un fel de cheating. Bine, nu in culturism, dar la competitii de lupte si altele, cam ii. Adica mnoh, chimicalul care te face sa simti mai putina durere ii ilegal, dar chimicalul care iti creste forta, ala nu se considera ilegal. Deci unde ii logica?

Simplu. Proteinele, "chimicalele", pe limba ta, nu au efecte negative, decat consumate in exces. Pe cand chestiile care te fac sa nu mai simti durerea, au o groaza de efecte negative, in cele mai multe cazuri, ducand la dependenta. crpy but rly

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Paragon

[The Chosen One]



Status: Offline
(since 17-07-2022 05:43)
Joined: 21 Jun 2008
Posts: 23706, Topics: 796
Location: Bulgaria

Reputation: 2597.9
Votes: 215

Post Posted: 14-05-2016, 11:47:52 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Deci are efect negativ si dupa o singura utilizare? Ssau daca folosesti de mai multe ori?


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
dog.
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 12-12-2016 22:40)
Joined: 05 Mar 2016
Posts: 163, Topics: 16
Location: hei scrubz

Reputation: 30.4
Votes: 12

Post Posted: 14-05-2016, 13:05:07 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Paragon wrote:
Deci are efect negativ si dupa o singura utilizare? Ssau daca folosesti de mai multe ori?

Dupa mai multe utilizari, dar, oricum, dupa prima utilizare corpul iti va cere tot mai mult. Nu-ti recomand.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Blade22

[:::Zmp.freakz.ro:::']



Status: Offline
(since 30-03-2020 13:16)
Joined: 27 Jun 2014
Posts: 11135, Topics: 668
Location: Romania,Arad

Reputation: 54.2
Votes: 637

         
Post Posted: 14-05-2016, 13:20:36 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Oricum cred ca voi lăsa deoparte sala pentru un moment.
Voi încerca să alerg în fiecare seara, măcar 30min.
Iar în timpul verii voi merge la bazin sa înot.



Casuta vocala @Blade
FREE
1 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
dog.
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 12-12-2016 22:40)
Joined: 05 Mar 2016
Posts: 163, Topics: 16
Location: hei scrubz

Reputation: 30.4
Votes: 12

Post Posted: 14-05-2016, 19:51:53 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Blade22 wrote:
Oricum cred ca voi lãsa deoparte sala pentru un moment.
Voi încerca sã alerg în fiecare seara, mãcar 30min.
Iar în timpul verii voi merge la bazin sa înot.

Foarte bine daca te apuci de inot. La fel cum e si foarte bine sa te apuci de sala. Dar, daca intentionezi sa faci muschi cu ajutorul inotului, vei fi total dezamagit. 30 de ani de inot se pot compara cu un an de sala, sau chiar mai putin.
Sal

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Blade22

[:::Zmp.freakz.ro:::']



Status: Offline
(since 30-03-2020 13:16)
Joined: 27 Jun 2014
Posts: 11135, Topics: 668
Location: Romania,Arad

Reputation: 54.2
Votes: 637

         
Post Posted: 14-05-2016, 20:04:59 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Multumesc de sfaturi.
Multa bafta!



Casuta vocala @Blade
FREE
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Paragon

[The Chosen One]



Status: Offline
(since 17-07-2022 05:43)
Joined: 21 Jun 2008
Posts: 23706, Topics: 796
Location: Bulgaria

Reputation: 2597.9
Votes: 215

Post Posted: 14-05-2016, 21:13:31 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Cand va aud ca deja o dati in "worshipping" cu sala...deja mi se face rau. Sunt sporturi care te dezvolta mai bine decat sala, te freci in ea sala, ca vine unul, iti da una si gata, apoi ce faci? Te freci in ea sala, ca tot suni la politie. Multi nu au habar cum sa fie self-confident FARA suplimente si alte chestii, iar lui deja vreti sa ii bagati pe gat chestiile alea.


2 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Cm.PuNky

[370HSSV 0773H]



Status: Offline
(online 2 weeks ago)
Joined: 05 May 2012
Posts: 32814, Topics: 382
Location: Partea radioactiva a Raiului

Reputation: 5160.1
Votes: 729

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 14-05-2016, 22:38:56 | Translate post to: ... (Click for more languages)

dog. wrote:
Paragon wrote:
Deci are efect negativ si dupa o singura utilizare? Ssau daca folosesti de mai multe ori?

Dupa mai multe utilizari, dar, oricum, dupa prima utilizare corpul iti va cere tot mai mult. Nu-ti recomand.


This

Cu parere de rau pentru cei care citesc ce ii aici ii ultima data cand scriu, daca vrea cineva sa discutam serios despre antrenament sa ma caute prin PM.


Proteinele consumate in exces iti forteaza aparatul excretor pentru ca pana la urma nutrientii si mineralele sunt folosite de corpul uman dupa un oarecare efort iar daca relatia efort-nutritie este nutritie in exces atunci intra aparatul excretor in forta si elimina surplusul, in mod normal trebuie consumate cantitati mari pentru consecinte grave dar tot trebuie avut putin grija, daca un supliment este consumat moderat atunci efectele pozitive si negative vor ramane pana la incetarea folosirii lor dar daca intre timp s-a facut exces vor exista urmari neplacute.
Totusi sa nu dramativez asa mult pentru ca nu vorbim despre steroizi sau synthol, daca citesti ambalajul galetii de proteine si intelegi ce scrie acolo atunci nu poti face exces. Suplimentele nu creaza dependenta, ba chiar dupa utilizarea repetata a aceluiasi supliment intervine rutina in nutritie si o sa iti fie tot mai greu sa le schimbi sa ie iei, ca persoana normala fara o prea mare motivatie chiar daca te apuci de ele o sa te lasi curand, mai ales daca iei cele gresite si nu au efect.


~Iert dar nu uit~
Life is movement. Once you stop moving, you're dead. Choose life.
- Eugen Sandow
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore




 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Politics & Social  
Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next    


The time now is 20-04-2024, 14:06:14
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x