User
Pass
2FA
 
 

Intretinerea incaltamintei din piele intoarsa

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash
Author Message1416
meeeow

[Account disabled]



Status: Offline
(since 19-01-2017 15:31)
Joined: 08 Feb 2014
Posts: 1857, Topics: 73
Location: Romania

Reputation: 2328.6
Votes: 163

 
Post Posted: 27-01-2015, 20:00:20 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Cred cã-n fiecare pantofar al fiecãrui om se afla mãcar o pereche de încalțãminte realizatã din piele întoarsã. Aratã foarte chic, însã e tare greu sã o întreții, mai ales când vremea e schimbãtoare (ploaie, ninsoare, noroi). Don't you worry, don't you worry, child... Meeeow's got a plaaaan for yooooou! - Sper sã vã ajute sfaturile mele!

      • Petele de apã
        Acestea sunt cele mai des întâlnite, dar și cele mai enervante (din punctul meu de vedere). Achiziționați-vã o perie de curãțare pentru pielea întoarsã (gãsiți aici) și, cu grijã, umeziți suprafața afectatã. Petele de apã deja existente pot fi îndepãrtate tot cu ajutorul...apei. Periați ușor si cu mișcãri lente pantoful pânã dispar petele. Puneți încãlțãmintea la uscat într-o camera bine ventilatã (NU sub calorifer/pe aragaz/pe sobã).


      • Petele de noroi
        Secretul este sã nu umblați la aceste pete cât încã noroiul este umed. Lãsați-l sã se usuce, dupã care periați încãlțãmintea (doar într-o direcție), nu cu mișcãri circulare. Ar trebui sã se curețe repede.


      • Pete de grãsime/ulei
        Știu c-am avut niște pantofi foarte tari, îmi plãceau foarte mult, însã mi-a sãrit ulei pe ei și i-am aruncat din cauzã cã n-am putut sã scot petele... Dac-aș fi știut ce știu acum. - Ideea e cã aceste pete sunt ori imposibil de scos, ori rãmân vizibile în proporție de 30%, ori dispar (rar). Imediat dupã ce ați murdãrit încãlțãmintea cu ulei, tamponați cu un șervețel gros, pânã uleiul este absorbit. Apoi, curãțați cu peria (aveți grijã sã periați într-o singurã direcție și pe cât posibil, nu dați cu peria de mai multe ori în acelaș loc). Dupã, luați o perie de unghii (genul ãsta) și înmuiați-o în apã cãlduțã înainte de a freca zona pãtatã. Lãsați la uscat.


      • Petele/urmele de uzurã
        Simplu ca bunã ziua - folosiți peria specialã pe zona afectatã. Periați înainte și înapoi dacã doriți sã ridicați materialul, apoi doar într-o direcție, pentru a o nivela.


      • Petele de cernealã
        În cazul acesta, tamponeazã zona afectatã cu un șervețel gros, pânã la absorbirea acesteia. Se va folosi pentru curãțare o dischetã demachiantã/bucãțicã de vatã îmbibatã în spirt. Dacã mai e cazul, folosiți peria pentru nivelarea materialului.


      • Petele de gumã de mestecat
        Într-o pungã de plastic, puneți încãlțãmintea la congelator pentru câteva ore. Când o veți scoate, veți putea curãța foarte ușor guma care se va rupe în bucãți mari. Dacã mai e cazul, folosiți peria pentru nivelarea materialului.




4 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Blade22

[:::Zmp.freakz.ro:::']



Status: Offline
(since 30-03-2020 13:16)
Joined: 27 Jun 2014
Posts: 11135, Topics: 668
Location: Romania,Arad

Reputation: 54.2
Votes: 637

         
Post Posted: 03-02-2015, 08:52:29 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Mersi cu petele de ulei si cu gura chiar multumesc mult fara ideile tale nu as fi mai purtat pantofi -


Casuta vocala @Blade
FREE
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Laur.

[Screwed Freak]



Status: Offline
(since 26-05-2019 05:56)
Joined: 31 Oct 2013
Posts: 2696, Topics: 168
Location: United States

Reputation: 758.5
Votes: 144

Post Posted: 03-02-2015, 09:08:08 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Blade22 wrote:
Mersi cu petele de ulei si cu gura chiar multumesc mult fara ideile tale nu as fi mai purtat pantofi -
lol!! in loc sa apreciezi niste sfaturi care ptr mine au fost utile,tu iti bati joc. Chiar nu avem nevoie de critica ta nula. Ai noroc ca nu mai raportez postari ptr ca AMG imi va da warning. Abtine-te de la +1-uri d-astea te rog!


Casuta vocala: Laurines
1 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
meeeow

[Account disabled]



Status: Offline
(since 19-01-2017 15:31)
Joined: 08 Feb 2014
Posts: 1857, Topics: 73
Location: Romania

Reputation: 2328.6
Votes: 163

 
Post Posted: 06-02-2015, 00:20:37 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Blade22 wrote:
Mersi cu petele de ulei si cu gura chiar multumesc mult fara ideile tale nu as fi mai purtat pantofi -

Bleah. Haters gonna hate. Mersi pentru nenumãratele vizualizãri ale topicului în speranța cã ți-am rãspuns.




0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore

Locked by Carinna, 07 June 2015 21:27



 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash  


The time now is 18-04-2024, 09:13:45
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x