User
Pass
2FA
 
 

Let's talk about make-up
Go to page 1, 2  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash
Author Message7217
Helena

[The wild one]



Status: Offline
(since 03-02-2022 10:33)
Joined: 30 Jun 2010
Posts: 1845, Topics: 42
Location: Bucuresti

Reputation: 214.3
Votes: 94

Post Posted: 17-12-2014, 19:29:55 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Pentru ca am vazut multe fete in aceasta comunitate,m-am gandit sa fac un topic pentru voi -

1) Baza : este LEGE sa folosim o baza inainte de aplicarea machiajului pentru a ne tine tenul sub control toata ziua si sa nu avem dezastre pe parcursul programului nostru.Baza de machiaj o achizitonati in functie de tipul de ten (mixt,gras,uscat)
2) Fondul de ten : multe fete fac greseala de a-si lua o nuanta care nu se potriveste cu tenul ei (fie ca e prea deschis sau prea inchis ) . Unele dintre motivele alegerii fondului de ten gresit sunt pentru ca majoritatea nu stiu cum sa-l testeze ( pentru a alege corect putem pune o picatura pe spatele mainii si sa o intindem pana gasim culoarea potrivita ) , nu le pot testa sau le comanda online
3) Anti-cearcanul/corectorul : trebuie sa fie cu una sau doua nuante mai deschis decat tenul tau pentru a lumina anumite parti ale fetei ( fruntea,nasul,sub ochi , deasupra buzei ) si pentru a "sterge" provizoriu anumite semne ale adolescentei . * corectorul verde este folosit pentru a estompa roseata care este des intalnita in jurul nasului
4) Pudra : trebuie sa fie in ton cu fondul de ten. Diferenta dintre pudra pulbere si cea compacta este ca cea pulbere iti seteaza machiajul iar cea compacta are rol si de fond de ten in cazul in care aveti un ten sensibil si nu poate suporta mult machiaj . Exista mai multe tipuri de pudra : pulbere,compacta, cu SPF si particule de sclipici . * Pudra translucida se foloseste cel mai des in jurul ochilor , ATENTIE ! Aceasta nu deschide zona deoarece ea se va oxida in timp si va arata cat mai natural posibil
5) Bronzer-ul : este menit sa va scoata in evidenta trasaturile fetei ( aplicare : temple,nas,obraji,linia maxilarului )
6) Blush-ul : se aplica pe obraji si se duce usor catre conturul facut cu bronzer-ul pentru a "colora" putin tenul . Aveti grija sa nu folositi un blush prea inchis , nu vrem sa aratam ca un Clown - vrem sa avem un ten care arata natural si sanatos.Incercati sa alegeti un blush roz deschis sau culoarea pielii.Aveti grija la cantitatea de produs pe care o aveti pe pensula,nu este nimic daca dati de 2-3 ori in cazul in care nu sunteti multumite de rezultat
7) Highlighter-ul : daca este menit pentru fata va puteti alege unul cu un ton mai auriu pentru a lumina punctele fetei sau chiar interiorul pleoapei si arcada ( desupra obrajilor,fruntea,desupra buzei de sus)
8) Sprancenele : am vazut foarte multe tinere care apeleaza la creionul negru pentru a-si contura sprancenele.NU!NU!NU! . In cazul in care sunteti blonde ( la fel ca mine ) va alegeti un creion blond inchis (special pt sprancene ! ) sau daca aveti parul mai inchis ( chiar si roscat ) va puteti achizitiona unul maro
9)Machiajul ochilor : (partea mea preferata) .Inainte de a aplica machiajul folositi o baza si aplicati peste un strat subtire de pudra,asa veti avea un machiaj rezistent Niciodata,dar niciodata nu lasati sa se puna praful pe pensulicile voastre,aveti grija sa imbinati cat mai mult posibil culorile,sa nu aveti o trecere brusca de la o culoare inchisa la una deschisa sau invers . Incercati sa adaugati un fard alb sau cu particule de sclipici in coltul interior la ochiului pentru a avea un machiaj cat mai luminat, la fel si la arcada . Exista cateva trucuri pentru a va face ochii sa para mai mari sau mai mici; creionul negru micsoreaza ochii dar in acelasi timp da un aspect sexy al ochilor si al machiajului . Creionul alb da senzatia de marime a ochilor si creeaza un aspect mai elegant ( cele 2 se folosesc pe linia apei )
10) Eyeliner-ul : gel,lichid sau chiar un creion negru bine ascutit si cu o textura moale. Daca folosim un eyeliner tip gel sau creion negru este de preferat sa dam cu fard negru peste pentru ca tine linia de tus frumoasa si in loc toata ziua ( nimeni nu-si doreste o linie de tus intinsa Surprise )
11) Rimelul : trebuie sa va dea un aspect natural,de preferat maxim 2 straturi la o diferenta de ~30 sec si intre straturi aplicam pe varfurile genelor putina pudra pulbere pentru a da efectul de alungire . Also, daca nu suportati rimelul ( cum sunt eu ) va recomand genele false DAR SA AIBA UN ASPECT NATURAL -
12) Rujul,creionul de buze si lip-gloss : in functie de machiaj ne putem alege culoarea,nimanui nu-i place sa vada un machiaj strident la ochi urmat de niste buze rosii,apelati la un lip-gloss culoarea tenului cu putin sclipici sau mat. Daca aveti un machiaj natural va puteti face de cap cu niste buze inchise la culoare

Casuta : Xandria , Anca , Snickers , AlexstraszaAlla , Wednesday , Quarz , user2705 , Queen Bee , night9263 , meeeow , Cariinush , Extasy_freakz , ihaa , Andreea <3 , andree_a , EcstasYx , andrutz4 , pufica , carina


https://www.freakz.ro/forum/RO-Shaman-Elemental-5.4.8-PvE-Guide-t395168.html
7 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
AlexstraszaAlla

[Alla bala portocala]



Status: Offline
(since 13-03-2020 17:53)
Joined: 20 Oct 2013
Posts: 1821, Topics: 18
Location: Romania

Reputation: 6963.4
Votes: 59

   
Post Posted: 17-12-2014, 23:14:26 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Avand in vedere ca sunt calificata in acest domeniu, imi voi permite sa fac cateva comentarii. Si asta ca sa va ajut pe voi sa realizati si singure un machiaj, nu chiar profesional...dar semi e mai mult decat ok tinand cont ca majoritatea se iau dupa make-up artistii wannabe de pe youtube. Buuun.

1) In nici un caz nu este lege sa folosim baza de machiaj. Legea este, de fapt, cum pregatim tenul inainte de machiaj, si anume: demachiere -> tonifiere -> hidratare. Dupa ce aplicati crema hidratanta (nu va zgarciti sa puneti un strop), lasati sa actioneze cca 10 minute si, daca pielea nu a absorbit toata crema, tamponam usor fata cu un servetel curat.

2) De fapt, fondul de ten se alege cu o nuanta mai inchisa (sau chiar 2, depinde de ten). Nu va arata deloc urat daca este aplicat cum trebuie. Fondul de ten trebuie aplicat si spre gat, ba chiar spre decolteu (depinde de caz) si pierdut treptat. Cat despre testat, cel mai sigur este pe maxilar.

3) In mod normal exista 5 corectoare intr-o trusa de make-up: anti-cearcanul care nu, nu trebuie sa fie mai deschis; anti-cearcanul portocaliu pentru cearcane mai urate care deja sunt mov; corectorul verde pentru cuperoza, cosuri, pete rosii, care se poate combina cu anti-cearcanul normal daca petele rosii nu sunt foarte accentuate; iluminatorul (cu asta ai confundat tu anti-cearcanul) pe care il folosim in zona T, pe lateralele fetei etc. in functie de forma fetei; corectorul de umbre care, la fel ca la iluminator, se foloseste in functie de forma fetei. Voi face niste schite pentru fiecare forma a fetei daca vreti, ca sa intelegeti mai bine cum se aplica corect iluminatorul si umbra. Corectoarele se folosesc inainte de fondul de ten, mai putin cel de umbra care se aplica si sub pometi.

4) Este GRESIT sa aplicam pudra direct pe ten. Baza unui machiaj trebuie sa fie completa. Numai asa obtinem un rezultat bun si de durata. Pudra poate fi cu o nuanta mai deschisa decat fondul de ten, ori aceeasi nuanta (si aici depinde de ten), sau mai inchisa daca vrem un machiaj bronzant. Dar, excluzand machiajul bronzant, as merge pe varianta mai deschisa pentru ca asa se echilibreaza baza si capata un aspect natural.

5) Gresit. Pudra bronzanta este pentru machiaj bronzant, uneori pe post de blush. Atentie cum aplicati pudra bronzanta! Si acest machiaj trebuie sa arate natural, asa ca luati putina pudra cu pensula de blush si aplicati de sus in jos imitand caderea razelor soarelui pe fata.

6) Blushul se aplica si el in functie de forma fetei. Pot face si pentru asta niste schite. Nuantele le alegem in functie de machiajul ochilor, iar acesta in functie de par si tinuta.

7) Auriu daca este machiaj cald, argintiu daca este machiaj rece. Niciodata invers. Iar daca nu aveti unul dintre ele, sigur aveti un fard alb sau roz pal cu care puteti improviza. (Nu se foloseste pentru a lumina puncte ale fetei, asta face iluminatorul, pe care tocmai l-ai confundat) Se foloseste pe arcada si pe osul pometului, iar pentru accentuarea buzei superioare, se foloseste creionul alb doar in cazul buzelor subtiri.

8) Negrul il folosim la sprancene doar cand vine vorba de a le vopsi si doar in cazul brunetelor. Dar in general se foloseste creionul cu o nuanta de maro (usoara tenta de gri) care se potriveste la orice culoare a parului. Ii confera sprancenei un aspect natural. Nu recomand creioanele blond si roscat (aici ma refer doar la cele cu parul vopsit) deoarece parul nu este blond natural sau roscat natural si se vede urat daca fortam si la sprancene.

9) Baza se face de la bun inceput si pentru ochi. NU se face pe bucati. Machiajul ochilor se realizeaza astfel: conturam ochii exact pe linia genelor (si pe pleoapa superioara si pe cea inferioara), dupa care (ATENTIE!!!) conturam pliul. Nu mai sus sau mai jos! Trebuie sa aiba forma rotunjita, NICIODATA colt cum vad la foarte multe fete. Machiajul are rol de corectie si sa ne puna trasaturile in evidenta. Nimic nu se forteaza. Dupa ce am conturat ochiul si am facut umbra pe pliu, intindem creionul cu o pensula de blenduit. Pentru machiaj de zi: in nici un caz negru! Conturam cu maro. Dupa ce blenduim, este suficient un fard deschis pe centrul pleoapei si spre coltul interior, arcada luminata, rimel si cam atat. Pentru machiajul de seara, da, avem unda verde la negru. Ca la machiajul de zi, conturam ochiul si pliul cu un creion negru (sau putem folosi tot maro - depinde ce nuante vrem pentru fard), blenduim, aplicam fardul inchis pe conturul pliului apoi cel deschis pe centrul si coltul interior al pleoapei. Este necesar sa accentuam ochii cu o linie subtire de tus (atentie la coada! Nu mai suntem in anii '50) si, daca ne permit ochii, folosim creion negru pe linia apei, arcada luminata, rimel si tadaaah! Gata si machiajul de seara. Fardul alb pentru coltul interior se foloseste doar daca ochii sunt apropiati! DECI NU UITATI! Negru este pedepsit pe timp de zi! Ne imbatraneste si nu vrem asta.

10) Cum am scris si mai sus, fara negru ziua.

11) Nu recomand genele false. Ne obosesc pleoapele. Nu ne dorim o privire obosita... In cel mai rau caz, folisiti genele false fir cu fir, nu cele cu adeziv! Cand aplicam rimelul, tinem privirea dreapta si, in timp ce periuta pleaca de la bazele genelor spre varfuri, coboram privirea. Faceti asta de 2 -3 ori. Nu recomand pudra pe varfuri deoarece incarca, iar noi vrem un aspect natural.

12) Cand facem baza, facem si pentru buze. Fond de ten + pudra. Conturam buzele cu un creion, apoi umplem buzele (tot cu creionul), dupa care aplicam un strat de pudra. (Recomand o culoare naturala la creion pentru machiajul de zi, dupa care, un gloss natural peste e mai mult decat suficient) Peste ruj, aplicam putin gloss cat sa nu usuce buzele. Si, da, niciodata culori tari la ruj cand avem ochii pusi in evidenta si invers.

Sper ca va e util ce am scris si daca mai aveti intrebari legate de vreun machiaj, ooorice tip de machiaj (de la zi la fantezie sau teatru), trimiteti PM si va raspund cu cea mai mare placere!





Last edited by AlexstraszaAlla on 20-12-2014, 11:11:07; edited 1 time in total
3 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Helena

[The wild one]



Status: Offline
(since 03-02-2022 10:33)
Joined: 30 Jun 2010
Posts: 1845, Topics: 42
Location: Bucuresti

Reputation: 214.3
Votes: 94

Post Posted: 17-12-2014, 23:20:14 | Translate post to: ... (Click for more languages)

sunt si eu in domeniu,am scris mai mult pe scurt , eu am invatat altceva la scoala si totusi am facut la Mirela Vescan -

https://www.freakz.ro/forum/RO-Shaman-Elemental-5.4.8-PvE-Guide-t395168.html
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
AlexstraszaAlla

[Alla bala portocala]



Status: Offline
(since 13-03-2020 17:53)
Joined: 20 Oct 2013
Posts: 1821, Topics: 18
Location: Romania

Reputation: 6963.4
Votes: 59

   
Post Posted: 17-12-2014, 23:31:11 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Pe Mirela o cunosc personal, ne-am cunoscut la Bucharest Fashion Week in 2011. Niciodata nu o sa isi spuna trucurile. - Asta e clar. Nici un make-up artist de renume nu o sa faca asta. Iar scolile din Romania lasa de dorit. Degeaba sunt nume mari, tinta lor sunt banii. Eu am facut la Cotimanis Show. O gramada de fete veneau de la Il Makiage cu o falca-n cer si una-n pamant ca plateau mii de euro scoala (numai geanta de start era 4k euro) si nu le invatau nimic corect! Am respect pentru Mirela, face o echipa minunata cu Bote. Si pe ea doar asta o intereseaza. Plus ca merge pe machiaje fantezie (ai vazut ce prezentari are Catalin). Dar de predat ca la carte...n-o s-o faca (desi eu stiu de la ea ca nu preda, in fine). Cursurile mele au durat 8 luni, zi de zi. - Ai zice ca e exagerat pentru machiaj, dar nu. Sunt o multime de lucruri de invatat despre asta si parca nici alea 8 luni nu sunt suficiente.


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Snickers
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 03-12-2015 17:23)
Joined: 30 Jun 2012
Posts: 2736, Topics: 13
Location: Cluj

Reputation: 126.8
Votes: 163

Post Posted: 20-12-2014, 02:36:37 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Mai intervin si eu cu cateva ( n-am diploma sau ceva - )

Nu folositi dermatograf alb sub ochi pentru acel efect de ''marire a ochilor'', imo, arata oribil si deloc natural, folositi un crem .
Evidati fardurile cu glitter, ziua .

Blush-ul nu se alege in functie de machiaj,cum am citit mai sus, se alege in functie de TEN :
-pentru tenul deschis nuante de piersica, roz deschis
-pentru tenul mediu aceleasi nuante, chiar si nuante de rosu
-iar pentru cel inchis : nuante de rosu, caramiziu
btw, asortati-va blush-ul cu rujul.

Un capitol minunat, sprancenele :

- folositi o nuanta - doua mai deschisa sau chiar mai inchisa decat culoarea parului pentru ''colorearea'' lor
- cum sa te pensezi in functie de forma fetei :

- evitati sprancenele subtiri

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
AlexstraszaAlla

[Alla bala portocala]



Status: Offline
(since 13-03-2020 17:53)
Joined: 20 Oct 2013
Posts: 1821, Topics: 18
Location: Romania

Reputation: 6963.4
Votes: 59

   
Post Posted: 20-12-2014, 11:05:39 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ba da, blush-ul se alege in functie de machiaj si se aplica in functie de forma fetei (e o diferenta). Daca ai un smokey pe albastru sau un machiaj rece, ce faci? Pui blush piersicuta? Culorile astea se aleg si ele intr-un fel, nu asa random si NU in functie de TEN. In functie de ten alegi demachiantul, tonicul, crema hidratanta si fondul de ten.

Pentru pensat, uitati aici ceva mai simplu si mai util (puteti face linia imaginara cu pensula sau creionul, cu privirea dreapta spre oglinda):




0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Snickers
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 03-12-2015 17:23)
Joined: 30 Jun 2012
Posts: 2736, Topics: 13
Location: Cluj

Reputation: 126.8
Votes: 163

Post Posted: 20-12-2014, 12:39:39 | Translate post to: ... (Click for more languages)

am uitat sa specific, in functie de CULOAREA tenului, credeam ca se subintelege
eu raman la ideea mea,de exemplu, daca ai un ten mai inchis si folosesti nuante de roz pentru machiajul ochilor, iti pui blush tot de culoare roz doar ca sa se 'asorteze' cu fardul de la ochi ?- I think not...
in fine, o las asa -
ca no, altii au scoala pentru asta si ce zic eu e irelevant -

si ca raspuns la intrebarea ta : blue smokey eye, blush piersica pt ca merge cu tenul si rujul


cu siguranta poza pe care ai postat-o tu ajuta mai mult decat a mea , pensati-va de capul vostru si nu tine-ti cont de forma fetei ca o sa aratati fabulos (y)

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
AlexstraszaAlla

[Alla bala portocala]



Status: Offline
(since 13-03-2020 17:53)
Joined: 20 Oct 2013
Posts: 1821, Topics: 18
Location: Romania

Reputation: 6963.4
Votes: 59

   
Post Posted: 20-12-2014, 16:01:17 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Draga mea, îmi respect meseria și de aceea îmi pierd ceva minute din viațã sã explic aici lucruri pe care, în mod normal, nu le explicã nimeni. Nici mãcar într-o consultanțã care, logic, se plãtește. Nu am spus sã folosești aceeași nuanțã la blush. Trist dacã tu asta ai înțeles. Dar trebuie sã le asortezi cumva. Repet, nu culoarea conteazã pentru forma feței ci modul în care aplici blushul, direcția în care dai cu pensula. ªi, da, este irelevant ce spui tu pentru cã nu ești în mãsurã. Nu o sã vã învețe nimeni nimic corect pe gratis. Altfel de ce ar mai exista școli? - Și ca sã știi și tu, poza pe care am postat-o mai devreme cu schema pentru pensat, ține de forma feței. Tu vezi de unde pleacã liniile alea? Sau crezi cã toate avem același nas dar restul trãsãturilor ba? - Și btw știi cum aratã un smokey eyes corect? Cred cã vã puneți prea multã bazã în tutorialele de pe net și vi se urcã la cap statutul de make-up artist când unii dintre noi fac tone de ore de cursuri, seminarii, practici și muncã neplãtitã în condiții haotice ca sã învãțãm ceva. Și cum sã mã abțin și sã ignor când vine o tipã neexperimentatã și fãrã calificare și mã corecteazã pe mine care, spre deosebire de alții, chiar sunt în mãsura sã vorbesc despre un machiaj corect?


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Snickers
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 03-12-2015 17:23)
Joined: 30 Jun 2012
Posts: 2736, Topics: 13
Location: Cluj

Reputation: 126.8
Votes: 163

Post Posted: 20-12-2014, 16:30:37 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Aolo, n-am curs dar am experienta, am inceput sa ma machiez din clasa a 5-a, bineinteles, am inceput cu rimel si un dermatograf, de acolo am inceput sa experimentez tot felul de machiaje pana in momentul de fata, m-am documentat si am dobandit o gramada de cunostinte si experienta pe parcursul anilor.. si nu ai de unde sa stii tu cum machiez, in schimb, eu am vazut cum machiezi tu, iar machiajele mele de ''neexperimentata'' sunt la fel de reusite ca si ale tale, altfel, spre surprinderea mea, in ciuda faptului ca nu am curs, oamenii din jurul meu apreciaza ''arta'' realizata de mine si majoritatea dintre ei apeleaza la serviciile mele de neexperimentata -. Si stai linistita, am terminat in arte, stiu sa ma joc cu culorile si sa le pun in armonie -
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
AlexstraszaAlla

[Alla bala portocala]



Status: Offline
(since 13-03-2020 17:53)
Joined: 20 Oct 2013
Posts: 1821, Topics: 18
Location: Romania

Reputation: 6963.4
Votes: 59

   
Post Posted: 20-12-2014, 17:03:47 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Da, am vãzut. E plin de artiste peste tot. Nu conteazã de la ce vârstã te machiezi. În locul tãu nu m-aº lãuda cã mã machiez din clasa a 5-a, dar în fine. Și se vede cã nici mãcar nu citești ce am scris. Nu o sã înveți meserie de make-up ca la carte pe net, te asigur. Așa am crezut și eu acum ceva ani, înainte sã fac școala. Și experiența o capeți când machiezi câte 20 - 30 de gagici într-o zi. Și sã mai vine și nu știu ce designer sã zicã cã el de fapt vrea altceva. Și altul dupã el altceva. Și machiazã, și demachiazã, și machiazã iar și etc. Sã vezi acolo experiențã. Cã machiezi tu 5 prietene și o prietenã, nu înseamnã cã oferi servicii profi. Ele oricum vor fi încântate de tine cã deh... prietene! Sincer, nici mãcar nu îmi pasã cine și ce bagã la cap, eu mi-am fãcut datoria moralã sã împãrtãșesc cu voi din ce am dobândit eu. Pânã una alta, eu am machiat numai la prezentãri și reclame organizate de Fashion tv, tu câteva "prietene". Nici nu îmi bat capul cu poze și reclame pe fb și youtube și machiaje banale . Nu am timp de asta și e plictisitor.


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Snickers
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 03-12-2015 17:23)
Joined: 30 Jun 2012
Posts: 2736, Topics: 13
Location: Cluj

Reputation: 126.8
Votes: 163

Post Posted: 20-12-2014, 18:45:37 | Translate post to: ... (Click for more languages)

intentia mea nu a fost sa ma laud, daca tu asta ai dedus, imi pare rau
o sa mai stau la taclale cand o sa fac si eu un curs ca esti prea cu nasu' pe sus si n-ajungem nicaieri -

1 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
AlexstraszaAlla

[Alla bala portocala]



Status: Offline
(since 13-03-2020 17:53)
Joined: 20 Oct 2013
Posts: 1821, Topics: 18
Location: Romania

Reputation: 6963.4
Votes: 59

   
Post Posted: 20-12-2014, 19:04:21 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Mãcar eu am cu ce. Ok, te aștept. -


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Snickers
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 03-12-2015 17:23)
Joined: 30 Jun 2012
Posts: 2736, Topics: 13
Location: Cluj

Reputation: 126.8
Votes: 163

Post Posted: 20-12-2014, 19:35:46 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Quote:
Ele oricum vor fi încântate de tine cã deh... prietene!


Asa e -
pacat ca nu se vad culorile cum trebuie -

1 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
AlexstraszaAlla

[Alla bala portocala]



Status: Offline
(since 13-03-2020 17:53)
Joined: 20 Oct 2013
Posts: 1821, Topics: 18
Location: Romania

Reputation: 6963.4
Votes: 59

   
Post Posted: 20-12-2014, 21:47:20 | Translate post to: ... (Click for more languages)

7 greșeli... :< Și asta ca sã fiu indulgentã. În fine, multã baftã în continuare! Sã mai pui poze.


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Snickers
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 03-12-2015 17:23)
Joined: 30 Jun 2012
Posts: 2736, Topics: 13
Location: Cluj

Reputation: 126.8
Votes: 163

Post Posted: 20-12-2014, 23:44:42 | Translate post to: ... (Click for more languages)

merci, la fel -
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash  
Go to page 1, 2  Next    


The time now is 28-03-2024, 11:31:34
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x