User
Pass
2FA
 
 

Please, go Vegan

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash
Author Message1826
M3:
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 19-08-2016 21:35)
Joined: 23 Jun 2016
Posts: 591, Topics: 145
Location: Bucuresti

Reputation: 2.7
Votes: 14

Post Posted: 18-08-2016, 00:44:05 | Translate post to: ... (Click for more languages)

https://www.facebook.com/yeswearevegans/photos/pcb.897240587048146/897237883715083/?type=3&&theater



Uitati-va la toate imaginiile si spune-ti ce ati simtit la sfarsit -




This guy izza Layah
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
M3:
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 19-08-2016 21:35)
Joined: 23 Jun 2016
Posts: 591, Topics: 145
Location: Bucuresti

Reputation: 2.7
Votes: 14

Post Posted: 18-08-2016, 10:37:21 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Reasons to go vegan
1.Slim down and become energized: Is shedding some extra pounds first on your list of goals for the new year? Vegans are, on average, up to 20 pounds lighter than meat-eaters are. And unlike unhealthy fad diets, which leave you feeling tired (and usually don’t keep the pounds off for long), going vegan is the healthy way to keep the excess fat off for good while leaving you with plenty of energy.

2.It’s the best way to help animals: Did you know that every vegan saves more than 100 animals a year? There is simply no easier way to help animals and prevent suffering than by choosing vegan foods over meat, eggs, and dairy products.

3.A healthier, happier you: A vegan diet is great for your health! According to the Academy of Nutrition and Dietetics, vegans are less likely to develop heart disease, cancer, diabetes, or high blood pressure than meat-eaters are. Vegans get all the nutrients that they need to be healthy, such as plant protein, fiber, and minerals, without all the nasty stuff in meat that slows you down and makes you sick, such as cholesterol and saturated animal fat.

4.Vegan food is delicious: So you’re worried that if you go vegan, you’ll have to give up hamburgers, chicken sandwiches, and ice cream? You won’t. As the demand for vegan food skyrockets, companies are coming out with more and more delicious meat and dairy-product alternatives that taste like the real thing but are much healthier and don’t hurt any animals. Plus, we have a list of some of our favorite products and thousands of tasty kitchen-tested recipes to help you get started!

5.ave the planet: Meat is not green. Consuming meat is actually one of the worst things that you can do for the Earth. It is wasteful and causes enormous amounts of pollution, and the meat industry is also one of the biggest causes of climate change. Adopting a vegan diet is more effective than switching to a “greener” car in the fight against climate change.!

Nu mai sta pe ganduri .)




This guy izza Layah
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Paragon

[The Chosen One]



Status: Offline
(since 17-07-2022 05:43)
Joined: 21 Jun 2008
Posts: 23706, Topics: 796
Location: Bulgaria

Reputation: 2597.9
Votes: 215

Post Posted: 18-08-2016, 11:22:13 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Se pare ca problema nu ii ca se mananca carne, ci modul cum sunt tratate animalele, cu cruzime. Daca animalele nu ar fi chinuite, atunci parerile ar fi diferite la multi oameni. Sunt triburi care pur si simplu traiesc din vanat, ca altcumva nu pot sa supravietuiasca, trebuie blanuri, trebuie carne, trebuie sa aibe ceva grasime ca sa reziste la frig mai bine, cateodata nu ii de ajuns sa pui o haina pe tine si gata, sa rezisti la -20 grade. Oricum, ii o diferenta dintre cei care traiesc in salbaticie si stiu cum sa respecte natura, se servesc din ea, dar si daruiesc, si nu se lacomesc, spre deosebire de corporatiile astea care fac chestii de genul. Omul prin origine ii omnivor, la fel cum si anumite animale sunt prin origine carnivore.
Prefer sa imi pastrez mentalitatea de omnivor, ca daca ma cobor la nivelul lui Vegan Gains, generalizand exact cum fac si rasistii, vezi pe unul ca mananca fast food, deja toti sunt la fel, atunci, ca asa fac si rasistii, vezi un alb sau un negru ca faca o prostie, gata, white/black supremacy, the opposition deserves to die. Si nu numai Vegan Gains, dar o gramada de vegani au mentalitatea aia infantila, care ar fi in stare sa vina la tine la masa sa iti tina teorii.
In cantitati mari, cam totul dauneaza, ca ii carne, fruct, legume, etc, nimic nu iese bine daca mananci in cantitati mari. Daca mananci o bucata de carne acum, urmatoarea zi sa mananci legume/fructe, salata, etc, atunci ai o dieta balansata.
Imi povestea cineva ca mai demult, acum vreo 20-30 ani, se obisnuia sa se manance luni-sambata doar legume si fructe, si doar duminica se manca carne, la pranz cand se gatea.
Pentru cine doreste carne, dar desi simte un dezgust privind metodele de obtinere a carnii, atunci mai simplu sa procedezi ca cei de la tara, o faci cu mana ta, macar stii un lucru, oferi conditii cat mai bune, nu chinui animalul, il duci si la pascut si sfarsesti totul una doua cand vine vremea.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
M3:
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 19-08-2016 21:35)
Joined: 23 Jun 2016
Posts: 591, Topics: 145
Location: Bucuresti

Reputation: 2.7
Votes: 14

Post Posted: 18-08-2016, 11:33:15 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Paragon wrote:
Se pare ca problema nu ii ca se mananca carne, ci modul cum sunt tratate animalele, cu cruzime. Daca animalele nu ar fi chinuite, atunci parerile ar fi diferite la multi oameni. Sunt triburi care pur si simplu traiesc din vanat, ca altcumva nu pot sa supravietuiasca, trebuie blanuri, trebuie carne, trebuie sa aibe ceva grasime ca sa reziste la frig mai bine, cateodata nu ii de ajuns sa pui o haina pe tine si gata, sa rezisti la -20 grade. Oricum, ii o diferenta dintre cei care traiesc in salbaticie si stiu cum sa respecte natura, se servesc din ea, dar si daruiesc, si nu se lacomesc, spre deosebire de corporatiile astea care fac chestii de genul. Omul prin origine ii omnivor, la fel cum si anumite animale sunt prin origine carnivore.
Prefer sa imi pastrez mentalitatea de omnivor, ca daca ma cobor la nivelul lui Vegan Gains, generalizand exact cum fac si rasistii, vezi pe unul ca mananca fast food, deja toti sunt la fel, atunci, ca asa fac si rasistii, vezi un alb sau un negru ca faca o prostie, gata, white/black supremacy, the opposition deserves to die. Si nu numai Vegan Gains, dar o gramada de vegani au mentalitatea aia infantila, care ar fi in stare sa vina la tine la masa sa iti tina teorii.
In cantitati mari, cam totul dauneaza, ca ii carne, fruct, legume, etc, nimic nu iese bine daca mananci in cantitati mari. Daca mananci o bucata de carne acum, urmatoarea zi sa mananci legume/fructe, salata, etc, atunci ai o dieta balansata.
Imi povestea cineva ca mai demult, acum vreo 20-30 ani, se obisnuia sa se manance luni-sambata doar legume si fructe, si doar duminica se manca carne, la pranz cand se gatea.
Pentru cine doreste carne, dar desi simte un dezgust privind metodele de obtinere a carnii, atunci mai simplu sa procedezi ca cei de la tara, o faci cu mana ta, macar stii un lucru, oferi conditii cat mai bune, nu chinui animalul, il duci si la pascut si sfarsesti totul una doua cand vine vremea.



Asta e natura, trebuie sa mancam carne, toti vanam si suntem vanati, omul este superor, si poate sa ii vaneze pe ceilalti.. Asta e cam fals... Totul este incorect, macar daca am lupta cu armele noastre sa invingem insa https://www.facebook.com/yeswearevegans/photos/a.477841558988053.1073741828.477773262328216/479558092149733/?type=3&&theater




This guy izza Layah
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Paragon

[The Chosen One]



Status: Offline
(since 17-07-2022 05:43)
Joined: 21 Jun 2008
Posts: 23706, Topics: 796
Location: Bulgaria

Reputation: 2597.9
Votes: 215

Post Posted: 18-08-2016, 12:50:02 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Omul ii superior doar psihic, ca fizic degeaba. Fara arma impotriva unui urs ii ca si mort. Noi daca am fi evoluat pentru a ucide, atunci am fi avut colti si ghiare. Noi ne asemanam foarte mult cu primatele, dar pana si alea parca zici ca sunt mai "umane" decat multi dintre noi, si mai puternice. Control, un singur cuvant cu care te poti deosebi de altii. Multi oameni nu au habar cum sa isi controleze sentimentele, poftele...drepturile, ca se ajunge la abuzuri din astea urate ca oamenii nu au habar sa se controleze. Ei vor libertate la greu, ca tampitii de americani. Mnoh, uitati-va libertatea, apoi uitati-va la un video din ala de pe liveleak, cum sunt jupuiti cainii de vii. La astia nu mai merge cu vorba buna, daca te duci la ei, te duci sa le dai in gura sau sa ii elimini, ca ei nu mai poti fi numiti oameni, nici macar animale, poate bestii.
Umanitatea in momentul de fata stagneaza in evolutie, unii chiar regreseaza.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
M3:
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 19-08-2016 21:35)
Joined: 23 Jun 2016
Posts: 591, Topics: 145
Location: Bucuresti

Reputation: 2.7
Votes: 14

Post Posted: 18-08-2016, 13:32:08 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ai deviat mult de la subiect, totusi, oamenii ar trebui sa ia inchisoare cand omori un animal precum atunci cand omori un om! Atata timp cat nu omori ca sa mananci, si doar pentru a avea un TROFEU, mai bine sa fie exterminati acesti oameni!



This guy izza Layah
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Zero zahar
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 19-08-2016 20:48)
Joined: 15 Aug 2016
Posts: 8, Topics: 1
Location: Romania

Reputation: 0.3

Post Posted: 19-08-2016, 12:26:20 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Sper sa nu fie la fel de consumata carnea, e trist ce vad
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Paragon

[The Chosen One]



Status: Offline
(since 17-07-2022 05:43)
Joined: 21 Jun 2008
Posts: 23706, Topics: 796
Location: Bulgaria

Reputation: 2597.9
Votes: 215

Post Posted: 19-08-2016, 12:58:41 | Translate post to: ... (Click for more languages)

M3: wrote:
Ai deviat mult de la subiect, totusi, oamenii ar trebui sa ia inchisoare cand omori un animal precum atunci cand omori un om! Atata timp cat nu omori ca sa mananci, si doar pentru a avea un TROFEU, mai bine sa fie exterminati acesti oameni!

Aici da. Omori ca sa mananci, ca asa fac si animalele, omoara, mananca, iar daca raman resturi, le mananca alte animale, nimic nu ii irosit spre deosebire de unii oameni care isi bat joc pana si de legume. Ma uit la bataile astea cu mancare din anumite tari....la un concurs din ala se irosesc sute de KG de mancare, pana si carnea....pai animalele mor ca aia sa isi bata joc de mancare? Si asemenea oameni ar trebui inchisi. Numai ca trebuie inchisori speciale, ca la cati idioti de genul sunt in lume, raman astia fara locuri in inchisorile curente.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
M3:
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 19-08-2016 21:35)
Joined: 23 Jun 2016
Posts: 591, Topics: 145
Location: Bucuresti

Reputation: 2.7
Votes: 14

Post Posted: 19-08-2016, 13:46:49 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Paragon wrote:
M3: wrote:
Ai deviat mult de la subiect, totusi, oamenii ar trebui sa ia inchisoare cand omori un animal precum atunci cand omori un om! Atata timp cat nu omori ca sa mananci, si doar pentru a avea un TROFEU, mai bine sa fie exterminati acesti oameni!

Aici da. Omori ca sa mananci, ca asa fac si animalele, omoara, mananca, iar daca raman resturi, le mananca alte animale, nimic nu ii irosit spre deosebire de unii oameni care isi bat joc pana si de legume. Ma uit la bataile astea cu mancare din anumite tari....la un concurs din ala se irosesc sute de KG de mancare, pana si carnea....pai animalele mor ca aia sa isi bata joc de mancare? Si asemenea oameni ar trebui inchisi. Numai ca trebuie inchisori speciale, ca la cati idioti de genul sunt in lume, raman astia fara locuri in inchisorile curente.



Este trist cand te uiti la imaginiile alea. Si unii vin cu ideea- Daca eu nu mananc o vaca, oricum moare, ca o mananca altul, daca toti nu am gandi asa, firmele ar ucide mai putine animale, nu la fel de mult pe cat este folosit acum, si da, conteaza si un kg de inimi de exeplu pe care le mananci, daca seful vede ca nu mai sunt( ca le-ai cumparat tu pe toate) mai cere, si tot asa! Asa sunt omorate animalele. Eu m-am abtinut si incerc sa fiu vegan




This guy izza Layah
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Paragon

[The Chosen One]



Status: Offline
(since 17-07-2022 05:43)
Joined: 21 Jun 2008
Posts: 23706, Topics: 796
Location: Bulgaria

Reputation: 2597.9
Votes: 215

Post Posted: 19-08-2016, 14:08:44 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Tu zici de carne, dar nu ai zis nimic de lapte, branza, cascaval, oua. Vezi sa nu confunzi, vegetarian ii cel care nu mananca carne, dar totusi, mananca proteina animale, gen oua, sau bea lapte. Tu nu consumi oua, lapte deloc?
Sa te intreb, daca ai sta la tara, daca ai avea cativa porci, cateva vaci, cateva gaini si cocosi, te-ai mai gandi cu veganismul sau stiind ca acolo ai resursele tale ai stii un lucru? Ca la tine cred ca stiu care ii problema, ii modul cum ii prelucrata carnea de altii, dar daca ai prelucra-o tu? Adica oferi animalelor tale conditii, nu le chinui deloc, asa cum fac aia de la abator, daca doresti carne de porc, pai stii un lucru, o faci cu mana ta cat mai rapid, asa cum fac si bastinasii din Africa de exemplu, iar aia stiu sa respecte natura, nu se lacomesc.
Daca multi ar merge la extrem cu mentalitatea aia, ca "oricum moare", pai ce i-ar opri sa nu manance carne de om? "Meh, ala oricum moare pe la 80 de ani, dar hai sa il mananc acum cat are vreo 20 si ceva de ani, still fresh".
Si totusi, chestia aia cu "oricum moare", pai da, ii de ales, ti animalele in abator ani de zile si le chinui, sau le dai drumul in salbaticie unde se bucura de libertate, dar si risca sa dea peste un lup, un urs, un leu, un tigru. Dar diferenta ii aici, daca e sa piarda in fata unui lup, pai mai bine sa sfarseasca in fata lui in cateva minute, decat sa traiasca in conditii haotice si sa fie chinuite ani de zile, ca apoi sa vezi cum carnea in loc sa fie respectata, ii irosita de niste idioti cu un IQ mai mic decat a unei maimute.
Uite cum fac unele restaurante, servesc, raman si resturi apoi, dar ei in loc sa arunce, ei strang resturile si le dau celor care au nevoie. Din pacate nu sunt multe restaurante care fac fapte bune de genul.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
M3:
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 19-08-2016 21:35)
Joined: 23 Jun 2016
Posts: 591, Topics: 145
Location: Bucuresti

Reputation: 2.7
Votes: 14

Post Posted: 19-08-2016, 21:01:16 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Eu nu fac chiar asa, si am mentionat, sunt vegan, nu vegetarian-https://ro.wikipedia.org/wiki/Veganism , eu le respect animalelor drepturiile, nu le beau laptele, etc gen, eu nu pun animale sa alerge pentru energie, nu adopt animale sa le chinui(da, un caine se simte mai bine in natura decat tinut in cativa metri patrati, scos rar pe afara, daca esti la tara e altceva, pur si simplu, tratez animalele ca oamenii. Si sa iti explic ceva, eu nu folosesc asta chiar ca pe un stil de viata, eu vreau sa ajut animalele, dar daca de exemplu sunt la o petrecere, toti mananca carne, toti sunt plini si mai raman doua bucati de carne si vor sa le arunce, le mananc! Adica eu nu cumpar carne pentru ca imi e foame si nu prea il folosesc ca pe un stil de viata, dar cum am zis, daca la un gratar, mai ramane carne, decat sa fie aruncate le mananc, nu cred ca omor vreun animal prin felul asa.. -



This guy izza Layah
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Paragon

[The Chosen One]



Status: Offline
(since 17-07-2022 05:43)
Joined: 21 Jun 2008
Posts: 23706, Topics: 796
Location: Bulgaria

Reputation: 2597.9
Votes: 215

Post Posted: 20-08-2016, 05:46:08 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ai cam dat in ipocrizie la ultima parte. Deci esti vegan, dar mananci carne, si zici ca nu omori....pai si cei care cumpara carne de la magazin ce saracie crezi ca fac ei? Crezi ca omoara? Nu, ei doar cumpara, iar apoi mananca, chestie ce o faci si tu daca mai raman resturi, mananca. Nu esti vegan daca te atingi de proteina animala. Daca raman resturi, asta este, tu ai de sustinut o cauza, de dat un exemplu zici, pai iei carnea si o dai altora atunci, la un nevoias, nu o mananci tu. La multe animale le-ar fi mai bine intr-o rezervatie, decat sa le arunci direct in savana de exemplu, ca acolo chiar nu ii mediul potrivit pentru toate animalele, se stie bine de ce. Cat despre caini, deci dupa logica ta, care sa ma scuzi, ii la pamant la faza asta, ii mai bine sa vezi un caine pe strada, murind de foame, sa il vezi numai piele si os, decat sa adopti unul, sa ii oferi o casa, sa il hranesti? Unii isi tin cainii in casa, sau in curte, fara lanturi si alte chestii, si sunt fericiti. Unii caini vagabonzi sar si musca oamenii fara motiv, din cauza ca vor sa simta un anume gust de "mancare", au fost destule cazuri la Bucuresti, mai ales cu copilul ucis.
Cat despre tratatul animalelor ca oamenii, era o faza in laboratorul lui Dexter, animalele au venit la masa, cocos, vaca si ce mai era, le inveti sa foloseasca cutitul si furculita? Sau sa stea pe toaleta exact ca oamenii? Le dai si un ziar poate.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash  


The time now is 28-03-2024, 17:11:58
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x