User
Pass
2FA
 
 

Pulpe de cocoș cu cartofi natur si salata de ardei copți

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Gastronomy
Author Message662
Maiter

[Young&Fearless]



Status: Offline
(since 05-11-2023 14:02)
Joined: 21 Jun 2018
Posts: 693, Topics: 168
Location: Romania

Reputation: 103.4
Votes: 114

Post Posted: 15-07-2018, 23:47:16 | Translate post to: ... (Click for more languages)

INGREDIENTE
carne de pasare
6-8 cartofi
amestec de ierburi si marar de la Delikat
piper de la Delikat
condiment pentru cartofi de la Delikat
salata de ardei copt
sare
ulei de masline
unt
marar
MOD DE PREPARARE RETETA Pulpe de cocoș cu cartofi natur si salata de ardei copți:
Bucatile de carne, spalate si scurse, se condimenteaza cu sare si amestec de ierburi si marar de la Delikat. Se stropesc cu ulei de masline si se acopera/videaza , lasandu-se cateva ore la rece ( Eu le-am lasat peste noapte ).


Se aseaza bucatile de carne condimentate intr-o tava cu gratar si se pun in cuptorul incins pe program de gratar + ventilatie la 210 grade Celsius. Dupa 30 minute se intorc bucatile de carne pe cealalta parte si se mai lasa in cuptor inca 30 minute.


In timp ce carnea sta in cuptor ne ocupam de cartofii natur.


Curatam de coaja 6-8 cartofi, ii spalam, ii feliem grosier si-i punem la fiert in apa cu putina sare. Cand furculita intra usor in ei oprim focul. Nu-i scoatem imediat din apa, ne asiguram intai ca friptura este gata.


Pregatim salata de ardei copt, in otet. Eu am avut-o pregatita la borcan, de anul trecut.


Asezam pe farfurie o bucata de friptura , iar alaturi punem cartofi fierti peste care presaram condiment pentru cartofi de la Delikat, marar si cubulete mici de unt.

Pofta buna!

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Gastronomy  


The time now is 18-04-2024, 06:09:25
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x