User
Pass
2FA
 
 

Religie!
Go to page Previous  1, 2, 3 ... , 25, 26, 27  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash
Author Message40089
goguletz BIRGAOANU

[Wicked Sick]



Status: Offline
(since 04-01-2019 20:59)
Joined: 02 Feb 2014
Posts: 12169, Topics: 504
Location: Italia (Botosani)

Reputation: -70
Votes: 459

        Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 09-12-2015, 17:43:47 | Translate post to: ... (Click for more languages)

asa e facem ce vrem noi nu ce ni se inpune ...ceea ce incearca biserica crestina sa faca

Goguletz spune ca nai curaj!!![/url]
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Paragon

[The Chosen One]



Status: Offline
(since 17-07-2022 05:43)
Joined: 21 Jun 2008
Posts: 23706, Topics: 796
Location: Bulgaria

Reputation: 2597.9
Votes: 215

Post Posted: 09-12-2015, 19:55:22 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Credinta oarba inseamna sa crezi fara dovezi, credinta normala ii cea cu dovezi, cea care face diferenta dintre inconstienti si constienti. Inconstienti care confunda coincidenta cu divinitatea.
Imi place ca ai tupeul sa vorbesti despre rantionament, ca doar noi pupam moastele si ne inchinam la bucata de lemn....Ahem. Auzi, spitale si altele create datorita religiei, asta da indoctrinare de mic.
Eu cand aduc in discutie ca ii posibil ca extraterestrii sa fi creat primitivii de oameni, mi se baga pe gat citate din porcaria de biblie, uite aici lasitate si cum fug ei sa dea un raspuns. Nu au ei tupeul sa gandeasca pentru ei, ei cred ca daca iti pui niste intrebari, deja ii blasfemie. Biblia ii viata lor, eu nu degeaba zic ca ei sunt limitati mental, pe cand altii care gandesc singuri, sunt mai bogati decat ei.

Toti vorbiti cu rugaciunea si vorbitul cu Dumnezeu....Ahem, ce va face pe voi diferiti de schizofrenici? Ei sunt considerati bolnavi, voi nu, aici ii problema, ceva nu ii in regula.

Indoctrinarea se face in familie, tocmai te-ai dat pe tine exemplu. Macar ai un gram de materie ca sa nu ne dai copy-paste la citate de ale lui Matthew sau care mai era.

Si stai calm, zana voastra nu a plecat, cel putin nu la ortodoxi, ei inca pupa acel termopan cu chipul fecioarei Maria, care "misterios" a aparut acolo, o fi fost printata, ca tot aparuse la stiri faza aia.
Degeaba cu religiosii, voi nu evoluati, de mai bine de 2000 ani. Electricitatea care ii folosita de PC-ul tau s-a obtinut in urma unui sacrificiu uman, evolutia costa. Tu folosesti acea evolutie, tu nu ai evolutia.

Ateii aia de care vorbesti au ajutat evolutia, cu sacrificii, ca altcumva nu ai cum evolua. Anumite chestii bune nu se obtin fara sacrificii, daca nu esti in stare sa realizezi un lucru simplu, inseamna ca ii grav.
Stai calm, ca iti aduc la cunostiinta cruciadele, catolicii, aia sunt monstrii, islamul, uite alti monstrii, tu asa iti tratezi femeia? Nici crestinii nu sunt mai presus, pe langa aroganta lor care ii intrecuta doar de islamici. Tu dai peste cativa atei care au facut ceva rau, gata, "toti sunt rai" hurr-durr. Mentalitate obvious de crestin.

Si nu va trebuie dovezi? Atunci dc va imprastiati atata pe voi? Stati in banca voastra si inghititi. Ii teoria voastra, voi trebuie sa demonstrati, nu noi. La fel si cu raiul si iadul, dovezi ca exista? A mers careva acolo sa vada si sa faca poze? Astept poze cu raiul si iadul atunci, dovezi clare.
Tot ce aveti voi este o carte cu o tona de porcarii scrise, o tona de teorii atat, nimic dovedit.
Biblia voastra zice ca omul a fost creat dupa chipul si asemanarea lui Zana, iar femeia din coasta barbatului?...seriously? Quranul zice ca au fost creati din lut. Ahem...si animalele cum au fost create? Zana are cumva si fata de magar sau peste? Poate o fi o chimera?
Am cerut unui religios sa ii ceara Zanei sa vina pe pamant sa se arate, iar el ma ia "Dar cine ne credem, noi suntem doar asa, el nu face din astea, el doar face asa si asa". Yep, m-am lamurit si cu mentalitatea aluia.

Tu ai grija de tine, tu ai grija de altii. Zana nu te va salva dintr-o explozie in timp ce tu esti in masina. Nu o sa te inconjoarea cu un scut de forta. Tu decizi ce viitor ai, daca esti destul de puternic, decizi ce faci in viata. Viata nu iti este decisa de la nastere de catre zana cea buna.

Voi aveti nevoie de religie si de ceva imaginar pentru ca nu sunteti siguri pe voi. Si biserica a carui religie se dezvolta acolo, dc are nevoie de bani? Il aveti pe bunul domn, nu ii de ajuns asta? Sau ah, vreti mai mult, luati banii cu care se pot construi spitale si scoli, care se pot dona la cercetari de antidoturi, si se baga in buzunar la biserica. Martorii lui Iehova sunt un exemplu perfect.

Ti-am povestit de faza cu credinta satanistilor? Au venit crestinii sa le dea statuia jos. Aici chiar a fost amuzant sa vezi cum religile se bat intre ele pentru ceva stupid. Adica dc sa distrugi religia, ii lasi pe ei sa se distruga intre ei. Pacat ca islamul si crestinismul sunt despartiti de un ocean, ca ei mai mult ca sigur isi aruncau toporisca unul in altul.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Activ.

[MasterChef.]



Status: Offline
(since 10-12-2019 13:33)
Joined: 11 Aug 2009
Posts: 25249, Topics: 541
Location: London

Reputation: 2603.4
Votes: 1007

     
Post Posted: 10-12-2015, 14:09:44 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Dar ce sunt catolicii ma Gaborule ?


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Paragon

[The Chosen One]



Status: Offline
(since 17-07-2022 05:43)
Joined: 21 Jun 2008
Posts: 23706, Topics: 796
Location: Bulgaria

Reputation: 2597.9
Votes: 215

Post Posted: 10-12-2015, 18:17:51 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Crestinii sunt aia aroganti, fanatici, care mai si canta. Catolicii sunt cei pe care eu personal am boala ca a ars de viu persoane mai destepte decat ei pentru mai bine de 800 de ani. Eu unul vreau religia disparuta, dar pe catolici ii vreau arsi. Catolicii si crestinii sunt 2 specii inferioare diferite. Aceeasi mentalitate comuna cu zana cea buna, dar sunt specii diferite cu anumite reguli diferite.


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
adiman0011

[Creep]



Status: Offline
(since 04-04-2019 14:25)
Joined: 05 Jun 2011
Posts: 676, Topics: 45
Location: Iasi

Reputation: 175
Votes: 17

 
Post Posted: 11-12-2015, 08:32:44 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Cruciadele nici nu se compara cu milioanele de oameni omorati de ateistii de genul lui Stalin, si nu inteleg ce treaba au catolicii cu ortodoxii, din cate stiu ortodoxii nu au avut nici o treaba cu cruciadele, ci siau aparat familia si tara cu pretul vietii(citeste si tu istoria romanilor, ca se pare ca habar nu ai ce sa intamplat in sutele de ani de istorie)

Eu nu am atacat pe nimeni , miam spus parerea si am argumentato. Tu ai venit nervos si ai aruncat cuvinte fara nici un pic de gandire. (In felul in care teai exprimat ne arata cat de putina experienta ai intro discutie controversata ca aceasta, asa ca te rog daca mai ai de gand sa postezi fao cu putin creier)

Catolicii sunt crestini, si cu ce ai spus ai demonstrat ce iti face ateismul, esti dezinformat , nu ai nici un fel de dovada in ceea ce vorbesti.Macar daca ai bunul simt sa vorbesti , informeazate inainte, nu vorbi din auzite. Ca sa nu mai spun ca generalizezi, tot ce am scris eu legat de stiinta, medicina , spitale , etc este bazat pe istorie, nu pe indoctrinare, try wikipedia, sau mai bine O CARTE(in cazul in care stii ce este aia). Pune mana pe un dictionar si invata ce inseamna cuvantul a crede/credinta, nu numai in limba romana , vezi ce inseamna si in alte limbi , uite iti dau eu un exemplu , cuvantul 'faith' din engleza provine din greaca , care inseamna exact ce tiam explicat in postul anterior. In fine, sunt sigur ca te doare la basca, vei continua sa ataci fara sa stii ce vorbesti. Plus, ca atunci cand spui ca tu crezi ceva/in ceva nu vei fi 100% sigur ca este adevarat, ca altfel nu vei mai crede ci vei sti, si este o diferenta da la cer la pamant intre a crede si a sti, dar totusi de ce imi bat gura ca nici atat nu ai habar.

Islamul este o minciuna, si nu o spun din cauza faptului ca sunt crestin , ci din cauza ca tot ce scrie in koran nu face sens( si se lauda ca au varianta lasata chiar de profetul lor mohammed), un verset scrie ceva si 5 versete mai in fata se contrazice. Ei spun ca il accepta pe Iisus ca si un profet si totodata ca ii accepta si invataturile , dar nu il accepta ca si fiul lui Dumnezeu pe logica ca Dumnezeu nu a avut o sotie, ca sa poata avea copii (esti insusi creatorul dar nu poti avea copii?*** logic right?). Si adevaratii musulmani care respecta fiecare verset din koran sunt cei care ucid in numele dumnezeului lor(vorba ceea ''toti infidelii trebuie sa moara''), sau mai pe scurt ISIS si alte denominatii afiliate cu acestia.

In continuare teai luat de mine ca sunt indoctrinat, dar habar nu ai cine sunt , nu ma cunosti, asa ca nu ai dreptul sa iti dai cu parerea in privinta mea, am spus de multe ori ca am fost ateist , aveam aceleasi idei ca si tine, visam extraterestri si alte trasnai, insa eu aveam mai mult decat un gram de creier si miam dat seama cum stau lucrurile. Am citit singur, am vorbit cu oameni care au trait o viata plina(ceea ce iti recomand si tie) , nu 25~ de ani cati ai, dar dupa rationamentul tau nici atat nu ai. Tu esti fixat pe ideea ca Dumnezeu nu exista si este o poveste, mintea ta este inchisa la orice altceva.

Poti sa iti bati joc cat doresti, poti sal numesti pe Dumnezeu cum vrei, e alegerea ta. Insa, minuni inca exista care il atesta pe Dumnezeu, ca vrei sau nu sa le accepti.

BTW: Si nu frate, Dumnezeu nu o sa puna o bariera sau o sa te ridice in aer sa nu mori, ca daca ar face asta ar calca pe liberul arbitru, pe legile create chiar de el, asa ca ne lasa la voia intamplarii, si nu isi doreste acest lucru , El vrea ca noi sa fim cu totii in Rai impreuna cu El, dar oamenii de genul tau , inchisi la minte, il impiedica, il izgonesc , il hulesc si asa mai departe. Din cauza oamenilor rai si necredinciosi va exista judecata de apoi.

In final ce te sfatuiesc pe tine Paragon, este sa vezi viata cum este cu adevarat , o lume in care nu stim nimic si totul este posibil, ca pana nu stii cu exactitate ca Dumnezeu( sau orice altceva) nu exista, nici nu ar trebui sa deschizi gura( sati dau un exemplu , milioane de oameni viseaza sa ajunga pe alte planete, in alte galaxii, si ei cred cu tarie ca pe planeta X exista viata, dar pana nu ajung acolo nu vor sti cu exactitate, asa si cu Dumnezeu pana nu il vom vedea pe Cristos dupa ce vom muri, nu vom sti cu adevarat,100%, doar ca in momentul acela nu vom mai putea face nimic in legatura cu sufletele noastre, si de asta trebuie sa ne ingrijim de sufletele noastre aici pe pamant), si totodata sa o iei de la 0 cu tot ce stii si sa te documentezi, ca sa te dezvolti si tu mai mult ( si o faci pentru tine , nu pentru mine /mama/tata/catelul/purcelul), si credema ca daca nu faci asta vei stagna in viata, si nimic nu este mai oribil decat sa nu incerci sa ajungi la apogeul fiintei tale.


Peace!




Paragon wrote:
Crestinii sunt aia aroganti, fanatici, care mai si canta. Catolicii sunt cei pe care eu personal am boala ca a ars de viu persoane mai destepte decat ei pentru mai bine de 800 de ani. Eu unul vreau religia disparuta, dar pe catolici ii vreau arsi. Catolicii si crestinii sunt 2 specii inferioare diferite. Aceeasi mentalitate comuna cu zana cea buna, dar sunt specii diferite cu anumite reguli diferite.


Inca odata, catolicii sunt crestini , alta ramura a crestinitatii cu doctrine putin diferite , dar tot crestini sunt. Si de ce generalizezi frate? din cauza ca 1% din catolici au fost la conducere trebuie sa ii arunci pe toti in aceeasi oala ?ce tia facut o baba de 90 de ani care toata viata sia traito in Hristos? o so arzi si pe ea? Nu vezi ce aberezi? nu iti dai seama ca vorbesti din ura?o ura nejustificata? In loc sa aberezi pe acest forum ca anumiti catolici au omorat persoane "destepte" de ce nu devii si tu destept si iale locul , fii tu persoana care va gasi un leac pentru cancer sau care va inventa ceva folositor omenirii. Pana atunci nu ai dreptul sa condamni pe altii pentru actiunile lor, mai ales pentru niste lucruri care sau intamplat sute de ani in urma.

Nu inteleg cum pot fi unii oameni asa de orbi?

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Paragon

[The Chosen One]



Status: Offline
(since 17-07-2022 05:43)
Joined: 21 Jun 2008
Posts: 23706, Topics: 796
Location: Bulgaria

Reputation: 2597.9
Votes: 215

Post Posted: 11-12-2015, 09:01:32 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Tu scrii mult si prost se pare, cam asa fac religiosii. Deci islamul nu ii o religie, dar voi sunteti, ei care cred ca oamenii sunt facuti din lut, no problem, dar aici unde femeia ii creata din coasta barbatului, pare legit. Va mai mirati dc va fac aroganti. Banuiesc ca si satanismul ii o minciuna, voi sunteti singurii care aveti dreptate, orbii care "vad" mai bine.
Stiu bine ce inseamna credinta, dar totodata stiu mai bine decat tine diferenta dintre credinta oarba si credinta normala. Voi sunteti orbi.
Tu ai fost ateist, ai prins un moment de slabiciune in viata, si ai decis sa cauti ceva deoarece esti indecis si nesigur, ca asta inseamna sa crezi in buna zana, indecidere si nesiguranta, nu puteti lua voi propriile decizii.
Repet, cu ce va face pe voi diferiti de schizofrenici? Si normal ca nu va trebuie dovezi, ca nici lor nu le trebuie, daca ei aud o voce ca trebuie sa il omoare pe presedinte, pai hai baga mare, ca ii corect ce a zis vocea, cam asa si in cazul vostru. Va e frica sa va puneti intrebari.
Tu nu ai habar despre cum functioneaza lumea asta. Chestia asta cu dreptul la viata si alte porcarii, sunt indoctrinari ale bibliei, in realitate cel cu puterea decide ce se intampla, asa cum voi credeti ca buna voastra zana decide ce se intampla cu sufletele voastre, rai sau iad. Uite ca aici, pe pamant, in realitate, nu in dimensiunea schizofrenica, cei cu puterea decid ce si cum, ei iti decid drepturile intr-o tara, ei pot sa te execute, chiar si ne-oficial.
Noi stim mult mai multe decat tine despre lumea in care traim. Baga mare si documenteaza-te despre cum ii lumea asta, ca esti in urma cu evolutia si asa vei ramane.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
adiman0011

[Creep]



Status: Offline
(since 04-04-2019 14:25)
Joined: 05 Jun 2011
Posts: 676, Topics: 45
Location: Iasi

Reputation: 175
Votes: 17

 
Post Posted: 12-12-2015, 04:35:24 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Frate tot ce scrii este parerea ta, si ca sati demonstrez ca habar nu ai despre ce vorbesti da un search pe google si invata ce e schizofrenia. Sau mai bine iti zic eu care este diferenta aia pe care nu o vezi: Schizofrenia se observa pe creier, se vad exact diferentele dintre un creier normal si unul afectat de schizofrenie, ca nu mai zic ca iti fute balanta corpului, asa ca terminate cu comparatiile astea, esti de toata jena.

Inca odata , nu stii cine sunt si nu ma cunosti asa ca nu ai nici un drept sati dai cu parerea despre mine. Tu habar nu ai ce este in lumea reala, mai ales in Romania care este in urma cu 20 de ani. Eu fata de altii traiesc intro tara dezvoltata , cu o viteza foarte mare( nu ca in Romania unde muncesti 8 ore si mai ai inca jumate de zi la dispozitie, aici e ca vorba ceea''places to go , people to see''), ca sa nu mai zic ca muncesc(si munca nu este usoara , orice ai fi, de la un chelner rapanos pana la un CEO, dar vad ca tu ai niste impresii gresite despre viata), fac bani si am grija de mine, nu am pe mama sau pe tata sami faca de mancare(daca teas pune acuma nici un sandwich nu lai face calumea) sau sami spele rufele, ca generatia noastra din Romania. Asa ca la capitolul lumii reale sunt cu 10 pasi in fata ta.

Tot aberezi ca stii diferenta dintre credinta oarba si cea normala , dar nu ai argumentat nici macar odata, asa ca daca te crezi ciumeg si postezi aberatii macar incearca sa le argumentezi. Eu argumentez tot ce scriu, incerc sa nu las nici o urma de neintelegere, ca sa inteleaga cei inceti la minte.

Si nu inteleg o treaba , unde pusca mea am scris eu de coasta lui Adam sau ca oamenii sunt facuti din lut?

Si de unde stii tu ca mam intors la Dumnezeu intrun moment de slabiciune si de nesiguranta? Si daca numi puteam lua propriile decizii cum am decis sa cred in Dumnezeu? te cam contrazici singur.

Btw: dupa cum scrii si cum gandesti esti un neodarwinist care crede ca a evoluat din maimuta, ceea ce este ok, vrei as fii animal, fii frate, dar in lumea in care traiesc, toti oamenii au sansa la viata, ca nu e X mai bun ca Y. Si daca o luam dupa rationamentul tau nu exista bine sau rau , ci doar propriul consimtamant , ceea ce nu te face diferit fata de un sociopat, ca asa dupa logica unui sociopat este foarte bine sa vina la tine la usa si sati bage un topor in cap, just sayin'.

Nu mai fi asa de arogant frate , ca nu esti buricul pamantului.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Activ.

[MasterChef.]



Status: Offline
(since 10-12-2019 13:33)
Joined: 11 Aug 2009
Posts: 25249, Topics: 541
Location: London

Reputation: 2603.4
Votes: 1007

     
Post Posted: 12-12-2015, 10:27:46 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ati ajuns sa va certati de la un subiect banal,fiecare cu religia lui,fiecare face cum ii dicteaza inima,cu principiile lui,si asa mai departe,nu are rost sa va atacati aiurea de la niste discutii.


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Cariga

[Assasin]



Status: Offline
(since 04-09-2023 07:54)
Joined: 29 Oct 2011
Posts: 4720, Topics: 298
Location: Romania

Reputation: 207
Votes: 323

 
Post Posted: 12-12-2015, 11:20:29 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Datoritã religiei (atenție nu credinței) vor fi mereu conflicte. Majoritatea oamenilor (din pãcate sunt mult prea mulți) cred cã religia cãreia ei aparțin este singura care crede în dumnezeu iar restul sunt pãgâni (cam asta e esența la ceea ce se discutã). Majoritatea nu vãd copacii din cauza pãdurii. Ei confundã regilia cu credința ceea ce este total eronat. Una este religia și alta este credința. Toatã lumea, sau aproape toatã lumea este credincioasã. Cred într-un creator sau mai mulți dar nu toți fac parte din aceași regilie. Am purtat discuții cu un pocãit care îmi spunea cã treuie sã cred în dumnezeul care scrie în cãrțile lor altfel voi ajunge în iad. Am încercat sã îi explic cã și eu sunt credincios, pentru cã eu cred într-o ființã, entitate sau oricum i se dorește sã i se spunã, dar nu cred ceea ce scrie în cãrți, pentru cã au niște erori mari în ele. E ca și când ai încerca sã miști un munte. Personal sunt deschis și ascult și accept opinia celor care nu sunt de acceași religie cu mine. Dar nimeni nu mã poate forța sã cred în ceea ce spune el. Fiecare om e liber sã creadã în ceea ce dorește. În Dumnezeu, in Allah, Krisna, Zamolxe, Quetzacoatl, chiar și într-o râmã. Atâta timp cãt este credința lor, nu ar trebui persecutați. Problema principalã este și va fi religia, nu credința. Religia se aflã în controlul unora care la bunul lor plac pot manevra și controla mase uriașe de persoane. Din pãcate. Adi îmi pare rãu sã te dezamãgesc dar Coranul a fost scris înainte Bibliei. Existã cercetãri confirmate de dovezi solide cum cã Bibila a fost copiatã și adaptatã dupã Coran, Epopeea lui Ghilgameș și încã câteva scrieri mai vechi. Apropo și eu sunt creștin dar asta nu înseamnã cã nu pot pune la îndoialã ceea ce este prezentat în Biblie, mai ales având în vedere dovezile.
Altã idee, creștinismul a apãrut la noi, acum 5000 de ani (nu 2-3000 cât spune biserica). La fel totul este bazat pe dovezi solide (cultura Cucuteni). În partea Ierusalimului au ajuns câțiva de la noi și eu întemeiat un ordin folosind conceptele creștinismului. Practic era o sectã din zilele noastre, creatã în scopul de a oferi oamenilor sãraci iluzia de a fi ajutați de cineva și de a le abate atenția de la oamenii bogați și porcãriile fãcute de ei.
Nu ar trebui sã vã certați pentru ceva atât de stupid precum religia. Religia este un instrument de control numai, nu reprezintã credința omului. Nu poți spune cã islamul este o minciunã pentru cã toate religiile sunt. Nu poți acuza pe cineva care se roagã lui Allah sau Budha cã este necredincios. El este credincios, crede într-o entitate superioarã lui, la fel cum și ortodocșii cred, la fel și cum catolicii cred, la fel cum protestanții și hindușii cred. Cã nu face parte din aceeași religie, asta este altceva. Dar necredincios nu e. Faptul cã tu îi spui Dumnezeu iar el Allah la fel nu are nici o importanțã. Tu spui mãr, englezul spune apple. Care e diferența ?

Postarea mea nu este sã vã impun punctul meu de vedere, pur și simplu sã mi-l expun pe baza cunoștințelor dobândite pânã la momentul actual. Fiecare este liber sã creadã ce vrea și sã își expunã punctul de vedere. Este posibil ca peste jumãtate de an sã descopãr cã m-am înșelat, este posibil ca altul sã se fi înșelat. Asta o vom descoperi numai când vom muri. Este posibil sã aflãm cã hindușii au de fapt religia mai apropiatã de adevãr sau alții, sau este posibil sã aflãm cã ne-am înșelat cu toții.

Pãrerea mea, ar fi ca acest topic sã fie închis. De-a lungul a mii de ani au existat conflicte și chiar omoruri pentru un asemenea subiect. Nu cred cã este productiv atâta timp cât oamenii confundã religia cu credința ca un asemenea topic sã fie dezbãtut pentru cã va genera conflicte și va dãuna forumului (doar pãrerea mea).

Și sã fiu ontopic cu întrebarea pusã de cel care a creat topicul, nu nu ar trebui ca Biserica sã primeascã bani de la stat. Biserica are destule proprietãți (cele mai multe) cu care se poate autoîntreține, are donatori care dau bani an de an, precum și oamenii care contribuie. Banii de la stat ar trebui dați cãtre ramuri producãtoare de bani. Sã se dea la agriculturã, la industrie sau de ce nu cãtre sãnãtate, deși dacã se investește într-un sector care aduce bani, roadele pot fi împãrțite și cãtre ramuri care nu aduc bani la buget. Dar sã finanțezi religia e cea mai mare prostie. Ne întoarcem în evul mediu ?

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Paragon

[The Chosen One]



Status: Offline
(since 17-07-2022 05:43)
Joined: 21 Jun 2008
Posts: 23706, Topics: 796
Location: Bulgaria

Reputation: 2597.9
Votes: 215

Post Posted: 12-12-2015, 12:55:10 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Eu si Radical ti-am argumentat de N ori anumite diferente si am venit cu argumente solide acum cateva pagini, dar nu prea poti avea asteptari de la un religios aproape fanatic. Si stai calm, nu trebuie sa te cunosc, imi este de ajuns sa stiu ca astia care aleg drumul asta aproape schizofrenic sunt vulnerabili, nu sunt stapani pe ei, nu sunt siguri pe ei, cauta ceva care sa ii "calmeze", cauta N sute de sfaturi. Religia ii cand nu poti lupta de unul singur, crezi ca daca iti pica paine din cer, "mersi, doamne".

Tu crezi ca daca locuiesti singur ai habar despre viata? Serios? Nu zau, mai spune-mi o porcarie mai mare, bine, inafara de credinta ta si de acea afirmatie. Romania ii in urma cu mai bine de 20 de ani, in special fata de America, Japonia, Germania.

Nu ai scris tu, ii scris in cartea de minciuni, carte citita de sute de milioane de specimene.

Nici eu nu prea cred in darwinism, desi oamenii cateodata pot avea actiuni asemanatoare cu cele animalice, sa fie salbatici, macar teoria aia ii mai plauzibila decat un abracadabra *oamenii apar misterios*. Asa ii si religia si zeul voastru, o teorie. De unde stiti ca nu am fost creat de extraterestrii? Sau de niste masinarii? Poate asta ii doar o lume a viselor. Poate suntem creati de fiinte de genul, care nu sunt asa de "zei". Ai luat in calcul si alte posibilitati? Sau tu ai ochelari de cal si te-ai axat ca biblia ii "sfanta" si daca nu o respecti si nu crezi in ea, deja ii bai.

Voi ziceti ca auziti voci de la buna zana...ahem, poate nu ii schizofrenie, hai ca cuvantul ii prea puternic pentru mintea voastra, dar poat ii stres, ca si la stres si oboseala vezi pentru o factiune de secunda un lucru care nu ii acolo si auzi din cand in cand cate ceva. Voi auziti o voce ca zice "ai facut bine", gata, mi-a dat beep pe telefon bunul Dumnezeu, de acum eu nu mai sunt ateu, sunt credincios din ala tip mafiot.

Se mai era, ah da, rai si iad, dovezi? Sau aici da aroganta si ignoranta peste tine si zici ca "nu ii nevoie" ca asa scrie in carte? Si imi zici mie ca nu am habar ce ii credinta oarba, arogant clar.

Stii, eu cred in puterea universului, dar aia ii total diferita de zana voastra. Puterea universului, adica forta generata de o supernova, puterea unei gauri negre, forta de distrugere a unui gamma-ray burst, asta da, dar sa crezi ca o entitate te-a creat dupa chipul si asemanarea sa, sau ca te-a creat din lut, ca mai exista si ceva diavol....Aberatie totala. Auzi, zeu care decide ce si cum, cu un plan maret. Si daca exista extraterestrii, atunci cum faci? Pe ei cine i-a creat? Zana voastra poate mai are si tentacule pe fata, Davy Jones in toata firea.

@Cariga Religia nici nu ar trebui sa existe, ii ca si cancerul. In religie merg o tona de bani, si ca sa ce? Ca sa nimic, bani care ar putea merge pe scoli si spitale, sau macar sa dai banii ca copii africani sa ii poata manca.

Adi, tu ar trebui sa nu mai fi ignorant, ca ignoranta ii cel mai mare dusman al evolutiei, nu ii de mirare dc te afli in categoria celor subdezvoltati care nu prea le au cu secolul 21, ca esti ignorant, esti in urma evolutiei, degeaba traiest intr-o tara mai dezvoltata decat Romania, ca acolo traiesc si cersetorii, just sayin'. Dar macar nu esti singur, din vreo 3 miliarde si ceva de oameni cat au credinta oarba, esti impreuna cred ca cu vreo 2-2.5 miliarde, deci nu esti singur, nu mai ii nevoie de nesiguranta. Decizia cu religia cred ca ti-a fost bagata in cap, nu luata de tine, cam asa ii indoctrinarea, ti se repeta porcarii la nesfarsit, iar intr-un final iti da peste cap modul de gandire.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
alexandrub

[fanu]



Status: Offline
(since 06-10-2017 09:22)
Joined: 04 Nov 2014
Posts: 10597, Topics: 988
Location: Rãdãuti, Suceava

Reputation: 591.2
Votes: 763

 
Post Posted: 16-12-2015, 12:19:40 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Romania e o tara libera. Fiecare are dreptul sa isi aleaga o religie, dupa bunul plac. Carcotasi vor exista mereu.


REP GRATIS!
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
goguletz BIRGAOANU

[Wicked Sick]



Status: Offline
(since 04-01-2019 20:59)
Joined: 02 Feb 2014
Posts: 12169, Topics: 504
Location: Italia (Botosani)

Reputation: -70
Votes: 459

        Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 16-12-2015, 13:20:29 | Translate post to: ... (Click for more languages)

MI se pare corect ca fiecare sa creada in ce vrea, dar cu conditia sa nu afectezi si pe cei din jur

Goguletz spune ca nai curaj!!![/url]
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Activ.

[MasterChef.]



Status: Offline
(since 10-12-2019 13:33)
Joined: 11 Aug 2009
Posts: 25249, Topics: 541
Location: London

Reputation: 2603.4
Votes: 1007

     
Post Posted: 16-12-2015, 16:00:24 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Zice bine Paragon,mai mult investesti in relegie decat o tii,si mergi la biserica.


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Paragon

[The Chosen One]



Status: Offline
(since 17-07-2022 05:43)
Joined: 21 Jun 2008
Posts: 23706, Topics: 796
Location: Bulgaria

Reputation: 2597.9
Votes: 215

Post Posted: 16-12-2015, 16:16:24 | Translate post to: ... (Click for more languages)

goguletz BIRGAOANU wrote:
MI se pare corect ca fiecare sa creada in ce vrea, dar cu conditia sa nu afectezi si pe cei din jur

Asta zic si eu. Iar cum a zis nenea acela religios de mai sus care abereaza la greu, ca catolicii si crestinii sunt asemanatori, pai stai putin, peste 800 de ani ne-au ars de vii si au torturat la greu pentru ceva fals, stai ca poate se intoarce roata, ca religia lor toxica inca afecteaza, la fel si islamul. Care nu afecteaza sunt astia mai calmi gen ortodoxii, budistii, etc, astia sunt amuzanti, unii se inchina la un termopan cu chipul fecioarei, altii se inchina la un obez, iar aia de prin india considera vaca ca fiind sacra....Specimene de pastrat pentru amuzament. Sa arati generatiilor viitoare in ce hal poate ajunge un om, cat de primitiv poate ajunge cand da la o parte ratiunea si logica, si lasa naivitatea sa il cuprinda.



1 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Dinkas
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 28-01-2016 19:09)
Joined: 13 Jan 2016
Posts: 868, Topics: 50
Location: Oltenia

Reputation: -254.8
Votes: 24

 
Post Posted: 28-01-2016, 11:57:59 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Eu consider ca religia nu are ce cauta in scoli. Adica profesoara mea ma tine pe mine si pe niste prieteni numai in 3 si 2 pentru ca suntem atei... Ce corectitudine..

Furien.freakz.ro
FurienMaster
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash  
Go to page Previous  1, 2, 3 ... , 25, 26, 27  Next    


The time now is 18-04-2024, 04:11:58
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x