User
Pass
2FA
 
 

Tema Geografie
Go to page 1, 2  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Homework zone
Author Message4563
HeRoInE

[The Real Slim Shady]



Status: Offline
(since 24-01-2019 19:53)
Joined: 18 Aug 2011
Posts: 8913, Topics: 678
Location: Cluj-Napoca

Reputation: 803.2
Votes: 297

Post Posted: 30-05-2015, 13:26:06 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Am nevoie de un eseu cam de o pagina- o pagina jumatate despre Orasul Visului tau. Mersi


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Kaede

[Diclonius Queen]



Status: Offline
(since 18-01-2022 12:20)
Joined: 20 Jan 2014
Posts: 11135, Topics: 207
Location: United Kingdom

Reputation: 3263.5
Votes: 308

Post Posted: 30-05-2015, 13:38:15 | Translate post to: ... (Click for more languages)

HeRoInE wrote:
Am nevoie de un eseu cam de o pagina- o pagina jumatate despre Orasul Visului tau. Mersi

Pãi și cam ce sã fie în eseul ãla?
Chiar nu știi care e orașul visului tãu? -



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
HeRoInE

[The Real Slim Shady]



Status: Offline
(since 24-01-2019 19:53)
Joined: 18 Aug 2011
Posts: 8913, Topics: 678
Location: Cluj-Napoca

Reputation: 803.2
Votes: 297

Post Posted: 30-05-2015, 14:03:01 | Translate post to: ... (Click for more languages)

@Carinna,nu -. Fa despre orasul visului tau. Dar sa nu fie cu ponei si papusi barbie - -


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Kaede

[Diclonius Queen]



Status: Offline
(since 18-01-2022 12:20)
Joined: 20 Jan 2014
Posts: 11135, Topics: 207
Location: United Kingdom

Reputation: 3263.5
Votes: 308

Post Posted: 30-05-2015, 14:05:46 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Deci tot n-am înțeles.. Un oraș actual, existent? Sau ceva SF? Sigh


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
HeRoInE

[The Real Slim Shady]



Status: Offline
(since 24-01-2019 19:53)
Joined: 18 Aug 2011
Posts: 8913, Topics: 678
Location: Cluj-Napoca

Reputation: 803.2
Votes: 297

Post Posted: 30-05-2015, 14:44:15 | Translate post to: ... (Click for more languages)

@Carinna,SF scumpo -


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Kaede

[Diclonius Queen]



Status: Offline
(since 18-01-2022 12:20)
Joined: 20 Jan 2014
Posts: 11135, Topics: 207
Location: United Kingdom

Reputation: 3263.5
Votes: 308

Post Posted: 30-05-2015, 14:50:47 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Aaaah, acum am înțeles.
O sã încerc.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Ianccc

[Inoata sau mori !]



Status: Offline
(since 22-11-2017 21:24)
Joined: 06 May 2015
Posts: 563, Topics: 22
Location: Bucuresti

Reputation: 168.3
Votes: 72

       
Post Posted: 30-05-2015, 15:34:18 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Orasul visului meu

Cu toti am fot la un moment dat foarte nemultumiti de orasul in care locuim, fie din cauza autoritatilor care nu isi fac treaba, fie din cauza mizeriei lasate in urma de oamenii ignoranti si needucati, fie pur si simplu datorita aglomeratiei si lipsei de liniste.
In aceasta dimineata, privind pe fereasta la orasul meu, m-am gandit cum ar fi daca as locui intr-un oras propriu, un oras pe care sa-l creez dupa bunul meu plac.
In viziunea mea orasul ideal ar arata cam in acest fel :
Diminetile ar fi toate ca cele racoroase de vara cu mirosul placut de ploaie. As deschide fereasta si m-ar privi marea, cu imensitatea ei linistita.

In orasul meu ideal, nu ar exista trafic. Ai putea sa te plimbi in voie cu absolut orice vrei : masina, bicicleta, role etc. Pe alocuri, strazile largi, cu trotuare umbrite de copaci batrani s-ar transforma in alei pietruite numai bune sa te plimbi seara pe ele.

Oamnii s-ar privi linistiti, cu zambetul unora care nu se grabesc nicaieri, dinpotriva, au tot timpul din lume, iar asta ar insemna si timp de povesti si de "politeturi". Orasul viselor mele este o metropola in toata regula, o metropola cu oameni amabili si fericiti, cu parcuri si biblioteci, sali de concerte, stadioane, librarii si magazine de tot felul.

In orasul visurilor mele ar fi foarte multa curatenie si civilizatie. Nu ar exista afise si bannere lipite la tot pasul, in schimb am gasi foarte multe bancute si multe flori. In acest oras nu am gasi locuitori care sa deranjeze cu sunetele stridente, am gasi o atmosfera linistitoare cu muzica relaxanta, poate si ciripit de pasarele. Nu ar exista gropi si denivelari, doar trotuare drepte si astfaltate perfect. Fara praf, mizerii si ruine : un oras cochet care se si ne respecta.


Pe masura ce imi mai vine ceva in cap, revin cu edit la acest post. Chiar e o tema interesanta de abordat. @Heroine




0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
PsychoLove

[Silence In The Snow]



Status: Offline
(since 05-01-2024 17:19)
Joined: 12 Aug 2013
Posts: 5177, Topics: 299
Location: Behind you.

Reputation: 1306.4
Votes: 480

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 02-06-2015, 20:22:40 | Translate post to: ... (Click for more languages)

@Carinna
Cam mult off-topic și nicio încercare.

@HeRoInE
Topic close?





Dreams.. That's all we have.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
HeRoInE

[The Real Slim Shady]



Status: Offline
(since 24-01-2019 19:53)
Joined: 18 Aug 2011
Posts: 8913, Topics: 678
Location: Cluj-Napoca

Reputation: 803.2
Votes: 297

Post Posted: 03-06-2015, 06:31:16 | Translate post to: ... (Click for more languages)

@Psycho,inca nu ca poate mai ii vin idei lui Ianccc -)


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Ianccc

[Inoata sau mori !]



Status: Offline
(since 22-11-2017 21:24)
Joined: 06 May 2015
Posts: 563, Topics: 22
Location: Bucuresti

Reputation: 168.3
Votes: 72

       
Post Posted: 03-06-2015, 09:08:39 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Poti scrie despre casele din orasul tau imaginar :
Case foarte moderne, proiectate pe calculator pentru a indeplini dorintele fircarui om. Calculatorul ce le controleaza sa poate recunoaste vocea de exemplu in momentul in care doresti ceva de baut sa fie un "robot" care iti aduce daca ceri. Recunoscandu-ti retina sa ti se ureze "bine ai venit" si drum bun la plecare.
Masinile fiind elctrice nu polueaza.

Pe langa strazile largi orasul sa aibe o retea intreaga de rauri pe care poti sa te plimbi linistit cu gondola, relaxandu-te intr-o zi calduroasa.

Metroul sa fie foarte performant, reusind astfel sa ajungi intr-un timp foarte scurt dintr-un colt in altul al orasului.

Ideile aceastea dezvoltate dupa bunul tau plac cred ca se pot scrie in cam doua pagini.




0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
HeRoInE

[The Real Slim Shady]



Status: Offline
(since 24-01-2019 19:53)
Joined: 18 Aug 2011
Posts: 8913, Topics: 678
Location: Cluj-Napoca

Reputation: 803.2
Votes: 297

Post Posted: 03-06-2015, 21:34:28 | Translate post to: ... (Click for more languages)

@Ianccc, am gresit tema -). Trebuia sa fac despre orasul viitorului,nu al visului. Am reusit sa obtin o amanare a eseului pentru inca o saptamana. Daca esti bun si poti sa il faci,raman recunoscator -


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Ianccc

[Inoata sau mori !]



Status: Offline
(since 22-11-2017 21:24)
Joined: 06 May 2015
Posts: 563, Topics: 22
Location: Bucuresti

Reputation: 168.3
Votes: 72

       
Post Posted: 05-06-2015, 15:13:47 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Haide ca acum am prins si eu putin timp liber @Heroine
Uite o idee de compunere.

Orasul unui viitor indeartat

In viziunea mea in orasul viitorului nu va mai exista poluare, casele vor fi foarte mari iar masinile se vor transforma in mini avioane.

Orasul v-a fi unul foarte mare, dar din pacate vor disparea copacii, lacurile, parcurile si cam tot ce tine de natura. Orasul v-a fi dotat cu purificatoare de aer din loc in loc, pentru a compensa lipsa vegetatiei. Pentru a putea merge in locuri cu copaci, lacuri, parcuri, vor fi asa numitele orase statiuni.

In orasul viitorului accentul v-a fi pus in special pe securitatea locuitorilor. Casele vor fi dotate cu un computer propriu care poate recunoaste retina, amprentele si vocea locatarlui si persoanelor care doreste acesta sa fie introduse in baza de date a panoului de securitate.

Ora de trezire dimineata nu va mai fi o problema in casa viitorului. In fiecare locuinta va exista un robotel programat sa te trezeasca in fiecare dimineata.

Totul se va tehnologiza. Nu vom mai avea politisti umani, vor fi doar politisti roboti programati sa mentina linistea in acest oras al tehnologiei.

Datorita evolutiei tehnologiei in spitalele orasului medicii vor efectua opratii foarte grele in zilele noastre, cu o simpla manusa robotizata.

In scolile din orasul viitorului profesorii vor fi inlocuiti si ei de roboti, iar elevii nu vor mai scrie absolut nimic cu pixul, totul se va face pe calculator. Vor exista si foarte putini profesori umani, dar care vor fi prezenti la anumite ore de curs prin intermediul unei holograme.

Cam asta mi-a venit deocamdata in cap, dar mai adaug aici cate ceva -




0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
*PuMa*

[◣°BB° ◥]



Status: Offline
(since 01-12-2019 10:01)
Joined: 31 May 2015
Posts: 1920, Topics: 196
Location: Sibiu

Reputation: 272.4
Votes: 173

 
Post Posted: 11-06-2015, 17:20:45 | Translate post to: ... (Click for more languages)

In viitor casele si blocurile vor arata altfel, vor fi suspendate, iar masinile vor zbura si nu vor mai avea roti. Masinile nu vor mai polua aerul.
Orasele vor fi mari, dar din pacate nu prea vor mai exista lacuri si paduri. Orasele vor fi dotate cu aparate care improspateaza aerul. Vor fi orase-statiuni unde vor fi poduri, izvoare si lacuri. Anotimpurile se vor deosebi foarte putin unele de altele.
Securitatea oamenilor va reprezenta totul pentru viitor. Casele vor fi prevazute cu un “panou al securitatii”, care verifica: retina, amprenta si timbrul vocii. Daca vine cineva si nu este inregistrat in baza de date, computerul va anunta singur politia.
Dupa verificare, casa iti va ura “bun venit”. Casa va fi de fapt un computer gigantic. Va fi deajuns sa spui ce vrei, iar casa iti va oferi totul. Daca ai scapat ceva pe jos, casa va curata singura pentru ca podeaua va fi facuta dintr-un material care absoarbe.
Daca ti-e greu sa te trezesti dimineata, programezi casa cum sa te trezeasca si la ce ora. Pentru distractii vor exista robotei simpatici si glumeti.
Politistii viitorului nu vor mai fi oameni, ci roboti incoruptibili. De asemenea avocatii si judecatorii vor fi roboti.
Medicii vor face operatii cu ajutorul unei manusi virtuale.
Cercetatorii vor decoperii planete propice vietii omenesti. Nu va mai fi nimic deosebit sa te intalnesti pe strada cu fiinte mici si verzi sau inalte si albastre. Se vor face concedii interplanetare. Din cauza timpului de zbor foarte lung, oamenii nu vor mai sta pe scaune, ci in asa zise “camere de dormit”.
In scoli, profesorii vor fi roboti, iar fiecare copil va avea un computer care va scrie dupa dictare.
Vor exista in continuare baruri, restaurante, dar nu se vor consuma bauturi alcoolice si nici nu se va fuma, acestea fiind interzise prin lege, deoarece dsuneaza grav sanatatii. Barmanii, chelnerii si ospatarii vor fi de asemenea roboti.
Cu Placere ! @HeRoInE

EDIT : Am uitat sa scriu ca am luat-o de pe net . Si sa-i mai spun ca exista net sa caute -


 
Staff message (AMG):
 
Nu ºtiu de ce, dar îmi dã impresia cã-þi asumi meritele pentru aceastã lucrare, care evident nu e a ta. Puteai totuºi din bun simt sã treci sursa ºi/sau autorul.



- 𝕷𝖆𝖘𝖙, 𝖇𝖚𝖙 𝖓𝖔𝖙 𝖑𝖊𝖆𝖘𝖙 -



Last edited by *PuMa* on 12-06-2015, 13:12:34; edited 1 time in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
L.a.D l Catalin

[Wicked Sick]



Status: Offline
(since 26-12-2023 11:29)
Joined: 03 Jan 2014
Posts: 11601, Topics: 941
Location: Iasi

Reputation: 242.6
Votes: 1962

          catalin457 
Post Posted: 11-06-2015, 23:43:02 | Translate post to: ... (Click for more languages)

*PuMa* wrote:


Stii ca putea si el sa ia de pe internet, nu?

De aici ai luat a doua parte din compunere. Deja nu mai stau sa caut de unde ai luat-o pe prima.



Edit: Ma uit mai atent si constat ca toata este luata de pe inernet.




FALLOUT 4 STEAM KEY

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
AMG

[INACTIVE]



Status: Offline
(since 09-09-2023 16:07)
Joined: 23 Aug 2011
Posts: 32411, Topics: 621
Location: N/A

Reputation: 5782
Votes: 1014

 
Post Posted: 12-06-2015, 00:13:18 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Heroinã, din toamnã explicã-le dacã vrei sau nu ceva ªI de pe net.


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore

Locked by PsychoLove, 29 December 2015 21:21



 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Homework zone  
Go to page 1, 2  Next    


The time now is 29-03-2024, 06:59:53
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x