User
Pass
2FA
 
 

Viitorul
Go to page 1, 2  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash
Author Message2136
Dinkas
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 28-01-2016 19:09)
Joined: 13 Jan 2016
Posts: 868, Topics: 50
Location: Oltenia

Reputation: -254.8
Votes: 24

 
Post Posted: 17-01-2016, 14:04:27 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Cum va imaginati Romania in viitor? Vom fi oare mai neevoluati decat ceilalti. Tehnologia de varf nu va ajunge la noi?! Eu personal cred ca vom fi ca ceilalti
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Paragon

[The Chosen One]



Status: Offline
(since 17-07-2022 05:43)
Joined: 21 Jun 2008
Posts: 23706, Topics: 796
Location: Bulgaria

Reputation: 2597.9
Votes: 215

Post Posted: 17-01-2016, 14:24:10 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Deabia reusim sa construim o autostrada....Poate o sa fim ca ceilalti, dar pana atunci, ani buni o sa fim in urma lor. Nu te astepta sa vezi tehnologie de top din Japonia, sa vezi aici zeci de familii cu roboti din astia care servesc sau tehnologie de top la o mare parte.
Mai bine bagi modifici titlul in "Viitorul Romaniei", sa nu se inteleaga cu altfel de viitor, cel uman.
Noi suntem in EU, dar nici macar pe euro nu am trecut, tot pe leul vietii ramanem. Daca nu sacrifici anumite traditii aiurea, nu o sa evoluezi, o sa fi cu cel putin 2 pasi un urma altora care fac sacrificii mult mai mari pentru o viata mai buna. Uite la Germania ce bine o duce, aia isi folosesc capul, nu...alte chestii. Romania nu ii in stare sa tina tiganimea sub control, nu vezi ca astia inca ne fac de ras in alte tari? Ajung tari ca Franta si UK sa ne confunde cu acel tip de tigani care cersesc, care fura si omoara.
Eu as mai da cel putin 20 ani pana cand ne vom ridica la nivel de Germania, Japonia, America, etc.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Dinkas
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 28-01-2016 19:09)
Joined: 13 Jan 2016
Posts: 868, Topics: 50
Location: Oltenia

Reputation: -254.8
Votes: 24

 
Post Posted: 17-01-2016, 17:23:25 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Germania?! Dimpotriva, ai vazut ce orase au ei? Da, Japonia e buna, da, America e buna dar germanii sunt mut in urma. Si care e problema cu traditiile noastre?! Nu facem nimic ciudat, precum rusii, etc. Chiar nu avem traditii ciudate, cel putin in zona unde stau eu nu(Oltenia).
Daca zici ca ale noastre sunt ciudate: Germanii fac baie de Craciun in apa de -20 grade, Americanii sacrifica vaci la biserica duminica.. Japonezii( evoluatii aia de care zici tu) stau cu masti pe fara ca sa nu isi respire aerul"Curat". Nu te poti plange de Romania!


Furien.freakz.ro
FurienMaster
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Paragon

[The Chosen One]



Status: Offline
(since 17-07-2022 05:43)
Joined: 21 Jun 2008
Posts: 23706, Topics: 796
Location: Bulgaria

Reputation: 2597.9
Votes: 215

Post Posted: 17-01-2016, 18:01:05 | Translate post to: ... (Click for more languages)

^La Japonezi nu ii traditie aia, ii mai mult teama. De Romania ba din contra, te poti plange, am mentionat mai sus cateva motive. Oricum, mintile stralucite pleaca in alte tari. Dc sa ramai aici la un salar mizer, pe cand te poti duce in alta tara care ii posibil sa te aprecieze mai mult, unde poti castiga triplu fata de aici. "Eroi" din astia care zic ca cei lasi pleaca in alte tari sunt din astia numai vorbe si atat. Sa stea ei sa se chinuie cu familia la un salar de 2 lei aici, ma refer aici ca munca calificata, nici acolo nu ai salar cine stie cat. Ca trebuie vechime, experienta, pana atingi salar de cel putin 2000 euro in Romania, deja mai ca te plictisesti de viata. Salariu ii de 2 lei, taxele cresc in prostie, politicieni mai prosti cu fiecare zi care trece, iar cand vezi asa ceva, motivatie = 0.
Si da, am vazut unele orase ale nemtilor, am vazut si unele sate, amuzant ca acele sate dau clasa la cateva orase de ale noastre la categoria modernizare si frumusete.
Am trecut odata prin Praga, o gramada de cladiri vechi, da, dar macar ei stiu sa faca din acel oras unul din cele mai frumoase din lume.
Romania ii cam de rasul Europei. Pana nu controlam tiganimea, pana nu aratam ca ii putem tine sub control, pana nu ne modernizam, nu o sa ajungem noi la nivel de alte tari de top in urmatorii 20 de ani.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Dinkas
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 28-01-2016 19:09)
Joined: 13 Jan 2016
Posts: 868, Topics: 50
Location: Oltenia

Reputation: -254.8
Votes: 24

 
Post Posted: 17-01-2016, 18:10:39 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ce vrei sa facem cu tiganii? Nu sunt romani, ei vin Egipt. In caz ca doresti sa iti arat niste imagini minunate cu Romania: http://adevarul.ro/news/bucuresti/vacanta-1_524164cac7b855ff56bcb9a3/index.html. Urat ha?! Eu stau intr-un oras care este minunat pentru mine si nu l-as parasi in viata mea!

Furien.freakz.ro
FurienMaster
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Paragon

[The Chosen One]



Status: Offline
(since 17-07-2022 05:43)
Joined: 21 Jun 2008
Posts: 23706, Topics: 796
Location: Bulgaria

Reputation: 2597.9
Votes: 215

Post Posted: 17-01-2016, 18:20:14 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Tot ce m-a impresionat a fost numarul 9. Frumusete sau nu, aia nu te ajuta la supravietuire. Romania are unele zone frumoase, dar Romania nu ii tara care supravietuieste din turisti, nu ii tara care supravietuieste nici din salariile de 2 lei, iar daca nu ii nici macar 1 din 2, atunci nu ii de mirare dc o autostrada se termina in X ani.
Tiganii i-as cataloga mai mult de prin pakistan, india, zonele alea, mai ales india, ca acolo se inmultesc sobolanii de incep sa distruga habitatul animalelor. Daca ma intrebi pe mine ce vrei sa se faca cu tiganii...ti-as zice ca as fi complet sadic daca ti-as zice metoda mea, in caz ca nu vor sa plece din tara de bunavoie.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Dinkas
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 28-01-2016 19:09)
Joined: 13 Jan 2016
Posts: 868, Topics: 50
Location: Oltenia

Reputation: -254.8
Votes: 24

 
Post Posted: 17-01-2016, 18:27:28 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Crezi tu ca nu se fac bani din turism?! Te inseli! Verisorul meu lucreaza la o agentie de turism si ghici. Sunt multi care vin in Romania, din Turcia, GERMANIA, Rusia, Serbia, AMERICA!!!, Suedia, etc. Dar cei mai multi din Rusia si Moldova+ Salariile nu sunt de 2 lei. Depinde si in ce domeniu lucrezi. Eu personal ma multumesc si cu un salariu de 2000 lei lunar. Si nu poti zice ca la Americani, etc as lua de 6 ori mai mult etc. Nici acolo nu e asa usor, mai ales daca vrei sa lucrezi necalificat. + cred ca oricine ar omori tiganii dar nu avem cum. Deja s-au stabilit aici

Furien.freakz.ro
FurienMaster
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Paragon

[The Chosen One]



Status: Offline
(since 17-07-2022 05:43)
Joined: 21 Jun 2008
Posts: 23706, Topics: 796
Location: Bulgaria

Reputation: 2597.9
Votes: 215

Post Posted: 17-01-2016, 18:32:39 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Un prieten de al meu si-a luat laptop bun si telefon si parca si-a mai luat inca ceva. Ai putea face la fel aici? Luand in calcul taxele apa, caz, curent, chiria. Ti-ai lua un iphone 5, un laptop de vreo 25 milioane? In alte tari castigi mai mult, nu de 6 ori, dar de 2-3 ori mai mult castigi ca sigur, dar un mic sacrificiu trebuie facut daca vrei sa vi cu bani multi inapoi, sa stai cu inca 2-3 in apartament, faci economie, raman mai multi bani pentru tine.
Tu esti in domeniu calificat (cu diploma) sau necalificat? Ca asa stai, ca si ca necalificat poti ajunge la 20 milioane, dar nu ai sa vezi asta in mai putin de 2-3 ani daca nu ma insel.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Dinkas
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 28-01-2016 19:09)
Joined: 13 Jan 2016
Posts: 868, Topics: 50
Location: Oltenia

Reputation: -254.8
Votes: 24

 
Post Posted: 17-01-2016, 18:35:09 | Translate post to: ... (Click for more languages)

2-3? te inseli, cred ca 10 ani, eu nu lucrez deocamdata. Sunt la liceu la Turism si Alimentatie intr-un liceu Economic si doresc sa lurcez is eu in turism, se castiga bine.. + Cu ce te bucura pe tine un iphone?! Atata timp cat ma mancare, toate cele sunt cel mai multumit, daca din intretineri si toate cele imi raman 11 mil e minunat

Furien.freakz.ro
FurienMaster
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Paragon

[The Chosen One]



Status: Offline
(since 17-07-2022 05:43)
Joined: 21 Jun 2008
Posts: 23706, Topics: 796
Location: Bulgaria

Reputation: 2597.9
Votes: 215

Post Posted: 17-01-2016, 18:44:56 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Mie nu imi place iphone, dar il dadeam ca exemplu pentru ca porcaria de telefon ii scump si are mai putine beneficii decat un telefon care ii cu 25% mai ieftin.
Hai sa facem un calcul, daca vrei sa fi singur, si esti chirias, pai sa vedem, garsoniera cu o 1/2 camere, baie, bucatarie, cam in medie ar fi 150-200 euro (depinde de oras si de locatia din oras), mai sunt taxele (apa, gaz, curent), de unul singur nu ma gandesc sa depaseasca mai mult de 150 lei, 200. Hai ca cu 20 milioane te poti scoate, mai trebuie si mancare sa iti cumperi, asta daca nu vrei sa traiesti numai din sandwich-uri. Oricum, pana nu ai porcaria de diploma in mana, nu esti considerat calificat, deci ramai la un salar de 1000-1200 lei in mana. Hai ca daca ai carnet de sofer si ai bulan sa prinzi un job care se bazeaza pe asta, ii posibil sa prinzi undeva unde iei peste 2000 lei in mana, asta ca necalificat. La minul pe economie pana ajungi cu la 2000 lei ca necalificat, uhhhh, o sa dureze ceva.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
zilla

[Welcome to my World]



Status: Offline
(since 18-04-2016 21:42)
Joined: 23 Dec 2015
Posts: 2153, Topics: 20
Location: Constanþa

Reputation: 98.7
Votes: 8

   
Post Posted: 17-01-2016, 18:50:04 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Nu toatã lumea vede viitorul României ca fiind groapa întregii Europe. Dupã cum vedeþi, avem deja un om de origine nemþeascã la conducere ca preºedinte. Vã amintiþi de Carol I? El a condus România în istorie ºi a avut succes.
Dar sã nu intrãm în mai multe amãnunte, sigur România va ajunge la un nivel mai avansat cu economia, locurile de muncã, populaþia. Dar nu la acelaºi nivel cu state precum Germania. "Gaura" defapt este politica, în care parlamentul nu dã nici o lege nouã, guvernul ia mitã, Ponta vârful corupþiei. De aceea nu cred cã vom vedea o schimbare foarte mare aici.



Fã ceea ce îþi place, pentru cã oricum vei fi criticat.
Cãsuþã vocalã: zilla
Clickuieºte-mã

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Dinkas
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 28-01-2016 19:09)
Joined: 13 Jan 2016
Posts: 868, Topics: 50
Location: Oltenia

Reputation: -254.8
Votes: 24

 
Post Posted: 17-01-2016, 18:54:29 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Aparent.. Un presedinte German nu prea face nimic din tara noastra.. Zici ca ne ajuta mult bla bla bla.. Dar uite cu ce ne ajuta.. Si eu cred ca economia e la pamant si va fi din ce in ce mai rau. Singurele lucruri care ne mai pot ajuta e Turismul si sa nu mai paraseasca romanii tara, macar sa ne mentinem

Furien.freakz.ro
FurienMaster
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
zilla

[Welcome to my World]



Status: Offline
(since 18-04-2016 21:42)
Joined: 23 Dec 2015
Posts: 2153, Topics: 20
Location: Constanþa

Reputation: 98.7
Votes: 8

   
Post Posted: 17-01-2016, 18:58:17 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Imediat dupã câteva luni dupã ce a fost ales preºedinte, Iohannis a recuperat 1 miliard de lei din economia României din împrumuturi. De ce ceilalþi nu au putut face asta? De exemplu, Traian Bãsescu. ªi el a fost corupt înainte, iar dacã se revolta împotriva corupþiei, toþi parlamentarii îi atrãgeau atenþia. Aºa, nu-þi dai seama ce poate face Iohannis din þara noastrã. Este un preºedinte bun, dar nu ºi-a dat seama încã.
Cât despre turism, oamenii nu prea cautã de muncã aici, mai mult cheltuie pe excursii. Dar ºi aºa, tot nu sunt destui bani sã acopere tot. Deci nu te poþi baza pe asta.
Emigrarea românilor n-are nici o legãturã cu turismul. Persoanele tinere trebuie sã fie înfluenþaþi sã nu mai plece ºi sã revinã înapoi în þara lor natalã, cã altfel cine ºtie ce se va alege de noi.



Fã ceea ce îþi place, pentru cã oricum vei fi criticat.
Cãsuþã vocalã: zilla
Clickuieºte-mã

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Dinkas
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 28-01-2016 19:09)
Joined: 13 Jan 2016
Posts: 868, Topics: 50
Location: Oltenia

Reputation: -254.8
Votes: 24

 
Post Posted: 17-01-2016, 19:01:07 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Da... Am mai auzit asta. Siner, personal l-as fi ales pe Ponta, nu pentru ca am primit galeti, ulei, zahar, etc de la el( mersi Ponta) ci pentru ca ce a reusit sa faca din invatamant, nu va face nimeni niciodata!

Furien.freakz.ro
FurienMaster
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
zilla

[Welcome to my World]



Status: Offline
(since 18-04-2016 21:42)
Joined: 23 Dec 2015
Posts: 2153, Topics: 20
Location: Constanþa

Reputation: 98.7
Votes: 8

   
Post Posted: 17-01-2016, 19:03:59 | Translate post to: ... (Click for more languages)

O fi fãcut Ponta mare lucru din învãþãmânt, dar de Colectiv ce mai spui? Ponta e corupt ºi corupt rãmâne. Dacã ajungea preºedinte, crede-mã cã pânã ºi o simplã pâine ajungea de la 1 leu la 3 lei bucata în magazine mari. Mintea lui doar la bani se gândeºþe.


Fã ceea ce îþi place, pentru cã oricum vei fi criticat.
Cãsuþã vocalã: zilla
Clickuieºte-mã

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash  
Go to page 1, 2  Next    


The time now is 24-04-2024, 23:55:30
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x