User
Pass
2FA
 
 

[WOTLK] Warlock-ul pentru incepatori - PVP
Go to page 1, 2  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash
Author Message21057
Braveheart

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 27-08-2013 19:29)
Joined: 04 Dec 2007
Posts: 488, Topics: 43
Location: Romania

Reputation: 162.9
Votes: 29

 
Post Posted: 17-03-2011, 15:29:31 | Translate post to: ... (Click for more languages)




Salut ! Acest ghid cuprinde informatii culese de pe diferite site-uri, scopul tutorialului este de a introduce warlock-ul ( PvP ) oricariu jucator. O mica introducere in cele doua spec-uri despre care o sa vorbim :

Destruction
    Esti ca o tureta, dar nu una fragila. In acest spec esti capabil sa dai jos majoritatea claselor in cateva secunde datorita burstului imens. Dar burst vine cu un pret, acesta fiind ca toate spellurile puternice se casteaza.. asta inseamna ca adversarul poate ajunge la tine. Un lucru important ar fi sa va folositit intotdeauna skillurile, nu tineti cooldown-ul pentru mai tarziu niciodata. Amintitiva ca totul trebuie facut cu cap , folositiva cat de mult puteti de spelluri pentru a indeparta adversarul de langa voi . YOU CAST . YOU WIN !
    Pentru battlegrounduri fara indoiala este cel mai bun si cel mai placut spec de jucat. Poate fi foarte iritant pentru ceilalti.
    In arena unul dintre cele mai importante aspecte este folosirea petului, pentru acest lucru va trebuie destul de multa atentie si indemanare.. dar np va obisnuiti repede. Petul se alege in functie de setupul folosit sau de situatie.


Affliction
    Miscati-va incontinuu ! Nu sunteti nici un tank, nici nu aveti burst ... deci LoS cat de mult se poate. Amintitiva ca nu aveti foarte multe spelluri cu CDs ca majoritatea claselor, folositi acest lucru in favoarea voastra. Fearul este cel mai bun prieten al tau, ca affliction acesta nu se va sparge imediat.. aveti timp sa putin cateva DoT pe el si sa castati un mic drain life.
    In battlegrounduri poate devenii putin plictisitor fata de destruction.
    In arena incercati intotdeauna sa puneti DoT-uri pe ambele targeturi, prioritatea avand Corruption, CoA dupa care Haunt si UA. ( UA intotdeauna dupa Corr daca oponentii sunt dispeleri ) CC cat de multi puteti , Haunt la cooldown iar cand aveti oportunitatea sa faceti un kill ( target <25% ) CC / silence cu petul pe coechipierul lui si mai departe drain soul. Un drain soul castat sub 25% + cu cateva DoT-uri pe target inseamna un kill sigur, chiar daca healerul iese din CC.


1. Talentele

Aici ramane la atitudinea voastra, depinde de stilul vostru de jucat si de ce partener preferati.

Destruction : 0/17/54
    Glyphs : Conflagrate, Shadowflame si Soul link
    Avantaje : Burst puternic, CC bun si un mai bun control al damage-ului.
    Dezavantaje : Mai putin heal, majoritatea spellurilor sunt doar pentru un singur target si majoritatea se casteaza.


Affliction : 54/17/0
    Glyphs : Fear, Shadowflame si Unstable Affliction.
    Avantaje : Mobilitate, poti ataca mai multe target-uri, fear instant si mai mult heal.
    Dezavantaje : Fara burst si damage-ul se poate controla mai putin.



2. Enchants






3. Addons

Quote:
OmniCC - OmniCC e un addon care adauga timp spell-urilor,itemelor sau abilitatilor care sunt pe cooldown indicand cand vor fi gata.
Lose Control - Face ca toate crowd control spells sa apara pe ecran, pentru o viziune mai usoara si un control mai usor.
Necrosis - Iti pune multe dintre spellurile care le folosesti des intr-un mod mai agreabil, sa nu-ti mai ocupe toata bara.
Gladius - Gladius e un addon folosit pentru arene, pentru a vedea procentajul inamicilor si de a-i lua in focus mai usor.



4. Macros

Quote:
2-1 Teleport
#showtooltip
/cast [mod:ctrl] Demonic Circle: Summon; Demonic Circle: Teleport

Quote:
Focus Banish
#showtooltip Banish
/cast [mod:alt,target=focus] Banish; Banish;

Quote:
Fear Focus cu modifier
#showtooltip Fear
/cast [target=focus,modifier:shift] Fear; Fear

Quote:
All in one pet macro ( SHIFT pentru FOCUS )
/cast [mod:shift,target=focus] Spell Lock; Spell Lock;
/cast [mod:shift,target=focus] Seduction; Seduction;
/cast Sacrifice

5. Sfaturi
    Fake casting – Acesta tehnica consta in anularea unui cast pentru a evita abilitati de genul : Kick , Pummel etc. Pentru a anula un cast apasati ESC, sariti sau miscati-va putin. Momentul ideal pentru a anula un spell este imediat dupa jumatatea castului.
    Demonic Circle – Acesta este practic pentru a face kiting adversarului si pentru supravietuire, dar se poate folosi in mai multe ocazii speciale. Exemplu : Esti in Blade's Edge Arena si de la inceput arenei pui poarta sus ( De obicei unde poti face LoS imediat dupa teleport ), un melee dps se tine dupa tine .. Ce faci ? Oldest trick in the book, sari jos .. el instinctiv va veni dupa tine dar tu iti vei da TP la loc sus. ( Pana va ajunge din nou la tine vei avea destul timp la dispozitie sa iti iei o pozitie mai buna si sa il ataci )
    Healing Teleport – Daca jucati cu un healer fiti sigur ca acesta stie unde este situat portalul, daca va aflati in dificultate healerul se va indrepta catre portal iar tu o sa apari langa el.. avand destul timp sa iti faci HP-ul inapoi.
    Fearing Teleport – Aceasta va poate scapa cu viata din multe situatii nasoale, procedeul este simplu : Cand sunteti atacat constant, sumonati un portal dupa care faceti kiting luand cat de multa distanta puteti de portal.. dupa care totul este usor, teleportati-va si o sa fiti undeva in spatele adversarului avand destul timp sa castati un fear si sa reveniti pe linia de plutire.
    Unstable Affliction – Folositiva de acest spell pentru a va acoperii DoT-urile si fear-ul de un posibil dispel.
    Haunt – Folositi-va de CD-ul acestui spell, este ca un free heal. Damage putin dar va boosteaza DoT-urile.
    Howl of Terror – Folositi acest spell doar daca sunt cel putin 2 adversari langa voi, bineinteles situatile complicate sunt o exceptie.
    Death Coil – Cel mai bine ar fi sa folositi acest spell in mod defensiv , asta inseamna ca trageti de CD-ul spellului cat de mult puteti folosindul ca un ultim CC.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
MorphinG

[Maniac]



Status: Offline
(since 21-05-2022 22:47)
Joined: 24 Dec 2009
Posts: 1120, Topics: 123
Location: Romania

Reputation: 335.1
Votes: 92

 
Post Posted: 18-03-2011, 00:01:06 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Destul de bun, insa 2 chestii :

-Ai putea sa faci niste recomandari la gear, de exemplu ce sa stackezi, hit cap, spell pen. , haste/crit etc
-Daca tot vrei sa faci ghid 3in1, vorbeste si de demonology ca se comporta mai mult decat decent in arena.

Ty anyway.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Braveheart

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 27-08-2013 19:29)
Joined: 04 Dec 2007
Posts: 488, Topics: 43
Location: Romania

Reputation: 162.9
Votes: 29

 
Post Posted: 18-03-2011, 00:10:10 | Translate post to: ... (Click for more languages)

MorphinG wrote:
Destul de bun, insa 2 chestii :

-Ai putea sa faci niste recomandari la gear, de exemplu ce sa stackezi, hit cap, spell pen. , haste/crit etc
-Daca tot vrei sa faci ghid 3in1, vorbeste si de demonology ca se comporta mai mult decat decent in arena.

Ty anyway.


Am facut doar pentru aceste 2 pentru ca sunt cele mai jucate, din experienta pe serverul freakz nu am intalnit nici un lock pe demo in arena.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Kendlol
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 22-06-2012 12:22)
Joined: 06 Jan 2011
Posts: 333, Topics: 19
Location: Romania

Reputation: -81.6
Votes: 12

 
Post Posted: 18-03-2011, 17:55:02 | Translate post to: ... (Click for more languages)

crit/haste? care e mai bun pentru destro pvp?


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
MorphinG

[Maniac]



Status: Offline
(since 21-05-2022 22:47)
Joined: 24 Dec 2009
Posts: 1120, Topics: 123
Location: Romania

Reputation: 335.1
Votes: 92

 
Post Posted: 18-03-2011, 18:01:21 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Kendlol wrote:
crit/haste? care e mai bun pentru destro pvp?


Ori te duci pe crit ( aiming ~ 30%) ori te duci pe haste ( 600-900 e perfect, si cam 22% crit faci din gear oricum).

Pentru arene, eu zic sa mergi pe haste ca trebuie sa te misti repede.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Drain

[fan nrultimate]



Status: Offline
(since 30-04-2020 22:31)
Joined: 04 Feb 2010
Posts: 635, Topics: 29
Location: Romania

Reputation: 55.4
Votes: 32

 
Post Posted: 19-03-2011, 09:24:05 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Some things:
Glyphurile nu le'ai ales foarte bine, pentru affli go: Shadowflame, Quick Decay, Corruption/Howl/Soul Link
pentru destro go : Shadowflame, Conflagrate, Immolate (afecteaza conflag dmg).


Also la prioritati mai e de lucrat, Haunt nu trebuie folosit pe post de heal, ci in scopul de a boosta damage'ul la DoTs. Death Coil e folosit cel mai bine ofensiv, mai ales in arene, sub forma de CC pe nuke target (mai ales cand targetul e healer). Ai putea adauga offensive portal. Pui portalul la o locatie unde crezi ca ar putea merge healerul advers. Metoda asta merge foarte bine pe affliction deoarece ai howl instant, pe destro e bun in combinatie cu shadowfury. Este folosita in special pentru switch pe healers, sau ca sa ii scoti din LoS.


Ai mai putea adauga si niste gemming templates, dar lucrurile sunt cam discutabile acolo, deoarece unii warlocks neglijeaza cel mai important stat, spell power'ul si se duc cu haste wand + 25 spene sockets doar pentru niste haste in plus. Imo cea mai buna configuratie pentru 130 spell penetration e : spell piercing pe back, spene wand, blue sockets 12 sp 13 spene. Yellow : 12 sp 10 haste/12 sp 10 resil. Red: 23 sp (sau 39 daca aveti JWC).

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
MorphinG

[Maniac]



Status: Offline
(since 21-05-2022 22:47)
Joined: 24 Dec 2009
Posts: 1120, Topics: 123
Location: Romania

Reputation: 335.1
Votes: 92

 
Post Posted: 19-03-2011, 15:00:32 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Drain wrote:



Ai mai putea adauga si niste gemming templates, dar lucrurile sunt cam discutabile acolo, deoarece unii warlocks neglijeaza cel mai important stat, spell power'ul si se duc cu haste wand + 25 spene sockets doar pentru niste haste in plus. Imo cea mai buna configuratie pentru 130 spell penetration e : spell piercing pe back, spene wand, blue sockets 12 sp 13 spene. Yellow : 12 sp 10 haste/12 sp 10 resil. Red: 23 sp (sau 39 daca aveti JWC).



Ok, spre exemplu eu am tailoring, automat pe back nu pun spell penetrating.

Ma gandeam sa imi iau off hand cu spell penetr. (il am deja, de fapt) si sa-mi iau wand-u tot cu spell penetr (pvp) si mai pun un socket cu 13 spell penetr si 10 haste.

79 (offhand) + 43 (wand) + 13 (socket) = 135

Asa, nu pierzi prea mult haste (cu trinket as avea ~ 750) si nici spell power

Am i do it wrong?

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Drain

[fan nrultimate]



Status: Offline
(since 30-04-2020 22:31)
Joined: 04 Feb 2010
Posts: 635, Topics: 29
Location: Romania

Reputation: 55.4
Votes: 32

 
Post Posted: 19-03-2011, 16:00:32 | Translate post to: ... (Click for more languages)

MorphinG wrote:
Drain wrote:



Ai mai putea adauga si niste gemming templates, dar lucrurile sunt cam discutabile acolo, deoarece unii warlocks neglijeaza cel mai important stat, spell power'ul si se duc cu haste wand + 25 spene sockets doar pentru niste haste in plus. Imo cea mai buna configuratie pentru 130 spell penetration e : spell piercing pe back, spene wand, blue sockets 12 sp 13 spene. Yellow : 12 sp 10 haste/12 sp 10 resil. Red: 23 sp (sau 39 daca aveti JWC).



Ok, spre exemplu eu am tailoring, automat pe back nu pun spell penetrating.

Ma gandeam sa imi iau off hand cu spell penetr. (il am deja, de fapt) si sa-mi iau wand-u tot cu spell penetr (pvp) si mai pun un socket cu 13 spell penetr si 10 haste.

79 (offhand) + 43 (wand) + 13 (socket) = 135

Asa, nu pierzi prea mult haste (cu trinket as avea ~ 750) si nici spell power

Am i do it wrong?

Daca ai tailoring bagi offhand cu spell penetration si wand cu haste. Sockete albastre toate cu 12 sp 13 spene.
Daca tu bagi wand de spene, atunci tu in loc de blue sockets cu penetration ai pune 12 sp 15 stamina. Deci cum ar veni castigi 45 stamina.
Daca bagi wand cu haste, pierzi 45 stamina dar castigi haste care e stat mai bun. Acuma bineinteles in loc de alea 3 sockete albastre poti sa pui si 23 sp sau altceva, dar parerea mea ca daca ai tailoring wand cu haste si offhand cu spene e best.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Lazybones

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 17-06-2013 10:53)
Joined: 13 Mar 2011
Posts: 18, Topics: None
Location: Romania

Reputation: 32.6
Votes: 4

 
Post Posted: 19-03-2011, 17:33:28 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Vreau doar sa adaug un mic spell de care multi warlocks nu siu si anume :Devour Magic si multi o sa va intrebati cei aia , pai este un Dispel al warlockului de la pet Felhunter si acesta va permite sa va dati Dispel cand sunteti in cc (cand ati pierdut controlul caractetlrului) acesta poate scoate debuffuri: ex Death Coil

Trebuie un macro ca sa castati pe voi

/cast [target=self] Devour Magic



Last edited by Lazybones on 19-03-2011, 23:30:31; edited 1 time in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Setemotion

[Been Cursed]



Status: Offline
(since 06-08-2016 04:40)
Joined: 14 Dec 2010
Posts: 6852, Topics: 370
Location: Germany

Reputation: -239.6
Votes: 246

   
Post Posted: 19-03-2011, 23:23:46 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Grats pt tutorial -.
@Lazybones, multi stiu de acel spell... dar ce nu stiu ei este ca poate fi folosit si pe partener.


Setemotion - Goin Hard***
Setemotion's box of EDM goodies
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
khael

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 26-06-2017 19:22)
Joined: 01 Mar 2011
Posts: 5, Topics: None
Location: Romania

Reputation: 40.3
Votes: 2

 
Post Posted: 19-03-2011, 23:48:57 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Gz pentru tutorial chiar vroiam sa imi cresc un warlock
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
cr1s71

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 22-09-2013 13:49)
Joined: 19 May 2011
Posts: 17, Topics: 3
Location: Romania

Reputation: 67.3
Votes: 2

 
Post Posted: 17-06-2011, 08:13:34 | Translate post to: ... (Click for more languages)

eu folosesc pentru Devour Magic urmatorul macro

#showtooltip
/cast[modifier:shift,pet:Felhunter,target=NUME_PARTENER_ARENE] Devour Magic; [modifier:alt, pet:Felhunter, target=player] Devour Magic; [nomodifier, pet:Felhunter] Devour Magic

Totusi un adversar "pro" nu iti va da de exemplu polymorph din prima, dar exista o sansa totusi de care merita profitat.

Ca iteme eu as folosi:
HEAD Wrathful
Neck Wrathful
Shoulderi T10/Titan-Forged(cu haste)
Back Wrathful
Chest Wrathful
Wrist Wrathful
Hands Wrathful
Waist Wrathful
Legs Wrathful
Feet Wrathful
1 Ring Wrathful/Ring of Rapid Ascent (gunship ...) deci ramane Wrathful
1 Ring Ashen Band
1 Trinket Medallion
1 Trinket RS 25 Hc
Main weapon Rigomortis (professor 25hc)
Off Hand Wrathful
Wand Council 10hc

Ca Gemuri eu folosesc cu 10 haste 13 sp pe soketul blue
20 haste pe yellow
12 spwr 10 haste pe red
Profesii: Herbalist & Engi (Hyperspeed accelarators pe hands)

O sa fac un tutorial cu dueluri si cam ce trebuie facut impotriva fiecarei clase ... eventual insotite si de niste filme si voi explica in cel mai mic detaliu combo-ul meu preferat la 2vs2 (difera cat decat fata de ce ati vazut pana acum) ... Frost Mage & Destro Lock, asta cel mai probabil dupa bac -
Succes !

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Kharthus

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 18-03-2012 01:10)
Joined: 12 Apr 2011
Posts: 69, Topics: 3
Location: Romania

Reputation: 95.4
Votes: 3

Post Posted: 23-07-2011, 09:50:57 | Translate post to: ... (Click for more languages)

cr1s71 wrote:
eu folosesc pentru Devour Magic urmatorul macro

#showtooltip
/cast[modifier:shift,pet:Felhunter,target=NUME_PARTENER_ARENE] Devour Magic; [modifier:alt, pet:Felhunter, target=player] Devour Magic; [nomodifier, pet:Felhunter] Devour Magic

Totusi un adversar "pro" nu iti va da de exemplu polymorph din prima, dar exista o sansa totusi de care merita profitat.

Ca iteme eu as folosi:
HEAD Wrathful
Neck Wrathful
Shoulderi T10/Titan-Forged(cu haste)
Back Wrathful
Chest Wrathful
Wrist Wrathful
Hands Wrathful
Waist Wrathful
Legs Wrathful
Feet Wrathful
1 Ring Wrathful/Ring of Rapid Ascent (gunship ...) deci ramane Wrathful
1 Ring Ashen Band
1 Trinket Medallion
1 Trinket RS 25 Hc
Main weapon Rigomortis (professor 25hc)
Off Hand Wrathful
Wand Council 10hc

Ca Gemuri eu folosesc cu 10 haste 13 sp pe soketul blue
20 haste pe yellow
12 spwr 10 haste pe red
Profesii: Herbalist & Engi (Hyperspeed accelarators pe hands)

O sa fac un tutorial cu dueluri si cam ce trebuie facut impotriva fiecarei clase ... eventual insotite si de niste filme si voi explica in cel mai mic detaliu combo-ul meu preferat la 2vs2 (difera cat decat fata de ce ati vazut pana acum) ... Frost Mage & Destro Lock, asta cel mai probabil dupa bac -
Succes !




Blue :12 spel+13 spel penetr
Yellow puneti 12spell+10 haste
Red:23 spell!



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
adrenalinerush
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 05-12-2011 22:00)
Joined: 27 Jul 2011
Posts: 553, Topics: 30
Location: Romania

Reputation: -60.5
Votes: 13

 
Post Posted: 27-07-2011, 14:59:53 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Din postul initial nu mi-au placut 2 chestii:
1) glyphurile sunt un mare fail - recomand sa folositi ce a zis drain
2) spell penetration la full spells NU MERGE pe freakz a.k.a. nu mai bagati 135 spell pen, mai bine mai bagati 123 spell haste (diferenta vine din enchantul de back 35 spel pen vs 23 haste), si inca ceva..testati si voi staturile gen spell penetration si armor penetration inainte sa va inghesuiti sa va gemuiti (scuze pt unfortunate word creation) cu ele..bafta :/

ps: uitati aici stats-urile la care ar trebui sa ajungeti inainte sa intrati in pvp
spellpower ~ 3000 cu fel armor
haste ~ 600
crit ~ nu conteaza pentru affli, destro nu joc deci nu pot sa va spun

De asemenea, ca affliction, stats-urile finale ar trebui sa fie in jur de 3300~3400 spellpower si haste spre 900

PPS: "inainte sa intrati in pvp" ma refer la 3's, la 2's ar trebui sa va descurcati si cu mai putin ;/

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
throttle

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 05-11-2011 20:05)
Joined: 14 Aug 2011
Posts: 5, Topics: 1
Location: Romania

Reputation: 56.8
Votes: 3

Post Posted: 14-08-2011, 23:33:16 | Translate post to: ... (Click for more languages)

MorphinG wrote:
Destul de bun, insa 2 chestii :

-Ai putea sa faci niste recomandari la gear, de exemplu ce sa stackezi, hit cap, spell pen. , haste/crit etc
-Daca tot vrei sa faci ghid 3in1, vorbeste si de demonology ca se comporta mai mult decat decent in arena.

Ty anyway.



demo in arene este de pomana..joci contra alt lock iti da banish,dai de palac iti da fear...ai doar fear ca cc..trebuie mult cast.te transformi toata lumea fuge ori un cc mic si gata metamorphis...chiar nu ai ce cauta demo in arene..poate battlegrounds dar nici acolo.
iar in legatura cu spell pen nu cred ca are c sa caute pe warlock asa ceva din moment ce ai coe(curse of elements=-rezistente + dmg)..se merita foarte mult ca destro..iar ca aff poti inlocui coa(un dot nesemnificativ=.dmg putin..crescator=0).ca aff cu coe pe target rezulta mai mult dmg deci mai mult heal din dots.puteti incerca pe dummy combinatia de corr coa si corr coe sa vedeti dif la dmg..

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore




 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash  
Go to page 1, 2  Next    


The time now is 25-04-2024, 06:02:14
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x