User
Pass
2FA
 
 

Studii UK.

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Homework zone
Author Message1751
ClearMind

[Hater]



Status: Offline
(since 19-10-2022 19:13)
Joined: 12 Oct 2013
Posts: 614, Topics: 59
Location: Nowhere

Reputation: 243.7
Votes: 26

  Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 11-10-2014, 20:19:26 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Salut!

Ma tot gandesc de ceva vreme sa aplic la facultate in UK, avand in vedere faptul ca sistemul nostru de invatamant este cam, sa zicem, subdezvoltat si ca sunt adeptul diversitatii culturale si a limbii engleze. M-am documentat de pe diferite site-uri despre procesul de admitere, examenul de limba engleza etc, insa am nevoie si de parerea voastra personala (desigur, daca aveti una, asta insemnand ca aveti habar despre acest subiect)

- Daca o sa imi fac aplicatia deindata ce imi dau examenul de limba engleza (asta inseamna in vara; vreau sa termin cu BAC-ul mai intai), nu e prea tarziu ca sa fiu admis in anul care incepe?
- Referitor la sistemul prin care guvernul iti imprumuta bani ca sa-ti platesti taxele anuale de studiu (sper ca am inteles bine): Cum vi se pare asa ceva? De ce documente am nevoie ca sa beneficiez de acest imprumut? Ce conditii trebuie sa indeplinesc ? (stiu ca una dintre ele este sa fiu cetatean al unei tari din UE parca). Altceva ce ar trebui sa stiu despre acest sistem?
- In ce masura conteaza notele de la BAC?


Va multumesc anticipat.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Fough

[Nutella Lover]



Status: Offline
(since 13-12-2019 11:16)
Joined: 12 Dec 2012
Posts: 1046, Topics: 193
Location: Gotham

Reputation: 393.9
Votes: 153

   
Post Posted: 14-10-2014, 20:30:55 | Translate post to: ... (Click for more languages)

am o colega care a mers la facultate in anglia vara asta si din ce am discutat cu ea pare multumita...cat despre inscrierea...cred ca este timp...au si ei examene la ei si e acelasi sistem...cum la noi inscrierile dupa ce dai examenul asa e si la ei.Daca zici ca dai examenul la engleza dupa bac...asta inseamna 11 iulie din ce vad eu ca date cand se da IELTS-ul (asta iti trebuie) deci timp ar fi.Trebuie sa te interesezi bine de toate actele de care ai nevoie si sa le rezolvi din timp (ex:scrisori de recomandare de la profesori-iti trebuie.)Chestia cu imprumutatul banilor nici eu nu am inteles-o prea bine sincer...iti dau o suma mare de bani care ar trebui sa-ti ajunga pentru facultate...si o sa-i dai tu inapoi...in timp...mi se pare ca-ti iau un procent din salariu odata ce te angajezi si daca nu reusesti sa-i achiti intr-un numar de ani te lasa in voia ta...scrie pe net detaliat despre chestia asta.Ca si medie de admitere conteaza exclusiv bac-ul (pe langa IELTS care e obligatoriu).Depinde in ce oras vrei sa te duci.In Londra la o facultate ok trebuie peste 9.50...in afara dar totusi orase mari sa zicem peste 9(desi in unele e tot >9.50).La alte facultati bune dar nu in orase mari (diploma e cam la fel ca importanta la ei din ce am inteles) ajunge si o medie ceva mai mica.Colega aia a mea a intrat la Exeter la o facultate ok cu media 8.80...deci nu e chiar asa de complicat.


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
tudor1297

[shefu' la luptatori]



Status: Offline
(since 01-02-2020 14:06)
Joined: 11 Sep 2012
Posts: 2565, Topics: 193
Location: Bucuresti

Reputation: 363.9
Votes: 250

         
Post Posted: 17-10-2014, 17:39:15 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Uh nu cred ca e ok sa aplici la facultate dupa ce dai bacul -
Colegii mei si-au dat deja examenele la engleza si aplica pana in noiembrie pentru facultati.


In legatura cu taxele de studiu, din ce stiu eu se platesc retroactiv. Adica te duci, iti faci facultatea, si-apoi cand ai un salariu de minim nu stiu exact cat, 1000 de lire or something, incepi sa platesti in rate. Daca nu te angajezi sau nu ajungi niciodata la salariul ala din ce stiu eu nu trebuie sa mai platesti.


Si nota de la BAC conteaza foarte mult, in principiu pe baza acesteia se face admiterea.
Fiecare facultate are o medie minima de intrare. Spre exemplu pentru Cambridge iti trebuie 9.60, pentru altele iti trebuie mai putin. Manchester avea ceva gen 8 parca. Trebuie sa alegi 5 facultati la care sa aplici, intr-o anumita ordine. Alegi si tu cateva facultati bune, la care crezi ca poti sa intrii si ultima cu o medie de intrare mai micuta, sa mergi la sigur.
Daca nu intrii la prima facultate de pe lista aia a ta am impresia ca nu mai ai dreptul pentru loc la camin.

Also, un CV bogat e destul de important. Olimpiade/concursuri/voluntariate chestii d-astea, te ajuta foarte mult. Bine acuma, depinde si la ce fel de facultate aplici. Eu vorbesc in principiu de facultati legate de Computer Science, ca despre astea stiu si eu cate ceva -

Ah da si-ti mai trebuie si o scrisoare de recomandare. Orice profesor ti-o poate face, dar ma rog, in principiu e bine sa-ti alegi un profesor de engleza sau ceva, sa ti-o scrie cum trebuie.


Parerea mea e ca daca te-ai gandit d-abia acuma sa aplici in Anglia cam tarziu. Acuma mnah, daca chiar iti doresti asta nu e imposibil de realizat.

Oricum, iti urez bafta in orice decizie iei -
Eu raman in Romania, la medicina -




[RO]Warrior Fury PvE Guide 5.4.8

[EN]Warrior Fury PvE Guide 5.4.8

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
ClearMind

[Hater]



Status: Offline
(since 19-10-2022 19:13)
Joined: 12 Oct 2013
Posts: 614, Topics: 59
Location: Nowhere

Reputation: 243.7
Votes: 26

  Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 26-10-2014, 19:35:27 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Asa, am inteles. Dar cu costurile de intretinere/cazare/mancare/transport cum e? Am citit undeva ca aceste cheltuieli lunare pot ajunge pana la 500-600 lire, ceea ce mi se pare EXAGERAT DE MULT. O fi adevarat ce-am citit eu? Si daca da, pot sa beneficiez de ceva imprumut pentru a acoperi aceasta suma? (Am citit ceva despre Maintenance Loan, dar mi s-a spus ca trebuie sa dovedesc ca am fost in uk cu 3 ani inainte de inceperea studiilor, cu toate ca pe site-ul gov.uk nu am gasit nicaieri asa ceva)
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Zohlomg

[DEFIANCE]



Status: Offline
(online 1 week ago)
Joined: 11 Feb 2010
Posts: 20869, Topics: 690
Location: ~Romania

Reputation: 8983.8
Votes: 770

Post Posted: 27-10-2014, 18:47:37 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Nu inteleg de ce nu m-ai intrebat pe mine direct oO
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
ClearMind

[Hater]



Status: Offline
(since 19-10-2022 19:13)
Joined: 12 Oct 2013
Posts: 614, Topics: 59
Location: Nowhere

Reputation: 243.7
Votes: 26

  Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 27-10-2014, 21:02:52 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Zohlomg wrote:
Nu inteleg de ce nu m-ai intrebat pe mine direct oO


Okay, te intreb acum - Intrebarea de mai sus este inca valabila. Sau tu personal cum te descurci acolo cu cheltuielile lunare?

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Zohlomg

[DEFIANCE]



Status: Offline
(online 1 week ago)
Joined: 11 Feb 2010
Posts: 20869, Topics: 690
Location: ~Romania

Reputation: 8983.8
Votes: 770

Post Posted: 27-10-2014, 21:25:33 | Translate post to: ... (Click for more languages)

vorbim in privat
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore




 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Homework zone  


The time now is 28-03-2024, 18:21:42
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x