User
Pass
2FA
 
 

Quick Snacks - Salate fresh de primavara

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Gastronomy
Author Message1455
meeeow

[Account disabled]



Status: Offline
(since 19-01-2017 15:31)
Joined: 08 Feb 2014
Posts: 1857, Topics: 73
Location: Romania

Reputation: 2328.6
Votes: 163

 
Post Posted: 09-03-2015, 22:18:26 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Vine, vine, priiiiiiiimãvara! Nu mai aveți scuze - trebuie sã mâncați mai multe salate de fructe sau legume. - Vã dau câteva rețete rapide, simple și delicioase pe care le prepar când simt nevoia de o masã sãnãtoasã și hrãnitoare!

1. Salata verde cu ceapã (poate fi verde, uscatã sau chives), ridichi și mentã.
Într-un bol, rupeți mai multe frunze de salatã verde (nu le tãiați, le doare -), dupã care, adãugați sare dupã gust. Tãiați 2-3 ridichi și adãugați-le. Puneți puțin ulei (de mãsline ar fi recomandat, dar nu e musai), și opțional, oțet (eu-s fanã chestii acre, deci adaug mereu). Rupeți 2 frunze de mentã, tocați-le și rãspândiți-le prin salațicã. Amestecați și... gata!

2. Salata țigãneascã
Tãiați 2-3 roșii medii, împreunã cu niște ceapã (verde/uscatã/chives, dupã gust) și puneți-le într-un bol. Sfãrâmați niște brânzã într-un castron și adãugați peste roșii și ceapã. Asezonați cu ulei și oțet dupã gust. Opțional, puteți fierbe 1 ou pe care-l veți tãia în bucãțele miiiiiiici și il veți amesteca în salatã.

3. Salata fresh
Aveți nevoie de 3 felii de ananas pe care le veți tãia în cubulețe, salatã verde (cam 2 frunze) pe care le veți rupe, brânzã feta pe care-o veți tãia tot în bucãțele și piept de pui la grãtar, opțional! Puteți face un dressing din iaurt (iaurt și mentã tocatã mãrunt) sau Caesar.

4. Salata de fructe
Portocale, banane, kiwi, ananas! Toate tãiate și amestecate într-un bol, alãturi de un fresh sau smoothie sãnãtos - yummy! -






Last edited by meeeow on 27-04-2015, 15:20:59; edited 1 time in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
FreakaZoid.

[Freakazoid]



Status: Offline
(since 13-12-2018 21:55)
Joined: 13 Jul 2014
Posts: 1617, Topics: 203
Location: Calarasi, Romania.

Reputation: 45.7
Votes: 38

 
Post Posted: 11-03-2015, 18:29:07 | Translate post to: ... (Click for more languages)

meeeow wrote:
3. Salata fresh
Aveți nevoie de 3 felii de ananas pe care le veți tãia în cubulețe, salatã verde (cam 2 frunze) pe care le veți rupe, brânzã feta pe care-o veți tãia tot în bucãțele și piept de pui la grãtar, opțional! Puteți face un dressing din iaurt (iaurt și mentã tocatã mãrunt) sau Caesar.


Hmm, nu-s fan ananas + salata + branza feta, dar voi incinge un gratar maine pentru a gati acel piept de pui si voi incerca aceasta reteta cu sos Caesar cumparat. Tu ai gustat combinatia aceasta de salata cu iaurt si menta tocata? Parerea mea ca dressingul de iaurt cu menta tocata nu prea ar avea un gust bun


Trecand peste toate
Lasand in spate soapte
Noapte dupa noapte
Gandindu-ma la moarte
Las amintiri prin fapte
Distanta ne desparte dar poate
Voi reusi sa-ti fiu mereu aproape

Nimeni Altu' - Trecand peste toate !



Last edited by FreakaZoid. on 20-04-2015, 14:13:49; edited 2 times in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
meeeow

[Account disabled]



Status: Offline
(since 19-01-2017 15:31)
Joined: 08 Feb 2014
Posts: 1857, Topics: 73
Location: Romania

Reputation: 2328.6
Votes: 163

 
Post Posted: 11-03-2015, 18:47:11 | Translate post to: ... (Click for more languages)

FreakaZoid. wrote:
Hmm, nu-s fan ananas + salata + branza feta, dar voi incinge un gratar maine pentru a gati acel piept de pui si voi incerca aceasta reteta cu sos Caesar cumparat. Tu ai gustat combinatia aceasta de salata cu iaurt si menta tocata? Parerea mea ca dressingul de iaurt cu menta tocata nu prea ar avea un gust bun

În loc de salata verde, ai putea pune salatã Iceberg cumpãratã, dintr-aia la pungã. Combinația asta de dulce + sãrat e demențialã! Prima datã am mâncat tipul ãsta de salatã la Salad Box, m-a fascinat, așa cã am fãcut-o și eu acasã!
Dressingul de iaurt îl fac așa și iese super:
  • câteva frunze de mentã
  • 1-2 fire ceapã verde (opțional)
  • ulei de mãsline (sau ulei de floarea soarelui)
  • iaurt
  • sare
  • piper

Pun toate ingredientele-n blender și iese o pastã pe care-o adaug la salate! Dar trebuie sã recunosc, cea mai bunã combinație este cea cu dressingul Caesar! -




0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
OpTIXy

[Predator]



Status: Offline
(since 05-04-2020 10:57)
Joined: 04 Jul 2011
Posts: 2850, Topics: 83
Location: New York

Reputation: 15025.3
Votes: 377

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 11-03-2015, 19:15:16 | Translate post to: ... (Click for more languages)

meeeow wrote:
FreakaZoid. wrote:
Hmm, nu-s fan ananas + salata + branza feta, dar voi incinge un gratar maine pentru a gati acel piept de pui si voi incerca aceasta reteta cu sos Caesar cumparat. Tu ai gustat combinatia aceasta de salata cu iaurt si menta tocata? Parerea mea ca dressingul de iaurt cu menta tocata nu prea ar avea un gust bun

În loc de salata verde, ai putea pune salatã Iceberg cumpãratã, dintr-aia la pungã. Combinația asta de dulce + sãrat e demențialã! Prima datã am mâncat tipul ãsta de salatã la Salad Box, m-a fascinat, așa cã am fãcut-o și eu acasã!
Dressingul de iaurt îl fac așa și iese super:
  • câteva frunze de mentã
  • 1-2 fire ceapã verde (opțional)
  • ulei de mãsline (sau ulei de floarea soarelui)
  • iaurt
  • sare
  • piper

Pun toate ingredientele-n blender și iese o pastã pe care-o adaug la salate! Dar trebuie sã recunosc, cea mai bunã combinație este cea cu dressingul Caesar! -


Suna mult a salata americana Love Struck. IceBerg + Castraveti + Rosii + Ceapa Rosie + Feta + Masline Negre Amare + Crutoane + Caeser (facut de noi) + Avocado/Ou Fiert (optiunea fiecaruia) Hypnotized


I want to ensure you that every ban is always followed by a proper reason. If you wake up in a situation where your account is banned, feel free to make a proper post under Unban Request.
Do not forget to bring the necessary evidence to appeal GMs decision.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
meeeow

[Account disabled]



Status: Offline
(since 19-01-2017 15:31)
Joined: 08 Feb 2014
Posts: 1857, Topics: 73
Location: Romania

Reputation: 2328.6
Votes: 163

 
Post Posted: 11-03-2015, 19:52:18 | Translate post to: ... (Click for more languages)

OpTIXy wrote:

Cum faci dressing Caesar?!?!?! TELL ME! Mie nu-mi iese! -




0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
OpTIXy

[Predator]



Status: Offline
(since 05-04-2020 10:57)
Joined: 04 Jul 2011
Posts: 2850, Topics: 83
Location: New York

Reputation: 15025.3
Votes: 377

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 11-03-2015, 20:00:33 | Translate post to: ... (Click for more languages)

meeeow wrote:
OpTIXy wrote:

Cum faci dressing Caesar?!?!?! TELL ME! Mie nu-mi iese! -


Poi.. In USA il faceam din: Italian Dressing + Feta (maruntita) + Niste mirodenii (nu ma intreba ce erau caci nu stiu; dar o sa il intreb pe un amic ce e acolo acum)


I want to ensure you that every ban is always followed by a proper reason. If you wake up in a situation where your account is banned, feel free to make a proper post under Unban Request.
Do not forget to bring the necessary evidence to appeal GMs decision.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
FreakaZoid.

[Freakazoid]



Status: Offline
(since 13-12-2018 21:55)
Joined: 13 Jul 2014
Posts: 1617, Topics: 203
Location: Calarasi, Romania.

Reputation: 45.7
Votes: 38

 
Post Posted: 11-03-2015, 20:20:24 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Uite un site, ti-l recomand, am incercat si mi-a iesit acum 2-3 saptamani sosul: http://www.divahair.ro/culinar/sosuri/sos_caesar
#Meeeow


Trecand peste toate
Lasand in spate soapte
Noapte dupa noapte
Gandindu-ma la moarte
Las amintiri prin fapte
Distanta ne desparte dar poate
Voi reusi sa-ti fiu mereu aproape

Nimeni Altu' - Trecand peste toate !

1 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
goguletz BIRGAOANU

[Wicked Sick]



Status: Offline
(since 04-01-2019 20:59)
Joined: 02 Feb 2014
Posts: 12169, Topics: 504
Location: Italia (Botosani)

Reputation: -70
Votes: 459

        Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 11-03-2015, 22:48:51 | Translate post to: ... (Click for more languages)

asa asa pregatitiva pt salate ca maine poimane dispar toate carnurile de vaca, bou, taur, gaina etc si sa ramaneti doar cu gandaci, viermi si ierburile astea care le-ati mentionat mai sus -

Goguletz spune ca nai curaj!!![/url]
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
FreakaZoid.

[Freakazoid]



Status: Offline
(since 13-12-2018 21:55)
Joined: 13 Jul 2014
Posts: 1617, Topics: 203
Location: Calarasi, Romania.

Reputation: 45.7
Votes: 38

 
Post Posted: 20-04-2015, 14:13:57 | Translate post to: ... (Click for more languages)

FreakaZoid. wrote:
meeeow wrote:
3. Salata fresh
Aveți nevoie de 3 felii de ananas pe care le veți tãia în cubulețe, salatã verde (cam 2 frunze) pe care le veți rupe, brânzã feta pe care-o veți tãia tot în bucãțele și piept de pui la grãtar, opțional! Puteți face un dressing din iaurt (iaurt și mentã tocatã mãrunt) sau Caesar.


Hmm, nu-s fan ananas + salata + branza feta, dar voi incinge un gratar maine pentru a gati acel piept de pui si voi incerca aceasta reteta cu sos Caesar cumparat. Tu ai gustat combinatia aceasta de salata cu iaurt si menta tocata? Parerea mea ca dressingul de iaurt cu menta tocata nu prea ar avea un gust bun

Myaam , foarte buna salata, astazi am "degustat" din ea -


Trecand peste toate
Lasand in spate soapte
Noapte dupa noapte
Gandindu-ma la moarte
Las amintiri prin fapte
Distanta ne desparte dar poate
Voi reusi sa-ti fiu mereu aproape

Nimeni Altu' - Trecand peste toate !

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
winckler

[Copilul cu barbã]



Status: Offline
(since 15-08-2021 11:50)
Joined: 06 Aug 2010
Posts: 2659, Topics: 74
Location: Nu din Vaslui,oricum.

Reputation: 150.5
Votes: 172

        Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 26-04-2015, 18:46:37 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Salata tiganeasca pare a fi salata de rosii(fara castraveti),nu stiu cine ar amesteca otetul cu rosiile...dar pare interesanta(ar merge si putin piept de pui prin ea la fel ca la prima.)
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore

Locked by lOl ^_*, 14 August 2015 16:21



 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Gastronomy  


The time now is 18-04-2024, 20:10:23
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x