User
Pass
2FA
 
 

Compatibilitate memorie RAM
Go to page Previous  1, 2    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Hardware
Author Message9030
OpTIXy

[Predator]



Status: Offline
(since 05-04-2020 10:57)
Joined: 04 Jul 2011
Posts: 2850, Topics: 83
Location: New York

Reputation: 15025.3
Votes: 377

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 03-06-2017, 08:31:38 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Depinde ce planuri are de viitor. Daca merge pe ceva nou cu garantie + ca a specificat interes spre DDR4. Normal ca pastrand mbu + adaugand un i7 din seria a 3 + adaugand inca 8GB ddr3 ram = o sa ajunga cat costa un i5 generatia actuala. Si cand o fi bagi un GTX1070 si pe 1080p nu mai ai treaba 5 ani.

I want to ensure you that every ban is always followed by a proper reason. If you wake up in a situation where your account is banned, feel free to make a proper post under Unban Request.
Do not forget to bring the necessary evidence to appeal GMs decision.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
revox

[Psychotic]



Status: Offline
(since 13-03-2023 07:43)
Joined: 11 Mar 2008
Posts: 9596, Topics: 492
Location: Romania

Reputation: 2911.8
Votes: 328

Post Posted: 03-06-2017, 13:14:40 | Translate post to: ... (Click for more languages)

E pe dracu, pentru procesorul ala nu trebuie sa cumpere mobo plus 16 gb memorie? Nu sunt tot bani?
Pe langa faptul ca i5-ul de generatie noua o sa fie mai slab ca 3770k in destule situatii.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
OpTIXy

[Predator]



Status: Offline
(since 05-04-2020 10:57)
Joined: 04 Jul 2011
Posts: 2850, Topics: 83
Location: New York

Reputation: 15025.3
Votes: 377

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 03-06-2017, 16:26:10 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ce spun eu si ce spui tu? Tocmai ca am sus mai sus ca daca are un buget strans, acel i7 la mana a doua + pastrand placa de baza + are deja rami / sursa etc o sa fie un upgraded mare; mai ales ca pe viitor alaturi de o placa video potenta e superb.

Asa @ topic: Am 2 computere unul langa altul pentru musafiri aici, lan party gen; nu o sa intram in detalii. Ambele ruleaza aceeasi configuratie, diferenta e unul are i5 7500 si al doilea are i7 4790k. Cel din urma scoate mai putine FPS-uri in jocuri alde CsGo sau BF4/1 dar e mult mai potent in RTS sau MMORPG.


I want to ensure you that every ban is always followed by a proper reason. If you wake up in a situation where your account is banned, feel free to make a proper post under Unban Request.
Do not forget to bring the necessary evidence to appeal GMs decision.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
AcT!V3#

[Hall Of Fammer]



Status: Offline
(since 30-12-2018 19:32)
Joined: 29 Jul 2009
Posts: 2648, Topics: 153
Location: Iasi

Reputation: 701
Votes: 24

     
Post Posted: 03-06-2017, 17:47:32 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Da imi pare interesant sa iau doar un i7 acum si sa schimb platforma peste cativa ani . Mersi de sfaturi


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
pms

[Power overwhelming]



Status: Offline
(since 26-11-2020 19:13)
Joined: 07 Sep 2011
Posts: 6857, Topics: 477
Location: Bucuresti

Reputation: 1519
Votes: 217

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET}  Sebasto231295 
Post Posted: 04-06-2017, 18:20:52 | Translate post to: ... (Click for more languages)

O simpla comparatie intre i5 7600k si i7 3770k, abia cu OC in editare i7 egaleaza i5-ul, dar la gaming ramane i5 top. Pana si in titlurile ce profita de mai multe thread-uri, arhitectura veche de pe 3770k si core clock-ul scazut il trag in jos si il pozitioneaza sub i5 7600k. Daca mai luam in calcul si OC-ul pe un 7600k, deja stim ce sa alegem.

Ce a specificat optixy vis-a-vis de jocurile unde i5 scoate mai bine, alea sunt core clock/single core optimized, iar majoritatea rts-urilor/mmorpg-urilor profita de hyperthreading, fix ce explicam eu mai sus.

Eu unul sunt adeptul lucrului nou cat timp are potential de futureproof.

Ramane strict decizia ta daca stii ca o sa mai faci upgrades, daca stii la ce vrei sa-l folosesti si ce sa pui in valoare, astfel vei stii ce fel de upgrade vei face. Lasa-mi PM si vorbim.


Voucher PC-Garage: QZ6BT3TB


Sfaturi privind achizitiile

Probleme legate de IT




Last edited by pms on 04-06-2017, 21:31:28; edited 1 time in total
1 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
AcT!V3#

[Hall Of Fammer]



Status: Offline
(since 30-12-2018 19:32)
Joined: 29 Jul 2009
Posts: 2648, Topics: 153
Location: Iasi

Reputation: 701
Votes: 24

     
Post Posted: 04-06-2017, 19:23:34 | Translate post to: ... (Click for more languages)

pms wrote:
O simpla comparatie intre i5 7600k si i7 3770k, abia cu OC in editare i7 egaleaza i5-ul, dar la gaming ramane i5 top. Pana si in titlurile ce profita de mai multe thread-uri, arhitectura veche de pe 3770k si core clock-ul scazut il trag in jos si il pozitioneaza sub i5 7600k. Daca mai luam in calcul si OC-ul pe un 7600k, deja stim ce sa alegem.

Ce a specificat optixy vis-a-vis de jocurile unde i5 scoate mai bine, alea sunt core clock/single clock optimized, iar majoritatea rts-urilor/mmorpg-urilor profita de hyperthreading, fix ce explicam eu mai sus.

Eu unul sunt adeptul lucrului nou cat timp are potential de futureproof.

Ramane strict decizia ta daca stii ca o sa mai faci upgrades, daca stii la ce vrei sa-l folosesti si ce sa pui in valoare, astfel vei stii ce fel de upgrade vei face. Lasa-mi PM si vorbim.

Da si eu as merge pe i5 6700 k . A fost strict ideea mea doar ca nu stiu daca detin acel buget imediat. Fara mb si rami noi as putea face un upgrade. Dupa cum am vorbit laptopul il am ca prima achizitie care cred ca va fi saptamana asta si apoi desktop-ul



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
pms

[Power overwhelming]



Status: Offline
(since 26-11-2020 19:13)
Joined: 07 Sep 2011
Posts: 6857, Topics: 477
Location: Bucuresti

Reputation: 1519
Votes: 217

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET}  Sebasto231295 
Post Posted: 04-06-2017, 21:33:55 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ai amestecat putin seriile cu modelele (i5 -> i7 6700k, i5 6600k etc).

Cand stii sigur suma, vorbim si in 5 minute ai best buy-ul pentru tine. Vorbim unde iti e mai comod (aici, PM, alte modalitati etc) si rezolvam fara stres. -



Voucher PC-Garage: QZ6BT3TB


Sfaturi privind achizitiile

Probleme legate de IT


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
revox

[Psychotic]



Status: Offline
(since 13-03-2023 07:43)
Joined: 11 Mar 2008
Posts: 9596, Topics: 492
Location: Romania

Reputation: 2911.8
Votes: 328

Post Posted: 05-06-2017, 00:08:47 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Pms, nu te-ai plictisit sa tot 'induci' faza cu mesajele private unde sa sugerezi codul tau de afiliere pe pcgarage?
Tot afirmati baliverne ca noile serii fac pe dracu. Ori habar nu aveti ce vorbiti, ori va place sa induceti oamenii in eroare(si sa beneficiati dupa asta). Fapt de care mi-am dat seama, ca tot il impingi sa ia ceva nou si sa iti dea tie pm, sa discutati.
Ca sa il vrajesti sa foloseasca codul tau si sa beneficiezi. Precum chiar tu ai zis aici: https://forum.wow-freakz.com/view-post-5527476.html ca ai avut voucher de 1200.
Daca ii prostesti pe pustii astia pe aici, nu inseamna ca o faci cu toti.

Va recomand sa cititi. Si sa nu mai induceti oamenii in eroare aiurea. Diferentele alea spectaculoase despre care vorbiti, sunt doar la voi in cap.

https://tech4gamers.com/intel-core-i3-7350k-performs-almost-same-as-core-i5-2500k-released-in-2011/

@AcT!V3#
Gandeste putin cu capul si nu cu curul. De ce tot ti se recomanda platforma noua? Nu exista rationament dpdv al tehnologiei, doar sa beneficieze de pe urma ta. Daca tu cumperi de 3000 lei si folosesti voucherul lui, el primeste 60 lei din faza asta. Sub forma de voucher. 60 de la tine, 50 de la altu, etc. Ca sa isi cumpere s8.

Pentru mine chestiile astea sunt penibile si josnice. Eu am invercat sa te ajut incat sa nu-ti ia sufletul upgradeul asta. Un raport performanta pret bun. Ei ti-au oferit doar vorbe, ca vai ce minunate sunt platformele noi. Dovezi? Canci. Eu ti-am dat in doua randuri link-uri utile.
Daca tu tot nu intelegi ce ti se explica. E problema ta.

Poate asta te-ar ajuta sa intelegi ca stiu despre ce vorbes si ca nu vorbesc sa imi aduc mie un beneficiu.
Pc-ul asta e al meu. Modat de mine vizual(masca placa video din al, butoatele modate-n plafon dintr-un fan controller, butoate de power/reset custom si mutate pe lateral interior, geam din plexi. Plus altele)
Sa iti faci o idee cat de obsedat sunt de chestiile astea.


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
pms

[Power overwhelming]



Status: Offline
(since 26-11-2020 19:13)
Joined: 07 Sep 2011
Posts: 6857, Topics: 477
Location: Bucuresti

Reputation: 1519
Votes: 217

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET}  Sebasto231295 
Post Posted: 05-06-2017, 02:20:03 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Revox, iti arata toate voucherele din afiliere, personal (Team Viewer, Skype sau orice alta platforma, nu un screenshot editabil). Cred ca am maxim 420 de lei vouchere adunate din propriile comenzi de pe un cont pe altul si ale tovarasilor, asta in decursul a 3-4 ani, ceea ce e ridicol de putin si doua vouchere mari facute pe o comanda de firma (iti dau detalii prin PM despre asta, daca vrei, ca nu au rost aici publice ... doar ceva chestii pentru papetarie si office, simplu ca naiba, doar nu am ratat ocazia sa-mi fac inca un bine).

Iti arat de asemenea si PM-urile cu cei pe care ii indrum spre conversatiile pe privat sa vezi cate vouchere am sugerat (hai sa-ti dau un indiciu, ZERO BARAT). Las la propria lui decizie sa rasplateasca efortul si sa ia singur voucherul din semnatura mea. D-aia l-am pus acolo. De ce ii indrum spre PM? Imi e mult mai comod si mai de bun simt sa ajuti un om undeva unde poate purta o discutie mai libera, mai prieteneste, unde poate sa-si spuna orice parere, perla sau decizie. Uneori, unde a fost cazul, mi-am oferit si contactul prin FB, sms, iar de cateva ori Skype.

Sa mai lamurim o chestie. Mereu recomand cat spre o platforma mai noua, dar intotdeauna unde sugereaza upgrade pe viitor, acel futureproof de care tot pomenesc si il sugerez ca ar fi benefic, desigur cand omul dispune de suma de bani necesara si dorinta de upgrade pe viitor. Te invit sa cauti reply-urile mele prin alte topicuri de genul unde o sa vezi destule recomandari SH, dar pun si in discutie faptul ca lucrul nou e lucru nou, cum se spune.

Daca nu am oferit dovezi te invit sa te abtii. Daca de acum in colo vrei si benchmarkuri afiliate prin url la fiecare comparatie de o fac argumentata, o facem si pe asta, cat sa-ti satisfac dorinta unui continut mai explicit.

Exceptand reprosurile directe ca vreau S8, upgrade la PC etc, le-am rezolvat de mult, ca tot pomenisem in acel topic legat de telefoane, iar vis-a-vis de PC, e up to date din simplul fapt ca ma ajuta sa-mi scot banii. Timp mai mic de lucru, timp de mai multi bani. Te-ai prins si aici.

Nu iti port ranchiuna, nu am nimic cu tine, te inteleg ca ai gandit si asa vis-a-vis de deciziile mele, nu ma afecteaza cu nimic cat timp nu faci reprosuri directe la persoana ca acum. Am vrut doar sa lamurim asta, ca sa nu-ti mai faci tu sau altii impresii false. Asa ca, te rog, te invit sa te abtii de la alte reprosuri. Asa ca hai sa nu mai coloram topicul asta. Daca mai ai vreo nelamurire, te-as invita sa o lasi pe PM din motivele precizate anterior.

Btw, fara a falsa, chiar e dragut aranjat pc-ul, clean build-ul pe alb, cable management pus la punct. Daca gaseai Phanteks-ul PH-TC14PE White prin stock-uri pe la inceput era blana. -

Eu astept pe parcursul saptamanii care vine toata instalatia de la EKB sa-l trec pe custom water loop si sunt al naibii de nerabdator in momentul de fata. Putin obsedat de simetrie si cu asta imi satisfac obsesia intr-un final. -


Voucher PC-Garage: QZ6BT3TB


Sfaturi privind achizitiile

Probleme legate de IT


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
revox

[Psychotic]



Status: Offline
(since 13-03-2023 07:43)
Joined: 11 Mar 2008
Posts: 9596, Topics: 492
Location: Romania

Reputation: 2911.8
Votes: 328

Post Posted: 05-06-2017, 08:47:25 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Nu sunt interesat de asa zisele dovezi, eu doar leg punctele intre ele. In topicul ala ai spus ca ai folosit voucher de 1200, ca ai luat telefonul la 2600. Acum spui ca nu ai facut mai mult de 400.
Undeva minti. Nu ma intereseaza asta, nu am o problema din faptul ca faci bani din asta. Am facut si eu asta acum ani buni.
Ma deranjeaza faptul ca il fortati sa cumpere cai verzi pe pereti, in lipsa de argumente.

Quote:
Daca nu am oferit dovezi te invit sa te abtii. Daca de acum in colo vrei si benchmarkuri afiliate prin url la fiecare comparatie de o fac argumentata, o facem si pe asta, cat sa-ti satisfac dorinta unui continut mai explicit.

Nu are nici o noima, sa ma abtin ca ce? Nu ai oferit dovezi concrete. Ti-am adus acuzatiile si in continuare nu ai adus dovezi.
Cat timp se face o recomandare, este normal sa fie insotita de argumentare. Este o chestie de bun simt, ca sa nu zic obligatorie.

Plus ca dupa modul de exprimare, foarte probabil esti prezent si pe mygarage.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
pms

[Power overwhelming]



Status: Offline
(since 26-11-2020 19:13)
Joined: 07 Sep 2011
Posts: 6857, Topics: 477
Location: Bucuresti

Reputation: 1519
Votes: 217

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET}  Sebasto231295 
Post Posted: 05-06-2017, 12:31:51 | Translate post to: ... (Click for more languages)

revox wrote:
Nu sunt interesat de asa zisele dovezi, eu doar leg punctele intre ele. In topicul ala ai spus ca ai folosit voucher de 1200, ca ai luat telefonul la 2600. Acum spui ca nu ai facut mai mult de 400.
Undeva minti. Nu ma intereseaza asta, nu am o problema din faptul ca faci bani din asta. Am facut si eu asta acum ani buni.
Ma deranjeaza faptul ca il fortati sa cumpere cai verzi pe pereti, in lipsa de argumente.

Quote:
Daca nu am oferit dovezi te invit sa te abtii. Daca de acum in colo vrei si benchmarkuri afiliate prin url la fiecare comparatie de o fac argumentata, o facem si pe asta, cat sa-ti satisfac dorinta unui continut mai explicit.

Nu are nici o noima, sa ma abtin ca ce? Nu ai oferit dovezi concrete. Ti-am adus acuzatiile si in continuare nu ai adus dovezi.
Cat timp se face o recomandare, este normal sa fie insotita de argumentare. Este o chestie de bun simt, ca sa nu zic obligatorie.

Plus ca dupa modul de exprimare, foarte probabil esti prezent si pe mygarage.


~420 de lei din acel voucher prin comenzi cu tovarasii si propriile comenzi.
~1200 lei voucher folosit la telefon in urma unei comenzi pe firma (papetarie + office)
~1200 lei voucher folosit la placa video in urma unei comenzi mici pe firma + propriei comenzi de PC (periferice, piese, alte bucati all in one, etc)

Le-am separat ca sa nu amestecam sursa, sa zic asa.

Nu, nu sunt prezent pe mygarage. O sa verific mai tarziu daca macar am cont acolo, in cazul in care nu e acelasi cu cel de pe pcgarage. -

Nu insir mereu tutoriale si benchmarks in postari legate de upgrade/achizitii, cum nimeni nu argumenteaza mai mult de atat un raspuns in medie. D-aia folosesc PM pentru a sta de vorba in alta maniera, mai placuta, cu respectiva persoana. Am explicat mai sus. Aici venim cu sfaturi, solutionam, iar concluziile le facem ordonat.

Pentru cei intrigati de cele spuse mai sus de mine, sunt dispus sa ofer oricand dovezi, la orice ora din zi si din noapte, cu full access catre PC si putem apela la staff oricand. -


Voucher PC-Garage: QZ6BT3TB


Sfaturi privind achizitiile

Probleme legate de IT


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore

Locked by pms, 30 November 2017 19:32



 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Hardware  
Go to page Previous  1, 2    


The time now is 19-03-2024, 13:37:37
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x