User
Pass
2FA
 
 

Prajitura cu nuci caramelizate

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Gastronomy
Author Message433
Maiter

[Young&Fearless]



Status: Offline
(since 05-11-2023 14:02)
Joined: 21 Jun 2018
Posts: 693, Topics: 168
Location: Romania

Reputation: 103.4
Votes: 114

Post Posted: 16-09-2018, 16:34:57 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ingrediente

Nucile caramelizate:
350 g nuca
4-5 linguri zahar
Blatul:
8 albusuri ou
16 linguri zahar tos
4 plicuri zahar vanilat
1 praf de sare
1-2 lingurita de rom
Sucul de la ½ lamaie
Crema:
300 g unt gras
8 galbenusuri ou
8 linguri zahar
200 ml lapte rece
2 plicuri zahar vanilat
1 fiola esenta vanilie (sau migdale)
Mod de preparare

Nucile caramelizate: Se prajesc nucile in cuptor 2-3 minute. Se zdrobesc cu sucitorul cand sunt reci. Se face un caramel din 4-5 linguri zahar, se adauga 100 g nuci prajite si se amesteca rapid. Se intind nucile caramelizate pe o folie de aluminiu. Cand sunt reci, se piseaza.

Blatul: Se bat albusurile spuma cu sarea, romul, zaharul si sucul de lamaie. Se adauga 250 g nuci prajite si pisate. Se coace blatul in tava de cuptor, pe hartie de copt, pentru 25-30 minute. Cand se raceste, se taie in 3 parti egale, dupa ce se dezlipeste de hartia de copt.

Blatul se taie in felii, nu pe inaltime ca la tort.

Crema: Se freaca galbenusurile cu zaharul, apoi se adauga laptele rece si se amesteca bine. Se amesteca pe foc, pana se ingroasa. Cand se raceste, se adauga zaharul vanilat. Se freaca untul. Se adauga lingura cu lingura din crema rece in unt, pana se incorporeaza bine. Se adauga esenta de vanilie.

Se asambleaza prajitura alternand straturile de blat cu cele de crema. Ultumul strat este de crema, deasupra caruia se presara nucile caramelizate.

Se taie a doua zi. (Noi nu am avut rabdare si am taiat-o dupa 30 minute. A fost foarte buna.)


Am postat acum 2 luni o prajitura foarte savuroasa si rafinata. Mai multe gospodine de pe Bucataras.ro s-au plans precum ca, nu le-a iesit prajitura. Altele au pus la indoiala veridicitatea fotografiei, spunand ca, apartine altei prajituri. In sprijinul meu, vin cu noi dovezi! - Prajitura a fost refacuta in familia noastra de mai multe ori, de la ultima postare. Asadar, am atasat 2 fotografii noi. Prajitura din fotografia in sectiune este realizata de mine (ne-am bucurat de ea chiar de Paste), iar cea in care apare crema mai galbena este realizata de mama mea (cu ceva timp in urma). Am postat 2 fotografii diferite, cu 2 prajituri diferite, realizate de 2 persoane diferite, care au folosit ingrediente diferite (spre exemplu, eu am folosit unt President, iar mama, Milli), tocmai pentru a nu exista din nou dubii.Sper ca acum toata lumea sa fie impacata si sa incerce sa urmeze pasii retetei intocmai, pentru a le iesi aceasta minunata prajitura!


Must check out!
-my profile
-my playlist
-my photo gallery
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Gastronomy  


The time now is 29-03-2024, 00:08:59
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x