User
Pass
2FA
 
 

[4.3.4][RO] Warrior Protection PvE Guide
Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Cataclysm
Author Message46604
Fough

[Nutella Lover]



Status: Offline
(since 13-12-2019 11:16)
Joined: 12 Dec 2012
Posts: 1046, Topics: 193
Location: Gotham

Reputation: 393.9
Votes: 153

   
Post Posted: 07-01-2013, 20:11:52 | Translate post to: ... (Click for more languages)

WARRIOR PROTECTION GUIDE





Cuprins(click pentru a va duce la capitolul dorit):
______________________________________________________________________



1.Introducere.

In acest guide o sa va prezint cam tot ce trebuie sa stiti despre warr tank:spec,stats priorities,rotatii,ghlyphs,gems,enchants,starting gear,BIS gear.
Se adreseaza tuturor persoanelor,de orice skill(incepator-pro) si orice critica va fi foarte bine primita ^_^ !



2.Avantaje si Dezavantaje.



Avantaje:
    -aoe damage bun si mentinut,veti putea sa tineti aggro la orice grup de mobi destul de usor;
    -multe cooldownuri pentru resist,deci in momentele mai critice n-o sa muriti;

Dezavantaje:
    -foarte putin self-heal;
    -ocazional probleme cu mentinerea aggro-ului single-target;


3.Clase.

Daca sunteti la inceput si nu stiti ce clasa sa alegeti uitati optiunile:

4.Schimbari fata de 4.0.6.


5.Specuri

Aveti doua alternative:un spec bazat pe rezistenta si un spec bazat pe aggro,alegerea este a voastra(eu prefer specul cu aggro)
-aggro spec:
-run link:
Code:
/run t,p,a={3,11,23,32,42,53,62,91,102,111,122,131,142,152,161,172,193,201,1,13,22,63,2,32,}SetPreviewPrimaryTalentTree(t[1],GetActiveTalentGroup())for i=1,#t do a=t[i]if a<9 then p=a else AddPreviewTalentPoints(p,floor(a/10),a%10)end end

-defensive spec:
-run link:
Code:
/run t,p,a={3,11,23,32,43,53,62,81,91,102,111,122,131,142,152,161,193,201,1,13,22,62,2,13,}SetPreviewPrimaryTalentTree(t[1],GetActiveTalentGroup())for i=1,#t do a=t[i]if a<9 then p=a else AddPreviewTalentPoints(p,floor(a/10),a%10)end end


6.Glyphs.


7.Stats priority+ reforges.


Din nou,2 variante:

    -mai ofensiva:
    Code:
    CTC(88%)>hit(8%)>CTC(97%)>stamina>expertise(26)>hit(17%);

    -defensiva:
    Code:
    CTC(97%)>stamina>hit(8%)>expertise(26)>hit(17%);

CTC(Combat Table Coverage)=suma block+dodge+parry+5%(basic miss chance).Pentru a vedea cat CTC o sa aveti intr-un raid fully buffed pentru a decide reforges puteti testa foarte usor rugand un druid sa va dea Mark of the Wild,well fed de la Lavascale Minestrone si Battle Shout.NU pun CTC recomandat de 102,4% pentru ca intr-un raid veti primi destule bonusuri de avoidance precum passivele din trinkets sau Shield Block si veti trece lejer de acea limita,restul ducandu-se in Critical Block Rating->cam useless.
In interiorul capului de CTC(97%)ordinea la stats este:mastery(block)>parry>dodge.
To conclude:
    1)daca optati pentru offensive:
      -pana la 88%:
        -in orice item care nu contine mastery,din statul mai mare->mastery;
        -in orice item care contine mastery,other stat ->parry(daca este deja parry lasati asa).

      -dupa 88%:
        -orice surplus de dodge/parry->hit(daca aveti e ales intre parry si dodge dati reforge din dodge)

      -daca ati trecut si de 8% hit rating:
        la surplus dati reforge catre mastery si parry(daca aveti de ales catre mastery)

      -daca ati trecut si de 8% hit->expertise.

    2)daca optati defensive-pana la 97%:
      -in orice item care nu contine mastery,din statul mai mare->mastery;
      -in orice item care contine mastery,other stat ->parry(daca este deja parry lasati asa).

    -daca ati trecut de 97% CTC
      -la surplus dati reforge in hit rating,pana la 8%,daca treceti si de acest prag,la surplus dati reforge in expertise.

8.Rotatii.

-Single Target:Heroic throw->Retaliation->Rend->Shield Block->Shield Slam->Revenge(daca are proc) sau Heroic Strike->Devastate->Devastate->Devastate->Thunder Clap->Shockwave->Shield Slam.De aici devine simplu:spam Devastate.Thunder Clap odata la 10 secunde(cat sa mentinem Rend),Shield Slam si Shockwave la cd,Revenge la proc si daca nu duceti lipsa de rage Heroic Strike+Inner Rage.
-AOE:Heroic Leap->Rend->Thunder Clap->Shockwave->(daca nu aveti aggro la toti mobii din jur dati Challenging Shout,avand grija sa nu luati bossul)-Devastate+Cleave(preferabil macro)+Inner Rage->Devastate +Cleave->Thunder Clap->Shockwave->etc.


9.Cooldowns.



10.Gems, enchants+ raid needs.


Gems:
Enchants:
Raid needs:


11.Meserii.

    Leatherworking:bonus 155 stamina.
    Blacksmithing:2 sockete->bonus 150 stamina.


12.Starting Gear.


+Crossfire Carbine.
link:Profiler2.


13.Best In Slot Gear.


Link:Profiler1.

14.Best In Slot Gear non-donor.


Ranged Weapon:Unexpected Backup.
link profileProfiler 3.


15.Useful Macros.

    -pentru aoe:
    Code:
    #showtooltip Cleave
    /startattack
    /cast Devastate
    /cast Cleave

    -cand nu duceti lipsa de rage:
    Code:
    #showtooltip Heroic Strike
    /startattack
    /cast Devastate
    /cast Heroic Strike

    -cand simtiti ca o sa muriti:
    Code:
    #showtooltip Last Stand
    /cast Last Stand
    /use Healthstone
    /cast Enraged Regeneration

16.Film.

pentru cei carora le este prea lene sa citeasca...uite un film(sper ca stiti engleza)
click.
17.Sfaturi.


Morchok

E un encounter foarte simplu,ca tanci in mare...veti sta degeaba.
    -pe normal tineti-l in mijlocul drumului..preferabil de unde incepe el si miscati-l de fiecare data cand apare un cristal pana acolo pentru a ajuta mdps
    -pe hc tineti-l pe zapada de pe marginea drumului(grija sa nu luati trash) si in continuare miscati-l dupa cristale
    -patrasti-va cds pentru ultima faza atat pe n cat si pe hc si in timp ce casteaza primul stomp din acel phase incercati sa dati un Rallying cry (wowhead link)

**NOTES
-am facut acest guide asa cum consider eu ca e mai bine sa joci warrior protection(asa ca nu fiti hateri).
-sunteti liberi sa comentati,sa dati rep,sa faceti ce vreti -.
-puteti venii cu sugestii de imbunatatire a acestui guide si daca va voi da dreptate->edit.





Last edited by Fough on 22-06-2013, 18:10:52; edited 47 times in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
sirmario

[Hakuna Matata!!!]



Status: Offline
(since 05-09-2018 18:11)
Joined: 26 Jan 2011
Posts: 277, Topics: 9
Location: Ipswich

Reputation: 95.5
Votes: 16

 
Post Posted: 07-01-2013, 23:34:02 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Great work!


big feelings, lots of emotion, great music, all of them are part of us!!!

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Radical

[Madness forever]



Status: Offline
(since 13-04-2023 12:11)
Joined: 08 Sep 2011
Posts: 7438, Topics: 366
Location: Neverland

Reputation: 3074.2
Votes: 461

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 08-01-2013, 00:41:55 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Nice nice, dar poza cu BIS Gear sper ca o sa o inlocuiesti cand se baga 4.3.4 cu "BIS Gear care il poti lua fara donate"
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Fough

[Nutella Lover]



Status: Offline
(since 13-12-2019 11:16)
Joined: 12 Dec 2012
Posts: 1046, Topics: 193
Location: Gotham

Reputation: 393.9
Votes: 153

   
Post Posted: 08-01-2013, 00:51:04 | Translate post to: ... (Click for more languages)

BIS gear in teorie e ca sa vada donorii ce iteme sa ia ca sa fie full,poate fac un nou capitol BIS gear la encounterele valabile pana in momentul actual si il actualizez pe parcurs,e o idee -


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
nEwBsTyLe

[Creep]



Status: Offline
(since 18-11-2023 22:11)
Joined: 10 May 2012
Posts: 505, Topics: 26
Location: Timisoara

Reputation: 213.7
Votes: 73

 
Post Posted: 08-01-2013, 01:06:50 | Translate post to: ... (Click for more languages)

good job! frumos guide -


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Fough

[Nutella Lover]



Status: Offline
(since 13-12-2019 11:16)
Joined: 12 Dec 2012
Posts: 1046, Topics: 193
Location: Gotham

Reputation: 393.9
Votes: 153

   
Post Posted: 08-01-2013, 01:15:16 | Translate post to: ... (Click for more languages)

nEwBsTyLe wrote:
good job! frumos guide -

Thank you! ^_^



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
hr9102

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 23-10-2013 14:45)
Joined: 29 Dec 2012
Posts: 19, Topics: 4
Location: Romania

Reputation: -38
Votes: 6

Post Posted: 08-01-2013, 01:57:17 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Foarte frumos Guide-ul.Cu o mica corectie la rotatie daca imi permiti:Incepandu-ti rotatia cu Rend si Devastate nu mi se pare o idee prea buna.Avand in raid DPS-ers care iti intra in Full Burst in Boss eu zic ca ar trebui ca rotatia sa fie Heroic Throw,Shield Block,Shield Slam(care loveste cel mai tare dintre toate abilitatile warriorului Tank),apoi un Revenge in cazul unui proc,apoi un Rend si in in cele din urma sa fie aplicate cele 3 stackuri de Sunder Armor puse pe target de Devastate.Urmand rotatia asta te poti folosi de Shield Slam de doua sau chiar de 3 ori mai des asta fiindca Devastate are sansa sa-ti reseteze CD-ul Shield Slam-ului.Ca War Tank intrand cu Rend in Boss pot garanta ca daca nu ai Vigilance pus pe cineva,sau daca Tauntul nu este Up bossul v-a sta pe un dps si e foarte probabil sa-l omoare.Asa ca avand in vedere faptul ca DPS-ul incepe in Full Burst,incepi si tu in "Full Burst" daca pot numi Buff-ul de +100% DMG aplicat pe Shield Slam de Shield Block atata timp cat acesta este activ.Si sa nu uitam de Cruelty care afecteaza in mod direct crit chance-ul Shield Slam-ului.Mult noroc in continuare.Keep up the Good Work.Apropo imi place foarte mult ca esti Dwarf fiind cea mai buna rasa de la alianta pentru War Tank.Eu momentan sunt Night Elf dar ma gandesc serios sa-mi schimb rasa in Dwarf.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Fough

[Nutella Lover]



Status: Offline
(since 13-12-2019 11:16)
Joined: 12 Dec 2012
Posts: 1046, Topics: 193
Location: Gotham

Reputation: 393.9
Votes: 153

   
Post Posted: 08-01-2013, 02:26:11 | Translate post to: ... (Click for more languages)

eu folosind rotatia asta n-am pierdut mai niciodata aggro,zic mai niciodata ca exista cazul ODS hc unde dau toti aia burst+balta de increase damage si tu incerci sa aduci arcanotronul la range,nu cred ca e tank care sa nu fi pierdut aggro acolo.Rotatia oricum scrie ca o incep cu heroic throw(poti verifica ca nu am dat edit,scrie acolo ora ultimului)si oricum tot acolo se ajunge...+-1 secunde la o vraja cu diferenta de 1-2k nu conteaza+ca daca un dps e atat de nemancat cat sa intre full burst in boss sa moara da-l dracu' de fomist,o merita.Rotatia este una de baza,simpla ca sa o inteleaga toata lumea,si fiecare intr-un final dupa ceva timp played o sa inceapa sa joace la rotatie proprie si sa simta cand trebuie sa dea ceva:P.Sa incepi cu Rend iti da ticks in plus,deci tot acolo se ajunge si daca vrei sa incepi "full burst" asa cum zici,poti sa incepi cu recklessness^_^,dar din nou fiecare joaca asa cum considera si daca raidul o cere rotatia poate suferi modificari.


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
hr9102

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 23-10-2013 14:45)
Joined: 29 Dec 2012
Posts: 19, Topics: 4
Location: Romania

Reputation: -38
Votes: 6

Post Posted: 08-01-2013, 03:00:23 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Fough wrote:
eu folosind rotatia asta n-am pierdut mai niciodata aggro,zic mai niciodata ca exista cazul ODS hc unde dau toti aia burst+balta de increase damage si tu incerci sa aduci arcanotronul la range,nu cred ca e tank care sa nu fi pierdut aggro acolo.Rotatia oricum scrie ca o incep cu heroic throw(poti verifica ca nu am dat edit,scrie acolo ora ultimului)si oricum tot acolo se ajunge...+-1 secunde la o vraja cu diferenta de 1-2k nu conteaza+ca daca un dps e atat de nemancat cat sa intre full burst in boss sa moara da-l dracu' de fomist,o merita.Rotatia este una de baza,simpla ca sa o inteleaga toata lumea,si fiecare intr-un final dupa ceva timp played o sa inceapa sa joace la rotatie proprie si sa sitma cand trebuie sa dea ceva:P.

P,S:nu mai spune ca dwarful e rasa de tank,eu fiind main char fury(ma trec astia din guilda la altceva - )


Sigur ca fiecare are o rotatie proprie si fiecare dintre noi avem propriul play-style.Nu e vorba de "un" DPS.Asa sunt toti.Nu a fost guilda in care sa merg si sa nu intre baietii asa.Si totusi cu rotatia pe care o folosesc,n-am pierdut niciodata aggro.Ideea ca "da-l dracu sa moara" nu e chiar ok.Tu cand ai luat bossul pe tine,trebuie sa ramana pe tine.Da ai dreptate:)))) cu privire la Arcanotron.Dar e o strategie si aici:))).Incearca in timp ce il aduci in raid pe Arcanotron dupa ce a pus prima balta pe hc sa dai un Challenging Shout.In cele 6 secunde de Mass Aoe Threat facut de Challenging Shout ai timp de un Leap,un heroic throw si pe cand ajunge in raid iti incepi rotatia timp de cateva secunde ca na dupa aceea tre sa-l tirezi ca pune iar balta si ajunge si la 60 Energy.Urat imi e de bossul ala(Arcanotron).Oricum,tot respectul ca joci Warrior Tank care sincer dintre toate cele 3 Tanking Classes(Druidul nu il punem ca eu daca ma fac dulap de warlock si tot tankez mai bine ca un druid)...warriorul cum spuneam e cel mai putin bun tank.Eu pot sa spun ca mi-am forjat War-ul in ultimul hal atat pentru Threat cat si pentru Survivability.Pentru Melee DMG Bosses folosesc trinketul de pe Alchemy.Pentru Spell DMG trinketul din tol'barad.Reforge-uri peste reforge-uri,re-socket peste re-socket s.a.m.d.De aia imi place cand vad un War tank ca nu sunt prea multi.Si care sunt sunt praf la toate capitolele.Multa bafta in continuare.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Fough

[Nutella Lover]



Status: Offline
(since 13-12-2019 11:16)
Joined: 12 Dec 2012
Posts: 1046, Topics: 193
Location: Gotham

Reputation: 393.9
Votes: 153

   
Post Posted: 08-01-2013, 03:06:29 | Translate post to: ... (Click for more languages)

To conclude,rotatia este variabila,o puteti modifica daca vreti,nu ma deranjeaza ^_^.Bafta si tie in continuare -


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
DraveN.

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 18-07-2013 18:46)
Joined: 20 Aug 2012
Posts: 372, Topics: 1
Location: Nowhere

Reputation: 35.9
Votes: 34

   
Post Posted: 08-01-2013, 17:10:20 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Nu inteleg de ce te-ai grãbit, puteai sã-l faci dupa ce bãgau 4.3, dar pentru munca depusã ti-am dat +rep -.
Poate te ajut cu niste imagini, sã arate mai bine.

Bunã treabã !



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Fough

[Nutella Lover]



Status: Offline
(since 13-12-2019 11:16)
Joined: 12 Dec 2012
Posts: 1046, Topics: 193
Location: Gotham

Reputation: 393.9
Votes: 153

   
Post Posted: 08-01-2013, 17:38:56 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Thanks ^_^,dar nu cred ca m-am grabit deoarece m-am adaptat la schimbarile din patch notes si toate guide-urile consider ca ar trebui facute cu ceva timp inainte de a aparea un patch live pentru ca lumea sa aiba o idee de la inceput cum sa joace.Daca e sa fie altfel fata de cum am scris eu nu ma doare mana sa dau un edit si sa modific,desi ma indoiesc ca va fi cazul Thinking(inafara de starting gear si BIS non-donor atm)-


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
soulkreep
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 17-07-2015 17:46)
Joined: 11 Nov 2010
Posts: 734, Topics: 66
Location: Romania

Reputation: -0.4
Votes: 57

 
Post Posted: 08-01-2013, 21:11:18 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Dc e stamina cel mai bun stat ?
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Fough

[Nutella Lover]



Status: Offline
(since 13-12-2019 11:16)
Joined: 12 Dec 2012
Posts: 1046, Topics: 193
Location: Gotham

Reputation: 393.9
Votes: 153

   
Post Posted: 08-01-2013, 22:00:32 | Translate post to: ... (Click for more languages)

am scris ">="intre stamina si mastery cu intelesul ca sunt egale ca importanta,dar eu personal prefer stamina.Desi mastery te ajuta sa rezisti mai mult,stamina iti da HP mai mare->mai putin overhealing si tot acolo se ajunge,healerii dau cel mai mult overheal pe tanci,deci tot acolo se ajunge.Din nou repet,statusurile sunt egale ca importanta(de asta am pus si variante pentru cei care merg pe stamina si pentru cei care merg pe mastery),dar eu prefer stamina ^_^


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
soulkreep
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 17-07-2015 17:46)
Joined: 11 Nov 2010
Posts: 734, Topics: 66
Location: Romania

Reputation: -0.4
Votes: 57

 
Post Posted: 09-01-2013, 11:56:47 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Stamina nu ajuta in nici un fel la reducerea overhealului
sa zicem ca avem 2 tanci unul cu 180 k HP si altul cu 220 k hp
amandoi iau o bucata de 30 k deci vor avea 150k HP respectiv 190 k hp
amandoi primesc un heal d 40 k deci pe fiecare se va face acelasi overheal si anume 10 k

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore




 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Cataclysm  
Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next    


The time now is 29-03-2024, 15:56:09
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x