User
Pass
2FA
 
 

Bacalaureat 2009 / 2010
Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Homework zone
Author Message58311
ritmer

[r0b0t]



Status: Offline
(since 09-05-2013 16:25)
Joined: 21 Jan 2007
Posts: 2596, Topics: 190
Location: in orasul in care nimeni nu doarme

Reputation: 221.4
Votes: 33

 
Post Posted: 09-07-2009, 12:05:38 | Translate post to: ... (Click for more languages)

felixcat wrote:
daca faci doua facultati concomitent, una din ele o platesti neaparat, nu conteaza daca ai intrat sau nu la buget.

si nu numai , doar 3 ani ai voie sa faci la buget -

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
felixcat

[baka neko]



Status: Offline
(since 15-07-2014 15:00)
Joined: 05 Jan 2009
Posts: 2485, Topics: 31
Location: Romania

Reputation: 270.3
Votes: 50

Post Posted: 09-07-2009, 12:38:21 | Translate post to: ... (Click for more languages)

asta nu mai stiam, eu am terminat versiunea de 4 ani, de atunci nu cunosc schimbarile.


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Malpraxxiss

[Very Important Person]



Status: Offline
(since 17-08-2022 18:54)
Joined: 06 Nov 2006
Posts: 1086, Topics: 54
Location: Romania

Reputation: 1206.4
Votes: 30

Post Posted: 09-07-2009, 14:22:57 | Translate post to: ... (Click for more languages)

ritmer wrote:
si nu numai , doar 3 ani ai voie sa faci la buget -


Cum adica ai voie sa faci doar 3 ani la buget?

Adica eu fac stoma de 6 ani si din anul 4 imi platesc facultatea? ce vorbesti Frantz... -

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
ritmer

[r0b0t]



Status: Offline
(since 09-05-2013 16:25)
Joined: 21 Jan 2007
Posts: 2596, Topics: 190
Location: in orasul in care nimeni nu doarme

Reputation: 221.4
Votes: 33

 
Post Posted: 09-07-2009, 14:41:45 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Malpraxxiss wrote:
ritmer wrote:
si nu numai , doar 3 ani ai voie sa faci la buget -


Cum adica ai voie sa faci doar 3 ani la buget?

Adica eu fac stoma de 6 ani si din anul 4 imi platesc facultatea? ce vorbesti Frantz... -

ma refeream la cei care fac 3 ani . o facultate na -

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Malpraxxiss

[Very Important Person]



Status: Offline
(since 17-08-2022 18:54)
Joined: 06 Nov 2006
Posts: 1086, Topics: 54
Location: Romania

Reputation: 1206.4
Votes: 30

Post Posted: 09-07-2009, 19:51:14 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Lollypop wrote:

Daca vrei sa faci facultatile una dupa alta... nu pot sa spun decat ca o sa imbatranesti pe bancile lor -


Mai bine faci un ASE de 3 ani, pac pac, si scapi usor, nu ? -

Lollypop wrote:
Daca vrei sa le faci concomitent.. poti sa spui adio la viata sociala pentru 3 ani or so. Sa nu mai zic ce distractie e in timpul sesiunilor - Asta ti-o spun din experienta proprie...


Eu nu inteleg o chestiune. Facultatea este FACULTATIVA. Daca vrei distractie viata sociala la discretie de ce mai faci o facultate?

2xASE sunt mai lejere decat 1xUMF-CD. "Asta ti-o spun din experienta proprie..."
Spre exemplu, noi facem mai mult marketing decat ASE Marketing, pe pariu ca avem o carte mai groasa -)
Take a look

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
ritmer

[r0b0t]



Status: Offline
(since 09-05-2013 16:25)
Joined: 21 Jan 2007
Posts: 2596, Topics: 190
Location: in orasul in care nimeni nu doarme

Reputation: 221.4
Votes: 33

 
Post Posted: 09-07-2009, 20:09:53 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Nu , mai bine faci ce-ti place , nu gen se obtine diploma usor , sau se castiga bine . Si se referea la simplu fapt ca daca faci doua facultati nu mai ai timp de nimic , mai ales in sesiune . Totusi eu zic ca-i pacat sa dai asa cu flit si celorlalte moduri de viata , ocupatii etc . Despre asta era vorba ...


Cel mai usor lucru pe lumea asta e sa devii artist, e floare la ureche(a) lui van gogh ...
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Malpraxxiss

[Very Important Person]



Status: Offline
(since 17-08-2022 18:54)
Joined: 06 Nov 2006
Posts: 1086, Topics: 54
Location: Romania

Reputation: 1206.4
Votes: 30

Post Posted: 09-07-2009, 20:18:23 | Translate post to: ... (Click for more languages)

ritmer wrote:
Nu , mai bine faci ce-ti place , nu gen se obtine diploma usor , sau se castiga bine .


Spre exemplu, imi placea foarte mult chimia.

Ce trebuia sa urmez? Facultatea de Chimie 4 ani dupa care faceam margarina sau mai trageam putin de mine, faceam un an in plus, invatam si alte materii si dadeam la Farmacie?

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
ritmer

[r0b0t]



Status: Offline
(since 09-05-2013 16:25)
Joined: 21 Jan 2007
Posts: 2596, Topics: 190
Location: in orasul in care nimeni nu doarme

Reputation: 221.4
Votes: 33

 
Post Posted: 09-07-2009, 20:35:16 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Nu stiu ce opurtunitati ai avea , dar daca te gandesti doar la acest aspect , in timp o sa ajungi sa regreti . O sa fie un mare fas cand o sa vezi teancu de bani , cand stii ca nu iti face nicio placere exerciti respectiva meserie . Altfel stau lucrurile cand lucrezi din placere , eforta devine practic un instrument intr-o muzica proprie foarte armonioasa . Ti-ai vinde sufletul pentru bani ?


Cel mai usor lucru pe lumea asta e sa devii artist, e floare la ureche(a) lui van gogh ...
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Malpraxxiss

[Very Important Person]



Status: Offline
(since 17-08-2022 18:54)
Joined: 06 Nov 2006
Posts: 1086, Topics: 54
Location: Romania

Reputation: 1206.4
Votes: 30

Post Posted: 09-07-2009, 20:52:42 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Luand in continuare exemplul anterior, nu e ca si cum mi-ar fi placut matematia si fizica cuantica si as fi dat la Farmacie.

Se face foarte multa chimie la Farmacie, nu la fel de multa ca la Chimie, evident. Ar fi fost caraghios.

Sunt de parere ca e mai bine sa imbini utilul cu placutul, tragi putin de tine si urmezi o cale ce iti ofera mai multe posibilitati.
Cu ce ma ajuta daca fac numai ce imi place si la sfarsit de drum sa lucrez in fabrica de margarina si sa ajung asa?



...ca ma masturbez intelectual prin faptul ca imi place ceea ce fac? No thx! eu fac o facultate sa imi asigur un viitor in conformitate cu "aspiratiunile" curente, nu se frec duda in viitorul mediu si indepartat.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
ritmer

[r0b0t]



Status: Offline
(since 09-05-2013 16:25)
Joined: 21 Jan 2007
Posts: 2596, Topics: 190
Location: in orasul in care nimeni nu doarme

Reputation: 221.4
Votes: 33

 
Post Posted: 09-07-2009, 21:08:31 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Pai ti-ar place sa lucrezi la fabrica de margarina ? Nu. Si atunci de ce imi pui intrebarea asta ?! Placerea este la nivel emotional nu la cel intelectual . Cand ai sa fii deprimat o sa dai fuga la psihanalist sa descoperi ce ai in pivnita , adica inconstient . Stii foarte bine ca avutia nu-ti aduce fericirea . Eu vin din partea asta a artei , ( vreau sa dau la ist artei ) si aici nu exista o utilitate concreta . Faci de dragul de a face , nu in virtutea a altceva ... In fine fiecare cu opiniile sale . Ce sa zic , succes tie si celoralati , in societatea asta meschina si sa-ti rezervi un loc cat mai sus ierarhic . Aflu cu stupoare ca toti suntem arivisti . Oricum e mai bine sa te masturbezi in intimitate decat sa mimezi orgasumul la ordin .
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Malpraxxiss

[Very Important Person]



Status: Offline
(since 17-08-2022 18:54)
Joined: 06 Nov 2006
Posts: 1086, Topics: 54
Location: Romania

Reputation: 1206.4
Votes: 30

Post Posted: 09-07-2009, 21:29:16 | Translate post to: ... (Click for more languages)

ritmer wrote:
Pai ti-ar place sa lucrezi la fabrica de margarina ? Nu. Si atunci de ce imi pui intrebarea asta ?! Placerea este la nivel emotional nu la cel intelectual .


Corect, nu mi-ar placea. Vroiam sa subliniez faptul ca, pe termen relativ scurt fac ceea ce imi place si imi intemeiez impresii pe realitati subrede, in sensul ca fac chimia cu gandul sa ajung mare cercetator insa in realitate sunt sanse mici sa se intample asa. Mai repede ajungi profesor de chimie sau muncitor la fabrica de margarina.
Bineinteles, sunt sanse sa ajungi foarte foarte sus orice ai face, insa ele sunt infime. Depinde de fiecare cum este dispus sa riste. -

"Mediocritatea iluziilor nu are nici o scuzã. Nimic nu ne opreºte sã visãm fãrã mãsurã". Bine a zis Paler si dpdv metafizic sunt total de acord, insa tind sa cred ca exista anumite incompatibilitati in aplicarea ei in realitatea cotidiana. Aproape ca e utopica...

ritmer wrote:
Stii foarte bine ca avutia nu-ti aduce fericirea


Bine zici, dar la randul tau stii ca avutia intretine fericirea - Stii vorba aia "banu' n-aduce fericirea, dar o intretine". Fericirea mea vine prin infaptuirea viselor, indiferent cat de mediocre sau superficiale ar fi in acceptiunea marilor filosofi.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
ritmer

[r0b0t]



Status: Offline
(since 09-05-2013 16:25)
Joined: 21 Jan 2007
Posts: 2596, Topics: 190
Location: in orasul in care nimeni nu doarme

Reputation: 221.4
Votes: 33

 
Post Posted: 09-07-2009, 23:08:23 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Eu zic ca inaintea iscusintei , este placerea . Daca exista pasiune exista si intelegere . ( Nu dau exemple ) Atata timp cat exista o posibilitate , o sansa , mi se pare firesc si de bun simt sa te lupti pentru ea . Ce s-ar fi intamplat cu actorii nostri de pilda daca ar fi gandit ca tine ? Salariu unui actor debutant nu depaseste 12 milioane . Evident , ai un vis si te lupti pentru al concretiza , fericirea , spus intr-un mod foarte subtil inseamna implinire . Adevaratii castigatori sunt cei curajosi , in toate domeniile . Desigur succese si esece exista in viata fiecarui om . Oricum fiecare este liber sa-si oragnizeze viata asa cum pofteste . ( Daca te lasi influentat de tata , mama , prieteni etc. e nasol ... )
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Levier
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 21-08-2012 11:57)
Joined: 15 Feb 2007
Posts: 6876, Topics: 145
Location: Romania

Reputation: 86.5
Votes: 126

 
Post Posted: 10-07-2009, 00:14:37 | Translate post to: ... (Click for more languages)

problema se rezuma mai simplu.
daca faci ce-ti place si esti bun, ai mult mai multe sanse sa fii cel mai bun pe treaba ta decat ai daca faci ceva ce dispretuiesti.

una e sa te duci la cursuri cu placere si cand inveti sa fii relativ lejer decat sa te duci la cursuri, sa vina sesiunea si sa incepi sa-ti asiguri un loc in teoreticul iad de sub pamant prin cantitatea inestimabila si nemasurabila de injuraturi la adresa mamelor inventatorilor acelei materii.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Lollypop

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 03-02-2012 19:31)
Joined: 14 Jun 2008
Posts: 111, Topics: 1
Location: Bucuresti

Reputation: 240.4
Votes: 5

Post Posted: 10-07-2009, 08:44:33 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Eu fac doua facultati, sper doar sa ma ajute cumva mai departe. Evident ca fac ce-mi place ca altfel nu rezistam. Cred ca asta este secretul.

Cat despre carti groase si materii stufoase... Sunt de parere ca mai bine dai 7 examene mari si late decat 15 mai mici - (ma refer din punct de vedere al diversitatii, e mai usor).

Intr-un final fiecare face ce-i place... Eu doar ma plangeam de sesiune cand dau vreo 5 kilograme jos si am examene de pe o zi pe alta pentru care nu pot sa invat atunci, in sesiune, ci trebuie sa ma apuc cu o luna inainte (care si asa e destul de tarziu, dar eu sunt o puturoasa) - Ma gandesc doar daca se merita...

Oricum, hai sa nu-i speriem pe cei abia iesiti din liceu -

Bafta in continuare -



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
felixcat

[baka neko]



Status: Offline
(since 15-07-2014 15:00)
Joined: 05 Jan 2009
Posts: 2485, Topics: 31
Location: Romania

Reputation: 270.3
Votes: 50

Post Posted: 10-07-2009, 12:13:54 | Translate post to: ... (Click for more languages)

lasa oamenii sa aiba chestii nasoale in pivnita si sa vina la mine sa vorbim despre ele - ce?! eu nu am voie sa imi castig o paine?! -
toata povestea asta de sesiuni mi'a amintit cand am avut un oral la clinica si la 8 dimineata apare un coleg de al meu cu ochii injectati si privirea pieduta :/ imi spune ca luase un ecs seara precedenta, intra la exam citise sumar materia si primeste 6 - am vrut sa il gatui cand am auzit -



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore




 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Homework zone  
Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17  Next    


The time now is 29-04-2024, 09:10:23
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x