User
Pass
2FA
 
 

Ce profil sa aleg ?
Go to page 1, 2  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Homework zone
Author Message20310
Mod3m

[ ► H `]



Status: Offline
(since 02-05-2019 10:25)
Joined: 25 Aug 2013
Posts: 2126, Topics: 62
Location: In tenchi.

Reputation: 256.7
Votes: 107

Post Posted: 15-05-2014, 19:23:58 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Sunt clasa a 8-a si nu ma pot decide la ce profil sa ma duc mai departe la liceu .. Ma gandeam la biochimie sau economie .
Imi puteti da detalii despre aceste profile ? De ex : ce materii se fac in clasele 9 - 12 , din ce dai bac-u' , cat e de greu , ce meserie pot sa fac si altele ..
Dau 30-40 reputatie celui mai bun si detaliat raspuns -
Multumesc !




0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
ValenTyNo95

[FREAKZ E BAZA]



Status: Offline
(online 3 days ago)
Joined: 16 Feb 2013
Posts: 6284, Topics: 250
Location: Bucuresti

Reputation: 4319
Votes: 262

 
Post Posted: 18-05-2014, 21:43:12 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Mod3m
Am trecut prin perioada aceea în care înveți o mulțime de lucruri, și nu mã refer la carte, ci la lucrurile legate de oamenii din jurul meu. De liceu spun, cei patru ani în care te împrietenești cu o mulțime de colegi, mergi la petreceri cu ei, apoi te cerți pentru mai știu eu ce fatã sau din mai știu eu ce motive mãrunte, dar care la vârsta aceea par chestii legate de viațã și de moarte.
Dacã ar veni un elev care începe în curând primul an de liceu sã-mi cearã sfaturi despre ce ar trebui sã facã sã fie bine, i-aș spune urmãtoarele lucruri:
- dacã nu fumezi, nici nu te apuca. Pentru acum ți se pare cul sã fumezi, sã intri și tu în grupul celor șmecheri, însã mai târziu vei dori sã le lași, și nu va mai fi atât de distractiv.
- respectã-ți profesorii și colegii și nu numai în timpul școlii, ci și în afara ei. Dacã respecți, vei fi respectat la rândul tãu.
- încearcã sã reții numai lucrurile care te intereseazã cu adevãrat de la cursurile pe care le ai- asta nu înseamnã cã ce nu te intereseazã trebuie trecut cu vederea. Mã refeream la faptul cã din toate materiile pe care le vei face în liceu, probabil cã maxim douã vor fi preferatele tale, restul vor fi un chin, dar trebui sã treci prin ele
Nu știu dacã sfaturile mele ar ajuta într-adevãr pe un proaspãt licean, cãci eu cred cã fiecare are stilul lui de a se integra într-un nou grup, are strategiile lui de abordare pentru problemele de la acea vârstã.

Hmm si in legatura cu Liceul biochimie sau economie cel mai mult depinde de tine in sensul ca poate una dintre aceste te atrage mai mult sau mai putin deaorece acolo vei petrece 4 ani din viata.
La Economic in ceea ce priveste materiile studiate- in clasa a 9-a faci etg(elemente de tehnologie generala), scps(studiul calitatii produselor si serviciilor), contabilitate, protectia consumatorului, acestea fiind disciplinele de specialitate; in ceilalti ani se mai face economie politica, economie aplicata, contabilitate, dezvoltare durabila in turism, operatiuni specifice agentiei de turism, tipologia agentiilor de turism, organizarea agentiei de turism, marketingul afacerii, management, mediul concurential, negocierea in afaceri, politici si strategii de marketing in agentia de turism, planificare operationala, etc, in afara de disciplinele comune cu alte filiere;
practica vei face incepand cu clasa a 11-a in agentia de turism.
la intrebarea care profil este mai bun, raspunsul meu e alimentatie sau turism, pentru ca oricum, la turism sau alimentatie vei face si disciplinele studiate la economic; terminand profilul economic nu vei putea fi mai mult decat vanzatoare la vreun magazin sau magazionera, dar daca termini turism sau alimetatie posibilitatile sunt mai mari.

Bac dai la romana/mate M2 si la alegere economie/geografie/logica si alte cateva materii. Geografia e de ales aici pentru ca e cea mai simpla.

In privinta facultatilor nu exista limite, cel putin teoretic, caci practic e alta mancare de peste. Eu urmez o facultate de contabilitate, caci asta mi-a placut si asta imi doresc sa fac, am colegi la specializari mai exotice si mai inutile, in opinia mea. Specializari precum REI sau Management sau Economie Agroalimentara sau Marketing. Ideal ar fi sa-ti placa ceea ce faci si nu ai cum sa dai gresi! poti urma si facultati tehnice daca crezi ca poti recupera matematica si fizica.

Daca dai la biochimie, te poti face medic, psiholog etc.
Pe biochimic se pune accentul mult pe chimie,fizica,bio,mate,
La Biochimic daca nu ai inteles chimia din generala este foarte greu sa recuperezi.
@Sper ca ti-am fost de ajutor.


FREAKZ COMMUNITY @ Facebook

FREAKZ E BAZA !
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Geo_Cs1
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 15-12-2014 23:46)
Joined: 17 Feb 2014
Posts: 7762, Topics: 196
Location: Peste drum de tine !

Reputation: 751.8
Votes: 211

          Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET}  - 
Post Posted: 03-06-2014, 23:35:27 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Te sfatuiesc sa nu te duci la mate-info e foarte greu.


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
BonJovi4EveR
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 20-04-2016 19:39)
Joined: 17 Feb 2012
Posts: 18171, Topics: 590
Location: United States

Reputation: 195.3
Votes: 196

Post Posted: 04-06-2014, 08:25:43 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Mod3m wrote:
Ma gandeam la biochimie sau economie .!



Economisti sunt pe toate gardurile. Cu biochimia, ai mai multe oportunitati pe piata muncii, asa ca idee: un inginer chimist, in productia de aparatura analitica ia 9200 RON/luna fara prime, in Romania. Dar ideea de baza este sa mergi acolo unde crezi tu ca ai putea da randament, sa faci ceea ce iti place.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
pavilion

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 14-06-2014 16:43)
Joined: 12 Nov 2011
Posts: 4, Topics: 1
Location: Romania

Reputation: 80.1
Votes: 3

Post Posted: 08-06-2014, 22:04:42 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Geo_Cs1 wrote:
Te sfatuiesc sa nu te duci la mate-info e foarte greu.


Pentru tine.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
KillForFun

[East Side Grove]



Status: Offline
(since 04-08-2020 19:19)
Joined: 08 Feb 2011
Posts: 3950, Topics: 230
Location: Caras-Severin

Reputation: 528.7
Votes: 514

           
Post Posted: 08-06-2014, 22:16:04 | Translate post to: ... (Click for more languages)

^ la mate-info e greu daca in generala ai stat si ai frecat menta sau ai avut niste profesori atat de "buni" incat nu le-a pasat de ce sti tu si ti-au dat note mari sa ai medie buna... mai bine intrebi pe la tine prin zona cum e la profilele alea,aici toti iti spun cum e la ei in zona sau din ce mai cunosc , poate la tine e diferit ( mai greu sau mai usor la profilele alea)
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
enzo_98
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 08-11-2019 09:54)
Joined: 18 Sep 2011
Posts: 3687, Topics: 333
Location: Romania

Reputation: 65.6
Votes: 218

       
Post Posted: 11-06-2014, 06:43:30 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Te sfãtuiesc sã te duci la filologie, de acolo ai multe opþiuni de facultãþi, poþi progresa în foarte multe domenii, însã la mate-info sunt ºanse foarte mici sã ieºi un aºa zis informatician, e foarte greu.

Concurs, +rep
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
mzq-
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 15-05-2017 20:42)
Joined: 13 Nov 2009
Posts: 5921, Topics: 222
Location: Sweden

Reputation: 1018.9
Votes: 230

 
Post Posted: 12-06-2014, 11:44:21 | Translate post to: ... (Click for more languages)

enzo_98 wrote:
Te sfãtuiesc sã te duci la filologie, de acolo ai multe opþiuni de facultãþi, poþi progresa în foarte multe domenii, însã la mate-info sunt ºanse foarte mici sã ieºi un aºa zis informatician, e foarte greu.


lol



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
MATHEW.DNL
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 01-10-2014 18:52)
Joined: 21 Apr 2014
Posts: 120, Topics: 20
Location: LUGOJ

Reputation: -8.3
Votes: 17

     
Post Posted: 13-06-2014, 18:11:33 | Translate post to: ... (Click for more languages)

De ce spuneti ca e greu la mate-info ?
Ca va e lene voua sa puneti putin osul ?
Daca te tii de scoala si iti place matematica te sfatuiesc sa te duci la matematica-informatica-intensiv :
1: Ai mult mai multe sanse sa ajungi ceva in viata (depinde ce facultate urmezi)
2: Inveti multe lucruri noi , c++ si altele.
3: Esti la mate-info , esti "jmecher" , noi suntem priviti altcumva de catre profesori.
#Cat e de greu ?
-nu e greu , trebuie sa tii pasul doar .
-eu in clasa a 9 -a am avut 4-5 ore de info + 1-2 de tic , 5 de mate si 4 romana (restu normale).
-clasa a 10-a 5 ore info + 2 de tic 4 DE MATE si 4 de romana , daca iti place sportul aici iti da 2 ore pe saptamana.
-clasa a 11-a 7 de info 0 de tic , 4 de mate si 3 de romana
-clasa a 12 -a (RECAPITULARE INFO doar ) fara ore (la numar 6) mate 4 , romana 3.
###
Sa zicem ca ai terminat liceul , mergi la o facultate buna , iei bacul , ai medie mare .
-Mergi la AC (Automatica si Calculatoare )
ATENTIE : Din anul 2 sau 3 (depinde cat esti de bun ) vin NEMTI/AUSTRIECI si te aganjeaza .
ATENTIE DIN NOU
Salariul incepand de la 2500 lei /luna (incepator)
Eu asta am urmat , te sfatuiesc sa faci la fel.
Daca te tii binenteles si vrei sa inveti si sa ajungi ceva in viata asta de...
#Poate te intrebi ce trebuie sa faci pentru banii astia.
Exemplu:
Faci un program care trebuie sa retina si sa elibereze chitante , bonuri . etc.
Faci un program dupa care sa se ghideze o firma intreaga , de hartie igienica , mecanismul cum sa functioneze (ajungi aici ai 2500euro /luna).

BACUL IL DAI DIN :
Romana
Matematica
Informatica / Fizica / Biologie / Chimie
Engleza


---salut--- si bafta in clasa a 9-a.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
CHRYSLER

[#FEARLESS LION]



Status: Offline
(since 14-01-2017 17:15)
Joined: 30 May 2014
Posts: 1206, Topics: 47
Location: Ardeal City

Reputation: 203.9
Votes: 87

MrLorinn 
Post Posted: 13-06-2014, 20:52:24 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Eu am ales economicul pentru ca,ziceam eu,nu prea excelez la matematica si nu are rost sa ma duc acolo si sa ma zbat fiecare semestru sa trec clasa...dar nu am fost foarte incantat de profil,e un profil "teoretic" sa zicem asa.Iti umple paharu' numai cu teorie (la materiile de specialitate economica).Eu te sfatuiesc asa:daca esti bun la mate sau macar daca esti cat de cat ok,sa mergi neaparat la mate-info,unde,intradevar ai mai multe posibilitati,iar daca urasti matematica poti merge la economic unde faci mate m2 (mate simplificata la mate-info faci mate m1).Nu e un profil rau totusi,numai ca e concurenta mare dupa cum spuneau si ceilalti ^ ...sunt si lucruri interesante in materia de economic cum ar fi managementul.Conteaza si la ce facultate vei merge si cat de capabil,harnic si descurcaret vei fi(in munca de economist).Sunt si locuri bune de munca cu salarii marisoare,de exemplu agent bancar.Ideea e sa faci ce iti place pentru ca numai asa vei avea succes.BAFTA!
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Akkad

[*][*][*][*][*]



Status: Offline
(since 28-03-2015 12:00)
Joined: 24 Sep 2013
Posts: 1930, Topics: 42
Location: Dej

Reputation: 189.5
Votes: 47

   
Post Posted: 13-06-2014, 22:09:35 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Eu sunt la profil economic si e destul de lejer. Pe clasa a 9-a faci materiile de baza (mate, romana, bio, ...) + contabilitate, studiul calitatii produselor si serviciilor si elemente de tehnologie generala. Materiile astea sunt destul de naspa, multa teorie. Teza dau la matematica, romana si franceza (cred ca poti alege intre engleza si franceza). Bacul din matematica, romana si geografie. De pe clasa a 11-a nu o sa mai faci biologie, chimie si fizica. Pe parcursul anilor se vor mai adauga tot felu' de materii (mediul concurential, finantarea afacerii, relatii cu publicul si de protocol ) pana vei avea cam 10 materii dedicate economiei.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Catal1n

[>The Magnificent]



Status: Offline
(since 02-11-2017 13:14)
Joined: 30 Apr 2011
Posts: 4252, Topics: 110
Location: Galati

Reputation: 463.2
Votes: 52

   
Post Posted: 20-06-2014, 13:43:55 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Eu am mers mai departe la Stiinte Sociale deoarece nu sunt fan matematica, sunt mai mult cu profilurile "Umane" nu "Reale". Bineinteles ca daca dai la Stiinte Sociale ai multe oportunitati mai departe in viata dar sunt unele lucruri putin favorabile, spre exemplu odata ce ai intrat la acest profil si nu te acomodezi, trebuie sa te muti inca din a 9-a la alt profil. Daca ai urmat la acest profil pana in a 12-a si debea atunci ai observat ca te pasioneaza alt profil sau cariera si nu face parte din acel profil pe care l-ai urmat, nu poti urma acel drum spre deosebire de celelalte profile Mate-Info, Bio-Chimie ele pot urma cateva cariere specifice profilului Stiinte-Sociale deoarece ei nu prea au pierdut orele de Romana cum o sa pierdem noi de La Stiinte-Sociale, matematica (a 9-a; a-10-a: 2 ore de matematica; a-11-a; a-12-a: 1 ora de matematica) deci cum poti observa si tu sunt si multe beneficii dar si lipsuri. Oricum tu nu trebuie sa asculti in totalitate ce iti spunem, este doar un mic sfat care poate sa-ti arate unde poti da randament mai departe.
Cel mai bine te duci unde crezi ca esti bun si te pricepi.





0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
L.a.D l Catalin

[Wicked Sick]



Status: Offline
(since 26-12-2023 11:29)
Joined: 03 Jan 2014
Posts: 11601, Topics: 941
Location: Iasi

Reputation: 242.6
Votes: 1962

          catalin457 
Post Posted: 28-06-2014, 15:54:39 | Translate post to: ... (Click for more languages)

enzo_98 wrote:
Te sfãtuiesc sã te duci la filologie, de acolo ai multe opþiuni de facultãþi, poþi progresa în foarte multe domenii, însã la mate-info sunt ºanse foarte mici sã ieºi un aºa zis informatician, e foarte greu.


Ce om.. x_X
Eu sunt la filo acum (asa am intrat->asa e cand vrei sa intri la cel mai bun liceu din oras-n-ai medie de mate info<-) si este foarte naspa. intr-adevar e usor..trebuie sa te duca capul putin si sa citesti odata lectia si gata..dar.. poti sa te faci doar profesor sau vreun filozof ceva:))

Vreau cu disperare sa merg la mate-info-> nu e greu daca inveti, daca iti place pcul si te duce putin capul->dar cum zice toata lumea care nu stie nici macar sa caute ceva pe un forum (e greu la mate-info->nu iti sugerez profilul) se baga spaima in toti..



Asa:sa trecem la subiect: De economie e lumea plina si majoritatea "economistilor" vand la tarabe in piata sau la McD pana se satura, pe bio-chimie ai mai multe de ales ->cred ca bacul il dai la mathe-m2 sigur, romana-sigur (dai tot un fel de m2 ca sa zic asa-> adica dai subiecte putin mai usoare ca la filo si la stiinte sociale), si ceva la alegere (bio, chimie, info cred, tic..) si mai e un obiect de care nu stiu:)
Bio-chimia e un loc de unde poti avea atat obtiunile de bio-chimie cat si de filo, stiinte sociale, chiar si economie sau chiar o parte din obtiunile celor de la mate-info. De preferat ar fi sa te faci medic de acolo->ies destul de multi bani, mai ales daca pleci din tara asta..

Pe economie->ce sa fie..nici ff usor dar nici nu dai de greu.. 3ore de mate , 3 de rom pe saptamana si ai modulele alea pe care trebuie sa te axezi ca altfel nu iesi bine..

Sugestie bio-chimie (daca asta iti place tie)




FALLOUT 4 STEAM KEY

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
System of a Down
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 28-08-2014 20:53)
Joined: 02 Jun 2014
Posts: 1140, Topics: 40
Location: BLOOD IS LIFE !

Reputation: -42.7
Votes: 53

     
Post Posted: 01-07-2014, 18:07:38 | Translate post to: ... (Click for more languages)

enzo_98 wrote:
Te sfãtuiesc sã te duci la filologie, de acolo ai multe opþiuni de facultãþi, poþi progresa în foarte multe domenii, însã la mate-info sunt ºanse foarte mici sã ieºi un aºa zis informatician, e foarte greu.


Nu ai o treaba cu profilul mate-info ! Toate sunt acceptabile daca iti dai interesul macar 1 ora pe zi pentru a invata/teme . Iar faza cu facultatile, aberezi ! Nu conteaza ce profil ai avut la liceu, POTI FACE ORICE FACULTATE ! + ca daca termini profilul mate-info, ai mai multe optiuni pentru munca .
Te sfatuiesc sa dai la mate-info !




blood is life !


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Tatamare

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 27-06-2019 10:34)
Joined: 28 Jun 2014
Posts: 117, Topics: 11
Location: Tandarei

Reputation: 68.4
Votes: 3

       
Post Posted: 02-07-2014, 16:11:28 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Cel mai usor, daca ai conditie fizica si esti si inteligent.. Iti recomand sa dai la liceul militar, dupa ce dai bacul, faci Acdemia si iesi direct ofiter in ce domeniu vrei tu (Armata, Politie, Marina). -

Hola amigos!


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore

Locked by Rageless, 08 November 2014 14:25



 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Homework zone  
Go to page 1, 2  Next    


The time now is 28-03-2024, 11:51:37
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x