User
Pass
2FA
 
 

Pregatiri pentru WIPE...
Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next    
 
Post new topic   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> hidden stuff -> mc.freakz.ro -> Discussions / Announcements
Author Message11946
Kent_HD

[Retired - Inactiv]



Status: Offline
(since 10-01-2020 22:58)
Joined: 22 Jan 2015
Posts: 1989, Topics: 123
Location: N/A

Reputation: 473.2
Votes: 94

 
Post Posted: 20-11-2017, 05:37:59 | Translate post to: ... (Click for more languages)

1. Ar fi fain sa rămână survival curat "fără obligații" faci ce vrei unde vrei în limita restricțiilor și a regulamentului. Un eventual fractions calare peste te_ar putea obliga sa faci un clan sau sa se grupeze. Unii playerii prefera sa joace singur. Ma refer sa facă ei singuri tot.
Implementarea acestui nou mod de joc ar aduce un plus, am văzut jucători ce cautat acest mod, care sa fie chiar fain și pus la punct.
2. Am încercat pe un server ce aveai acest plugin pentru xray sa vad cum funcționează pot sa zic ca pentru "hackurilor" scoase pana în prezent acest plugin e 100% bun. Ar ajuta la economia serverului, toate minereurile se vor limita. Dacă mergi la minat e funny și vei mina random. Niciodată nu vei ști ce pe unde e. În alta faza ăștia cu xray devastează și spawnerele, se folosesc pana și la minigames gen paintball sa vadă pe unde ești. Într-adevăr poate consuma mult din resurse și sa fie nevoie de RAM suplimentar care costa cu ceva lei în plus, aici trebuie sa decizi dacă merita sau nu și dacă te poți încadra în buget. Munca unui moderator nu se bazează doar pe hackeri, chiar încurcă câteodată ajuți pe cineva și striga pe chat altu: " MOD hai ca asta are killaura și ma omoară" ești nevoit sa abandonezi ce faci pe moment ca să mergi sa intervi și sa sancționezi.
3.Preturile sunt ok. Dacă la shopuri preturile sunt mici nu mai mine a nimeni după minereuri, ca le cumpăra. Shopurile playerilor ar putea fi afectate, adică ei trebuie sa pun sub 300 ca să am clientela. Și dacă e sa minezi după minereuri e destul de greu, cine o face știe. Ai nevoie de timp sa să găsești și sa le vinzi asa sub 300. Poate fac 4k din vânzări ce am minat toată ziua =). Totuși ar fi o provocare. Preturile zic ca îs ok cui ii e lene sa mineze cumpăra.
4. Da 2 wipeuri zic ca e suficient. Un wipeuri prin decembrie și alta prin iunie. Înainte de vacanta de iarna și de vara, asta ca idee. Nu cred ca mergem pe idea ca dam wipe sa se adune playerii. Sa se dea wipe când e nevoie pentru a da un refresh. Sa ști ca wipe e în luna respectiva eu zic ca e suficient. Nu ar rost sa dai o data exacta ca nu se știe ce se mai întâmplă pana anunci și nu îți va permite timpu.
5. Da nu e asa greu sa faci bani. Sau cel puțin nu era pana sa apară păcănele și sa ai pe ce strica bani ( foarte bine asta). Sunt diverse modalități de a face bani de asta zic ca nu are rost de a salva ceva. E suficient sa primești atât cât sa bagi o protecție. Dacă se dorește și idea de a salva o parte eu zic ca cei care au muncit sigur au peste 100k, așadar cine ar avea peste sa primească 25k care le ajunge sa cumpere Diamond Block și sa pună protecții mai mari. Donatorii au deja avantaj prin kit Iron.
Ai putea face diverse kituri pentru fiecare grad în plus. Mai multe avantaje mai multa motivație sa iei un grad mai mare.
6. Da, o loterie poate fi și ceva gen cum e cazinoului. Dai 5k și poți câștiga cărții enchantate, armuri enchantate, unelte enchantate sau de ce nu și iteme mai greu accesibile ; ou de dragon, nametag, etc.
Dacă e cazul se poate face încă unu cu atribuții.
7. Sa se limiteze nr de reparații în anivil e buna ideea. După care da îți faci alte iteme. Sa nu mai fie discuții am deja de toate nu mai am ce sa fac. Ar merge și un /reparir la spawn pe bani.
8. Total de acord, chiar dacă și eu îs donator - Trebuie sa recunosc totuși ca după modificarea recenta nu mai primești chiar asa mulți bani decât dacă stai 3-4 ore. Înainte făceai 6k într-o ora. Ma refer la donatori... Acuma e alta suma și totuși se poate mici încă.
9. Mai întâi e nevoie de mai multe eventuri cu resurse limitate. Nu foarte multe ca după event sa ramai cu chestu Full. După care o săptămână doua ești asigurat de resurse. Eu zic sa fie limitate resursele prețioase cine are noroc prinde cine nu mai încearcă. Se poate folosi și idea de taxa. Gen faci niște jetoane, cumperi 1 jeton. Mergi la ușa întrare la event arunci jeton deschide ușa. Dai bani ca să faci rost de iteme prețioase. Ar fi interesant.
10. Interesanta idee, am mai văzut. Voturile ar ajuta sa urce serveru mai sus în liste poate aduce un beneficiu. Și un mesaj pe server cu votează serverul pentru a primi un premiu sau bani.
11. Regula actuala a pvp ului e Sfânta. Cum a spus și tu vine un player nou aduna 3 lemne și îl omoară altu. Chiar nu are de ce ca nu are nici o tangenta doar ca e el smecher. O arena pvp ar fi util.
Se poate pune și problema unui / randomtp la spawn.
12. Toate din cele enumerate mai sus ar fi ok și ar face mai hard sa zicem. Chestia cu hunger e ok asa, deja scade mâncare destul de repede. Și pentru ferme e ok, chiar dacă se face mai greu. Pana acuma dacă ști sa faci o ferma bună ești asigurat cu mâncarea și resurse. De ce sa nu fie mai greu sa mai și muncești pe lângă. Acele ferme sa îți aducă doar 25% din ce ai nevoie și restu sa le minezi sau altceva. Ploua destul de des și face lag, poate se poate reduce sa fie mai rar.
13. Conturile sa se șteargă la 30 zile. Donatorii 60 de zile.
Protecțiile la fel odată cu contu. Acuma nu cred ca nu poți întra cel puțin 1 data în 30 de zile chiar dacă ai probleme. Unii nu mai joaca întra fac o casa 10x10 pun o protecție și atât, altu la fel. Vine unu ce vrea sa se dezvolte sau o casa noua și nu poate ca îs protecții. Iar ea nu se șterge în idea ca poate revine playeru. Dacă ai probleme și chiar nu poți accesa postezi la inactivitate. Dacă nu o iei de la 0.
14. Adevăru ca nu prea se folosește. Poți sa îl transformi într-o lume noua gen creative separat de fwbc. Și sa ai dreptul la max 2 astfel de ploturi. Când te-ai saturat dai reset și faci altceva. Mutarea show-urilor de la plot la spawn ar ceva. E vorba de timp tot mergi la spawn, mergi la plot, și apoi cauți Shopurile, e chestia de teleporturi. Dacă un player știe ca ai Shop la warp x merge direct, și nu mai sta sa ajungă la plot prin toate teleporturile alea. La un Shop de la player are mai multe posibilități, la Shop la plots e limitat spațiu și nu poți pune multe la vânzare.


Nu sa mai discutat nimic despre skyblock? Cum rămâne?
Asta ar putea fi genul de survival hard. Ești limitat la resurse și nici nu poți face dacă nu muncești sa îți mărești teritoriul. Acolo ai avea de lucru mai timpu. Ar apărea ideea de a avea insula de lvl mai mare ca altu.
Alte concursuri în care sa poți câștiga spawnere.

3 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
alextkd97

[MC Freakz Staff]



Status: Offline
(since 19-02-2024 11:46)
Joined: 20 Nov 2011
Posts: 318, Topics: 25
Location: Brasov

Reputation: 272.9
Votes: 11

         
Post Posted: 20-11-2017, 13:37:29 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Au aparut ceva propuneri, asta e foarte bine, chiar ok. Dar sunt unele idei, care cam "scartaie", din punctul meu de vedere ! Am actualizat dupa parerea mea, sunt la multe propuneri, PRO, dar si la altele, CONTRA !

Sa incepem. Cam asa arata in viziunea mea !


NewBest wrote:
1. Nu amestecam factions cu survival, eventual separat. Am inteles ca asta vreti, ce e drept e foarte dificil de realizat acest "proiect", o sa ma impac cu ideea ca nu trebuie urcat modul factions calare peste survival, si o sa vedem in viitor. Eu chiar imi doresc sa reusesc sa fac o lume de factions inrudita cu lumea de survival, dar o sa dezbatem mai mult pe tema asta la momentul potrivit.


1. Adevarat, nici mie nu mi se pare corect sa urcam calare un factions peste survival, cam strica treaba. Ceea ce este un suvival + factions este asa numitul TOWNY, un orasel in care survivalul se combina cu diferite grupari, village ! Aici vorbim despre alceva. Eu zic sa lasam Survivalul si separat sa apara Factions, dar nu acum. Acum ar merge mai bine un SkyBlock sau SkyWars (asta pentru o propunere de a mea, vedeti mai jos)

NewBest wrote:
2. Despre protectia anti xray... Exista un astfel de plugin, dezavantajul este ca el consuma destul de multe resurse. As vrea mai multe pareri, daca credeti ca merita o sa il pun (eventual mai cumpar niste ram la server, sa mearga totul bine). Nu cred ca se pune problema sa nu mai aiba moderatorii de lucru, Snow. E bataie de cap suficienta la orice ora... Pe langa asta, nimeni nu va putea impiedica xray-ul 100% cum ar putea aceasta protectie.


2. Da, acel plugin, Orebfuscator, consuma super mult, si toata lumea se plange de el, nu toti au dedicate separate cu milioane de GB RAMI ! Este o problema cu xray-ul, dar acel plugin va incetini rau serverul, pe langa ca multi incarca chunk-uri, si unii au pc-uri mai slabe, acel plugin o sa ii ingreuneze mai mult. Dupa parerea mea, eu zic ca ar trebui sa ramana asa, vor fii persoane care se pot ocupa si de asta, cum eu faceam cand eram Moderator, si acum cei care sunt pot face asta ! Nu e greu, mergi la pont, dar am o alta rezolvare pentru asta, ceva ce voi discuta in privat cu new, pentru ca nu vreau deja sa atrag atentia viitorilor hackeri care mineaza cu xray !

NewBest wrote:
3. Preturile extrem de mici la shops ne-au mai creat probleme in trecut. Am tot spus ca las piata libera, dar unora nu le pasa de preturile alese (adesea sunt jucatori care se lasa imediat dupa de server). Ce parere aveti sa pun la cateva iteme niste preturi minime? Primul la care ma gandesc ar fi diamond... Sa il pun minim in jur de 300$? Alte iteme care ar mai fi? Emeralde? Sa pun la fiecare minereu? La itemele mai complexe, gen dragon egg, beacon sau elytra nu are rost, pentru ca cine apuca sa crafteze asa ceva a lucrat mult si cel mai probabil nu vrea sa isi arunce orele de munca pe nimic.


3. Da, cum ti-am mai zis de atatea ori, poti stabili un pret anume, de exemplu, diamondu sa nu scada sub 300. Si aici apar acele persoane care zic "aaa, pai dupa o sa avem toti la 300, si nu o sa mai facem profit", va contrazic baieti, daca tot aveti asa multe diamonduri, si vreti sa faceti profit, da-ti 2 pe 500, si tot iesi in profit - Ei vin si cumpara de la tine, pentru ca tu dai 2 pe 500, si ala da 1 pe 300 ! Ganditi-va, ca acum daca rezolvam si xray-ul, nu o sa aiba toti 10000 de stackuri de diamante - ! Deci, o sa iasa bine pentru toti !

NewBest wrote:
4. S-a notat, cred ca lasam asa, 2 wipe-uri / an. Las punctul asta in caz ca mai aveti comentarii pe tema asta. Ar trebui sa fixez o data pentru urmatorul wipe din timp? Sa se stie cu mult timp inainte ca urmeaza sa se dea wipe? Sau sa o las asa "surpriza"? Dezavantajul la a doua optiune e ca dupa 3 luni deja incep baietii "new, cand dai wipe?" si nu mai construiesc nimic...


4. 2 WIPE-uri pe an, dar nu stabili data, daca chiar toti se distreaza, poti sa lasi si mai mult ! Eu unul, as juca pana se umple harta, cum e normal, nu sa stam, facem o casa, dupa vor 100 wipe si etc ... e plictisitor asa, mai fain e sa ne extindem pe toata harta, nu degeaba a marit new borderul !

NewBest wrote:
5. Banii la wipe... Incep tot mai mult sa abandonez ideea de a salva banii. Au existat niste exploit-uri de la ultimul wipe si unele sume de bani sunt obtinute pe nedrept. As putea sa implementez propunerea lui Kent, 25k pentru cei care au peste 100k, sa nu o luati chiar de la 0. Pareri?


5. Hmm, da, banii sa nu ramana, si idea lui kent e buna, dar o sa fie un avantaj forte pentru ei, si pentru cei care dabea se apuca, e cam naspa, dar da, banii sa fie stersi !

NewBest wrote:
6. A mentionat NFK despre niste iteme mai speciale. Ma gandesc acum daca exista vreo metoda sa fac niste iteme speciale pe survival, la minigames va fi alta poveste. M-am gandit la un moment dat sa fac o loterie cu iteme "speciale", si sa fac diverse moduri in care sa te poti inscrie in loterie. Intrebarea cea mare este care sa fie itemele speciale? Niste iteme mai puternic enchantate care sa aiba un numar limitat de uses? Sau un numar limitat de repairs? Sau sa pun niste particles pe ele, sa arate frumos? Sau sa aiba abilitati mai speciale, gen double jump cu ele in mana? ... sau asa as devia prea mult de la conceptul de survival? ... Chiar vreau propuneri aici, propuneti ce sa fie aceste iteme speciale, obtinute ca premii rare.


6. Aceasta metoda de iteme speciale, cea mai buna, si superba ar fii Chei, da, ai citit bine, chei. Si aceste chei ori le castigi la event-uri sau concursuri, poti sa legi si de fwbc asta, ori le castigi la /vote. Si acele chei sa fie de mai multe tipuri ! GEN Cheie Redstone, Cheie Ferma, Cheie Materiale ! Care sa deschida chesturile aferente ! Este un plugin special cu asa ceva, e foarte fain, si are si support de integrare cu vote System !

NewBest wrote:
7. Ca tot am spus de repair, ma gandeam zilele astea ca voi, dupa ce faceti un set de iteme nu mai aveti nevoie de minereuri mai deloc. Mai trebuie doar sa le reparati in anvil, dar diamantele nu va mai folosesc pentru iteme. Ma gandeam sa schimb cumva asta, sa readuc diamantele in discutie. Un mod la care m-am gandit ar fi sa limitez numarul de repairs la anvil, gen sa poti repara un item doar de 10 ori (spre exemplu), dupa ori sa se strice si sa fie nevoie de diamante pentru alt item, ori sa fac un repair la spawn pe bani care sa reimprospateze repair-urile la anvil ramase. Asta e doar un mic gand care mi-a trecut prin cap, dar as vrea si parerile voastre, poate aveti niste idei bune pe tema asta: cum sa facem diamantul mai folositor. Alta idee pe care o mai am e sa fie nevoie si de diamond cand repari un item (sau de materialul din care e facut), ca si cum ai "petici" cu diamond gauruile din chestplate, sau ce stiu eu.


7. Da, dar gandeste asa, sa poti repara itemu ca player normal de 5 ori (exemplu), ca donator de 10 ori, si la spawn acel sign care sa iti permita sa dai refresh ala repair, cu o suma destul de mare ! Si oricum, unii nici nu avem nevoie de repair, ma refer la mine, folosesc mending ! Si ma duc, stau la xp farm, si le repar ! Sau exista un redstone system cu auto repair la iteme, tot pe baza de exp, doar ca mai complex, fac un sistem si ciao. Deci poti scapa de asta daca te duce capul ! Va zic doar asa, acum, faci cum crezi, si cum zic si altii jucatori !

NewBest wrote:
8. Banii la donatori. NFK propune mai putini bani la donatori. S-a notat, la wipe o sa incerc sa fac niste schimbari la economie, sa nu mai rasara sumele alea colosale de bani. S-ar putea sa scad banii astia si sa adaug niste daily rewards. Mai vedem.


8. Inainte primeai bani usor, acum e mai fain sitemul, pentru ca trebuie sa stai 3-4 ore sa primesti bani frumosi ! Eu zic ca e ok acum ! Parerea mea !

NewBest wrote:
9. E interesanta si ideea de event cu taxa. O sa incerc sa o aplic odata cand sunt ceva mai multi jucatori, sa vad cum merge... Sper sa imi amintesc. Poate o sa fac eventul in asa fel incat sa iti recuperezi emeraldele investite ca sa intrii doar daca esti rapid de mana la event, sa fie riscul sa pierzi daca nu te pricepi cat de cat.


9. O sa sar peste, nu prea vad de ce as plati ca sa merg la event ! Adica platesc ca sa iau ceva ce se da moca ! Pai ori e moca, ori e cu plata ?

NewBest wrote:
10. Am vazut propunerea cu /vote. L-as putea integra cu loteria aia de iteme speciale, doar sa imi spuneti care sa fie itemele speciale (sau epice, cum le numeste Snow). Tot la capitolul asta, imi puteti da niste liste de servere pe care s-ar merita sa punem /vote? Pe ce lista ati cauta voi servere? Gametracker nu merge... Puneti liste pe care sa fie cat de cat si servere romanesti, ca atunci acolo ne-ar putea gasi romanii.


10. Da, am zis si mai sus, sistemul cu acele chei, si in chesturile pe care le deschizi cu cheia aceia, o sa iti dau idei ! Iar site-uri sunt multe, o sa iti las link daca te gandesti sa adaugi asta !

NewBest wrote:
11. Vad ca s-a dezbatut si cu PVP-ul pe survival. V-ar fi suficient o arena de pvp la spawn? E realizabil... Nu m-as baga peste regulile de PVP pentru ca nu are nicio noima. Jucatorul nou intra, strange 2 lemne si vine unu full diamond si il omoara... Daca e sa fac asa ar trebui sa scot macar /tpa (sa nu mai fie scam-uri), si poate sa fac in loc de warps ceva random tp (sa nu fie pvp la warp). Eu zic ca la momentul actual e ok. Stiu ca nu va puteti razbuna pe unii si pe altii ca va injura sau ceva prin PVP, dar totusi, cred ca e mai bine. Daca am face arena nu ar fi nevoie de comanda aia pentru duel, pentru ca v-ati putea intalni la arena daca chiar vreti sa va bateti.


11. PVP-ul este ok, dar se poate evita pe survival, cum ? Am zis ca o sa va zic mai jos de acel SkyWars. Pe majoritatea serverelor pe care intrati, o sa vedeti ca pvp este off, dar nu se cearta nimeni, daca sunt smardoi, se duc la skywars si se bat acolo ! Ai putea sa faci si aici ceva, si ca sa ai de castigat si pe survival, si sa scapi si de smardoi pe survival, avand economie globala, sa primeasca premii pe survival pentru asta, si aduc referinta tot la chei ! Cheie Spartan, ai omorat 100 playeri, Cheie Gladiator, ai omorat 1000 playeri ! Etc ... Si pe acel skywars, ca sa nu piarda iteme de pe survival, sa fie cel clasic, adica insule, pe care gasesti armuri, diamonduri, etc ... si cu alea faci iteme si te bati, ai murit, ai pierdut itemele, ai doar kit pe care poti sa il iei la 30 minute, si sa strangi iara iteme pe skywars. Gandeste-te bine la asta, iti zic eu ca atrage, toti se bat in minecraft ... ! E generatia asta, noi jucam alcumva mc, ei il joaca alcumva ... ! Trebuie sa gandesti global aici !

NewBest wrote:
12. S-a spus si despre un survival mai hard. Ar fi o serie de modificari la gameplay pe care le pot face. O sa dau niste exemple, si voi poate va dati niste pareri sau veniti si cu altele: pot modifica niste recipe-uri, sa le fac mai dificile; hunger-ul sa scada mai repede; sa creasca fermele mai rapid doar daca sunt sub cerul liber sau daca ploua pe ele; am vazut un plugin care sa creeze nevoia de a bea apa (ca un hunger, doar ca se rezolva daca se bea apa); am mai vazut tot asa cu somnul, sa fie nevoie sa va culcati din cand in cand; pot modifica sansele de drop-uri, atat la blocuri cat si la mobi; pot face mobii mai puternici; pot face ca atunci cand muriti sa se piarda gen 10% din inventar random; pot sa ma joc cu exp-ul la mobi si blocuri; pot sa ma joc cu generatorul hartii, sa fac mai putine minereuri pe harta dupa wipe (combinata cu anti x-ray-ul va fi chiar o provocare); pot sa dezactivez drop-urile (sau sa le scad) daca mobul nu a primit cel pun 50% din damage de la player (ar ingreuna putin fermele); pot pune mici efecte (gen slow 1 secunda) daca esti lovit de un mob; pot face ca animalele sa se sufoce daca sunt inghesuite intr-un spatiu prea ingust; etc. Schimbarile astea ar face jocul mai dificil. Nu vreau nici sa schimb prea mult vanilla, unele idei poate sunt prea exagerate. Vreau totusi niste pareri. Daca o sa punem asa ceva, o sa ma asigur ca modific jocul cat mai subtil, sa se descurce si un jucator nou, si unul experimentat. Doar sa fie putin mai challenging... Schimbarile astea pot veni la pachet cu niste "ocolisuri", spre exemplu sa fac un shop de mancare la spawn daca e prea dificil sa aveti ferme de mancare dupa schimbari (si atunci poate mai circula banii).


12. Nu, daca il faci mai hard, pierzi jucatori. Nu stiu cati dinre ei au jucat UHC, adica e greu, o sa vada ca mor, pierd iteme, chestii si se lasa. Nu, iese din discutie dupa parerea mea. Da, as juca asa ceva, cu cei care se joaca si nu se oftica si ies. E greu si pierzi potentiali jucatori !

NewBest wrote:
13. Sunteti de parere ca ar trebui sa fac sa se steraga conturile doar dupa 90 de zile in loc de 60? Asta inseamna ca protectiile abandonate vor ramane mai mult timp. Si despre gradele de donator, ele se sterg dupa 30 de zile... sa lungesc perioada la 50-60 de zile (cu riscul ca ar putea fi furat contul)? Au fost destul de multi in situatia asta in ultima vreme, de-asta intreb. Totusi, si 90 de zile cu o protectie abandonata e cam mult... Poate o regula "daca nu intrii 60 de zile si cineva are nevoie de locul unde ai pus prot, staff-ul iti poate sterge protectia"?


13. Conturile sa se steaga dupa 30 de zile e superb, adica multi fac case random, si nu ma intra, si eu vreau sa construiesc si dau de barlogu lu ala ! Cat despre donatori, sa ramana asa, pentru ca daca esti constient ca ai dat niste bani, si vrei sa pierzi, nu mai intri, dar daca nu vrei, intri ! E SFANTA TREABA !

NewBest wrote:
14. M-am gandit ca poate nu mai e nevoie de plots pe survival... Nu le mai prea foloseste nimeni in afara de NFK... As putea sa fac niste plot-uri mai mari, de creative (gamemode separat). Shop-urile de pe plots le pot aduce pe survival, si sa fac o zona pentru shops... Poate asa o sa fie clienti la shop-urile vandute de mine... Era un plugin care permitea sa inchiriati pe o perioada de timp un shop, totul automatizat... poate o sa il caut.


14. Majoritatea isi fac propiul shop, spatiu mare, isi pun ce vor, si-l leaga de casa, sau il fac in apropierea warp-ului ! Doar ca ce ar fii frumos, sa uiti de ploturile alea pe care nu le ia nimeni, si sa adaugi o suma ! De exemplu 500000 $, si iti cumperi un WARP, adica setezi un warp ! E mai ciudata idea !


Wettberlyn wrote:
[b]3+8.O mare problema care a afectat economia serverului de al lungul timpului este ferma de endermani si banii primiti de la timpul petrecut online. Restul joburilor au ajuns astfel nesemnifigative chiar inutile dupa o anumita perioada de timp. Ganditi-va ca la fiecare wipe sunt 20 De playeri constant, in 4 ore au intrat lejer 80.000$ in economie, si la joburi se vorbeste de 0.40, 0. 50 de centi -


Te contrazic barosane, da, inainte faceai bani din endermani, acum nu mai faci - Sa rezolvat de mult acel bug, pe care nu-l stiau toti, si s-au rezolvat multe buguri la jobs, nu mai faci bani asa usor din jobs, doar din Fisherman ! Job-urile sunt bune, nici nu se pune problema, in afara de jobs si ontime, nu ai din ce face bani, la inceput ... ! Doar daca ai shop, pe care il faci mult mai tarziu !


Sper sa nu va plictisesc, si sper sa cititi si ce am scris eu, si eu am citit la voi, unde mi-a placut ceva, o sa va sustin, unde nu, o sa zic parerea mea !

Multumesc frumos, pwp - !





2 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
KING_KONG

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 16-12-2019 12:19)
Joined: 25 Apr 2016
Posts: 258, Topics: 35
Location: Mafia Rm. Valcea

Reputation: -82.5
Votes: 11

Post Posted: 20-11-2017, 23:03:48 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Cat timp ai stat sa faci carnatul asta ?

Si , NewBest , pe langa eventurile grief as zice sa se organizeze si unele pvp cu premii la final si smecherii cu kit-uri etc .

Snow acolo la diamante , pretul unui diamant sa nu scada sub 300 , si tu ai zis 2D = 500 |:2 => 1D=250 , intelgi deci trebuie sa fie direct proportional . -


KING_KONG , unstoppable
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
alextkd97

[MC Freakz Staff]



Status: Offline
(since 19-02-2024 11:46)
Joined: 20 Nov 2011
Posts: 318, Topics: 25
Location: Brasov

Reputation: 272.9
Votes: 11

         
Post Posted: 21-11-2017, 02:18:11 | Translate post to: ... (Click for more languages)

KING_KONG wrote:
Snow acolo la diamante , pretul unui diamant sa nu scada sub 300 , si tu ai zis 2D = 500 |:2 => 1D=250 , intelgi deci trebuie sa fie direct proportional . -


Te-ai trezit tu vorbind, si fix acolo unde nu cunosti ! Si ai dat dovada ca incape multa prostie in capul ala ! Dar las cearta, si iti explic frumos !

Code:
Acesta este configul unui pret limitat de chestshop ! Aici dau un exemplu !
max:  -- Pret maxim
  buy_price:
    itemID: 264  -- ID ITEM (cazul nostru, diamant)
    '264': 1000 -- ID : valoare pret maxim cu care se poate cumpara
  sell_price:
    '264': 1000 -- ID : valoare pret maxim cu care se poate vinde
min:  -- Pret minim
  buy_price:
    '264': 300 -- ID : valoare pret minim cu care se poate cumpara
  sell_price:
    '264': 300 -- ID : valoare pret minim cu care se poate vinde


Acest cod l-am implementat pe serverul de test la mine in calculator ! Cand pun sa vand sub 300, orice cantitate, primesc mesajul :

Spoiler:


Cand pun valoarea peste 300, indiferent de cantitate, VOILA :

Spoiler:


Inaine sa comentezi aiurea, documenteaza-te, sa stii despre ce vorbim aici, in acest topic. Eu toate propunerile, si tot, am dat cu cap ! Si stiu ce vorbesc !

Multumes, o seara buna ! ...





0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Wettberlyn

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 08-04-2021 22:06)
Joined: 02 Mar 2015
Posts: 78, Topics: 14
Location: instagram.com/wett.cb

Reputation: 311.2
Votes: 9

Post Posted: 23-11-2017, 20:15:48 | Translate post to: ... (Click for more languages)

In continuare la propunerea mea in legatura cu noul sistem economic in care am propus sa scoatem joburile, revin cu o noua solutie mai interesanta. Le pastram, insa nu primim bani direct.
Sunt 9 joburi in total. In primul rand, propun sa scoatem WeaponSmith, Brewerul pentru ca nu sunt foarte folosite, si Hunterul pentru ca dintre toate joburile acesta e singurul din care ai putea farma la extrem, fara limite.
Asa, acum, fiecare player sa fie déjà angajat la toate celelalte 6 joburi ca sa nu mai aibe de ales si ca sa aibe tot timpul cate ceva de facut, si in plus in felul acesta toti vor sti ca exista joburi. Sa aibe toate joburile ca sa nu se gandeasca, acum haide sa sap putin sa fac si la sapator, a stai ca nu mai am loc si de sapator, ma duc pe afara atunci… Sa faci tot timpul cate ceva diferit ar fi mai interesant.
Sa trecem la ce propuneam eu. Tot ce faci pentru jobs sa nu primesti bani, doar experienta de la joburi, in schimb pentru fiecare 2.500 de experienta de la joburi acumulata sa primesti cate un dollar in plus pe zi drept bonusul zilnic de logare.
In felul asta voi avea si eu concurenta la joburi.

Despre acea idee cu ferma cu mai multe straturi de pamant care da roade mai repede.
Acum stiu, cum si voi cred ca v-ati gandit, ploturile, care au déjà 64 de pamant inaltime.
Putem face asa, Newbest sa bage un nou bloc numit Pamant Arat care arata exact ca pamantul si care se crafteaza ori din pamant ori din Iarba. Si sa fie folosit in mod special pentru ferme.
Si rata scaderii a timpului pentru fiecare strat de pamant arat sa fie totusi de 3% si sa se ajunga la o eficienta maxima de 5% ca timp ramas pana da roade. Asta ar fi sa ai 100 de straturi de pamant arat sub fiecare leguma sau samanta. Palpitant, nu?

In legatura cu singura modalitate de a face bani pe care am propus-o eu in postul precedent, adica sa fie la spawn un loc in care sa vindem diverse iteme. Propun ca itemele alea sa fie in jur de 5-10 maxim ca numar, nu mai mult, si sa nu fie iteme care se pot face automat precum aurul sau dovlecii (va mai aduceti aminte ? - ). Acele iteme sa fie :
Pamant arat ; Nisip ; Lemn ; Grau ; Netherrack si Stone ( Nu CobbleStone pentru ca se poate farma cu lava si apa, si nu vrem sa incurajam astfel de lucruri).
Si preturile sa duca undeva pe la 10$ pentru 64 de pamant si 100$ pentru 64 de Lemn (orice fel)
Astfel am putea reduce si costul protectiilor, cum ar fi Protectia de Fier 150$, cea de Diamant 2.500$ si Beaconul 15.000$

O noua propunere.
A aparut de curand acest plugin pentru Spigot numit Epic World Generator. Nu este dus la extrem, e doar foarte potrivit. Déjà mi s-a acrit de timpul asta jucat doar cu hartile de la Mojang care au ramas la fel, vreau ceva nou, ceva realistic si surprinzator, copaci care chiar au forma de copaci rauri munti… ia ziceti baieti il ajutam pe New sa il cumpere ? V-am lasat link aici sa vedeti despre ce e vorba.
https://youtube.com/watch?v=ZtlVvCdXCGg:




Am fost in echipa de basket a liceului
Aveam zece meciuri zece infrangeri
Și dupa fiecare meci tata ma incuraja și imi zicea
Nu-i important daca ai caștigat sau ai pierdut
Important e ca tu n-ai jucat

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
alextkd97

[MC Freakz Staff]



Status: Offline
(since 19-02-2024 11:46)
Joined: 20 Nov 2011
Posts: 318, Topics: 25
Location: Brasov

Reputation: 272.9
Votes: 11

         
Post Posted: 23-11-2017, 21:27:43 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Wettberlyn wrote:
In continuare la propunerea mea in legatura cu noul sistem economic in care am propus sa scoatem joburile, revin cu o noua solutie mai interesanta. Le pastram, insa nu primim bani direct.
Sunt 9 joburi in total. In primul rand, propun sa scoatem WeaponSmith, Brewerul pentru ca nu sunt foarte folosite, si Hunterul pentru ca dintre toate joburile acesta e singurul din care ai putea farma la extrem, fara limite.
Asa, acum, fiecare player sa fie déjà angajat la toate celelalte 6 joburi ca sa nu mai aibe de ales si ca sa aibe tot timpul cate ceva de facut, si in plus in felul acesta toti vor sti ca exista joburi. Sa aibe toate joburile ca sa nu se gandeasca, acum haide sa sap putin sa fac si la sapator, a stai ca nu mai am loc si de sapator, ma duc pe afara atunci… Sa faci tot timpul cate ceva diferit ar fi mai interesant.
Sa trecem la ce propuneam eu. Tot ce faci pentru jobs sa nu primesti bani, doar experienta de la joburi, in schimb pentru fiecare 2.500 de experienta de la joburi acumulata sa primesti cate un dollar in plus pe zi drept bonusul zilnic de logare.
In felul asta voi avea si eu concurenta la joburi.

Despre acea idee cu ferma cu mai multe straturi de pamant care da roade mai repede.
Acum stiu, cum si voi cred ca v-ati gandit, ploturile, care au déjà 64 de pamant inaltime.
Putem face asa, Newbest sa bage un nou bloc numit Pamant Arat care arata exact ca pamantul si care se crafteaza ori din pamant ori din Iarba. Si sa fie folosit in mod special pentru ferme.
Si rata scaderii a timpului pentru fiecare strat de pamant arat sa fie totusi de 3% si sa se ajunga la o eficienta maxima de 5% ca timp ramas pana da roade. Asta ar fi sa ai 100 de straturi de pamant arat sub fiecare leguma sau samanta. Palpitant, nu?

In legatura cu singura modalitate de a face bani pe care am propus-o eu in postul precedent, adica sa fie la spawn un loc in care sa vindem diverse iteme. Propun ca itemele alea sa fie in jur de 5-10 maxim ca numar, nu mai mult, si sa nu fie iteme care se pot face automat precum aurul sau dovlecii (va mai aduceti aminte ? - ). Acele iteme sa fie :
Pamant arat ; Nisip ; Lemn ; Grau ; Netherrack si Stone ( Nu CobbleStone pentru ca se poate farma cu lava si apa, si nu vrem sa incurajam astfel de lucruri).
Si preturile sa duca undeva pe la 10$ pentru 64 de pamant si 100$ pentru 64 de Lemn (orice fel)
Astfel am putea reduce si costul protectiilor, cum ar fi Protectia de Fier 150$, cea de Diamant 2.500$ si Beaconul 15.000$

O noua propunere.
A aparut de curand acest plugin pentru Spigot numit Epic World Generator. Nu este dus la extrem, e doar foarte potrivit. Déjà mi s-a acrit de timpul asta jucat doar cu hartile de la Mojang care au ramas la fel, vreau ceva nou, ceva realistic si surprinzator, copaci care chiar au forma de copaci rauri munti… ia ziceti baieti il ajutam pe New sa il cumpere ? V-am lasat link aici sa vedeti despre ce e vorba.
https://youtube.com/watch?v=ZtlVvCdXCGg:




Joburile ca Hunterul nu mai dau asa multi bani, si in plus se poate limita per ora cat sa iti dea. De exemplu sa primesti 100 $ din joburi pe ora, adica sa lucrezi pana atingi limita de 100 $, dupa are cooldown.

Iar acest Epic world generator, ca sa stii si tu, este o resursa premium, care costa 45 $ si inca 15 $ per nether/end ! Si in plus, iti trebuie cel putin 8 GB ram ! Si nu functioneaza ok cu world border, pentru ca se pregenereaza aiurea ! Good to know - !





0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Wettberlyn

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 08-04-2021 22:06)
Joined: 02 Mar 2015
Posts: 78, Topics: 14
Location: instagram.com/wett.cb

Reputation: 311.2
Votes: 9

Post Posted: 24-11-2017, 00:22:27 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Bine frate ca daca vin si altii cu idei bune trebuie sa te superi tu... Nimeni nu a zis ca e usor sa facem niste ameliorari sau schimbari majore, dar daca gandim toti in felul in care gandesti tu nu se alege nici praful de noi!
Noi suntem aici sa dezbatem ce ne-ar placea sa avem nou pe server, nu cat costa un amarat de plugin sau care ar fi pericolul de border si alte prostii de genul. Gandirea asta joasa care ii trag si pe ceilalti in urma e pur toxica si nu ajuta la nimic. Cat ziceai ca costa? 75 de euro? Atat face taicamiu in 2 ore de munca si eu banii astia ii fac in 2 zile (ca adolescent). Nu mai ieftini serverul in halul asta ca nu ajuti! Ti-ai spus cumva parerea despre idee macar? Nu! Ai sarit direct pe cat costa si ce ne-ar nenorocii borderul.
Eu de exemplu pana la wipe as dorii sa incep o harta pe single player, dar nu ma apuc ca nu imi plac seedurile. Ce tare ar fi daca as putea avea un generator de genul chiar acum in momentul asta.
Daca serverul nostru ar da pe gratis asa ceva unor grup de jucatori, s-ar crea o comunitate atat de larga pline cu donatii incat nu s-ar mai lua in calcul banii de buzunar care s-au platit pentru un amarat de plugin...


Am fost in echipa de basket a liceului
Aveam zece meciuri zece infrangeri
Și dupa fiecare meci tata ma incuraja și imi zicea
Nu-i important daca ai caștigat sau ai pierdut
Important e ca tu n-ai jucat

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Kent_HD

[Retired - Inactiv]



Status: Offline
(since 10-01-2020 22:58)
Joined: 22 Jan 2015
Posts: 1989, Topics: 123
Location: N/A

Reputation: 473.2
Votes: 94

 
Post Posted: 24-11-2017, 00:32:49 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Dacă se dorește ceva care poate folosi serverului sunt dispus sa ajut financiar. Dacă e vorba de a cumpăra plugine premium. Dar nu cred ca e cazul.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
alextkd97

[MC Freakz Staff]



Status: Offline
(since 19-02-2024 11:46)
Joined: 20 Nov 2011
Posts: 318, Topics: 25
Location: Brasov

Reputation: 272.9
Votes: 11

         
Post Posted: 24-11-2017, 01:37:15 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Wettberlyn wrote:
Bine frate ca daca vin si altii cu idei bune trebuie sa te superi tu... Nimeni nu a zis ca e usor sa facem niste ameliorari sau schimbari majore, dar daca gandim toti in felul in care gandesti tu nu se alege nici praful de noi!
Noi suntem aici sa dezbatem ce ne-ar placea sa avem nou pe server, nu cat costa un amarat de plugin sau care ar fi pericolul de border si alte prostii de genul. Gandirea asta joasa care ii trag si pe ceilalti in urma e pur toxica si nu ajuta la nimic. Cat ziceai ca costa? 75 de euro? Atat face taicamiu in 2 ore de munca si eu banii astia ii fac in 2 zile (ca adolescent). Nu mai ieftini serverul in halul asta ca nu ajuti! Ti-ai spus cumva parerea despre idee macar? Nu! Ai sarit direct pe cat costa si ce ne-ar nenorocii borderul.
Eu de exemplu pana la wipe as dorii sa incep o harta pe single player, dar nu ma apuc ca nu imi plac seedurile. Ce tare ar fi daca as putea avea un generator de genul chiar acum in momentul asta.
Daca serverul nostru ar da pe gratis asa ceva unor grup de jucatori, s-ar crea o comunitate atat de larga pline cu donatii incat nu s-ar mai lua in calcul banii de buzunar care s-au platit pentru un amarat de plugin...


Hmm, nu m-am suparat, ador acel plugin, e genial, dar va face mult lag ... si nu functioneaza cu border. Noi actual folosim border. New la pus cu un scop, eu gandesc lucrurile si in alt mod. Vreau sa fie placut, si jucabil, nu placut si sa merg in FRAME-uri deoarece ve-ti incarca multe chunk-uri, copacii vor fii mai mari, minereurile mai mulre, si multe alte chestii care ingreuneaza. Asta am zis. Primul lucru care ar fii, ar trebui marit memoria ram si memoria hdd pentru asta ! Ai vorbit vreodata cu new despre aceste lucruri ? Iar treaba cu job-urile, uita de asta. Se pot micsora castigurile in multe alte moduri, dar daca scoti joburile, gandeste-te ca un singur lucru ca asta, va schimba economia globalam nu doar pe survival. Si asta nu va fii doar un WIPE, ci multa munca si bataie de cap pentru new, care lucreaza singur tin sa iti amintesc, si are si un liceu important .... ! Eu vad mult mai departe !

Da, idea ta e frumoasa, si eu vad serverul in moduri diferite, dar propunerile pe care eu le-am facut, au fost sa il ajut pe new sa faca ceva mai rapid, care afecteaza serverul in moduri mai bune.





1 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
KING_KONG

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 16-12-2019 12:19)
Joined: 25 Apr 2016
Posts: 258, Topics: 35
Location: Mafia Rm. Valcea

Reputation: -82.5
Votes: 11

Post Posted: 24-11-2017, 10:01:36 | Translate post to: ... (Click for more languages)

De ce nu il cumperi tu Wettberlyn , daca tatal tau castiga 75 € /2 h . Si nu stiu ce sa zic , te gandesti numai la jobul de fermier pe care il practici non-stop pe mc .

KING_KONG , unstoppable
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Wettberlyn

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 08-04-2021 22:06)
Joined: 02 Mar 2015
Posts: 78, Topics: 14
Location: instagram.com/wett.cb

Reputation: 311.2
Votes: 9

Post Posted: 24-11-2017, 15:50:43 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Alt hater. Plateam eu sincer, dar nu stiu daca chiar il vreti, pana acum nu ati dat decat cu piciorul. Ma aici discutam ce vrem si ce nu, dupaia vedem noi. Asta vrea Newbest sa vada, nu sa intram in panica si sa cascam ochii pe niste preturi.
Si King kong, ideile astea da bineinteles ca imi plac, de asta le si propun, probabil le-ar placea si altor jucatori.

M-am mai gandit la ceva. In continuare cu bonusul zilnic de logare in functie de experienta acumulata la joburi, m-as mai gandi sa introducem pentru fiecare job propria caracteristica. Pentru Miner, cu cat minezi mai mult cu atat sa minezi mai repede ( muncă pe termen lung, să ai ce face) de exemplu : pentru fiecare 2.500 de experienta acumulata DOAR la Miner sa ai viteza de minat piatra si minereuri cu 0.1% mai mare. La fel si pentru sapator, taiteor de lemne. Pentru Fermier la fiecare 2.500 xp sa ai +0.1% sansa de double drop. Pentru pescar sau Constructor nu stiu ce am putea face, vreo propunere ?
Si dati si voi pro contra cand mai apare vreo idee, sa dezbatem bine.


Am fost in echipa de basket a liceului
Aveam zece meciuri zece infrangeri
Și dupa fiecare meci tata ma incuraja și imi zicea
Nu-i important daca ai caștigat sau ai pierdut
Important e ca tu n-ai jucat

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
KING_KONG

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 16-12-2019 12:19)
Joined: 25 Apr 2016
Posts: 258, Topics: 35
Location: Mafia Rm. Valcea

Reputation: -82.5
Votes: 11

Post Posted: 24-11-2017, 16:48:23 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Da , mi se par dragute ideile . Pro

KING_KONG , unstoppable
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
NewBest

[MC Freakz Staff]



Status: Offline
(since 30-01-2023 00:15)
Joined: 21 Sep 2014
Posts: 1210, Topics: 70
Location: Alba Iulia

Reputation: 1148.5
Votes: 115

   
Post Posted: 24-11-2017, 23:55:10 | Translate post to: ... (Click for more languages)

O sa caut timp sa raspund la toate propunerile. Totusi, vad ca sunt controverse pe tema propunerii cu world generator-ul. Facand abstractie de pret sau resurse, sunt curios daca v-ar placea sa il punem pe server. Ar fi totusi o schimbare majora fata de survival-ul vanilla pe care il stim cu totii. V-ar placea sa construiti si sa explorati in astfel de imprejurimi? Poate pare interesant la prima vedere, dar ganditi-va bine, sa nu devina plictisitor sau ciudat cu timpul...


1 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Kent_HD

[Retired - Inactiv]



Status: Offline
(since 10-01-2020 22:58)
Joined: 22 Jan 2015
Posts: 1989, Topics: 123
Location: N/A

Reputation: 473.2
Votes: 94

 
Post Posted: 25-11-2017, 00:34:28 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Eventual dacã se dorește sa se implementeze paralel. Rãmâne survivalul și cealaltã lume generata de plugin. Cu ajutorul unui portal dacã se poate sa ajungi. Asta zic pentru probe sa vezi cum ar merge, în alt caz sa se poatã elimina fãrã a fi nevoie de a da iar wipe sau Back up.


Ca și schimbare cel mai mult îmi doresc o lume skyblock. Care care ma atrage de ceva vreme pe lângã classicul survival.

1 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Asci_

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 23-05-2019 17:10)
Joined: 27 Aug 2015
Posts: 11, Topics: 5
Location: Romania

Reputation: 35.4

Post Posted: 25-11-2017, 13:58:58 | Translate post to: ... (Click for more languages)

x: -1365, y: 97.5, z:6098 daca se poate, Mersi!

Update @ 25-11-2017, 13:58:58

x: -1365, y: 97.5, z:6098 daca se poate, Mersi!

2 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore

Locked by NewBest, 26 December 2017 15:50



 
Post new topic   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> hidden stuff -> mc.freakz.ro -> Discussions / Announcements  
Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next    


The time now is 23-04-2024, 14:28:23
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x