User
Pass
2FA
 
 

[RO] Priest Discipline PvE Guide
Go to page Previous  1, 2, 3  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Cataclysm
Author Message32908
bezea

[Guma Turbo]



Status: Offline
(since 07-10-2014 12:23)
Joined: 07 Dec 2010
Posts: 412, Topics: 13
Location: Romania

Reputation: 247.1
Votes: 12

 
Post Posted: 18-01-2013, 09:55:31 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Kamikazze wrote:
Sunt bossi si bossi. Uite ca exemplu la spine of deathwing heroic ai de spamat heal single-target pe cei cu un anumit debuff (deci absorbu e inutil acolo) , aoe heal mai putin

Teoretic Cd-ul la shadowfiend fara talent e de 5min din cate bine stiu, cu 2/2 e 4min. Il vad folositor decat la bossi la care fight-ul dureaza mai mult de 8 minute

Nu exista spec "batut in cuie" , spec-ul se schimba in functie de fight, in funtie de ce sarcini ai


Frate nu esti singurul healer + ca un renew si un sheild cu care mai dai heal datorita glyph-ului+ greater heal dupa dai in total vreo 70k dintr-un foc poate mai mult si te ajuta si restu dar fiecare joaca cum vrea + ca la mana stai extrem de bine ca disci priest parerea mea eu cand voriam sa ies top 3 pe recount la sfarsitul fight-ului ramaneam cu 20k mana maxim ca spamam ca spartu si ceream inervate + totems dar eu nu joc la recount joc cu capul sa ajut raidul sa pice bosu.Dupa cum am spus mai sus fiecare are stilul lui de joc



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
promulus

[Freakz Best Priest]



Status: Offline
(since 31-01-2017 20:38)
Joined: 28 Sep 2011
Posts: 17, Topics: 4
Location: France

Reputation: 62.6
Votes: 2

   
Post Posted: 25-01-2013, 00:31:05 | Translate post to: ... (Click for more languages)

dupa cum zice si kamikazze specul se schimba odata cu encounter-ul, eu am main spec att disc si off spec disc full mastery la raid-urile de 10 folosesc ATT si la cele de 25 ca sa tin pasul cu ceilalti healeri joc doar la absorb, pe att am mizat cel mai mult pe Haste&crit astfel ajung sa dau bucati normale de 12-15K si crit-uri de 35-40K, acum pe 4.3.4 stim toti ca inca nu s-a stabilizat dar astept cu nerabdare sa vad ce poate intradevar ATT-ul pe patch-ul asta. stim cu toti ca pe 4.0.6 disci priest a inebunit lumea.

gg pt guide.


offline
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Scarcrow

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 08-05-2013 15:36)
Joined: 04 Apr 2011
Posts: 460, Topics: 9
Location: Romania

Reputation: 61.1
Votes: 14

Post Posted: 25-01-2013, 00:53:05 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Eu as juca exact invers. Specul cu att pe 25, unde sunt mai multi healeri, unde poti sa dai un smite in plus fara sa-ti fie frica ca poate pica un player imediat. Pe 10 trebuie mai mult heal, mai ales cu un disc priest care e ultimul la heal, in schimb se evidentiaza prin absorb foarte mare. La 10 eu as indica specul cu mastery. Fiecare face cum vrea, dar eu asa jucam -
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
nimrod19

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 03-01-2015 15:25)
Joined: 24 Oct 2011
Posts: 36, Topics: 3
Location: Romania

Reputation: 59.1
Votes: 3

 
Post Posted: 04-02-2013, 15:43:11 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Quote:
.Cand nu ai la ce da heal te pui pe spamat HF urmat de 5 smite-uri ca sa faci 5 stackuri de archangel dupa care activezi aripile daca raidul ia dmg prea mare

ce ar fii daca inainte ca sa se ia acest demage mare, cum ai spus, ca tu cu power infusion sa-ti faci mult mai rapid acele 5 stackuri pentru aripi ?- (imi place sa pun multe intrebari , chiar daca sunt doar intrebari retorice -)
activat acest buff ai la smite cast time 1.5 sec asta inseamna 5*1.5=7.5 + GCD(12 sec dureaza buffu), mai poti da inca un greater sau prayer of heale-ing , economisesti mana -

Luand cronologic un encounter ,ajungem la final , aici te poti gandii ce vei face cu Power Infusion , daca beneficiezi de innervate/totem/hymn atuncea automat ii dai la un dps , dar daca luam de exemplu:Council (4.0.6) unde in P3 se lua un damage foarte mare , era nevoie de un heal massiv , nici nu ma gandesc cui sa ii dau Power Infusion.


2:
Quote:
INT->Mastery->Crit->Haste Aceste statusuri pentru cei ce joaca la absorb.
INT->Crit->Mastery->Haste Pentru cei ce joaca la crit .Stim ca pe 4.3 critul da 200% heal in loc de 150% si cu cat mai puternic heal cu atat mai mult absoarbe divine aegis.


INT->Haste->Mastery ???

asta se potriveste specului cu care joci tu , avand puncte puse in Archanghel ceeace ce inseamna holy fire-smite-smite-smite-smite..... + de ce este nevoie in acel timp (la nevoie aripi)
acest mod de joc recomand doar pentru raidurile de 25


3:n-ai zis nimic de self buffuri : Inner fire si Inner will , avand in vedere ca asta nu este pvp ci PVE inseamna ca cunoastem encounterul , stiim cum urmeaza sa se ia damage , cand se ia aoe-damage si cand singel-target .
Daca invatati sa jucati schimbari aceste 2 "specuri" veti economisi multa mana si asta o sa va duca sa cunoasteti adevarata "frumusete" a priestului. -



m-am plictisit sa mai si scriu si pentru cei care au acommentat in acest topic - poate alta data


PS:frumos guide , parerea mea , ceace ai facut tu nu este un guide pentru a intelege o clasa cii modul de joc al tau (fiecare are un mod de joc care se va seta automat dupa un timp) ,ar fii trebuit sa prezinti clasa , in rest ok -

+rep de la mine



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Scarcrow

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 08-05-2013 15:36)
Joined: 04 Apr 2011
Posts: 460, Topics: 9
Location: Romania

Reputation: 61.1
Votes: 14

Post Posted: 04-02-2013, 19:37:20 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Hai ma Kala nu fii rau cu el -). A explicat ca vrea sa fie un guide pentru cei care stiu priestul la un nivel mediu. Pe server stim si noi ca rar gasesti un priest care intradevar stie discipline, cand sa faca switch de inner focus/inner fire, cand sa foloseasca inner will pentru un efect maxim, cand sa dea PI pe el sau pe un dps pentru a-l folosi maxim, etc. Nu-i chiar cea mai usoara clasa de jucat. Oricum, pentru un incepator e foarte bine prezentata clasa si acest spec.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
ashkya

[Prophet Ashkya]



Status: Offline
(since 22-07-2014 20:17)
Joined: 02 May 2011
Posts: 46, Topics: 1
Location: Italy

Reputation: 96.1
Votes: 6

 
Post Posted: 06-02-2013, 02:37:16 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Nice reply Kala....oricum, nu are rost sa ma adaug nimic..cam ce lipsea in guide a fost adaugat de altii..nice try - O sa fie de ajutor la destul de multi...eu personal am alt stil de joc ca discipline.

CE sugerez eu e sa ramai pe attonement, tinand cont ca e vorba de PVE, in timp de progress orice sursa de damage pe boss e utila asa ca, cum ai 2 secunde mai arunci un smite/holy fire (da..aia 20k sau 50k crit conteaza enorm overall), plus ca odata ce incepi sa farmezi bossu, stii encounteru in/out si stii cand iti poti permite sa folosesti smite/holy fire and so on.

Alta chestie..cineva mai inainte a sugerat sa pui haste (personal nu il suport haste-ul). 12.5% mai adauga un tick la Renew / Hymn of Hope etc etc, absolut inutil. Renew il folosesti din an in Paste (consuma destula mana si healu dat e inutil..in un encounter de 8 min daca il dai de 10 ori e mult), Hymn of Hope si restu...st CDs..le dai odata x fight, un tick in plus nu schimba absolut nimic. Sugerez sa joci la Int > Spirit > Mastery > Crit > Haste. Flash Heal consuma prea multa mana (se foloseste doar in situatii de maxima urgenta), in general ori dai Heal daca stii ca timpul iti permite sa castezi 2.2sec pentru un mic heal...daca nu dai cu Greater Heal..acelasi 2.2sec da un mare outcome. Mastery se foloseste la maxim pt Divine Aegis (in 10 si 25 man se "spameaza" Prayer of Healing pe grupe..asta inseamna un mare absorb etc etc..you do the math. Ca de obicei..PWS pe tank la fiecare 12sec pt Rapture...PWS in rest il folosesti doar in cazuri de urgenta (IE: Iti pica tanku/orice alt player rapid..dai PoM, PWS, Penance si daca mai trebuie 2-3 FH si e gata).





0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Wipe
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 08-06-2022 20:34)
Joined: 05 Jul 2012
Posts: 12606, Topics: 645
Location: Cluj-Napoca

Reputation: 21726.8
Votes: 431

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 17-06-2013, 10:57:51 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ce rai sunteti voi ma, daca omul a gresit, explicati-i frumos, nu sariti pe el ca si cum ar fi dat in cap cuiva... Nu e nimeni perfect.
Quote:
Pe server stim si noi ca rar gasesti un priest care intradevar stie discipline, blah blah blah
tu cu siguranta nu esti acela...



Don't touch this

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
rwaghar

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 24-10-2013 17:08)
Joined: 22 Jul 2013
Posts: 8, Topics: None
Location: Romania

Reputation: 38.3
Votes: 1

 
Post Posted: 07-08-2013, 08:24:14 | Translate post to: ... (Click for more languages)

mb
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
vaeda

[Unbreakable]



Status: Offline
(since 12-02-2019 11:15)
Joined: 20 Apr 2013
Posts: 491, Topics: 24
Location: Bucuresti

Reputation: 189.6
Votes: 24

 
Post Posted: 04-10-2013, 20:30:31 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Felicitari! Un topic facut in prostie fara o rotatie, fara sa ne arate nimic!
Felicitari din nou.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
alyn509

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 22-11-2014 14:23)
Joined: 18 Aug 2012
Posts: 51, Topics: 9
Location: Sibiu

Reputation: 107.9
Votes: 5

   
Post Posted: 23-10-2013, 08:06:19 | Translate post to: ... (Click for more languages)

rotatia nu e chiar asa de complicata.. tii Prayer of Mending si Penance la cd, pui shieldul de fiecare data cand poti si renew eventual , si joci la Greater heal cand ai timp sa castezi, iar cand e urgent Flash heal. Bariera o pui cand e necesar AoE-ul, eventual cand stau oamenii stack, si dai Prayer of healing.

Sfat: foloseste shieldul de fiecare data cand ai de castat un spell mai lung. te ajuta cu procu de Borrowed Time

am sa fac intr-o zi cand am timp un tutorial complet

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Wipe
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 08-06-2022 20:34)
Joined: 05 Jul 2012
Posts: 12606, Topics: 645
Location: Cluj-Napoca

Reputation: 21726.8
Votes: 431

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 23-10-2013, 15:43:56 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Daca tu te bazezi pe discipline, mai mult pe heal-urile directe, iar shield-ul il folosesti doar pentru borrowed time, iti sugerez sa joci holy... GL -


Don't touch this

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
alyn509

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 22-11-2014 14:23)
Joined: 18 Aug 2012
Posts: 51, Topics: 9
Location: Sibiu

Reputation: 107.9
Votes: 5

   
Post Posted: 26-10-2013, 10:22:31 | Translate post to: ... (Click for more languages)

asta e chestia, ca disci e mai mult un spec pt absorption si damage reduction, e foarte bun in raid daca e insotit de un healer "pur"... oricum ca disci nu vei avea niciodata pretentia sa fii in top la healing, dar trebuie sa stii cum sa iti folosesti specul si cand sa folosesti anumite abilitati. Nu totul se rezuma la direct healing...


BM Hunter PvE Guide

Fury Warrior PvE Guide

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Wipe
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 08-06-2022 20:34)
Joined: 05 Jul 2012
Posts: 12606, Topics: 645
Location: Cluj-Napoca

Reputation: 21726.8
Votes: 431

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 26-10-2013, 23:52:17 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Pai discipline nu e nicidecum spec de heal direct, e ca un fel de offhealer. Bineinteles ca poti sa fii healer foarte bun pe disci, dar nu e heal de top, heal masiv precum holy. Unii nu inteleg chestia asta...


Don't touch this

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
promulus

[Freakz Best Priest]



Status: Offline
(since 31-01-2017 20:38)
Joined: 28 Sep 2011
Posts: 17, Topics: 4
Location: France

Reputation: 62.6
Votes: 2

   
Post Posted: 31-10-2013, 12:58:09 | Translate post to: ... (Click for more languages)

alyn509 wrote:
asta e chestia, ca disci e mai mult un spec pt absorption si damage reduction, e foarte bun in raid daca e insotit de un healer "pur"... oricum ca disci nu vei avea niciodata pretentia sa fii in top la healing, dar trebuie sa stii cum sa iti folosesti specul si cand sa folosesti anumite abilitati. Nu totul se rezuma la direct healing...





sa-ti de-a D-zeu sanatate ca nu ne-ai umplut pagina cu ^bullshit^.

scurt, corect si la subiect foarte bine descris mai putin partea ^^cu oricum ca disci nu vei avea niciodata pretentia sa fii in top la healing^^ jucat bine fac pariu pe 2 alune si o bere blonda ca disci-ul face minuni si in recc. -


offline
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Wipe
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 08-06-2022 20:34)
Joined: 05 Jul 2012
Posts: 12606, Topics: 645
Location: Cluj-Napoca

Reputation: 21726.8
Votes: 431

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 04-11-2013, 21:04:09 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Top? Nu. Daca esti top healer cu disci exista 2 variante: 1. ceilalti healeri sunt praf. 2. recount-ul tau e stricat.


Don't touch this

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore

Locked by Wipe, 08 September 2014 18:23



 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Cataclysm  
Go to page Previous  1, 2, 3  Next    


The time now is 29-03-2024, 11:03:18
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x