User
Pass
2FA
 
 

Recomandare caine
Go to page Previous  1, 2    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Politics & Social

Dintre care:
Husky Siberian
52%
 52%  [ 12 ]
Terrier Westie
4%
 4%  [ 1 ]
Golden Retriever
43%
 43%  [ 10 ]
Total Votes : 23

Author Message6328
Dire

[Gratis rankul]



Status: Offline
(since 16-05-2020 10:36)
Joined: 03 Feb 2010
Posts: 15040, Topics: 414
Location: Targu - Mures

Reputation: -8618.2
Votes: 1763

   
Post Posted: 03-09-2015, 07:36:40 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Cate povesti aiurea despre subiectul asta. Este foarte simplu, du-te si adopta un caine, e o calomnie sa cumperi un caine cand sunt atatia care au nevoie de casa. Nu conteaza rasa si ce culori are, conteaza sa faci o fapta buna si acel animal te va iubi orice ar fi.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
AceRuL
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 13-01-2016 21:31)
Joined: 06 Jun 2012
Posts: 16659, Topics: 426
Location: LE TOUCAN HAS ARRIVED <(°)

Reputation: -132.7
Votes: 648

 
Post Posted: 03-09-2015, 07:40:50 | Translate post to: ... (Click for more languages)

eiffel 65 wrote:
Iubesti un caine doar pentru ca e de rasa ?

Cainii sunt animale de companie boss, daca el vrea un caine maro cu dungi albe atunci cumpara un caine maro cu dungi albe, nu e ca si cum ar adopta un copil


sorinsorin57 wrote:
Eu folosesc XP SP2 si este mai bun decat 7.


2 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
ColaBadSuc
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 13-09-2015 09:39)
Joined: 17 Feb 2013
Posts: 148, Topics: 4
Location: covata

Reputation: -32.4
Votes: 37

Post Posted: 03-09-2015, 13:52:30 | Translate post to: ... (Click for more languages)

^ca tot vb de adoptat
eu am adoptat o catelusa de amstaff corcitura, e foarte jucausa, nu suporta sa fie singura... daca pui mana pe ea cand e cu mancare ti-ai mancat mandatu -
in rest e jucausa, sare si se joaca cu oamenii, se lasa gadilata, o pot spala fara sa se zbata de parca ar fi la tortura

tot ce trebuie sa fac cu ea e sa o castrez dupa ce mai creste, si sa-i fac vaccinurile, de cupat urechile nu i le cupez, nu arata fain.
sper ca ti-am dat o idee twilight, poti merge si pe amstaff/pitbull, dar daca nu vrei sa fie foarte agresiv iati corcitura


ce e prea frumos la un pret accesibil e intotdeauna cu volan pe dreapta!
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
TwilighT!
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 09-12-2015 17:55)
Joined: 20 Jun 2015
Posts: 264, Topics: 23
Location: Vancouver, American continent

Reputation: 61.8
Votes: 10

Post Posted: 04-09-2015, 17:21:11 | Translate post to: ... (Click for more languages)

^AvioanE^ wrote:
Ceea ce auzi in stanga si in dreapta, sunt povesti. Mai vine unu-altu` pe aici si ofera informatii eronate, iar... povesti.

Husky este un caine cu un temperament si o atitudine dificila. Iti spun de pe acum, nu este caine de haita, doar ca are tendinta de a fii lider, de a domina. O sa iti fie teribil de greu sa te lupti cu el pentru titlul de eu sunt seful.
Sunt jucausi, sunt extrem de inteligenti, insa din cauza a ceea ce eu am specificat mai sus necesita o foarte mare atentie, grija si responsabilitate.
Este total eronat ceea ce s-a spus mai sus despre ei, mananca orice, ca si un caine normal nu au nevoie de o masa speciala.
Daca stai la casa si ai si aer conditionat, este perfect. Au nevoie de miscare, daca ii oferi doar 1-2 plimbari pe o distanta mai lunga este o problema, nu este suficient pentru rasa asta.

Din cate stiu eu pot fi alergici la anumite feluri de mancaruri. Cum ar fi maduva oaselor sau carne de tot felul. La fel si Westie. Si in cazul acesta va trebui sa-l tin doar in mancare speciala bogata in vitamine, iodura de calciu si selenit de sodiu E8. Oricum n-aveam intentia sa-i dau carne stricata si oase non-stop.
In legatura cu plimbarile... nu cred ca vara pot sa-l plimb pe arsita dupa-amiezii.

E posibil ca (,) cainele meu actual sa intre intr-un fel de "melancolie" dupa eventualul catel, sau cu timpul se va obisnui? N-am intentia sa-l neglijez. Le voi oferi doze egale de atentie.


"Nu sunt rasist, dar sunt mandru ca sunt alb"
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
TwilighT!
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 09-12-2015 17:55)
Joined: 20 Jun 2015
Posts: 264, Topics: 23
Location: Vancouver, American continent

Reputation: 61.8
Votes: 10

Post Posted: 06-09-2015, 15:30:06 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Imi poate raspunde cineva la intrebare?
up.
@^AvioanE^?


"Nu sunt rasist, dar sunt mandru ca sunt alb"
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
-P!C@-

[Simply Normal]



Status: Offline
(since 21-04-2022 19:07)
Joined: 28 May 2012
Posts: 21086, Topics: 1601
Location: Constanta

Reputation: 1870.3
Votes: 781

Post Posted: 06-09-2015, 21:22:15 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Poti sa iei caine de rasa sau poti adopta unul, nu conteaza rasa, eu am un caine care a fost gasit de cineva pe strada si un retardat dadea cu piciorul in el sa-l omoare dar a fost salvat si crede-ma ca e un caine extrem de inteligent, da clasa multor caini, e extrem de protector, de incredere, foarte devotat stapanilor si foarte frumos. Nu socializeaza cu oricine, alege cu ce caini sa se joace si are un comportament de om, daca-l certi pentru ceva ce nu a facut se cearta si el cu tine, nu accepta criticile sau nu-l poti obliga sa faca ce nu vrea + ca a invatat comenzile standard gen sezi, culcat, da labuta, stai etc aproape imediat ba chiar nu trece strada daca nu aude "hai". Stie sa vina cand fluieri sau daca e la un pas de bataie cu alti caini si ii spui pe un ton mai raspicat "nu" se potoleste chiar daca incearca sa domine celalalt caine sau ceilalti caini si nu e rasa pura e corcitura. Asadar nu-ti trebuie un caine bibelou, sau unul cu care sa te mandresti ca e de rasa pura dar atat, ia-ti ce-ti place tie dar ar fi frumos sau adopti un caine, te va iubi necontenit, sunt mai credinciosi decat crezi. In spatele blocului meu e un caine (maidanez) care la fel, e extrem de inteligent, apara persoanele cunoscute(care ii dau de mancare) ba chiar a salvat pe cineva care fusese muscat de burta de un caine scapat dintr-o curte, a tabarat pe cainele respectiv si l-a luat de pe persoana atacata imediat si nu e rasa pura asadar...orice animal(nu doar caine) e frumos si trebuie tratat cum se cuvine.
Legat de alimentatie nu, nu-i da oase(in special nu-i da oase de pui sau carne de vita ori organe de vita, sunt grele ii ingruneaza digestia si poti avea probleme grave cu el). Nici painea nu-i face bine sau produsele fainoase dar daca face miscare nu ar trebui sa constituie o problema, de asemenea trebuie sa aiba in meniu supa, zilnic pentru a nu avea probleme(ce mancati voi acasa ii puteti da si lui chiar daca e acra, unora le place).




0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
SoFail

[Hail to the king!]



Status: Offline
(since 30-03-2024 07:58)
Joined: 30 Aug 2012
Posts: 1416, Topics: 53
Location: At the Synyster Gates

Reputation: 163.6
Votes: 26

       
Post Posted: 07-09-2015, 00:42:04 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Din ce ai mentionat tu, clar Golden Retriever.

Dar incearca un Amstaff , talie medie, par scurt, nu foarte pretentiosi la hrana (doar nu il hranesti cu oase, sunt foarte nehaliti, si isi inghit hrana aproape intreaga iar oasele ii pot strapunge intestinele).

E de-o frumusete deosebita, are nevoie de o plimbare de vreo 5-10 minute zilnic, nu este temperamental deloc, chiar jucaus in ciuda aspectului si etichetei de "caine de lupta".

O sa ai o problema cu parul totusi, se naparleste constant, deoarece ii ramane scurt.

Also, e recomandat sa ii tai urechile, dar nu si coada. Cu putin antrenament dezvolta o masa musculara deosebita, sunt EXTREM de inteligenti , si usor de dresat si cel putin pana acum al meu pare destul de jucaus.

Pretul pentru un pui poate fii de la 100 de lei la 100 de euro la 3-400 de euro cu pedigree.

Ii trebuie 3 vaccinari, si ai prefera sa-l tii in casa pe durata iernii.

Mult noroc cu viitorul tau animalut ^_^.




0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
^AvioanE^

[INACTIVE]



Status: Offline
(since 26-11-2020 18:23)
Joined: 20 Jun 2010
Posts: 23517, Topics: 763
Location: Romania

Reputation: 7902.9
Votes: 719

Post Posted: 07-09-2015, 08:01:59 | Translate post to: ... (Click for more languages)

eiffel 65 wrote:

Sunt de aceeasi parere.
ThunderJB wrote:

Ai nevoie de spatiu pentru el, are nevoie de miscare zilnica si nu ma refer la o plimbare prin parc. Daca nu ii poti oferi spatiu indeajuns nu te complica.
Dire wrote:
Cate povesti aiurea despre subiectul asta. Este foarte simplu, du-te si adopta un caine, e o calomnie sa cumperi un caine cand sunt atatia care au nevoie de casa. Nu conteaza rasa si ce culori are, conteaza sa faci o fapta buna si acel animal te va iubi orice ar fi.

Aici aprob si sustin. Eu papagalul l-am adoptat, nu l-am cumparat. Nu agreez PETshop-urile si nici crescatorii.
ColaBadSuc wrote:

Ceea ce ai spus tu este dovada ca esti un stapan iresponsabil. Faptul ca nu te lasa sa atingi cainele cand mananca (DAR PAI SA II IEI MANCAREA DE LA GURA), ceea ce ai descris tu este o problema, cainele nu ar trebui sa reactioneze agresiv atunci cand mananca si il atingi/ii iei mancarea.
Are nevoie de dresaj, parerea mea ca daca lasi cainele in situatia asta este o decizie eronata.
TwilighT! wrote:

Cainii in principiu mananca orice, depinde cum ii inveti tu, daca-l cresti de mic pe mancare din petshop, automat nu iti mai mananca si o ciorbita sau whatever, al meu manca orice, ce mancam eu manca si el. Ideal este sa-i combini mancarea, petshop-ul cu mancarea gatita. Sunt anumite chestii ce nu e bine sa le dai cainilor, orice tip de caine, orice rasa. Asta presupun ca deja stii, ai spus ca ai un caine.
Asa e, dar vara poti sa-l plimbi seara si dimineata.
Daca nu arati semne de afectiune doar pentru un catel si te porti la fel cu amandoi, o sa fie bine, le urma urmei un catel in plus inseamna mai multa joaca si pentru celalalt.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
TwilighT!
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 09-12-2015 17:55)
Joined: 20 Jun 2015
Posts: 264, Topics: 23
Location: Vancouver, American continent

Reputation: 61.8
Votes: 10

Post Posted: 07-09-2015, 14:37:58 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Multumesc tuturor pentru pareri. - Acum, pentru cei ce au zis ca e mai ok sa adopt un caine decat sa dau sute de lei pe unul de rasa, sunt total de acord cu voi. Insa familia mea nu e. Si m-am decis ca daca tot imi iau caine, de ce sa nu fac in asa fel incat sa-i multumesc pe toti? Daca puneam problema la bani, atunci da. Atunci nu mai luam in considerare si parerea celorlalti. Dar cand sunt posibilitati, de ce sa nu-mi multumesc si ceilalti membri ai familiei?

Repet: mai am o catelusa adoptata, care, bineinteles, nu e de rasa, insa se trage dintr-un pechinez si cred ca un pinscher austriac. E libera, o las sa umble prin curte, o hranesc cu bobite de la pet shop si in unele cazuri ii mai dau si ce mai mancam noi. Incerc pe cat posibil sa ocolesc carnea, si de asemenea incerc sa o invat cu mai multe legume. Exact, ii plac la nebunie, si legumele, si fructele. Morcovi, castraveti, varza, mere, pere, pepene rosu etc. Ii mai dau si un os ocazional, pentru ca ea fiind mica, nu il poate sparge si nu ajunge la maduva acestuia. In mare, fac cu cainele curent ce m-a sfatuit ^AvioanE^ sa fac cu viitorul. Cand vine vorba despre plimbare, am invatat-o sa nu se distanteze mult prea mult de mine, asa ca nu mai are nevoie de lesa. Pentru cei interesati, am postat o poza cu ea intr-o postare de a mea de pe prima pagina a acestui topic.

Si inca un caine de care tot eu am grija, tot eu ii dau sa manance, este un hibrid de ciobanesc german care defapt al vecinului meu (cu care ma inteleg extrem de bine). A venit el singur (cainele) la vecinul respectiv, si eu am insistat sa il pastreze. Acum e prins in niste afaceri si m-am oferit eu sa am grija de el. In concluzie, am salvat doi caini (excluzand cei anteriori).

@SoFail, as aprecia daca imi spui si de ce sa imi iau un golden retriever. Cat despre amstaff, nu pare a fi genul meu. E frumos, am auzit ca e loial, dar am mai auzit ca e si rau cu animalutele mici, ceea ce poate fi un deezavantaj, pentru ca, pe langa ca am cainele pe care l-am descris mai sus, mai am si niste porumbei. Si daca il invat sa le lase in pace, va fi foarte posibil sa fie bland si cu animalele / oamenii pe care nu ii cunoaste.

@AvioanE, mersi. Totusi, daca-mi iau husky iarna trebuie sa-l tin afara, sau sa-l iau in casa?


"Nu sunt rasist, dar sunt mandru ca sunt alb"
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Paul19cris

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 25-08-2017 09:54)
Joined: 21 Jan 2015
Posts: 66, Topics: 4
Location: Alba Iulia

Reputation: 95.2
Votes: 2

Post Posted: 07-09-2015, 23:47:21 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ciobanesc German e cel mai perfect caine.. e foarte destept si foarte bun de paza.. e cainele ideal.

---PLAYER
Paul19cris---
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
^AvioanE^

[INACTIVE]



Status: Offline
(since 26-11-2020 18:23)
Joined: 20 Jun 2010
Posts: 23517, Topics: 763
Location: Romania

Reputation: 7902.9
Votes: 719

Post Posted: 10-09-2015, 22:03:59 | Translate post to: ... (Click for more languages)

TwilighT! wrote:

Poti adopta un caine de rasa, sa nu crezi ca doar maidanezii sunt lasati fara stapan. Singurul inconvenient este ca majoritatea au +1 an (nu ii iei de pui). Dar nu cred ca o sa te deranjeze asta prea tare.
Daca il inveti in casa e cam trist sa-l lasi afara. In principiu poti, dar nu este recomandat. Pana la urma ai de ales, il lasi afara si iarna si vara sau il iei in casa.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore

Locked by lOl ^_*, 09 January 2016 14:00



 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Politics & Social  
Go to page Previous  1, 2    


The time now is 18-10-2024, 10:47:22
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x