User
Pass
2FA
 
 

[WOTLK] Tipuri de Profesii

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash
Author Message18662
D@rkAng3L

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 25-10-2017 07:29)
Joined: 02 Aug 2010
Posts: 191, Topics: 71
Location: Craiova

Reputation: 174.7
Votes: 5

   
Post Posted: 02-12-2010, 04:47:11 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Tipuri de Profesii:

1. Profesiile de Crafting sunt folosite pentru a crea iteme din diverse ingrediente cerute de retetele respective:

    Alchemy - face tot felul de potiuni care dau diverse buffuri
    Blacksmithing - face iteme plate si arme si poate pune enchanturi pe Arme + 1 aditional socket pe Belt
    Enchanting - face enchanturi pentru Cloak + Chest + Bracer + Arme + Hands + Boots
    Engineering - face tot felul de mecanisme si dispozitive care pot fi utile si amuzante in joc si poate pune enchant pe Cloak si Boots
    Inscription - face glyphuri pentru a imbunatatii vrajile si poate pune enchanturi pe Umeri
    Jewelcrafting - face soketuri pentru iteme si poate face si Neck + Rings + Trinkets
    Leatherworking - face iteme leather si poate pune enchanturi pe Pants
    Tailoring - face iteme cloth si Baguri si poate pune enchanturi pe Pants ptr. spallcasteri



2. Profesiile de Gathering sunt folosite pentru a aduna materiale prime care le folosesti la profesiile de Crafting:

    Mining - pentru a mina ore din mine
    Skinning - pentru a lua blanurile de pe animalele care le omori
    Herbalism - pentru a culege plante


3. Profesiile Secundare sunt usoare, dar nu sunt prea importante si nici prea se poate face gold din ele, sunt bune numai daca sunteti achiv. freackz sau unule ar putea fi utile in diverse situatii asa ca nu o sa vorbim prea mult despre ele:

    Cooking - face mancare care poate fi buna pentru anumite buffuri inainte de raiduri
    First Aid - face bandaje care pot fi utile in timpul raidului
    Fishing - mi se pare cel mai util dintre acestea 3 ca poti pescuiesti diverse chestii care nu ai putea face rost altcumva si unele pot fi necesare si ca ingrediente pentru anumite retete mai avansate la profesiile de crafting


Nu poti avea decat maxim 2 profesii per character in acelasi timp (fara profesiile decundare) si e recomandat sa ai cate o profesie de gathering si una de crafting:

    Crafting + Gathering

    Alchemy + Herbalism
    Blacksmithing + Mining
    Enchanting - are nevoie doar de sharduri care faci rost din Disenchanting care vine odata cu Enchanting, deci nu are nevoie de o profesie de gathering si e recomandat sa fie folosit impreuna cu Tailoring
    Engineering + Mining
    Inscription - are nevoie de Herbalism pentru a face cerneala din plantele care le culegi pentru a scrie cu ea pe pergamente
    Jewelcrafting + Mining
    Leatherworking - e singura profesie care are nevoie de Skinning
    Tailoring - are nevoie doar de Clothuri care se gaseste pe Humanoids, deci nu are nevoie de o profesie de gathering si e recomandat sa fie folosit impreuna cu Enchanting


P.S.: Sper sa nu fi gresit pe undeva, dar sa lasati 1 reply daca am comis-o ca sa editez postul -





0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Guerilla

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 08-03-2013 20:48)
Joined: 06 Nov 2010
Posts: 26, Topics: 8
Location: Romania

Reputation: 102.4
Votes: 4

Post Posted: 04-12-2010, 09:10:48 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Frumos ghid insa am o intrebare.Stii cumva la tailoring unde gasesc materialele si la ce lvl al humanoizilor?Eu am gasit la humanoizi de 7-9 langa SW linen cloth,dar nu stiu acuma unde gasesc wool cloth.As dori sa spui unde se gasesc materialele pentru tailoring(toate gen linen cloth,wool cloth,runecloth etc),in ce zona mai exact.Si as vrea(daca stii) sa scrii zonele pentru alianta dar si pentru hoarda.O zi buna!
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Alma

[Owner of Evolution]



Status: Offline
(since 16-09-2017 00:34)
Joined: 10 Mar 2010
Posts: 1160, Topics: 66
Location: Romania

Reputation: 252
Votes: 23

  Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 04-12-2010, 09:57:10 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Cloth'uri care dropeaza la humanoizi:
Linen Cloth -> lvl 5- 17;
Wool Cloth -> lvl 16 - 27;
Silk Cloth -> lvl 25 - 40;
Mageweave Cloth -> lvl 40 - 50;
Runecloth -> lvl 50 - 66;
Felcloth -> 53 - 60 [dropeaza doar la satyri si demoni in felwood si azshara];
Netherweave Cloth -> lvl 61 - 70;
Frostweave Cloth -> lvl 71 - 80;

Cloth'uri creeate de tailor:
Mooncloth -> creeat din 2x Felcloth, 4 zile cooldown;
Spellcloth -> creeat din Bold of Imbued Netherweave, Primal Mana si Primal Fire, 4 zile cooldown;
Shadowcloth -> creeat din Bold of Imbued Netherweave, Primal Shadow si Primal Fire, 4 zile cooldown;
Primal Mooncloth -> creeat din Bold of Imbued Netherweave, Primal Water si Primal Life, 4 zile cooldown;
Spellweave -> creeat din Bold of Imbued Frostweave si Eternal Firex2, cooldown'ul a fost scos pe 3.3.3;
Ebonweave -> creeat din Bold of Imbued Frostweave si Eternal Shadow, cooldown'ul a fost scos pe 3.3.3;
Moonshroud -> creeat din Bold of Imbued Frostweave si Eternal Life, cooldown'ul a fost scos pe 3.3.3;

Ti'as propune sa farmezi Scarlet Monastery, pe freakz dropeaza Wool Cloth, Silk Cloth si Mageweave Cloth, apoi Runecloth si Netherweave Cloth il gasesti la mobii din Hellfire Peninsula, iar Frostweave Cloth e drop in tot Northrend'ul la humanoid drop.


p.s. @D@rkAng3l, puteai sa specifici detaliile astea pentru fiecare meserie in parte, daca vroiai sa faci un ghid complet.


Zohlomg wrote:
Eram pe TBC si vroiam sa fac gnome cu codite roz.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Guerilla

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 08-03-2013 20:48)
Joined: 06 Nov 2010
Posts: 26, Topics: 8
Location: Romania

Reputation: 102.4
Votes: 4

Post Posted: 04-12-2010, 16:44:45 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Multumesc,acuma o sa le fie mai usor tuturor care incep pentru prima data TAILORING. - - - -
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
D@rkAng3L

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 25-10-2017 07:29)
Joined: 02 Aug 2010
Posts: 191, Topics: 71
Location: Craiova

Reputation: 174.7
Votes: 5

   
Post Posted: 07-12-2010, 05:28:50 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Alma wrote:
p.s. @D@rkAng3l, puteai sa specifici detaliile astea pentru fiecare meserie in parte, daca vroiai sa faci un ghid complet.


Ups...nici nu m-am gandit sa adaug de unde se gasesc matsurile, dar asta ar insemna sa adaug si de pe ce animale se gasesc anumite tipuri de blanuri... + ca asta nu stiam nici eu ca nu prea m-am ocupat de confectionat carpe pana acu desi as fi putut sa ma documentez, dar la ora la care am facut ghidul imi era asa somn ca am si mentionat ca imi cer scuze daca am gresit / uitat ceva -

Oricum gj si ms ptr completare Alma -





0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Pestisoru

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 06-03-2012 09:16)
Joined: 15 Dec 2010
Posts: 20, Topics: 10
Location: Romania

Reputation: 101.9
Votes: 2

 
Post Posted: 15-12-2010, 22:48:31 | Translate post to: ... (Click for more languages)

As avea si eu o mica intrebare, la profesia blacksmith poti crea si mail la sfarsit?
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
10lei

[is not giving a crap]



Status: Offline
(since 05-05-2013 14:05)
Joined: 14 Mar 2010
Posts: 95, Topics: 11
Location: Romania

Reputation: 190
Votes: 5

Post Posted: 15-12-2010, 23:50:46 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Daca vrei sa faci iteme mail trebuie sa ai leatherworking
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Tribald

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 05-10-2011 15:02)
Joined: 18 Dec 2010
Posts: 15, Topics: 8
Location: Romania

Reputation: 93.2
Votes: 4

 
Post Posted: 20-12-2010, 11:36:32 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Daca ati putea pune un ghid pentru Insription si herba as fi happy
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
io232

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 10-10-2011 18:48)
Joined: 05 Jan 2011
Posts: 3, Topics: 1
Location: Romania

Reputation: 107.5
Votes: 2

Post Posted: 06-01-2011, 15:29:41 | Translate post to: ... (Click for more languages)

La Blacksmith ce trebuie sa fac de la 425 la 450?
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Salajanu

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 14-05-2011 13:19)
Joined: 30 Apr 2011
Posts: 1, Topics: None
Location: Spain

Reputation: 47
Votes: 2

Post Posted: 30-04-2011, 13:58:57 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Stii ce ar fi chiar tare?sa postati unu cum sa faci herbalism cat mai repede:D
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Alex57383

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 20-09-2011 14:45)
Joined: 18 Apr 2011
Posts: 2, Topics: 1
Location: Romania

Reputation: 64.7
Votes: 2

Post Posted: 21-06-2011, 18:59:22 | Translate post to: ... (Click for more languages)

TE rog bagti un ghid si pentru Engeniring
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore




 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash  


The time now is 26-04-2024, 02:24:51
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x