User
Pass
2FA
 
 

[4.3.4][RO] Warrior Arms PVE
Go to page 1, 2, 3  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Cataclysm
Author Message16653
Fough

[Nutella Lover]



Status: Offline
(since 13-12-2019 11:16)
Joined: 12 Dec 2012
Posts: 1046, Topics: 193
Location: Gotham

Reputation: 393.9
Votes: 153

   
Post Posted: 13-06-2013, 21:46:03 | Translate post to: ... (Click for more languages)

WARRIOR ARMS GUIDE





Cuprins(click pentru a va duce la capitolul dorit):
______________________________________________________________________


1.Introducere.

In acest guide o sa va prezint cam tot ce trebuie sa stiti despre warr arms PVE:spec,stats priorities,rotatii,ghlyphs,gems,enchants,starting gear,BIS gear.
Se adreseaza tuturor persoanelor,de orice skill(incepator-pro) si orice critica va fi foarte bine primita ^_^ !



2.Avantaje si Dezavantaje.



Avantaje:
    -poate cel mai bun aoe damage dupa combustionul de la mage;
    -imba execute phase cu burst;
    -se poate deplasa cu maxima lejeritate intr-un encounter(intervene,heroic leap,charge);
    -este foarte viabil,putand sa-si dea cooldownurile exact atunci cand este nevoie;

Dezavantaje:
    -low attack speed;
    -se pot pierde usor stackurile de slaughter sau rendul de pe boss;
    -destul de plictisitor >_>;


3.Clase.

Daca sunteti la inceput si nu stiti ce clasa sa alegeti uitati optiunile:

4.Schimbari fata de 4.0.6.


5.Spec

-single target

run link:
Code:
/run t,p,a={1,13,21,32,42,63,83,91,102,122,131,142,153,161,172,182,201,2,23,32,42,3,13,}SetPreviewPrimaryTalentTree(t[1],GetActiveTalentGroup())for i=1,#t do a=t[i]if a<9 then p=a else AddPreviewTalentPoints(p,floor(a/10),a%10)end end

-aoe spec:

run link:
Code:
/run t,p,a={1,13,21,32,42,63,83,91,102,122,131,142,153,161,172,182,201,2,23,32,42,3,11,32,}SetPreviewPrimaryTalentTree(t[1],GetActiveTalentGroup())for i=1,#t do a=t[i]if a<9 then p=a else AddPreviewTalentPoints(p,floor(a/10),a%10)end end


6.Stats priority+ reforges.


Code:
strength>20% expertise>8% hit>critical>mastery>haste

Se va juca in Berserker stance!Asa cum spune si stat priority,daca nu aveti 22% expertise din itemele actuale,dati reforge din haste sau mastery in expertise,daca aveti surplus de expertise,bagati critical/hit/mastery.La fel se aplica si pentru 8% hit.Daca aveti 22% expertise si 8% hit rating,bagati din mastery/haste/surplus de expertise/hit in critical rating.
7.Rotatii.

Aici treaba devine ceva mai complicata...eu am 4 tipuri de rotatii diferite,fiecare depinzand de caz:

8.Cooldowns.


9.Gems, enchants+ raid needs.


Gems:[list]
Red:Bold Queen's Garnet.
Yellow:Inscribed Lava Coral.
Blue:Etched Shadow Spinel.
Meta:Reverberating Shadowspirit Diamond.
Enchants:
Raid needs:


10.Meserii.

    Leatherworking:bonus 80 strength.
    Blacksmithing:2 sockete->bonus 100 strength.


11.Starting Gear.


+Crossfire Carbine.

12.Best In Slot Gear.


Link:Arms.

13.Best In Slot Gear non-donor.


Ranged Weapon:Darting Chakram.
link profileArms2.


14.Useful Macros.

    Code:
    #showtooltip Overpower
    /cast Battle Stance
    /cast Overpower
    /cast Berserker Stance

    Code:
    #showtooltip Rend
    /cast Battle Stance
    /cast Rend
    /cast Berserker Stance

    Code:
    #showtooltip Thunder Clap
    /cast Battle Stance
    /cast Thunder Clap
    /cast Berserker Stance

    Code:
    #showtooltip Recklessness
    /cast Recklessness
    /use trinket
    /use Golemblood Potion

    Code:
    #showtoolti[ Shield Wall
    /equipslot 16 Arma 1h
    /equipslot 17 Scut
    /cast Defensive Stance
    /cast Shield Wall

    Code:
    #showtooltip Colossus Smash
    /cast Colossus Smash
    /cast Sunder Armor

    Code:
    #showtooltip Intervene
    /cast Defensive Stance
    /cast [target=mouseover] Intervene(Defensive Stance)
    /cast Battle Stance

15.Sfaturi.


Morchok


    -incercati sa tineti Slaughter activat tot timpul.Atunci cand pune petele...asteptati pana faceti 4-5 stacks...dati Mortal Strike si apoi Heroic Leap catre un pilon;
    -daca la Falling Fragments nu puteti ataca bossul,dati un Bladestorm,un Mortal Strike,Leap dupa pilon;
    -incercati sa estimati putin in cat timp va exploda cristalul,nu fugiti ca descreieratii din prima;
    -stati la Stomp..sunteti plateri...rezistati;

Yor'Sahj

    -pastrati cooldownurile pentru black phase;
    -urmariti ce ooze sunt,daca nu e black...dati trinketul de atunci;
    -asteptati sa vina toti mobii in black phase,dati thunder clap si apoi Bladestorm;
    -nu e nevoie sa sariti pe mana void atunci cand il trage dk-ul...doar dati Sweeping Strikes(less effort,more dps);
    -urmariti starea raidului...dati Rallying Cry cand este nevoie;
    -nu dati Sweeping Strikes odata cu Bladestorm...e o prostie;
    -daca sunteti pusi de leader sa stati pe boss,atunci cand restul playerilor sunt pe ooze,dati pe Mana Void;

Hagara

    -in lightning phase dupa ce omorati mobul,dati shield wall..oricum nu trebuie sa dati damage pe nimic;
    -va puteti da dispel si singuri la snowflake,folositi Bladestorm;
    -daca aveti ice tomb pe voi,asteptati vreo 3 secunde si dati Bladestorm...magic things will happen;
    -burst atunci cand bossul are stun;
    -aoe pe ice tombs;

Warlord

    -pastrati cd-ul de Recklessness pana in ultima faza (cea de execute)...doar pe 25 h il puteti da la inceput<asta daca nu aveti raid cu super-imba-dps>;
    -vorbiti cu ceilalti warriori...in fiecare black phase este bine sa fie rallying cry up;
    -nu fiti roboti si daca va spune leaderul sa plecati va duceti la hagara...daca dati dmg din laterale si aveti grija la bila n-o sa dea in voi;
    -pe normal stati in cur...dati dps...va vedeti de rotatia voastra;
    -pe hc depinde unde va pune leaderul.
    Daca stati pe mobi:
      -folositi mijloace rapide de a ajunge unde trebuie...eu folosesc charge/heroic leap/charge/intervene ca un fel de rotatie.
      -va faceti treaba...treceti pe claw-ul cel mai apropiat...daca e cel de langa boss dati si sweeping strikes,additional cds.

    Daca stati pe boss:
      -intra black...dati putin pe el;
      -pleaca bossul...va dati trinket,altceva de increase str care sa dureze 10-15 secunde;
      -leap pana la boss;
      -sweeping+alte cds(fara recklessness);
      -imediat dupa ce se termina sweeping-ul si daca claw-ul inca este in viata,o sa dati Bladestorm.

**NOTES
-am facut acest guide asa cum consider eu ca e mai bine sa joci warrior arms(asa ca nu fiti hateri).
-sunteti liberi sa comentati,sa dati rep,sa faceti ce vreti -.
-puteti venii cu sugestii de imbunatatire a acestui guide si daca va voi da dreptate->edit.





Last edited by Fough on 08-09-2013, 02:43:10; edited 8 times in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Lik

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 30-11-2019 04:59)
Joined: 16 Aug 2011
Posts: 126, Topics: 7
Location: Romania

Reputation: 466.9
Votes: 12

Post Posted: 14-06-2013, 08:45:57 | Translate post to: ... (Click for more languages)

dupa o analizare mai buna,acest tutorial e cam degeaba sincer -
pt ca pe freakz se fac N tutoriale despre N specuri si toate sunt pe sistemu" 5 pagini despre bis list/food/gem si alte poze simandicoase si 3 randuri despre cum sa-ti joci specu
pai frate daca iti vine un incepator de arms si cauta un guide de arms pve pai saracu se uita si nu pricepe nimic cand vede doar 3 randuri de cum sa-ti joci specu si cum sa dai cel mai bine DI PI ES
pe chest se pune peerles stats si pe wrist 50 strenght
nu inteleg faza cu Chest:Enchant Chest - Greater Stamina (esti dps,nu tank)
rendu il pierzi de pe boss doar daca trebuie sa pleci de langa el un perioada buna de timp ca in rest el is da refresh din Mortal Strike
si cum zicea si Zeuss cand incepi encounteru incepi asa : rend-colossus smash-mortal strike-slam-overpower
dupa ce'ai dat CS poti da si un deadly calm + 1 trinket si sa abuzezi putin de heroic strike
iar legat de spec,blood and thunder se merita doar la yor'sahj ca in rest incite ftw
eu personal la inceput de encounter dau un golemblood si dupa cs dau deadly calm+trinket si ajung la 35k+ usor si dupa mai dau un inner rage + bonusu de 2 piese t13 si mai abuzez putin de hs



Last edited by Lik on 14-06-2013, 14:53:54; edited 1 time in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
ks18492

[Maniac]



Status: Offline
(since 02-11-2019 11:25)
Joined: 31 Dec 2010
Posts: 1827, Topics: 49
Location: Germany

Reputation: 56.2
Votes: 77

            Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET}  Sugarushgod 
Post Posted: 14-06-2013, 10:30:53 | Translate post to: ... (Click for more languages)

In primul rand trebuia sa specifici ca acel spec e mai mult pentru AoE. In legatura cu enchanturile: stamina pe chest si stats pe wrists ? Nu vreau sa par rautacios dar mai bine ramaneai la Prot. Pentru PvE iti trebuie 26 Expertise nu 22. La prima rotatie as avea o mica sugestie,in loc sa dai Overpower dupa Rend mai bine dai Colossus Smash astfel o sa beneficieze si Overpowerul de bonus: "Charge,Rend,Colossus Smash,Mortal Strike,Slam,Overpower" cel putin asa arata rotatia mea de inceput,la restul pare ok,nu am stat sa stuidez prea mult ce ai scris acolo.

Acest macro mi se pare cam useless din moment ce ai Glyph of Colossus Smash,dar fiecare joaca cum crede mai bine -
Code:
#showtooltip Colossus Smash
/cast Colossus Smash
/cast Sunder Armor


Uite aici un macro mai folositor (zic eu) pentru Intervene

Code:
 #showtooltip Intervene
/cast Defensive Stance
/cast [target=mouseover] Intervene(Defensive Stance)


Din toate guide-urile facute pana acum pentru Arms cel mai usefull mi se pare guide-ul lui Nero facut pe 4.0.6. -



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
ENJ

[Maniac]



Status: Offline
(since 18-11-2022 11:22)
Joined: 22 May 2011
Posts: 1004, Topics: 60
Location: Harare, Zimbabwe

Reputation: 1200
Votes: 42

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 14-06-2013, 14:20:28 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Drums of war,blood and thunder?

Quote:
-se pot pierde usor stackurile de slaughter sau rendul de pe boss


Nasol de tine atunci.


Cum se fac fixurile pe blizzard:

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Fough

[Nutella Lover]



Status: Offline
(since 13-12-2019 11:16)
Joined: 12 Dec 2012
Posts: 1046, Topics: 193
Location: Gotham

Reputation: 393.9
Votes: 153

   
Post Posted: 14-06-2013, 14:44:17 | Translate post to: ... (Click for more languages)

asa...acum am ajuns si eu acasa...ENJ-am pus un singur spec ca nu cred ca sta nici un warrior pe server cu 2 specuri PVE pe el in ds.La partea cu Slaughter daca imi arati cum tii tu toate stackurile active la Alizabal sau daca le mentii cu maxima usurinta in Lightning Phase...eu iti dau o medalie.
ks18492...mdah...greseala mea acolo -...am dat copy/paste la editul de ghid protection si am modificat niste scrieri...nu prea mi-era la-ndemana sa fac o noua structura de guide..modificat si macro-ul de intervene si la enchanturi,cat despre expertise...joaca cu 22 si spune-mi daca dai un singur dodge/parry cu orice hit....eu in 3 saptamani n-am dat.La rotatie...nu.Overpowerul e pus acolo doar ca face proc instant si oricum suntem in Battle Stance,ne ajuta mult mai mult Colossus la un Slam decat la un Overpower...ca dupa internal cd cam la diferenta asta se ajunge;



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Drave

[Forsaken]



Status: Offline
(since 12-06-2015 13:30)
Joined: 04 May 2013
Posts: 1044, Topics: 1
Location: Anata no yumenouchi

Reputation: 235.4
Votes: 27

 
Post Posted: 14-06-2013, 14:59:00 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Felicitari pentru guide. +rep


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
ks18492

[Maniac]



Status: Offline
(since 02-11-2019 11:25)
Joined: 31 Dec 2010
Posts: 1827, Topics: 49
Location: Germany

Reputation: 56.2
Votes: 77

            Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET}  Sugarushgod 
Post Posted: 14-06-2013, 15:33:12 | Translate post to: ... (Click for more languages)

@Fough: Fiecare joaca cum crede ca e mai bine,nu zic ca stilul meu de joc e cel mai bun si ca toti ar trebui sa joace ca mine daca nu vor sa il supere pe sefu de sus. Eu unul am incercat toate rotatiile posibile si aia mi sa parut cea mai buna,dar cum am zis si inainte,fiecare cu stilul lui de joc. @ partea cu expertise sunt de acord cu tine,pe freakz din nu stiu ce motiv poti juca cu 22 expertise si 5% hit in PvE fara sa dai miss/dodge/parry. Dar totusi e un exploit si nu incurajez folosirea lui. E bine ca oamenii sa stie cum e corect sa joace in momentul in care o sa se repare -.


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
oprajitura

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 05-08-2014 13:23)
Joined: 28 Mar 2013
Posts: 33, Topics: 4
Location: Romania

Reputation: 75.2
Votes: 4

 
Post Posted: 17-06-2013, 12:05:22 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Hmmm...bun guide insa as sugera sa mai adaugi un spec pt single target pt cei care prefera sa joace asa iar la rotatie nu prea am ce comenta decat la cea de inceput cand asi sugera rend>collosus smash>mortal strike>owerpower ca sa poata beneficia si owerpowerul de buffu de collosus pt ca daca dai cu slam dupa mortal strike se pierde buffu. rep+ orikum


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Fough

[Nutella Lover]



Status: Offline
(since 13-12-2019 11:16)
Joined: 12 Dec 2012
Posts: 1046, Topics: 193
Location: Gotham

Reputation: 393.9
Votes: 153

   
Post Posted: 18-06-2013, 14:33:47 | Translate post to: ... (Click for more languages)

mmkay...am gasit o alta rotatie care merge bine si toti sunt fericiti...Rend_>Smash->Mortal Strike->Slam->Overpower->Slam->etc.
si ms-ul,si slam-ul si overpower-ul beneficiaza lejer de bonusul de reduce armor...al 2-lea slam nu sunt sigur...dar e posibil,eu m-am oprit dupa...voiam doar sa vad daca prinde si overpowerul bonus.









-spec single-target added...chiar daca este o schimbare de doar 2 puncte >_<



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Sovereign
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 03-10-2013 13:05)
Joined: 25 Aug 2010
Posts: 2166, Topics: 119
Location: In ciorba.

Reputation: -485.9
Votes: 36

   
Post Posted: 26-06-2013, 02:46:46 | Translate post to: ... (Click for more languages)

De ce sa nu se foloseasca SS impreuna cu BS? Raised eyebrow
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
sMine

[insane ;o]



Status: Offline
(since 20-10-2021 11:02)
Joined: 01 Sep 2010
Posts: 2246, Topics: 85
Location: Bucuresti

Reputation: 4563.8
Votes: 51

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET}  COSuperStar 
Post Posted: 26-06-2013, 06:28:25 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Stai asa, la BiS gear non-donor, de ce waist pe valor si nu waist-ul de la Hagara?





0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Nrultimate

[your master]



Status: Offline
(since 23-07-2023 17:07)
Joined: 02 Nov 2010
Posts: 1033, Topics: 162
Location: Where the sun shine only if you pay him

Reputation: 357.6
Votes: 23

   
Post Posted: 26-06-2013, 11:04:54 | Translate post to: ... (Click for more languages)

nu am mai intrat demult pe joc, dar dupa cate stiu, ala de la hagara iti da haste iar ala din valor iti da mastery sau crit, si nu are rost sa pierzi aiurea cateva pct de stats...cred ca si pe heroic se aplica la fel, ca diferentza e de 100 haste care il tii dupa reforge si care e cam inutil, in rest totul se echilibreaza...

VEKU
Joker of Jokes. Ace of Games. Warrior of Chaos.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Fough

[Nutella Lover]



Status: Offline
(since 13-12-2019 11:16)
Joined: 12 Dec 2012
Posts: 1046, Topics: 193
Location: Gotham

Reputation: 393.9
Votes: 153

   
Post Posted: 26-06-2013, 11:25:25 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Sovereign wrote:
De ce sa nu se foloseasca SS impreuna cu BS? Raised eyebrow

pentru ca nu face decat un proc pe fiecare hit de un whirlwind pe mob.Adica daca dai ss+bs la yor sahj 25 hc...face proc de 12 ori cu hit a cate 20k maxim in medie.Dai ss atunci cand vine Mana voidul sau pur si simplu separat pe mobi in black+yellow...face proc de 15 ori cu hits a cate 30-40k.
Secre7. wrote:
Stai asa, la BiS gear non-donor, de ce waist pe valor si nu waist-ul de la Hagara?

asa cum a zis si Nrultimate,nu se merita bonusul infim de str oferit de waistul 410 comparatic cu stats-urile mai bune date de waistul pe valor,adica crit si mastery vs haste si mastery.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
soulkreep
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 17-07-2015 17:46)
Joined: 11 Nov 2010
Posts: 734, Topics: 66
Location: Romania

Reputation: -0.4
Votes: 57

 
Post Posted: 26-06-2013, 12:37:25 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Fough wrote:

asa cum a zis si Nrultimate,nu se merita bonusul infim de str oferit de waistul 410 comparatic cu stats-urile mai bune date de waistul pe valor,adica crit si mastery vs haste si mastery.


Waistu pe valor -->466 str ---221 mastery--221 crit---25 hit
Waistu de la hag-->538 str---271 mastery--87 crit ---131 haste

Cum anume este mai bun 134 crit+25 hit decat 72 str+50 mastery+131 haste?


Resto shaman PVE
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Fough

[Nutella Lover]



Status: Offline
(since 13-12-2019 11:16)
Joined: 12 Dec 2012
Posts: 1046, Topics: 193
Location: Gotham

Reputation: 393.9
Votes: 153

   
Post Posted: 26-06-2013, 13:06:24 | Translate post to: ... (Click for more languages)

soulkreep wrote:
Fough wrote:

asa cum a zis si Nrultimate,nu se merita bonusul infim de str oferit de waistul 410 comparatic cu stats-urile mai bune date de waistul pe valor,adica crit si mastery vs haste si mastery.


Waistu pe valor -->466 str ---221 mastery--221 crit---25 hit
Waistu de la hag-->538 str---271 mastery--87 crit ---131 haste

Cum anume este mai bun 134 crit+25 hit decat 72 str+50 mastery+131 haste?

haste=inutil...nu jucam sa scadem castul la slam sau pentru 1 rage bonus/45 secunde.134 crit+25 hit>=72 str+50 mastery.Intr-un singur caz cred ca e mai bun waistul de la hagara pe hc.Atunci cand avem gen 18.89 mastery...si acel bonus de 50 mastery ne-ar trece de pragul punctului fix...dar in rest,eu recomand waistul pe valor...Acum fiecare joaca si cum vrea Sigh



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore




 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Cataclysm  
Go to page 1, 2, 3  Next    


The time now is 29-03-2024, 12:22:41
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x