User
Pass
2FA
 
 

Achim Irimescu, despre declaraþia privind transferul banilor

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Politics & Social
Author Message801
scipioaa

[Wicked Sick]



Status: Offline
(since 18-12-2021 07:57)
Joined: 29 Dec 2014
Posts: 10134, Topics: 1804
Location: Romania

Reputation: 1608.2
Votes: 600

Post Posted: 03-04-2016, 09:12:22 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ministrul Agriculturii, Achim Irimescu, a declarat pentru MEDIAFAX cã afirmaþiile privind transferul a 35 de miliarde de euro, cu camionul, în afara þãrii, în ultimii cinci ani, au reprezentat o "metaforã", iar situaþia nu are legãturã cu Traian Bãsescu, la mandatul cãruia a fãcut referire.

"A fost o metaforã. Dacã vedeþi declaraþia Curþii de Conturi de câteva zile, 40% din PIB, adicã 60 de miliarde de euro sunt evaziune. O parte din bani probabil a ajuns în afara þãrii. Exact aºa se spunea ºi în 2010 la care m-am referit eu", a declarat ministrul Agriculturii, Achim Irimescu, în exclusivitate pentru MEDIAFAX.

Precizãrile vin dupã ce Achim Irimescu a declarat, într-un interviu acordat Ziarului Financiar, cã "Eu (în Vest – n.red.), când fac o afacere cu statul ºi câºtig, sã zic, un milion de euro, eu banii ãia nu-i duc într-o þarã strãinã, sã-mi iau casã sau sã-i pun în cont, ci îi pãstrez în Belgia (destinaþie genericã – n.red.) ºi fac o afacere, o firmã, o fãbricuþã, ºi dau ºi la amãrâtul ãla sã mãnânce o pâine. Voi scoateþi banii din þarã, ºi - îmi spunea el (un interlocutor care i-a relatat povestea – n.red.) - s-au scos în ultimii 5 ani de guvernare, de pe vremea lui Bãsescu - cã aºa era atunci, nu cã ar fi alþii mai procopsiþi ca alþii. Nu! Toþi sunt români, toate partidele, sã fim clari. S-au scos 35 de miliarde (de euro) din România, îmi spuneau bãieþii, confidenþial; din România, cu camionul, s-au dus în Elveþia."

Traian Bãsescu a reacþionat imediat ºi i-a cerut ministrului Agriculturii sã probeze afirmaþiile. "Dacã Irimescu ºtie, înseamnã cã are ºi elemente sã probeze. Dacã nu, este un delator ordinar ºi trebuie arestat imediat. Un derbedeu ca ãsta. Dacã are cumva dreptate, înseamnã cã serviciile de contrainformaþii, deci SRI, au fost pãrtaºe cu ei. Nu era posibil un asemenea transfer de bani, fãrã sã-ºi dea seama structurile de contrainformaþii româneºti. Ori unul, ori altul trebuie arestat imediat", a spus fostul preºedinte Traian Bãsescu.

Ulterior, Achim Irimescu a revenit asupra declaraþiilor referitoare la transferul a 35 miliarde de euro în afara þãrii ºi a afirmat pentru MEDIAFAX cã "desigur nu are legãturã cu domnul Bãsescu".

Purtãtorul de cuvânt al Guvernului, Dan Suciu, a precizat sâmbãtã cã declaraþiile ministrului Agriculturii sunt interpretãri personale bazate pe informaþii de presã ºi ale Curþii de Conturi, "e drept, neclare ºi confuze".
Sursa.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Politics & Social  


The time now is 24-04-2024, 20:03:10
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x