User
Pass
2FA
 
 

Balerina fara picior care continua sa danseze

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Sports
Author Message904
andree_a

[ <3 T/A/C 30d]



Status: Offline
(since 29-11-2016 18:20)
Joined: 21 Jan 2011
Posts: 13251, Topics: 236
Location: To the moon and back

Reputation: 645.2
Votes: 270

 
Post Posted: 30-07-2011, 22:25:47 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Exista pentru dans, iar visul ei era sa fie pe scena, pentru a impartasi lumii talentul ei. Insa, incetul cu incetul s-a trezit ca traieste un cosmar dupa ce si-a dat seama ca singura sansa de a mai dansa era sa isi taie un picior.

Chanel Carter din Coventry, in varsta de 15 ani, a fost devastata cand a aflat diagnosticul pus de medic: suferea de o boala osoasa rara, in urma careia intreg piciorul drept a fost cuprins de o tumora.

Din fericire, rezultatul biopsiei a scos la iveala ca tumora nu era maligna si astfel au putut sa ii indeparteze umflatura de pe picior. Cand se gandea ca totul va reveni la normal, Chanel si-a dat seama ca tumora ii crescuse la loc, facand ca piciorul ei sa se asemene cu unul de elefant.

Adolescenta a luat atunci cea mai grea decizie din viata ei: le-a spus medicilor sa ii amputeze piciorul, pentru ca stia ca aceasta era singura sansa de a mai urca vreodata pe scena.

La 11 luni de la operatie, Chanel a facut progrese uimitoare: a invatat sa mearga cu proteza pe care o are in locul piciorului, uimindu-i pe colegii ei de dans.

"Sunt pasionata de balet si step, iar cand am aflat diagnosticul am stiut ca nu mai am nicio sansa sa urc pe scena. Amputarea piciorului meu a fost cea mai grea decizie pe care am luat-o vreodata, insa a fost spre binele meu. Acum pot sa fac din nou lucrurile care imi plac si sper ca in viitorul apropiat sa pot dansa din nou", spune tanara

La numai 12 ani Chanel a fost diagnosticata cu fibrom desmoplastic, o boala rara ce afecteaza structura oaselor.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore




 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Sports  


The time now is 04-07-2024, 21:59:17
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password