User
Pass
2FA
 
 

Condimente

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Gastronomy
Author Message1189
meeeow

[Account disabled]



Status: Offline
(since 19-01-2017 15:31)
Joined: 08 Feb 2014
Posts: 1857, Topics: 73
Location: Romania

Reputation: 2328.6
Votes: 163

 
Post Posted: 10-03-2015, 13:01:29 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Condimentele joacã un rol foarte important în alimentația noastrã, meniurile preparate devenind mult mai gustoase. Condimentele pot fi folosite atât proaspete, cât și uscate.

Anason
Anasonul poate fi folosit în sosuri și salate și are proprietãți asemanatoare cu cele ale mãrarului.

Boia de ardei dulce/iute
Ardeiul iute conține o cantitate mare de vitamina C și se folosește pentru a adãuga un strop de culoare sau gust preparatelor.

Busuioc
Busuiocul are o mare putere de condimentare. Este folosit la prepararea blatului de pizza, a micilor, sarmalelor.

Chimen
Chimenul pulbere se folosește la salate.

Cimbru
Se folosește atât uscat cât și proaspãt, în salate, mici, pizza și sarmale.

Cuișoare
Conform medicinei tradiționale chineze, cuișoarele au energie calda și mireasmã picantã, fiind folosite pentru a da gust iute preparatelor.

Ghimbir
Este folosit în diverse preparate pentru a potenta gustul iute.

Hrean
Hreanul are aceleași proprietãți ca și ridichile, dar efectul lui este mai puternic. Se folosește în combinație cu sfecla roșie.

Leuștean
Leușteanul se folosește la aromatizarea diferitelor preparate.

Mãrar
Mãrarul este folosit atât verde, cât și uscat, pentru a da gust și aroma mâncãrurilor. Se poate utiliza la prepararea sosurilor, a pastelor și ciorbelor, precum și pentru pentru condimentarea legumelor murate (castraveți, varzã). Proaspat, este foarte bogat în vitamina C.

Menta
Menta se folosește mai mult la prepararea ceaiului. Se folosește și sub forma de suc, pentru a da culoare verde cremelor de tort și prãjituri.

Muștar
Muștarul este folosit în majoritatea sosurilor, la prepararea maionezei, precum și în diverse salate. Semințele se folosesc sub forma de praf.

Nãsturel
Se folosește ca adaos la orice fel de meniu natural, cât și ca salata. Se poate usca și folosi și pe perioada iernii.

Nucșoara
Se folosește pentru prepararea deserturilor.

Pãtrunjel
Pãtrunjelul este folosit pentru frunzele lui ce sunt folosite în salate și sosuri, la pizza, sarmale, ciorbe, mici. Proaspãt, este foarte bogat în vitamina C.

Pãstârnac
Pãstârnacul se utilizeazã ca leguma-condiment, cu precãdere pentru condimentarea supelor, dar și la salate sau alte meniuri.

Peperoni
Este cunoscut și sub denumirea de piper verde, avand niste fructe mari, goale pe dinauntru, aromate. Se folosește în mâncãruri mai complexe și sosuri.

Ridiche
Ridichea se folosește la prepararea salatelor și a diverselor meniuri, pentru a potenta gustul iute.

Rozmarin
Are proprietãți asemãnãtoare cu usturoiul, fiind folosit în preparate pentru a da gust iute mâncãrii. Se poate adãuga atât în salate, cât și în sosuri, mititei, pizza. Se folosește sub forma de pulbere.

Salvie
Salvia se folosește mai mult la prepararea ceaiurilor, dar în cantitãți mici poate fi adãugatã și în salatã.

Scorțișoara
Se folosește în prepararea meniurilor dulci.

Șofran
Șofranul are o aroma specialã, fiind folosit la prepararea salatelor, a mâncãrurilor cu orez și preparatelor mai complexe. Șofranul este una din cele mai scumpe mirodenii din lume deoarece pentru obținerea unui gram de șofran sunt necesare 100 flori, fiecare floare conținând doar trei stamine.

Tarhon
Tarhon se folosește la aromatizarea diverselor preparate și a castraveților murați.

Țelina
Țelina se poate folosi atât în stare proaspãtã, cât și uscatã. Este bogatã în vitamine și minerale. Este folositã în salate, atât în combinație cu legume, cât și în combinație cu fructe. Se folosește și la sosuri, pizza și ciorbe.

Vanilie
Se folosește pentru meniurile dulci. Se poate folosi esența de vanilie, sau baton de vanilie.




1 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
FreakaZoid.

[Freakazoid]



Status: Offline
(since 13-12-2018 21:55)
Joined: 13 Jul 2014
Posts: 1617, Topics: 203
Location: Calarasi, Romania.

Reputation: 45.7
Votes: 38

 
Post Posted: 10-03-2015, 20:00:49 | Translate post to: ... (Click for more languages)

meeeow wrote:
Nãsturel
Se folosește ca adaos la orice fel de meniu natural, cât și ca salata. Se poate usca și folosi și pe perioada iernii.


Hmm, eu sunt familiarizat cu ce inseamna bucatarie, dar de acest condiment n-am auzit niciodata, promit sa-l folosesc. Il pot folosi si la o salata fattoush? Daca nu, la ce fel de salate mi-ai recomanda?


Trecand peste toate
Lasand in spate soapte
Noapte dupa noapte
Gandindu-ma la moarte
Las amintiri prin fapte
Distanta ne desparte dar poate
Voi reusi sa-ti fiu mereu aproape

Nimeni Altu' - Trecand peste toate !

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
meeeow

[Account disabled]



Status: Offline
(since 19-01-2017 15:31)
Joined: 08 Feb 2014
Posts: 1857, Topics: 73
Location: Romania

Reputation: 2328.6
Votes: 163

 
Post Posted: 10-03-2015, 20:27:27 | Translate post to: ... (Click for more languages)

FreakaZoid. wrote:

Sincerã sã fiu, n-am gãtit cu nãsturei pânã acum, dar am vãzut cã poți gãsi de vânzare în supermarketuri (Kaufland, Mega Image, etc).
Salata fattoush e printre favoritele mele (mama o face delish), cred cã poți adãuga nãsturel, însã sã fie proaspãt. Cel uscat nu știu dacã s-ar potrivi! În principiu, ar merge la orice fel de salatã, are un gust ușor picant și sãrat!
Voi face o salatã basic zilele astea și voi adãuga nãsturei, sã vedem cum iese! -




0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
FreakaZoid.

[Freakazoid]



Status: Offline
(since 13-12-2018 21:55)
Joined: 13 Jul 2014
Posts: 1617, Topics: 203
Location: Calarasi, Romania.

Reputation: 45.7
Votes: 38

 
Post Posted: 11-03-2015, 13:50:58 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ok, daca voi reusi sa ajung la Kaufland zilele astea, voi cauta, voi reveni cu un reply.

Trecand peste toate
Lasand in spate soapte
Noapte dupa noapte
Gandindu-ma la moarte
Las amintiri prin fapte
Distanta ne desparte dar poate
Voi reusi sa-ti fiu mereu aproape

Nimeni Altu' - Trecand peste toate !

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
OpTIXy

[Predator]



Status: Offline
(since 05-04-2020 10:57)
Joined: 04 Jul 2011
Posts: 2850, Topics: 83
Location: New York

Reputation: 15025.3
Votes: 377

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 11-03-2015, 15:54:43 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Frumos ghid, doar ca nu stiam ca: Ridichea, Telina si Hreanul sunt condimente...


De unde cumperi Nasturel? - Nu cred ca l-am vazut prin rafturile magazinelor

Quote:
În scopuri condimentare, de la nãsturel se folosesc frunzele tinere, fragede care se recolteazã din flora spontanã primãvara, înaintea înfloritului sau din culturi, în orice perioadã "verde" a anului, dupã planificarea recoltei de frunze. Acestea au o aromã fin-picantã, având gustul acriºor-uºor amãrui. Calitãþile condimentare ale nãsturelului se pierd uºor prin pãstrare (se poate pãstra câteva zile, numai în frigider), recomandându-se utilizarea materialului cât mai proaspãt. Prin uscare, planta îºi pierde toate atributele aromatice.


I want to ensure you that every ban is always followed by a proper reason. If you wake up in a situation where your account is banned, feel free to make a proper post under Unban Request.
Do not forget to bring the necessary evidence to appeal GMs decision.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
meeeow

[Account disabled]



Status: Offline
(since 19-01-2017 15:31)
Joined: 08 Feb 2014
Posts: 1857, Topics: 73
Location: Romania

Reputation: 2328.6
Votes: 163

 
Post Posted: 11-03-2015, 16:14:48 | Translate post to: ... (Click for more languages)

OpTIXy wrote:

De unde cumperi Nasturel? - Nu cred ca l-am vazut prin rafturile magazinelor

Eu am vãzut în Kaufland acum ceva timp, dar nu-s 100% sigurã cã-l mai puteți gãsi acolo. Mã voi duce la cumpãrãturi curând și vã anunț!
Legat de țelinã, hrean și ridichi - pãrerea mea e cã le putem folosi ca pe niște legume condiment, adicã pentru a da un alt gust/aromã mâncãrii. D-asta le-am pus aici!




1 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
FreakaZoid.

[Freakazoid]



Status: Offline
(since 13-12-2018 21:55)
Joined: 13 Jul 2014
Posts: 1617, Topics: 203
Location: Calarasi, Romania.

Reputation: 45.7
Votes: 38

 
Post Posted: 11-03-2015, 18:23:05 | Translate post to: ... (Click for more languages)

OpTIXy wrote:
Frumos ghid, doar ca nu stiam ca: Ridichea, Telina si Hreanul sunt condimente...

Eu folosesc telina (frunzele) cand prepar ciorba, pe langa leustean.


Trecand peste toate
Lasand in spate soapte
Noapte dupa noapte
Gandindu-ma la moarte
Las amintiri prin fapte
Distanta ne desparte dar poate
Voi reusi sa-ti fiu mereu aproape

Nimeni Altu' - Trecand peste toate !

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore

Locked by lOl ^_*, 14 August 2015 16:21



 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Gastronomy  


The time now is 29-03-2024, 02:01:43
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x