User
Pass
2FA
 
 

[DUPLICATE] [Druid][PvE][PvP] - Haste
Go to page 1, 2  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Fixed / Closed bugs
Author Message3647
Asphyxia

[Savior of Azeroth]



Status: Offline
(since 05-06-2014 05:34)
Joined: 01 Dec 2012
Posts: 141, Topics: 7
Location: Ogrimmar

Reputation: 90.9
Votes: 3

Post Posted: 23-01-2013, 13:08:07 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Wowhead/WoW Freakz Link: Haste
Descrierea bugului / Bug description: Druid (other classes too) restoration / balance spells doesn't benefit correctly from Haste rating
Dovada / Proof: This is how should tick / affect spells



"A genuine leader is not a searcher for consensus but a molder of consensus."
Martin Luther King, Jr.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Requiemnox

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 24-05-2013 13:16)
Joined: 22 Nov 2012
Posts: 368, Topics: 8
Location: Miserupia

Reputation: 126.4
Votes: 22

Post Posted: 23-01-2013, 18:36:41 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Thank you for the complex calculations...NOT.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
mayavin

[Future World]



Status: Offline
(since 23-06-2018 15:49)
Joined: 08 Mar 2012
Posts: 3033, Topics: 173
Location: Cluj-Napoca

Reputation: 119.8
Votes: 48

Post Posted: 23-01-2013, 20:19:37 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Requiemnox wrote:
Thank you for the complex calculations...NOT.


Am vazut ca ai ceva de comentat in fiecare topic. Daca nu ai ceva util de spus, nu mai posta.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Requiemnox

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 24-05-2013 13:16)
Joined: 22 Nov 2012
Posts: 368, Topics: 8
Location: Miserupia

Reputation: 126.4
Votes: 22

Post Posted: 23-01-2013, 21:00:53 | Translate post to: ... (Click for more languages)

mayavin wrote:
Requiemnox wrote:
Thank you for the complex calculations...NOT.


Am vazut ca ai ceva de comentat in fiecare topic. Daca nu ai ceva util de spus, nu mai posta.


One line bug report..mai e si duplicate.
Ce vrei sa postez in asa ceva?
Macar de ar inchide cineva topic-ul..

Si da,am ceva de comentat la fiecare topic care pare dubios/gresit/l2p issues sau duplicate -.

http://forum.wow-freakz.com/Priest-PvP-PvE-haste-dots-t198623.html
Problema generala la DoTs/HoTs.
Cius!

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Asphyxia

[Savior of Azeroth]



Status: Offline
(since 05-06-2014 05:34)
Joined: 01 Dec 2012
Posts: 141, Topics: 7
Location: Ogrimmar

Reputation: 90.9
Votes: 3

Post Posted: 23-01-2013, 22:15:40 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Requiemnox wrote:
mayavin wrote:
Requiemnox wrote:
Thank you for the complex calculations...NOT.


Am vazut ca ai ceva de comentat in fiecare topic. Daca nu ai ceva util de spus, nu mai posta.


One line bug report..mai e si duplicate.
Ce vrei sa postez in asa ceva?
Macar de ar inchide cineva topic-ul..

Si da,am ceva de comentat la fiecare topic care pare dubios/gresit/l2p issues sau duplicate -.

http://forum.wow-freakz.com/Priest-PvP-PvE-haste-dots-t198623.html
Problema generala la DoTs/HoTs.
Cius!


Ascult parerea unui gm si doar el poate lua o decizie , comentariile tale pe langa faptul ca sunt inutile sunt si putin deplasate . "Cius"



"A genuine leader is not a searcher for consensus but a molder of consensus."
Martin Luther King, Jr.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Requiemnox

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 24-05-2013 13:16)
Joined: 22 Nov 2012
Posts: 368, Topics: 8
Location: Miserupia

Reputation: 126.4
Votes: 22

Post Posted: 23-01-2013, 22:34:14 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Poate lua o decizie la ceva palpabil/plauzibil,nu vorbe in vant.
E duplicate oricum.
Hai pa.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Necris

[Alcoholic Elon Musk]



Status: Offline
(since 28-09-2022 13:14)
Joined: 04 Dec 2010
Posts: 4378, Topics: 29
Location: Bucharest

Reputation: 3025.9
Votes: 76

   
Post Posted: 23-01-2013, 23:00:02 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Requiemnox wrote:
Poate lua o decizie la ceva palpabil/plauzibil,nu vorbe in vant.
E duplicate oricum.
Hai pa.


Uite batmanu :/ cum sa ia o decizie la ceva mai "palpabil" - ? I don't think it means what you think it means.

Also, problema cu haste cred ca e la toate clasele, si nu numai la hots/ dots.


>PC Upgrade Guide<

Discounturi @ IT

Voucher PC-Garage: WK6Q4TII

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Requiemnox

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 24-05-2013 13:16)
Joined: 22 Nov 2012
Posts: 368, Topics: 8
Location: Miserupia

Reputation: 126.4
Votes: 22

Post Posted: 23-01-2013, 23:20:41 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Necris wrote:
Requiemnox wrote:
Poate lua o decizie la ceva palpabil/plauzibil,nu vorbe in vant.
E duplicate oricum.
Hai pa.


Uite batmanu :/ cum sa ia o decizie la ceva mai "palpabil" - ? I don't think it means what you think it means.

Also, problema cu haste cred ca e la toate clasele, si nu numai la hots/ dots.


Nu beneficieaza corect de Haste,dar beneficieaza.
Tipul nu a facut nici un calcul/screenshot(proof) si chiar daca ar fi facut i-a luat-o altu-nainte.
Am mentionat intr-un post anterior ca este o problema la toate HoTs/DoTs.
Acum lasa harneala asta cu 'batman' ca nu tine -.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Asphyxia

[Savior of Azeroth]



Status: Offline
(since 05-06-2014 05:34)
Joined: 01 Dec 2012
Posts: 141, Topics: 7
Location: Ogrimmar

Reputation: 90.9
Votes: 3

Post Posted: 24-01-2013, 11:08:56 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Requiemnox wrote:
Necris wrote:
Requiemnox wrote:
Poate lua o decizie la ceva palpabil/plauzibil,nu vorbe in vant.
E duplicate oricum.
Hai pa.


Uite batmanu :/ cum sa ia o decizie la ceva mai "palpabil" - ? I don't think it means what you think it means.

Also, problema cu haste cred ca e la toate clasele, si nu numai la hots/ dots.


Nu beneficieaza corect de Haste,dar beneficieaza.
Tipul nu a facut nici un calcul/screenshot(proof) si chiar daca ar fi facut i-a luat-o altu-nainte.
Am mentionat intr-un post anterior ca este o problema la toate HoTs/DoTs.
Acum lasa harneala asta cu 'batman' ca nu tine -.


Da-mi te rog un link la duplicate



"A genuine leader is not a searcher for consensus but a molder of consensus."
Martin Luther King, Jr.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Requiemnox

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 24-05-2013 13:16)
Joined: 22 Nov 2012
Posts: 368, Topics: 8
Location: Miserupia

Reputation: 126.4
Votes: 22

Post Posted: 24-01-2013, 12:49:41 | Translate post to: ... (Click for more languages)

http://forum.wow-freakz.com/Priest-PvP-PvE-haste-dots-t198623.html

Asta-i mai recent in legatura cu DoTs.
Am mai dat link si mai sus..

Apropo,uite ce zice Shocker despre asta:
http://forum.wow-freakz.com/REJECTED-Multiple-Haste-and-dots-hots-all-dots-and-hots-t191375.html

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Asphyxia

[Savior of Azeroth]



Status: Offline
(since 05-06-2014 05:34)
Joined: 01 Dec 2012
Posts: 141, Topics: 7
Location: Ogrimmar

Reputation: 90.9
Votes: 3

Post Posted: 24-01-2013, 13:04:58 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Requiemnox wrote:
http://forum.wow-freakz.com/Priest-PvP-PvE-haste-dots-t198623.html

Asta-i mai recent in legatura cu DoTs.
Am mai dat link si mai sus..

Apropo,uite ce zice Shocker despre asta:
http://forum.wow-freakz.com/REJECTED-Multiple-Haste-and-dots-hots-all-dots-and-hots-t191375.html


Ala e la priest , la mine scrie [Druid] , dar probabil ca si in celelalte 85 de posturi ale tale , scopul este sa faci posturi nu sa aduci un argument stabil si folositor...



"A genuine leader is not a searcher for consensus but a molder of consensus."
Martin Luther King, Jr.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Requiemnox

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 24-05-2013 13:16)
Joined: 22 Nov 2012
Posts: 368, Topics: 8
Location: Miserupia

Reputation: 126.4
Votes: 22

Post Posted: 24-01-2013, 18:22:56 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Dar tu ce argument 'stabil si folositor' ai adus?

Un screenshot si gata treaba?
Sa-mi reseteze posturile,nu ma intereseaza nici cat negru sub unghie de asa ceva.

Probabil nu ai intrat pe al 2 lea link asa ca am sa pun aici.

"Ii dau reject, e destul de functional sistemul de haste pentru dots/hots la noi. Probabil singura problema ar fi ca *uneori* rotunjitul nu pare sa fie ca pe blizzard, dar e mai mult decat bine acum"

Cius.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
odes
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 19-06-2016 19:30)
Joined: 11 Jan 2012
Posts: 1302, Topics: 98
Location: Romania

Reputation: 152.9
Votes: 79

 
Post Posted: 24-01-2013, 19:37:32 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Si cu gcd ce facem? ca haste nu il afecteaza deloc in momentul de fata. In mod normal haste aduce gcd-u la acelasi nivel cu cel mai scurt cast al tau ca sa nu te trezesti in situatia in care ai cast mai scurt decat gcd (binenteles pana la limita de maxim 1 secunda gcd care este pe la 50% haste unde, sa fim seriosi, nu poti ajunge la casturi mai scurte decat in cateva exceptii unde nu se recomanda sa ai prea mult haste tocmai din aceasta cauza, ca lovesti gcd haste cap si te nerfuiesti la dps)....iar acest lucru nu merge momentan, facand orice cast sub 1.5 secunde inutil pentru ca te impiedica gcd-u. Cum poti tu sa spui ca merge bine si sa dai reject la un asemenea bug cand practic iti taie din dps in orice situatie, fie pvp fie pve. In ce univers ti se pare normal sa ai cast de o secunda dar sa fi fortat sa astepti 1.5 secunde global cd?

De-aia arcane nu face nimic aici, chiar si fara time warp, la 4 stackuri de arcane blast ai cast 1.2-1.3 secunde in functie de haste si global cooldown de 1.5 secunde, pe langa asta problema persista in mod evident la channeled spells. Cu 12% haste la mage arcane de exemplu ar trebui sa arunci cu 6 missiles, aici clar dai doar 5 cu cast time la channeled mai mic, chiar si cu Time Warp, care vorba aia iti da 30% haste, deci 42% haste si tot 5 missile-uri dai.
Nu stiu ce scuza e asta cu rotunjirile ca n-are nicio treaba cu situatia reala...

Nu stiu cat de corect credeti voi ca merge sistemu de haste, pentru ca am testat si cu un mage fire, cu 0% haste dau 4 ticks pe living bomb, cu 13.47% tot atatea dau dar in 10.38 secunde in loc de 12 secunde ceea ce este total gresit, sistemu asta era pe wrath of the lich king unde haste micsora durata totala a dotului facandu-l sa dea tick mai repede, pe cata doturile trebuie sa primeasca tickuri in plus si durata totala a dotului sa ramana neschimbata ceea ce momentan nu se intampla.....12% haste este primul prag care adauga un extra tick la living bomb....deci lamureste-ma cum merge bine haste-u aici?

Poate e buguit doar la unele clase sau la anumite spelluri? Nu stiu sigur ca nu am atatea caractere sa testez, dar in mod CLAR haste-ul este buguit foarte rau si in niciun caz nu merge acceptabil.

Ca punct de referinta daca va este de ajutor celor din staff, haste pe serverul de 4.0.6 mergea excelent, 100% corect.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
odes
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 19-06-2016 19:30)
Joined: 11 Jan 2012
Posts: 1302, Topics: 98
Location: Romania

Reputation: 152.9
Votes: 79

 
Post Posted: 12-02-2013, 04:15:49 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Se mai face ceva in privinta acestui bug? Am testat in detaliu si pot posta niste SS-uri daca intereseaza pe cineva.

GCD-ul a fost reparat, dar pe dots pragurile tot sunt gresite. De exemplu la living bomb/pyroblast dot (mag fire) primu extra tick se primeste la 12.5% haste, momentan pe freakz imi trebuie 25.75% haste ca sa il primesc iar numarul ala e imposibil de atins fara a-ti sacrifica hit-ul sau alte stats importante pt tine (ca mag fire desigur).

La combustion la fel, pragurile sunt 5%-15%-25%-35% iar la 25.75% haste primeam doar 1 extra tick la combustion.

Multi ar spune ca nu e mare branza, dar ESTE mare branza, pe langa faptul ca pragurile sunt gresite, se da peste cap si durata doturilor pe target din cauza asta. Pe la 23-24% haste living bombul meu in tooltip are durata de 12.98 secunde (ceea ce este corect ca ar trebui sa aibe 5 tickuri in loc de 4), dar in realitate pe target are o durata de cam 8 secunde, 8 si ceva...ceea ce strica rotatia oricarui caster cu doturi pentru ca iti scade timpul valabil in care poti casta filler-ul tau, practic iti forteaza mult mai multe GCD-uri in rotatie...major dps loss.

As putea posta in detaliu chestiile astea, cel putin la mag daca ar interesa pe cineva, dar nu ma astept din moment ce s-a dat deja reject la un post care explica problema foarte bine :S

Bugul este cat se poate de real si nu e ceva care poate fi neglijat din cauza diferentei mari la pragurile necesare la haste, nu va trece doar ca ne uitam in alta parte -

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
DiferitDeAltzii

[.]



Status: Offline
(since 06-05-2017 09:33)
Joined: 06 Nov 2010
Posts: 782, Topics: 107
Location: Romania

Reputation: 141.4
Votes: 28

 
Post Posted: 13-02-2013, 09:40:36 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Nu stiu daca a observat cineva, dar primul post din topic contine un tabel cu Haste Breakpoints.
Acel tabel este pentru Mists of Pandaria , acel (SotF) din paranteze se refera la Soul of the Forest (SotF (wowhead link)), de asemenea in tabel apare T14 (daca ar fi un tabel pentru 4.3.4, nu vad de ce ar aparea T14 in el, cat timp nu exista asa ceva).

Tabelul corect pentru Restoration Druid Haste Breakpoints il gasiti pe Elitist Jerks (http://elitistjerks.com/f73/t110354-resto_cataclysm_4_3_dragon_soul/#Haste_Breakpoints), e acelasi ca si in 4.0.6a. Valorile din acel tabel, presupun un buff de 5% Haste deja prezent (Balance Druid / Shadow Priest / Wrath of Air Totem)

Daca tot faceti un bug report, macar faceti-l cum trebuie. Sa nu va treziti ca va repara Haste-ul .. si aveti nevoie de 6652 Haste pentru 9 Tick-uri de Wild Growth (care este de obicei targetul)

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore

Locked by Raster, 14 March 2013 13:32



 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Fixed / Closed bugs  
Go to page 1, 2  Next    


The time now is 13-05-2024, 06:14:15
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x