User
Pass
2FA
 
 

Despre pixeli si alte cele...
Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Creations
Author Message36460
Pfear

[Pur sânge]



Status: Offline
(since 10-12-2018 08:41)
Joined: 02 May 2011
Posts: 1091, Topics: 74
Location: Templul prafului

Reputation: 1747.4
Votes: 164

   
Post Posted: 19-08-2013, 22:27:38 | Translate post to: ... (Click for more languages)

I haz made a new logo. Like it?






sunet

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
SneeK

[SnickerS]



Status: Offline
(since 05-12-2016 09:00)
Joined: 25 Dec 2012
Posts: 2370, Topics: 36
Location: Romania,Iasi

Reputation: 282
Votes: 36

 
Post Posted: 19-08-2013, 22:49:21 | Translate post to: ... (Click for more languages)

este un logo simplu -, textul e pus perfect nu am ce zice -


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Pfear

[Pur sânge]



Status: Offline
(since 10-12-2018 08:41)
Joined: 02 May 2011
Posts: 1091, Topics: 74
Location: Templul prafului

Reputation: 1747.4
Votes: 164

   
Post Posted: 20-08-2013, 01:58:32 | Translate post to: ... (Click for more languages)

SneeK wrote:
este un logo simplu -, textul e pus perfect nu am ce zice -

Când vine vorba de logo-uri, simplu e bun. Din punctul meu de vedere, este unul dintre cele mai reușite pe care le-am fãcut pânã acum.

Ca sã fie reuºit, un logo trebuie neapãrat:
- sã fie ușor de observat, recunoscut și ținut minte;
- sã poatã fi recunoscut la dimensiuni cât mai mici (sau cât mai de departe);
- sã poatã fi recunoscut indiferent cât de proastã este calitatea suportului pe care este redat (monocrom, copie dupã un document trimis prin fax pe un copiator alb-negru de mâna a doua, etc...);
- sã aibã legãturã cu numele sau forma entitãții reprezentate;
- sã nu fie confundabil cu logo-ul unei alte entitãți din același domeniu, mai ales dacã aparține concurenței (existã practici prin care o firmã încearcã sã ia alteia clientela imitându-le grafica, dar sunt, de regulã descurajate atât de public, care nu cumpãrã, cât și de autoritãți, fiind pedepsite);
- sã transmitã cât mai mult din valorile și atitudinea entitãþii reprezentate.

Dacã te referi la faptul cã nu are niciun efect, de principiu un logo bun nu trebuie sã aibã niciun efect. Normal cã ulterior i se pot face j`de reprezentãri în care i se adaugã lumini, umbre, texturi, volum, etc. Dar alea-s aplicãri. Logo-ul n-are voie sã depindã de ele. Cel puþin nu dupã regulile general acceptate în domeniul grafic.

Iar lista regulilor de mai sus este mult mai lungã în realitate. Și, evident, nu-s fãcute de mine, ci de practicã, învãþându-se din greºeli.





sunet

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Pfear

[Pur sânge]



Status: Offline
(since 10-12-2018 08:41)
Joined: 02 May 2011
Posts: 1091, Topics: 74
Location: Templul prafului

Reputation: 1747.4
Votes: 164

   
Post Posted: 20-08-2013, 13:49:48 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Vorbind de aplicãri: cover fb cell shop (mag de accesorii smartphones, nu ºtiu dacã am specificat pânã acum).




sunet

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
pHoZoNNN

[Bãããhããã!]



Status: Offline
(since 19-05-2019 10:17)
Joined: 01 Feb 2011
Posts: 6249, Topics: 108
Location: Braila.

Reputation: 550.9
Votes: 192

   
Post Posted: 20-08-2013, 14:57:41 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Lucrarile tale sunt perfecte,cel putin asa le vad eu,scoti ceva bani din logo-urile care le faci ?


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
SneeK

[SnickerS]



Status: Offline
(since 05-12-2016 09:00)
Joined: 25 Dec 2012
Posts: 2370, Topics: 36
Location: Romania,Iasi

Reputation: 282
Votes: 36

 
Post Posted: 20-08-2013, 16:09:26 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Pfear wrote:
Vorbind de aplicãri: cover fb cell shop (mag de accesorii smartphones, nu ºtiu dacã am specificat pânã acum).


aha am inteles -



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Pfear

[Pur sânge]



Status: Offline
(since 10-12-2018 08:41)
Joined: 02 May 2011
Posts: 1091, Topics: 74
Location: Templul prafului

Reputation: 1747.4
Votes: 164

   
Post Posted: 20-08-2013, 16:47:26 | Translate post to: ... (Click for more languages)

pHoZoNNN wrote:
Lucrarile tale sunt perfecte,cel putin asa le vad eu,scoti ceva bani din logo-urile care le faci ?

Cum ar fi sã lucrez pe gratis?

Scot, mai ales cã am deja un portofoliu larg. ªi acum e uºor, toatã lumea ºtie importanþa unui logo ºi a identitãþii vizuale în vânzãri. Dar au fost momente, imediat dupã revoluþie, când eram întrebat: cum ceri atât, cã þie-þi ia o zi sã-l faci, maxim douã, la ce imaginaþie ai ºi cât eºti de priceput...

Da, tati, dar astea douã zile îþi dubleazã vânzãrile pe termen nelimitat. Iar eu dacã mã duc la pâine ºi o cer la juma' de preþ cã "ºtiþi, am fãcut ºi io niºte logo-uri faine pentru niºte bãjeþi", a naibii grasã dacã-mi dã!

On topic: încã o copertã fb pentru cell-shop. Prima nu a fost ok pentru cã targetul lor nu este compus exclusiv din utilizatori iPhone. Fair enough.





sunet

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Pfear

[Pur sânge]



Status: Offline
(since 10-12-2018 08:41)
Joined: 02 May 2011
Posts: 1091, Topics: 74
Location: Templul prafului

Reputation: 1747.4
Votes: 164

   
Post Posted: 04-12-2013, 20:34:56 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Searã bunã, dragilor.

Urmare a unei discuții recente cu Gygs m-am gândit sã mai dau pe-aici, sã vã salut și sã arãt ce-am mai fãcut pe graficã lately.
Ar fi douã logo-uri destul de reușite (sau, mã rog, și eu și clienții am fost mulțumiți):



Pentru Iulian Barbu am fãcut și site, de care sunt mai mult decât mulțumit: de-a dreptul încântat. Puteți citi conceptul site-ului aici iar site-ul propriu-zis este acesta.

În rest, pe graficã, n-am mai fãcut cine ºtie ce. Cu cât mã implic mai mult în web-dev cu atât fac mai puþinã graficã. De fapt, îmi place sã cred cã ºi site-urile pe care le dezvolt sunt tot un fel de creaþii grafice, cu toate cã trebuie sã îndeplineascã mult mai multe criterii decât pe cel grafic. Un bun exemplu de site "grafic" este Pastel dar ãsta este departe de a fi gata, sper sã-l termin în urmãtoarea lunã.
Oricum, ca idee, tot ce vedeþi pe websiter.ro e fãcut de mine, singur, marea majoritate dupã ce m-am lãsat de WoW.

La voi? Toate bune?





sunet

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
bilute

[CTA.Probleme.Tehnice]



Status: Offline
(since 04-01-2017 12:06)
Joined: 04 May 2013
Posts: 1131, Topics: 114
Location: Constanta

Reputation: 147.2
Votes: 69

           
Post Posted: 07-12-2013, 14:24:23 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Superbe -




Casuta vocala : bilute
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Pfear

[Pur sânge]



Status: Offline
(since 10-12-2018 08:41)
Joined: 02 May 2011
Posts: 1091, Topics: 74
Location: Templul prafului

Reputation: 1747.4
Votes: 164

   
Post Posted: 09-12-2013, 03:13:24 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Sursa: http://i061.radikal.ru/0903/7f/fda93e643700.jpg






sunet

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
krono

[money talkin']



Status: Offline
(since 15-03-2023 14:46)
Joined: 07 Nov 2013
Posts: 1580, Topics: 76
Location: Moldova, Republic of

Reputation: 181.2
Votes: 111

 
Post Posted: 09-12-2013, 07:34:48 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Nu te-ai gandit niciodata sa lasi stilul asta ? sa te apuci de un design mai intens ?
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Pfear

[Pur sânge]



Status: Offline
(since 10-12-2018 08:41)
Joined: 02 May 2011
Posts: 1091, Topics: 74
Location: Templul prafului

Reputation: 1747.4
Votes: 164

   
Post Posted: 09-12-2013, 08:50:02 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Îmi place sã cred cã, dacã am un defect major, acela ar fi cã gândesc tot timpul cât sunt treaz.

Te rog, elaboreazã. Fã-mã sã înțeleg ce numești design intens. În plus, aº aprecia foarte mult dacã ai împãrtãºi argumentele care te fac sã consideri design-ul pe care îl practic... diluat.

Mulþumesc anticipat.





sunet

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
SickFish

[A.k.A WanderWise]



Status: Offline
(since 24-04-2020 09:12)
Joined: 03 Mar 2011
Posts: 5533, Topics: 631
Location: Siberia Romaniei

Reputation: 570.6
Votes: 371

     
Post Posted: 09-12-2013, 11:37:22 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Esti clar , de departe cel mai bun din comunitate la editare de imagini . Nu am vazut o lucrare la tine sa fie facuta in graba , la plictiseala , din sictir. Esti un profesionist si te respect - . Se vede ca iti place ceea ce faci si o faci cu drag. Multa bafta in afaceri , sper sa ai cat mai multi clienti , te pricepi.


Castigi Reputatie !


Code:
^AvioanE^: Salut, sunt ***, multumesc.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Anca

[Bad Kitty]



Status: Offline
(since 12-12-2021 05:06)
Joined: 24 Dec 2010
Posts: 5021, Topics: 240
Location: Hell

Reputation: 2575.2
Votes: 308

 
Post Posted: 09-12-2013, 12:09:01 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Cred ca ceea ce te intreba Krono e de ce nu incerci sa faci tu ceva de la zero, sau cel putin asta m-am intrebat eu mereu. E clar ca te pricepi la ceea ce faci acum, esti mult peste medie, stii cum sa imbini mici elemente pe care le iei de ici, de colo, adaugi efecte, editezi si le transformi in ceva, in altceva mai bine spus ... dar de ce nu incerci sa o iei de la zero?



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Pfear

[Pur sânge]



Status: Offline
(since 10-12-2018 08:41)
Joined: 02 May 2011
Posts: 1091, Topics: 74
Location: Templul prafului

Reputation: 1747.4
Votes: 164

   
Post Posted: 09-12-2013, 12:16:50 | Translate post to: ... (Click for more languages)

SickFish wrote:
Esti clar , de departe cel mai bun din comunitate la editare de imagini . Nu am vazut o lucrare la tine sa fie facuta in graba , la plictiseala , din sictir. Esti un profesionist si te respect - . Se vede ca iti place ceea ce faci si o faci cu drag. Multa bafta in afaceri , sper sa ai cat mai multi clienti , te pricepi.

Iti multumesc pentru apreciere si nu-s sigur ca o merit. Adica... iti garantez ca e exagerata. Din peste suta de semnaturi, am avut si unele la care n-am fost prea inspirat sau n-am cautat sa ma autodepasesc la fel de mult ca la majoritatea. In plus, uneori am fost deranjat de propriul manierism. În timp, în funcþie de propriile preferinþe ºi gusturi grafice, dezvolþi un stil, pe care lumea îl recunoaºte. Dar, pânã la urmã, nu asta fac toþi? Câþi se reinventeazã la fiecare lucrare? ªi, dacã ai succes ºi aprecieri, înseamnã cã, mãcar o parte din ce faci, faci bine, nu? Mai binele e duºmanul binelui.

ªi aici cred cã am elaborat puþin ºi din rãspunsul pe care probabil îl aºtepta krono. Una peste alta sunt mulþumit. În primul rând de faptul cã ºtiu mult mai mult PS acum, decât înainte sã ajung pe Freakz. În al doilea, cã n-am predat nicio lucrare care sã nu îmi placã ºi mie la momentul respectiv, nu doar "clientului". Am avut ºi surpriza ca graficã pe care eu nu o consideram deosebitã sã aibã foarte multe laude, dar ºi invers: pe lucrãri care mie mi se pãreau super majoritatea sã-mi spunã, "nu prea mã omor...".

Iar dacã înrtebarea lui krono era pusã mai superficial decât am luat-o eu ºi se referea la border-ul pe care îl pun de la o vreme încoace pe lucrãri, rãspunsul ar fi: "m-am gândit sã-l schimb, dar sunt douã motive din care nu prea vreau s-o fac: 1. e inventat de mine, dupã multe cãutãri; 2. a ajuns modul meu de-a îmi semna semnãturile. de a spune: made by pfear".

mistique. wrote:
Cred ca ceea ce te intreba Krono e de ce nu incerci sa faci tu ceva de la zero, sau cel putin asta m-am intrebat eu mereu. E clar ca te pricepi la ceea ce faci acum, esti mult peste medie, stii cum sa imbini mici elemente pe care le iei de ici, de colo, adaugi efecte, editezi si le transformi in ceva, in altceva mai bine spus ... dar de ce nu incerci sa o iei de la zero?


Mi-as pune problema sa fac ceva de la zero daca as fi platit, Anca. Aici ideea e sa scoti grafica "fatoasa", eventual inspirata din joc (de-asta folosim rendere) in... maxim 30 de minute. Chiar si 30 de minute / semnatura mi se pare enorm. Iar punctele de reputatie pe care le cer sunt doar o metoda de selectie, ca n-am ce face cu ea (daca tot ajut prefer sa nu o fac pentru cei care nu au bun simt sau sunt hateri; in mare, cam astea sunt cele doua categorii care au obiceiul sa stea pe minus cu rep-ul). Dar am facut sigur si o semnatura la care n-am folosit stock (posibil sa mai fie, dar asta mi-o amintesc acum): cea pentru GeniusTroll. (Alea sunt mainile mele si cartonul meu, sa stii. - )





sunet

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore

Locked by Pfear, 19 August 2013 22:22



 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Creations  
Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next    


The time now is 01-07-2024, 02:33:25
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x