User
Pass
2FA
 
 

[FIXED] [Frost Mage] High Damage + dovezi/formule by Shay.
Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash
Author Message14134
Sheep

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 10-10-2013 11:43)
Joined: 30 Aug 2011
Posts: 105, Topics: 10
Location: Romania

Reputation: 134.4
Votes: 4

 
Post Posted: 05-10-2011, 11:16:02 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Shay , noi am testat dmg si cel mare crit pe Ice Lance a fost de 15k , avem nevoie sa luam in calcul si faptul ca erau sus procurile de la Power Torrent si DM:Volcano si ca aproape tot gearul meu era raforged pe mastery ( 14-15 ) = 8 base mastery + ~7 adica ~1250 mastery rating , destul de mult avand in vedere ca mi-am nerfuit haste , crit si SP.
Deci, daca base mastery o sa fie redus la 2 asta ar insemna o pierdere de 15% pe frozen targets iar un max crit la Ice Lance cu BIS items ar fi ~12,7k , repet : cu 1250 mastery rating.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Shay

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 19-12-2013 22:13)
Joined: 19 Sep 2011
Posts: 307, Topics: 42
Location: Europe

Reputation: 124.6
Votes: 7

 
Post Posted: 05-10-2011, 12:03:21 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Sheep wrote:
Shay , noi am testat dmg si cel mare crit pe Ice Lance a fost de 15k , avem nevoie sa luam in calcul si faptul ca erau sus procurile de la Power Torrent si DM:Volcano si ca aproape tot gearul meu era raforged pe mastery ( 14-15 ) = 8 base mastery + ~7 adica ~1250 mastery rating , destul de mult avand in vedere ca mi-am nerfuit haste , crit si SP.
Deci, daca base mastery o sa fie redus la 2 asta ar insemna o pierdere de 15% pe frozen targets iar un max crit la Ice Lance cu BIS items ar fi ~12,7k , repet : cu 1250 mastery rating.


Am precizat si testele cu tine intr-un post anterior. Nu incerc sa pun nimic sub pres, intelegi? Mna, reduce mastery, verificat ca spell coefficient e 38% si asta e. -

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Tamaie
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 28-04-2020 14:58)
Joined: 28 Dec 2010
Posts: 1492, Topics: 75
Location: Romania

Reputation: -882.4
Votes: 102

   
Post Posted: 05-10-2011, 12:45:00 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Baietii...am luat aseara pe warr 32k cu ice lance..de la un mage cu nume "zaasz" sau cva de genu...undead....deci hai sa fim si noi oameni...32k? ice lance?...wtf cat sp avea 20k?...nu prea cred.Sper ca dupa ce o sa ii scada 6 mastery sa se vada diferenta..desi nu cred....e mult prea aiurea sincer.


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Sheep

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 10-10-2013 11:43)
Joined: 30 Aug 2011
Posts: 105, Topics: 10
Location: Romania

Reputation: 134.4
Votes: 4

 
Post Posted: 05-10-2011, 13:34:28 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Tamaie wrote:
Baietii...am luat aseara pe warr 32k cu ice lance..de la un mage cu nume "zaasz" sau cva de genu...undead....deci hai sa fim si noi oameni...32k? ice lance?...wtf cat sp avea 20k?...nu prea cred.Sper ca dupa ce o sa ii scada 6 mastery sa se vada diferenta..desi nu cred....e mult prea aiurea sincer.


Tamaie , chiar daca ti-ai luat un dmg de la Ice Lance de 30K ai incercat sa te gandesti ca poate e din vina faptului ca nu ai deloc resilience , poate aveai un debuff pe tine , stii ce buffs avea mage-ul ? Mage-ul care sustii ca a facut acel dmg pe tine are gear destul de decent (6500-6600 sp unbuffed).

As fi putut sa vin si eu sa ma plang ca partenerul meu (care are peste 3k resilience) a murit in 5 secunde de la charge-ul unui warrior , dar nu am screenshot/filmat momentul pentru ca nu se asteapta nimeni . Nu ma vezi postand asta nicaieri, chiar daca nu mi se pare normal, pentru ca nu am dovezi si nici solutii.

Va rog sa nu mai postati "numere" aiurea fara nici un fel de dovada , postati doar daca aveti ceva constructiv de spus.


ps. Tamaie , daca doresti te invit sa testam dmg de la mai multe clase pe cei 228 resilience care ii detii ; incepem cu warrior -.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Serjah

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 05-11-2011 20:48)
Joined: 06 Sep 2011
Posts: 196, Topics: 88
Location: Romania

Reputation: 70.8
Votes: 2

 
Post Posted: 05-10-2011, 14:55:23 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Shay wrote:
Serjah wrote:

alea ce le-ai pus tu sunt crits..... ar fi culmea la 110k HP gear sa iei sub 10k crits pe procs.....


E o noua formula de calcul al damageului bazata pe hp-ul opononentului sau cum ? Cu cat are mai mult HP cu atat dai mai mult damage?
Si logic ca sunt crits, e icelance - shatter combo? Si in formula de mai sus tot shatter combo consideram. Si tot nu mi-a zis nimeni ce s-a uitat in formula ? Mie cu 6.6k SP imi da 12762 damage pe 0 resil. Eu am 40% damage reduction si nu vad diferenta. Calculul a fost facut cu 8 base mastery.

Sunt curios - poate cineva sa testeze shatter combos prin shield wall, dispersion si barkskin ? Scade damageul?


Different site, same math - al 6-lea post : http://www.mmo-champion.com/threads/873963-10-dmg-buff-to-frostbolt....wait-what
Si daca ar putea Shocker sau un GM sa confirme ca spell coefficient la Ice Lance e de 38%

da frate e formula noua *cough*. dak nu ai un simt al logicii normal ca trebuie sa comentezi... 10 crits sa te doboare asta vroiam sa subliniez
uite aici un frost mage pvp CRITS pe retail 4.0.6 si nu te mai plange ca iei 10k crits ice lance (asta da 9k-10k fara FOF)
https://youtube.com/watch?v=zm81Tz2kN6c:


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
srt10

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 11-10-2011 09:07)
Joined: 05 Oct 2011
Posts: 14, Topics: None
Location: Romania

Reputation: 47.5
Votes: 2

 
Post Posted: 06-10-2011, 10:35:44 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Serjah wrote:
Shay wrote:
Serjah wrote:

alea ce le-ai pus tu sunt crits..... ar fi culmea la 110k HP gear sa iei sub 10k crits pe procs.....


E o noua formula de calcul al damageului bazata pe hp-ul opononentului sau cum ? Cu cat are mai mult HP cu atat dai mai mult damage?
Si logic ca sunt crits, e icelance - shatter combo? Si in formula de mai sus tot shatter combo consideram. Si tot nu mi-a zis nimeni ce s-a uitat in formula ? Mie cu 6.6k SP imi da 12762 damage pe 0 resil. Eu am 40% damage reduction si nu vad diferenta. Calculul a fost facut cu 8 base mastery.

Sunt curios - poate cineva sa testeze shatter combos prin shield wall, dispersion si barkskin ? Scade damageul?


Different site, same math - al 6-lea post : http://www.mmo-champion.com/threads/873963-10-dmg-buff-to-frostbolt....wait-what
Si daca ar putea Shocker sau un GM sa confirme ca spell coefficient la Ice Lance e de 38%

da frate e formula noua *cough*. dak nu ai un simt al logicii normal ca trebuie sa comentezi... 10 crits sa te doboare asta vroiam sa subliniez
uite aici un frost mage pvp CRITS pe retail 4.0.6 si nu te mai plange ca iei 10k crits ice lance (asta da 9k-10k fara FOF)


Dar e un random bg ala, nu stii in ce playeri da el crturile alea.
Eu banuiesc ca dmg la speluri e prea mare (la majoritatea nu numai la mage) si ma gandesc ca e posibil sa nu mearga resil contra speluri. E o teorie.

edit:
Frost Specialization now only grants 2 base points of mastery (instead of 8), reducing all Frost damage to frozen targets by 15% from previous values. However, Frost Specialization now increases base Frostbolt damage by 15%.
This is a confusing change, but the net result is a reduction in ice lance and Frostfire Bolt damage by about 15% against targets in a frost nova, and +15% damage for non-shatter Frostbolts. Our Fingers of Frost ice lance damage basically doesn't change (+2%). This is definitely a nerf to our overall damage, although casting Frostbolts is a bit more rewarding. In both PvP and PvE I think another 15-20% more Frostbolt damage would be warranted, we're just not doing enough casted damage to make it worth opening up our tree.

15%dmg in plus fata de normal, si se poare ca nu tine cont de damage reduction effects (gen dispersion, poate si resil) De aici dmg asa mare al magului (probabil acelasi bug in are si petul lui, nu tine cont de resil)



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Tamaie
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 28-04-2020 14:58)
Joined: 28 Dec 2010
Posts: 1492, Topics: 75
Location: Romania

Reputation: -882.4
Votes: 102

   
Post Posted: 06-10-2011, 11:16:08 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Sheep wrote:
Tamaie wrote:
Baietii...am luat aseara pe warr 32k cu ice lance..de la un mage cu nume "zaasz" sau cva de genu...undead....deci hai sa fim si noi oameni...32k? ice lance?...wtf cat sp avea 20k?...nu prea cred.Sper ca dupa ce o sa ii scada 6 mastery sa se vada diferenta..desi nu cred....e mult prea aiurea sincer.


Tamaie , chiar daca ti-ai luat un dmg de la Ice Lance de 30K ai incercat sa te gandesti ca poate e din vina faptului ca nu ai deloc resilience , poate aveai un debuff pe tine , stii ce buffs avea mage-ul ? Mage-ul care sustii ca a facut acel dmg pe tine are gear destul de decent (6500-6600 sp unbuffed).

As fi putut sa vin si eu sa ma plang ca partenerul meu (care are peste 3k resilience) a murit in 5 secunde de la charge-ul unui warrior , dar nu am screenshot/filmat momentul pentru ca nu se asteapta nimeni . Nu ma vezi postand asta nicaieri, chiar daca nu mi se pare normal, pentru ca nu am dovezi si nici solutii.

Va rog sa nu mai postati "numere" aiurea fara nici un fel de dovada , postati doar daca aveti ceva constructiv de spus.


ps. Tamaie , daca doresti te invit sa testam dmg de la mai multe clase pe cei 228 resilience care ii detii ; incepem cu warrior -.


Sheep nu am venit aici sa postez aiurea.nu mananc *****,eram in wg cand am luat 32k ice lance,si chiar daca am 228 resil frate nu crd ca snt singurul pe care se dau cifrele astea cu un kkt ce ice lance,care da are dmg dublu-triplu daca esti frozen..+ ce procs mai aveti voi de spell power...dar nu cred ca ajungeti voi asa lejer de 32k cu un spel instant.

Ps: Warrioru are burstul ala de inceput,dupa care......nu prea mai e asa periculos sincer.Trb doar sa stii sa pui cc'uri pe el si nu te pica "instant" cum ai zis u.Plus de asta warriorul a fst fixat destul de rpd,spre deosebire de mag frost ca nu i'au scos nici mastery ala in + care va ajuta calumea.Sa nu mai zic de dmg la petul vostru care da 10k...si etc....hai sa nu mai vbim toti de warrior ca nu e chiar asa...are un anume burst si un anume "one-shot macro"...uite'te pe net!..scz daca am deranjat vreun mage,dar e normal ca u zici:"vai ca asa da mageul"....Dosent Matter



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Sheep

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 10-10-2013 11:43)
Joined: 30 Aug 2011
Posts: 105, Topics: 10
Location: Romania

Reputation: 134.4
Votes: 4

 
Post Posted: 06-10-2011, 14:05:37 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Tamaie wrote:
Sheep nu am venit aici sa postez aiurea.nu mananc *****,eram in wg cand am luat 32k ice lance,si chiar daca am 228 resil frate nu crd ca snt singurul pe care se dau cifrele astea cu un kkt ce ice lance,care da are dmg dublu-triplu daca esti frozen..+ ce procs mai aveti voi de spell power...dar nu cred ca ajungeti voi asa lejer de 32k cu un spel instant.


Este destul de simplu de dedus ce s-a intamplat , pot sa iti spun cu siguranta ca acel mage avea Berserking buff din WG ceea ce ii ofera un dmg de + 30% , tu nu ai resilience si ar trebui sa ai macar 2500-3000 ceea ce tie iti ofera un -30% dmg , deodata avem un 60%+ dmg increase de la un icelance crit din freeze sau cu Fof procced (14% sansa) , NU punem in calcul faptul ca poate mai aveai vre-un debuff , CoE etc. Deci avem 32k - 60% = ~ 12,8k Ice Lance crit ; atat este dmg-ul unui IL de la acel mage facand abstractie de conditiile de mai sus.

Dmg de la pet nu este 10k este 5-6k dmg (in cazul meu - 7k+ sp) .

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Lavy

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 10-03-2021 08:13)
Joined: 23 Jun 2011
Posts: 103, Topics: 6
Location: IAD

Reputation: 98.3
Votes: 2

 
Post Posted: 06-10-2011, 14:42:09 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Lasati magii in pace, asa cum sunt. Dupa ce ca au armor putin, si uneori mai nimeresc cate un critical ii tot criticati ca este ceva in neregula cu ei. Defense nu are, dmg sa nu fie....
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Whysomad
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 10-10-2011 23:20)
Joined: 29 Sep 2011
Posts: 93, Topics: 16
Location: Italy

Reputation: 57.9
Votes: 4

Post Posted: 06-10-2011, 15:14:58 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Lavy wrote:
Lasati magii in pace, asa cum sunt. Dupa ce ca au armor putin, si uneori mai nimeresc cate un critical ii tot criticati ca este ceva in neregula cu ei. Defense nu are, dmg sa nu fie....


Troll? -
Aparent e un obicei sa nu lasati topicurile cum sunt facute si sa faceti random posts .... sa nu intealeaga Shocker nimic. Felicitari.




0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
srt10

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 11-10-2011 09:07)
Joined: 05 Oct 2011
Posts: 14, Topics: None
Location: Romania

Reputation: 47.5
Votes: 2

 
Post Posted: 06-10-2011, 15:27:53 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Lavy wrote:
Lasati magii in pace, asa cum sunt. Dupa ce ca au armor putin, si uneori mai nimeresc cate un critical ii tot criticati ca este ceva in neregula cu ei. Defense nu are, dmg sa nu fie....


Hai sa lasam magii saracii sa dea 20k ice lance prin https://www.wow-freakz.com/spells.php?spell=47585&&name=dispersion

Trebuie facut ceva, cele mai multe speluri de la mage si petul lui nu tin cont de nici un dmg reduce.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Sheep

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 10-10-2013 11:43)
Joined: 30 Aug 2011
Posts: 105, Topics: 10
Location: Romania

Reputation: 134.4
Votes: 4

 
Post Posted: 06-10-2011, 15:50:29 | Translate post to: ... (Click for more languages)

srt10 wrote:
Hai sa lasam magii saracii sa dea 20k ice lance prin https://www.wow-freakz.com/spells.php?spell=47585&&name=dispersion


https://www.wow-freakz.com/spells.php?spell=47585&&name=dispersion Functioneaza ok , invata WoW.


srt10 wrote:
Trebuie facut ceva, cele mai multe speluri de la mage si petul lui nu tin cont de nici un dmg reduce.


Venim cu vre-un test facut , vre-o dovada ceva, screenshot , nimic ? Sau facem posts pe un cont vechi de 1 zi ca sa fie..


Jur, threadul asta e plin de troli.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
srt10

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 11-10-2011 09:07)
Joined: 05 Oct 2011
Posts: 14, Topics: None
Location: Romania

Reputation: 47.5
Votes: 2

 
Post Posted: 06-10-2011, 16:13:45 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Sheep wrote:
srt10 wrote:
Hai sa lasam magii saracii sa dea 20k ice lance prin https://www.wow-freakz.com/spells.php?spell=47585&&name=dispersion


https://www.wow-freakz.com/spells.php?spell=47585&&name=dispersion Functioneaza ok , invata WoW.


srt10 wrote:
Trebuie facut ceva, cele mai multe speluri de la mage si petul lui nu tin cont de nici un dmg reduce.


Venim cu vre-un test facut , vre-o dovada ceva, screenshot , nimic ? Sau facem posts pe un cont vechi de 1 zi ca sa fie..


Jur, threadul asta e plin de troli.


Sunt destule posturi si ss-uri pe forum cum ca dmg-ul petului de la mage NU tine cont de resil. Si am zis (subliniez pt cei ca tine) e o idee ca si spelurile gen ice lance sa nu tina cont de resil de unde si dmg-ul foarte mare.
Nu am priest ca iti testam si dmg-ul prin dispersion (gen ice lance) care uneori da si 20k!

Posturi unite automat, 06-10-2011, 17:13:45

Dmg cu ice lance (no proc, no trinket, buff):
~3k noncrit pe 0 resil
~2.9k noncrit pe 2.5k resil (25%dmg redus) cand trebuia sa fie (2250 noncrit)

Diferenta e mica la dmg mic, dar cand magul mai are buffe si procuri etc... diferenta de dmg e mare.
Deci buba e ca NU TINE CONT CUM TREBUIE DE RESIL.





0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Serjah

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 05-11-2011 20:48)
Joined: 06 Sep 2011
Posts: 196, Topics: 88
Location: Romania

Reputation: 70.8
Votes: 2

 
Post Posted: 06-10-2011, 20:09:17 | Translate post to: ... (Click for more languages)

srt10 wrote:
Hai sa lasam magii saracii sa dea 20k ice lance prin https://www.wow-freakz.com/spells.php?spell=47585&&name=dispersion

dak aduci tu poza cu 20k ice lance prin dispersion eu imi sterg wowu. te rog nu posta numa sa nu taci.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
radicallyftw
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 29-08-2013 15:45)
Joined: 04 Feb 2011
Posts: 642, Topics: 43
Location: Romania

Reputation: 32.1
Votes: 30

 
Post Posted: 06-10-2011, 21:01:46 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Lavy wrote:
Lasati magii in pace, asa cum sunt. Dupa ce ca au armor putin, si uneori mai nimeresc cate un critical ii tot criticati ca este ceva in neregula cu ei. Defense nu are, dmg sa nu fie....

Leave britney alone =) get real din 2 icelanceuri in arena mageu te duce la 50%hp- la 2,5k resilience... cica dai interupt... la ce? te bate din 2 instante iti arunca pet nova 2 icelanceuri si daca mai e bugu cu frostfire proc la icelance te bate in 3 global cduri


Level 80-8 ore....2 meserii full-2zile....un gear score de 5,5k-3 sapt....un wipe pe freakz....de nepretuit pentru toate celelalte exista DONATE.
"acesta este un pamflet si trebuie tratat ca atare"
http://www.youtube.com/watch?v=aM4uTNhb5rg&NR=1
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore

Locked by Shocker, 14 October 2011 20:17



 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash  
Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next    


The time now is 14-05-2024, 07:08:40
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x