User
Pass
2FA
 
 

Frost Death Knight PvE Guide
Go to page 1, 2, 3  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Cataclysm
Author Message40865
Thessa
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 12-01-2012 19:50)
Joined: 24 Sep 2011
Posts: 8, Topics: 3
Location: Romania

Reputation: 34.8
Votes: 3

 
Post Posted: 13-10-2011, 08:00:11 | Translate post to: ... (Click for more languages)

1. Talente & Glyphe.

DW - http://www.wowhead.com/talent#j0hZhIorfuRdfz0h:aMmbq0Mz0

DW no brain dps. - http://www.wowhead.com/talent#j0hZhI0rfuRzfzch:aMmbq0Mz0

2H - http://www.wowhead.com/talent#jbhoZGcorfuRd0u0h:aMmbq0Mz0

2H no brain dps - http://www.wowhead.com/talent#johZGc0rfuRzbuch:aMmbq0Mz0

Innainte sa incepeti sa ma injurati ca am pus Chillblains (wowhead link) in loc de Virulence (wowhead link) o sa va explic de ce.

Daca cineva aplica un DoT pe mobu care trebuia CC si tank-ul incepe sa kaiteze, o sa iti fie recunoscator pentru Chillblains-ul (wowhead link) tau.

20-30% dmg increase cu disease de la Virulence (wowhead link) nu e o crestere substantiala. DoT-urile tale ( Frost fever (wowhead link) & Blood plague (wowhead link)) nu trec de 6% la dps si 20-30% nu e asa o mare realizare.


Dar pana la urma ramane decizia voastra.



2. Prioritatea ta va fii.

DW - Strength > hit 5% > expertise 26 > mastery > haste

2H - Strength > hit 8% > expertise 26 > haste > mastery

Si pentru 2H si pentru DW. De ce? Pur si simplu pentru killing machine proc.
5 mastery va da ~1k dps mai mult, insa avand haste Killing Machine se va procui foarte des.

*edit* Am observat ca s-a "reparat" mastery. Din 8 a crescut la 16. In concluzie, acum se merita sa bagi in mastery, deoarece 50% din tot DPS-ul tau consta in frost dmg.



3. Prezente si alte lucruri care trebuiesc stiute innainte de a trece la rotatie.

DW va sta intotdeauna in Frost presence (wowhead link). Da mai mult dmg, si e mult mai usor de manevrat decat unholy presence. (exceptie AoE)

Insa cu 2h vei folosi Unholy presence (wowhead link) pentru ca ai nevoie de extra haste.


Rune pe arme

DW- Rune of fallen crusader (wowhead link) / Rune of razorice (wowhead link)

2h - Rune of fallen crusader (wowhead link)


Consumabile

Flask - Flask of titanic strength

Food - Beer-Basted Crocolisk



3. Rotatie


DW - single target


Incepi cu Outbreak (wowhead link).

1. Diseases-urile( Frost fever (wowhead link) & Blood plague (wowhead link) sa fie mentinute pe target.
Din fericire pentru Glyph of howling blast, nu trebuie sa iti faci griji pentru Frost fever (wowhead link). Mai trebuie sa dai un Plague strike (wowhead link) cand se duce, iar apoi Outbreak (wowhead link) a doua tura, sa nu consumi runele degeaba.

2. Blood strike (wowhead link)
Numai sa faci blood runes > death runes. *vezi macros

3. Obliterate (wowhead link)
Pana e pe CD.

4. Frost strike (wowhead link)
Pana se activeaza runele necesare pentru a da din nou Obliterate (wowhead link).
Nu o folosi ca runic power dump!

5. Howling blast (wowhead link) / Icy touch (wowhead link)
Doar daca e Rime (wowhead link) on, si sigur ar trebui sa fie.
Icy touch (wowhead link) dai doar in momentul cand nu trebuie sa dai AoE in mob-ul care e aproape, pe care trebuie folosit CC. Daca dai Howling blast (wowhead link), o sa dai dmg pe targetu cu CC... si mai rau aplici disease (wowhead link) pe el.

6. Horn of winter (wowhead link).
Si nu numai. HoW il dai cand este sa se duca

7. Stai pana poti folosi Blood strike (wowhead link)/Obliterate (wowhead link).


DW - AoE


Treci in Unholy presence (wowhead link).

Outbreak (wowhead link) si imediat Pestilence (wowhead link).

1. Blood strike (wowhead link)
Numai sa faci blood runes > death runes. O sa te ajute mult. *vezi macros

2. Howling blast (wowhead link)

3. Frost strike (wowhead link) sau Death coil (wowhead link)
in caz ca nu poate mentine tank-ul agrro.
Daca folosesti HB/DC stai la distanta sa fii sigur ca nu iti iei dmg.

Daca ajungi sa fii tu tank si nu reusesti sa dai Blood strike (wowhead link) fara sa iti iei dmg, foloseste Blood tap (wowhead link).

2H - single target


Incepi cu Outbreak (wowhead link).

1. Diseases-urile( Frost fever (wowhead link) & Blood plague (wowhead link) sa fie mentinute pe target.
Din fericire pentru Glyph of howling blast, nu trebuie sa iti faci griji pentru Frost fever (wowhead link). Mai trebuie sa dai un Plague strike (wowhead link) cand se duce, iar apoi Outbreak (wowhead link) a doua tura, sa nu consumi runele degeaba.

2. Blood strike (wowhead link)
Numai sa faci blood runes > death runes. *vezi macros

3. Obliterate (wowhead link)
Pana e pe CD, insa daca procuie Rime (wowhead link) dai 4.

4. Howling blast (wowhead link) / Icy touch (wowhead link)
Doar daca e Rime (wowhead link) on!
Icy touch (wowhead link) dai doar in momentul cand nu trebuie sa dai AoE in mob-ul care e aproape, pe care trebuie folosit CC. Eaca dai Howling blast (wowhead link), o sa dai dmg pe targetu cu CC... si mai rau aplici disease (wowhead link) pe el.

5. Frost strike (wowhead link)
Pana se activeaza runele necesare pentru a da din nou Obliterate (wowhead link).
Nu o folosi ca runic power dump!

6. Horn of winter (wowhead link).
Si nu numai. HoW il dai cand este sa se duca.

7. Stai pana poti folosi Blood strike (wowhead link)/Obliterate (wowhead link).


2H - AoE


Outbreak (wowhead link) si imediat un Pestilence (wowhead link).

1. Blood strike (wowhead link)
Numai sa faci blood runes > death runes. O sa te ajute mult. *vezi macros

2. Howling blast (wowhead link)

3. Frost strike (wowhead link) sau Death coil (wowhead link)
in caz ca nu poate mentine tank-ul agrro.
Daca folosesti HB/DC stai la distanta sa fii sigur ca nu iti iei dmg.

Daca ajungi sa fii tu tank si nu reusesti sa dai Blood strike (wowhead link) fara sa iti iei dmg, foloseste Blood tap (wowhead link).



4. Macros

Interrupt button

#showtooltip Mind Freeze
/use Mind Freeze
/use Strangulate

Pillar of frost/Blood strike

#showtooltip blood strike
/use pillar of frost
/use blood strike
Nu uita sa ai o runa de frost cand dai blood strike la a doua tura.

Acu sper ca ati inteles de ce nu am adaugat Pillar of frost (wowhead link) in rotatie.
Cand dati blood strike, veti da si Pillar of frost (wowhead link).
Am facut macro-ul acesta pentru ca se tot uita sa se dea Pillar of frost (wowhead link). 2 ture de Blood strike (wowhead link) este aproape un minut, fix cand ai nevoie pentru Pillar of frost (wowhead link).

Self heal

#showtooltip
/use lichborne
/target *nick-ul char-ului tau*
/use death coil

Macro-ul asta e de preferat sa fie folosit cand ai mult runic power si vezi ca mori.



5. Profesii

Tailoring (wowhead link) - Swordguard Embroidery (wowhead link)

Leatherworking (wowhead link) - Draconic Embossment - Strength (wowhead link)

Sunt plater nu clother sa iau tailoring!
Stiu, dar tailoring-ul e singura profesie care da mocha 1k a attack power.
Si LW pentru ca da cel mai bun enchant pe bratari.

Acestea sunt cele mai bune pentru un Dps-er.



5.Enchant-uri

Head - Arcanum of the Dragonmaw (Hoarda) sau Arcanum of the Wildhammer (Allianta)

Shoulder - Greater Inscription of Jagged Stone sau Lionsmane Inscription (wowhead link) daca preferi Inscription (wowhead link)

Back - Swordguard Embroidery (wowhead link) sau daca nu vrei Tailoring (wowhead link), Enchant Cloak - Greater Speed.

Chest - Enchant Chest - Peerless Stats

Legs - Dragonscale Leg Armor

Wrist - Draconic Embossment - Strength (wowhead link)

sau daca nu vrei Leatherworking (wowhead link), Enchant Bracer - Major Strength

Hands - Enchant Gloves - Mighty Strength

Boots - Enchant Boots - Lavawalker (wowhead link)
Enchant Boots - Haste daca esti 2H.

Ring - Enchant Ring - Strength (wowhead link) x2, daca preferi Enchanting.



6. Reforge

Scoateti tot ce inseamna crit si apoi urmariti prioritatile de la 2.
Intotdeauna dati reforge mai intai, innaintea la gemming.



7.Gem-uri

Meta - Reverberating Shadowspirit Diamond

Red - Bold Inferno Ruby

Blue - Etched Demonseye daca inca n-ai ajuns la hit cap, altfel Sovereign Demonseye ( putin HP niciodata nu strica)
Aceste gem-uri vor fi aplicate doar daca nu s-a ajuns la hit cap sau bonus-ul de pe item da Haste sau Strength 20+. Daca da orice altceva in afara de acelea 2 se va folosi Bold Inferno Ruby.

Yellow 2H - Fierce Ember Topaz. Acest gem va fi folosit doar bonus-ul de pe item da Haste sau Strength 20+. Daca da orice altceva in afara de acelea 2 se va folosi Bold Inferno Ruby.

Yellow DW - Skillful Ember Topaz. Acest gem va fi folosit doar bonus-ul de pe item da Mastery sau Strength 20+. Daca da orice altceva in afara de acelea 2 se va folosi Bold Inferno Ruby.



8. Addons

Deadly boss mod.
Quartz.
Magic runes.

Si recount sa iti vezi dps-ul imba.


I shall use the very forces of darkness to fight for light.



Last edited by Thessa on 23-10-2011, 22:48:36; edited 24 times in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
octibest

[Old Dog]



Status: Offline
(since 25-04-2019 09:59)
Joined: 07 Jul 2011
Posts: 182, Topics: 6
Location: Romania

Reputation: 84.9
Votes: 5

 
Post Posted: 13-10-2011, 09:32:41 | Translate post to: ... (Click for more languages)

incearcasa-l mai editezi putin si daca asta e un pve dps guide la ambele virulence e baza pierzi damge mult parerea mea
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Thessa
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 12-01-2012 19:50)
Joined: 24 Sep 2011
Posts: 8, Topics: 3
Location: Romania

Reputation: 34.8
Votes: 3

 
Post Posted: 13-10-2011, 09:45:56 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Virulence nu creste substantial dps-ul. Personal prefer Chillblains sa ajut tank-ul/off tank-ul la un kite de adds.
Insa se poate scoate chillblains si sa se adauge in virulence, daca mai este o alta clasa care stie sa dea slow.
Din totalul de Dps disease-urile dau undeva pe la 6%.
Daca dai 15k dps asta ar fi 900 doar din dot-uri +20/30% ~ 225 mai mult dps.

octibest wrote:
incearcasa-l mai editezi putin si daca asta e un pve dps guide la ambele virulence e baza pierzi damge mult parerea mea

Ok l-am mai editat.


I shall use the very forces of darkness to fight for light.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Zohlomg

[DEFIANCE]



Status: Offline
(online 2 weeks ago)
Joined: 11 Feb 2010
Posts: 20869, Topics: 690
Location: ~Romania

Reputation: 8983.8
Votes: 770

Post Posted: 14-10-2011, 09:22:55 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Uita-te la guide-ul lui setemotion si inspira-te de acolo cum sa faci sa arate bine guide-ul, daca vrei sa primesti reputatie / sa-ti apara pe site.

Also, ti-am scos chestionarul. Strica aspectul paginii.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Thessa
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 12-01-2012 19:50)
Joined: 24 Sep 2011
Posts: 8, Topics: 3
Location: Romania

Reputation: 34.8
Votes: 3

 
Post Posted: 14-10-2011, 13:26:33 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Nu l-am pus pentru reputatie, l-am pus pentru ce este el defapt, un ghid.
Cine vrea sa foloseasca dk-ul pe frost dupa ghidul asta, e foarte bine primit. Daca nu, sa il foloseasca cum vrea el.

In fond informatia conteaza...
Si macar e facut tot 130% de mine -


I shall use the very forces of darkness to fight for light.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Zohlomg

[DEFIANCE]



Status: Offline
(online 2 weeks ago)
Joined: 11 Feb 2010
Posts: 20869, Topics: 690
Location: ~Romania

Reputation: 8983.8
Votes: 770

Post Posted: 14-10-2011, 20:28:03 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Still, ar mai usor de descifrat guide-ul facandul mai lizibil, implicand ca ar fi un guide mai bun.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
laanah

[Maniac]



Status: Offline
(since 19-02-2022 08:52)
Joined: 19 Aug 2010
Posts: 1106, Topics: 41
Location: bucuresti

Reputation: -27.5
Votes: 26

 
Post Posted: 01-11-2011, 13:05:34 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Thessa wrote:
Nu l-am pus pentru reputatie, l-am pus pentru ce este el defapt, un ghid.
Cine vrea sa foloseasca dk-ul pe frost dupa ghidul asta, e foarte bine primit. Daca nu, sa il foloseasca cum vrea el.

In fond informatia conteaza...
Si macar e facut tot 130% de mine -


Deci acesta e faimosul tau ghid Thessa -
Ok, tre sa recunosc, are si chestii utile (Macar acuma stiu cum reusesti sa faci kite-ul din BoT - trash - mega AOE -)
Trebuia sa imi dau seama ca le dai slow + pestilence si de aceea nu reuseau sa te omoare (Moama de cate ori am dat FAIL incercand sa te imit -(( )

Ti-ash da puncte de reputatie dar vad ca amandoi suntem "Favorizati" pe negativ -
Are numai chestii utile (te-am vazut cum le pui in practica- deci clar este eficient) fara inflorituri ca alte ghiduri -

Un ghid pentru holy priest nu faci? -

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
ciont

[Basketball Nabzor]



Status: Offline
(since 09-11-2022 08:43)
Joined: 04 Nov 2010
Posts: 2650, Topics: 50
Location: Arad

Reputation: 391.4
Votes: 30

  Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 04-11-2011, 16:47:13 | Translate post to: ... (Click for more languages)

sigur e de 5% hit Thinking eu stiu k` undeva la 7% si primesti 1% daca esti draenei deci in considerare 8% si iti spun eu k` mai multe te ajuta http://www.wowhead.com/talent#j0hZhI0rfuRzfzch:aMmbq0Mz0 daca ai un gear destuld e bun cam 358 Ilvl+ vei vedea ce dps scoti... iar bosul din bot dupa cate stiu e cam imun la slow/stun and she... si sa`l ti doar pt mobi..hm aiurea... asa la geming ai cam gresit dc 20 str+ stamina? serios sa ai putin hp? la profesii mai e folositor si jwc= 3x 60>str, bs= 2x extra gem pe manusi/bratari la adonuri puteai mai pune si ClC Dk cel mai folositor addon -


R . I . P LEGEND! -

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
katy_naritza

[Creep]



Status: Offline
(since 02-01-2022 12:01)
Joined: 11 Feb 2012
Posts: 912, Topics: 83
Location: Romania

Reputation: 193.4
Votes: 59

        Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 11-05-2012, 16:26:08 | Translate post to: ... (Click for more languages)

PE DW trebe numai 5% hit?-...-
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
adiman0011

[Creep]



Status: Offline
(since 04-04-2019 14:25)
Joined: 05 Jun 2011
Posts: 676, Topics: 45
Location: Iasi

Reputation: 175
Votes: 17

 
Post Posted: 12-05-2012, 09:28:18 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Da ca ai talentul cu 3% hit
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
adiman0011

[Creep]



Status: Offline
(since 04-04-2019 14:25)
Joined: 05 Jun 2011
Posts: 676, Topics: 45
Location: Iasi

Reputation: 175
Votes: 17

 
Post Posted: 09-06-2012, 21:04:07 | Translate post to: ... (Click for more languages)

In privinta statsurilor haste>mastery am incercat ful mastery 24 de puncte mai exact si ful haste ~19% si haste a fost peste mastery.In legatura cu presence vei scoate mult mai mult dps in unholy presence decat in frost presence cei drept nu vei mai vedea crituri imense -) dar in fond dps conteaza.In legatura cu specurile prezentate de tine Chillblains si Lichborne nu isi au rostul daca vrei sa fii in top la dps,totusi mergi sa bati respectivul bosul nu sa faci kite la trash..singura intrebuintare care mi se pare buna pentru Chillblains este la Magmaw sa omori viermii fara sa te atinga dar nu vad rostul daca ai hunter/mag/priest/boomkin in raid care pot face treaba asta mai bine ca un dk si Maloriak sa dai cateva secunde de respiro healerilor.Lichborne e mai mult pvp spel dar este folosit si pe blood pentru self healing.Dupa parerea mea profesiile cele mai bune pentru dk frost pot fi bs+jwl sau enchanting+tailoring,lw nu mi se pare potrivit pentru dk..Enchantul de pe boots Enchant Boots - Lavawalker nu-i vad rostul pentru putin movement speed nu se merita mai potrivit daca joci la mastery ar fi enchantul cu 50 mastery,daca joci la haste 50 haste.In privinta soketelor prefer sa pun Bold Inferno Ruby decat Sovereign Demonseye pentru ca stamina faci din gear,buffs si nu este la fel de important ca Strength-ul,in cazul socket bonusului de +20 str/haste prefer Etched Demonseye si prefer sa dau reforge in asa fel incat sa-mi iasa statsurile cum trebuie decat sa pun stamina in sockete - .In legatura cu acest macro ''Self heal

#showtooltip
/use lichborne
/target *nick-ul char-ului tau*
/use death coil

Macro-ul asta e de preferat sa fie folosit cand ai mult runic power si vezi ca mori.''

Daca ajungi in aceasta postura healerii nu-si fac treaba,nu e de datoria ta sa iti dai singur heal
In privinta addon-urilor:
Power Auras:dai track la disease
Sexy Cooldown:il poti configura in asa fel sa iti arate debufurile tale de pe target sau internal cooldown la trinkete,proc's

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
gentleman143

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 16-07-2012 16:27)
Joined: 20 Oct 2010
Posts: 168, Topics: 7
Location: Simeria , Jud Hunedoara

Reputation: 55.3
Votes: 5

 
Post Posted: 09-06-2012, 21:44:28 | Translate post to: ... (Click for more languages)

mai bn faceti macro de self heal asa :
#showtooltip
/cast lichborne
/cast [target=player] death coil
asa puteti da direct heal pe voi fara sa schimbati targetul ... adica daca dai dmg pe boss ramane auto attak activ da iti dai si heal ( in cazul in care stai pe loc)





0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
seby23

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 23-03-2014 15:49)
Joined: 30 Jul 2011
Posts: 23, Topics: 12
Location: Romania

Reputation: 35.2
Votes: 2

 
Post Posted: 17-06-2012, 20:11:19 | Translate post to: ... (Click for more languages)

``Intotdeauna dati reforge mai intai, innaintea la gemming. ``

De ce?

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
adiman0011

[Creep]



Status: Offline
(since 04-04-2019 14:25)
Joined: 05 Jun 2011
Posts: 676, Topics: 45
Location: Iasi

Reputation: 175
Votes: 17

 
Post Posted: 18-06-2012, 08:38:23 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Pentru ca poti soketa ful str si sa ai si hit/exp cap,daca pui exp/hit din sokete pierzi o gramada de str
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
->Erflo
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 10-12-2012 18:06)
Joined: 14 Feb 2012
Posts: 400, Topics: 22
Location: Romania

Reputation: 46.4
Votes: 24

Post Posted: 19-06-2012, 14:31:55 | Translate post to: ... (Click for more languages)

mersi oricum ... sper sa ma descurc


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore




 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Cataclysm  
Go to page 1, 2, 3  Next    


The time now is 26-04-2024, 12:00:07
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x