User
Pass
2FA
 
 

Ganduri aleatorii
Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Politics & Social
Author Message45294
Malpraxxiss

[Very Important Person]



Status: Offline
(since 17-08-2022 18:54)
Joined: 06 Nov 2006
Posts: 1086, Topics: 54
Location: Romania

Reputation: 1206.4
Votes: 30

Post Posted: 15-11-2009, 21:10:45 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Evil-Me wrote:
deja vorbim de locuri de muncã. ºi dacã e pânã aici, sã fim serioºi : nu existã locuri de muncã ?


Eu sunt foarte serios. Mai ales acum, ca nu sunt locuri. Un tanar sa moara de foame, in locul unui pensionar.

E pensionar, cum sa nu-i ajunga pensia? Ce are de facut? Sta acasa toata ziua (nu vorbim de cazurile infinitezimale% care mai au un nepot de crescut).

Mie mi se pare o nesimtire crasa, grobiana, de nedescris - Sa tii tu, pensionar, locul de munca ocupat in dauna unui tanar, si sa ai si gratis pe toate mijloacele de transport, gratis la tot felul de statiuni baneoclimaterice si tot felul de astfel de avantaje.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Evil-Me

[special k]



Status: Offline
(since 15-09-2018 20:52)
Joined: 15 Sep 2007
Posts: 1169, Topics: 76
Location: GION

Reputation: 418.8
Votes: 45

   
Post Posted: 15-11-2009, 21:17:43 | Translate post to: ... (Click for more languages)

spre exemplu la noi in oraº un pensionar primeºte, in fiecare lunã , pe langã salar, 10 bilete de microbus , care expirã la jumãtatea lunii. ATAT.

asta e bãtaie de joc.


saw you crashing around the bay, never seen you act so shallow, or look so brown..
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
felixcat

[baka neko]



Status: Offline
(since 15-07-2014 15:00)
Joined: 05 Jan 2009
Posts: 2485, Topics: 31
Location: Romania

Reputation: 270.3
Votes: 50

Post Posted: 15-11-2009, 23:27:26 | Translate post to: ... (Click for more languages)

FireLord wrote:
dar ce viata trebuia sa aiba ? masini de lux la scara ? sa mearga pe covorul rosu ? te rog
daca stii cum sa iti economisesti pensia crede-ma ca toti ar duce o viata decenta , si mai mult de 85% dintre batrani au lucrat si au o pensie frumusica daca pot spune asa , si au bani ca sa trasca o viata decenta
dar daca ei au mofturi si vor o viata ca de un adolescent normal ca numai au bani de medicamente si de restul "chestiilor" care chiar le trebuiesc

cand o sa ajungi la pensie o sa iti fixez eu o pensie "decenta" si sa te vad de comentezi atunci -
nu fi ipocrit.. sa te vad eu pe tine babalac daca esti pus sa stai sa te uiti non-stop pe geam toata ziua si nu te las sa umbli pe net si sa umbli ca smecherul cu autobusul -

eu sugerez sa nu mai vb despre lucruri pe care nu le traim -



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
FireLord

[rasterizer;w0w]



Status: Offline
(since 28-10-2016 23:32)
Joined: 01 Aug 2007
Posts: 2340, Topics: 94
Location: Romania

Reputation: 335.9
Votes: 51

 
Post Posted: 15-11-2009, 23:31:14 | Translate post to: ... (Click for more languages)

uhm..nu mi-ar placea sa stau toata ziua pe geam , dar nici sa ma comport ca un adolescent .. nu zic ca nu poti merge cu autobuzul desii la varsta lor nu ar strica putina miscare pe jos , nu stiu ce "babac" umbla pe net - desii sunt catva care joaca si world of warcraft - dar ma rog
eu am spus ca daca iti economisesti banii ai putea traii foarte decent -

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Malpraxxiss

[Very Important Person]



Status: Offline
(since 17-08-2022 18:54)
Joined: 06 Nov 2006
Posts: 1086, Topics: 54
Location: Romania

Reputation: 1206.4
Votes: 30

Post Posted: 15-11-2009, 23:31:38 | Translate post to: ... (Click for more languages)

felixcat wrote:
eu sugerez sa nu mai vb despre lucruri pe care nu le traim -


Ba tocmai, ca le traiesc in fiecare zi, de cand ma trezesc si trebuie sa las "apa calda" sa se incalzeasca pentru ca bosorogii nu se spala, pana ajung de la facultate inghesuit pana peste cap in metrou si ratb.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
ritmer

[r0b0t]



Status: Offline
(since 09-05-2013 16:25)
Joined: 21 Jan 2007
Posts: 2596, Topics: 190
Location: in orasul in care nimeni nu doarme

Reputation: 221.4
Votes: 33

 
Post Posted: 15-11-2009, 23:39:01 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Oricum in Romania sunt mai multi pensionari decat muncitori . Apropo de topicul asta , buna treaba Blader ... cea mai buna initiativa de pe freakz din ultimul timp , felicitarile mele :p


Cel mai usor lucru pe lumea asta e sa devii artist, e floare la ureche(a) lui van gogh ...
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
felixcat

[baka neko]



Status: Offline
(since 15-07-2014 15:00)
Joined: 05 Jan 2009
Posts: 2485, Topics: 31
Location: Romania

Reputation: 270.3
Votes: 50

Post Posted: 15-11-2009, 23:41:19 | Translate post to: ... (Click for more languages)

am calatorit vara asta destul de mult cu metroul nu am prea vazut batrani, in ratb da.. dar stai calm.. peste tot e asa.. eu am vazut un batranel in cluj in carje cum se chinuia sa coboare din masina si cu o plasa de morcovi.
acum ideea e.. poate e singur si nu are cine sa ii cumpere.. dar nu de asta a calatorit, a mers in piata marasti nu la aprozarul din cartier pt ca e mai ieftin kg cu 20-30 de bani :/
totusi e important sa nu se uite ca suntem oameni, traim si candva si tu o sa fi batran si nu ai de unde sa sti ce si cum o sa faci atunci -
@FireLord eu iti spun de pe acum ca s la 40-50-60 de ani eu o sa citesc presa pe net o sa imi scot filme de pe net si te asigur ca tu nu o sa faci pe pensionarul cuminte dupa cate o sa traiesti in viata asta.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
FireLord

[rasterizer;w0w]



Status: Offline
(since 28-10-2016 23:32)
Joined: 01 Aug 2007
Posts: 2340, Topics: 94
Location: Romania

Reputation: 335.9
Votes: 51

 
Post Posted: 15-11-2009, 23:51:47 | Translate post to: ... (Click for more languages)

eu nu am nimic impotriva batraniilor deoarece si eu au fost tineri ma rog , toti imbatranim
sincer sa fiu mie mie mila de toti batranii care se chinuie cu sacose , care sunt in carje , care abia merg , desii altii isi bat joc de ei si rad .. mno traim in Romania defapt
@felix nu zic ca la 40-50-60 de ani nu o sa umblu si eu , dar cand devii mai batran in jur de 80 de ani asta daca ajungem la varsta asta nu cred ca o sa iti mai arda tie de internet , presupun ca o sa stam si slab cu vederea .. mno sa ajungem acolo si o sa vedem -

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
ritmer

[r0b0t]



Status: Offline
(since 09-05-2013 16:25)
Joined: 21 Jan 2007
Posts: 2596, Topics: 190
Location: in orasul in care nimeni nu doarme

Reputation: 221.4
Votes: 33

 
Post Posted: 16-11-2009, 00:10:36 | Translate post to: ... (Click for more languages)

FireLord wrote:
eu nu am nimic impotriva batraniilor deoarece si eu au fost tineri ma rog , toti imbatranim
sincer sa fiu mie mie mila de toti batranii care se chinuie cu sacose , care sunt in carje , care abia merg , desii altii isi bat joc de ei si rad .. mno traim in Romania defapt
@felix nu zic ca la 40-50-60 de ani nu o sa umblu si eu , dar cand devii mai batran in jur de 80 de ani asta daca ajungem la varsta asta nu cred ca o sa iti mai arda tie de internet , presupun ca o sa stam si slab cu vederea .. mno sa ajungem acolo si o sa vedem -

Exista un stil de fotografie se numeste lomo ( au si site ) aparut in " underground-ul " austriac la inceputurile anilor 90' din pricina unor pusti , doi la numar , care au inceput sa se joace cu o camera foto ruseasca care se numea lomo , in fine...acum lomo este o comunitate foarte mare si populara printre tineri si au un slogan frumos " Nu gandi imaginea , traieste clipa " , prin urmare, propun sa discutam despre tineretea noastra -



Cel mai usor lucru pe lumea asta e sa devii artist, e floare la ureche(a) lui van gogh ...
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
felixcat

[baka neko]



Status: Offline
(since 15-07-2014 15:00)
Joined: 05 Jan 2009
Posts: 2485, Topics: 31
Location: Romania

Reputation: 270.3
Votes: 50

Post Posted: 16-11-2009, 14:02:30 | Translate post to: ... (Click for more languages)

au trecut 12+ ore de cand a postat ritmer.. concluzie, u zi weird :/ jk
tinerete... depinde de fiecare cum o vede, ma consider tanar, am fost si mai tanar, unele lucruri le vad altcumva decat inainte, probabil ca ma voi simtii mereu tanar doar ca fara sa imi dau seama o sa ma schimb incet -



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Levier
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 21-08-2012 11:57)
Joined: 15 Feb 2007
Posts: 6876, Topics: 145
Location: Romania

Reputation: 86.5
Votes: 126

 
Post Posted: 16-11-2009, 22:12:58 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Malpraxxiss wrote:
revox wrote:
si ce vina au ei ca (...) tu nu vei apuca??


M-ai dat in cap initial ca "eu o sa ajung ca ei". I honestly don't think so. Era vorba despre mine, intr-o conversatie cu tine, n-am inclus niciun pensionar.

revox wrote:
si ce vina au ei ca au apucat 90 de ani (...) sau ce vina au ei ca s-au nascut in acele vremuri "bune" si ca au trait bine?


Nu au nicio vina ca s-au nascut atunci si ca au ajuns la varsa asta, dar:
De ce tot spun ca a fost rau pe vreama lui Ceasca si totusi au trait bine de au ajuns la varsta asta?
De ce vor pensii mai mari cand salariile nu cresc?
De ce vor RATB moca?
De ce vor sa ii respect? Pentru varsta pe care o au? Imi pare rau, nu e meritul lor ca au 90 de ani.
De ce 90% din eu stau la coltul blocurilor si barfesc?
De ce n-am loc de ei in ratb cand merg la facultate?
De ce vor locul in ratb?
De ce put in ratb?
De ce, cu toate ca sunt pensionati tin locul ocupat in anumite institute? De ce nu lasa locul unui tanar?

Daca mai vrei mai am


Fiindca nu banii aduc fericirea.
Fiindca nu au bani sa manance si sa isi ia medicamente pentru bolile provocate de tara asta atat de buna. (vezi poluare, inhalare de diverse substante)
Fiindca nu pot sa mai mearga pe jos atat de mult.
Fiindca e vina lor ca tu ai avut in ce tara si ce casa sa te nasti.
Fiindca nu au nimic mai bun de facut
Fiindca merg pana la mama dracu sa ia cel mai ieftin orez si timpul le permite asta.
Fiindca uneori sunt obositi, cateodata nesimtiti
Fiindca e normal cu varsta.
Fiindca nu exista unul tanar mai bun ca el, si ala tanar pana invata sa fie la fel de bun, se duce totul dracului.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
blader

[Madness?]



Status: Offline
(since 05-01-2016 15:32)
Joined: 31 Jan 2007
Posts: 3476, Topics: 83
Location: Berna

Reputation: 468.4
Votes: 44

Post Posted: 21-11-2009, 18:03:33 | Translate post to: ... (Click for more languages)

De cinci zile n-a mai fost un post, asa ca am zis ca bag o tema noua. In mare parte, vreau sa discutam despre trenduri, dar mai specific: japonezimea (sau cum naiba sa-i spun).

Bun, care-i treaba cu trendul asta ba? OK, hai ca accept anime-urile, mai merge un Dragon Ball uneori, dar care-i toata treaba cu Japonia in general? Din cate observ, e o ditamai obsesie. Adica na, cunosc persoane care se duc sa vada dansuri japoneze, se duc la festivaluri anime, la cursuri de kendo (ceva batai cu bate de lemn) si kenjutsu (ceva batai cu sabii de lemn sau ce naiba), se straduiesc sa arate ca si personaje din anime-uri, etc. WHAT THE HELL IS WRONG WITH THESE PEOPLE?



Dereglat, ca un ceas antic.
Exile the Ninja wrote:
In2ition , esti un carnat afumat. Ada' slanina aici si o felie de pita, te mananc ba.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Diavolitza

[deviL girL]



Status: Offline
(since 13-11-2012 13:53)
Joined: 17 Feb 2008
Posts: 2033, Topics: 20
Location: mOoN

Reputation: 160.9
Votes: 19

Post Posted: 21-11-2009, 19:15:19 | Translate post to: ... (Click for more languages)

blader, pot sa zic ca ma aflu si yo printre oamenii aia cat de cat, cel putin am si un motiv (e mama in jap, si ma duc si yo prin vacante) , inainte si mie mi se parea ciudat sa ii aud pe toti la scoala ca vorbeau de nu stiu ce anime si ca e marfa etc. si eram like wtf sunteti ca niste copii mici , pana cand .. din plictiseala am incercat si yo sa ma uit si sa stii ca unele sunt chiar marfa , cat despre cei care practiva kendo , probabil au vazut in anime si le-a placut atat de mult incat s-au gandit sa-l incerce.

fiecare are cate un hobby nebun ^_^

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
d1v1NEEE

[tzup-tzup]



Status: Offline
(since 24-08-2018 10:07)
Joined: 30 Apr 2008
Posts: 1577, Topics: 75
Location: Gaza

Reputation: 286.2
Votes: 44

 
Post Posted: 21-11-2009, 21:29:14 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Malpraxxiss wrote:
felixcat wrote:
eu sugerez sa nu mai vb despre lucruri pe care nu le traim -


Ba tocmai, ca le traiesc in fiecare zi, de cand ma trezesc si trebuie sa las "apa calda" sa se incalzeasca pentru ca bosorogii nu se spala, pana ajung de la facultate inghesuit pana peste cap in metrou si ratb.



acelasi lucru patesc si eu cu apa calda -

mai sunt unele babe care merg cu ratp-ul si ma dispera, sa va povestesc.
Veneam de la liceu anul trecut obosit,stresat,infometat(lista continua) si mergand cu capul in nori se urca o baba de la statia Mihai Viteazu se uita la mine urat, ma uit la ea intorc capul,se mai uita odata, ma uit si eu si pana la urma incepe si tipa in autobus, "doamne fereste dar tinerii astia chiar nu au bun simt deloc, mai baiatule mai trebuie sa ma uit de mult ori la tine sa iti dau locul?" plin de nervi ii spun "fai femeie deobicei dau locul la oameni in varsta, dar acum am venit obosit de la scoala si eram pe ganduri, nu trebuie sa zbierati" la care baba " bine acum da-te de pe scaun", eu "nu vreau, gasiti-va alt fraieri acum" ma rog m-am certat tot drumul cu ea.
ceea ce vreau sa zic e ca unii mosi/babe sunt chiar nesimtiti si stresanti



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
felixcat

[baka neko]



Status: Offline
(since 15-07-2014 15:00)
Joined: 05 Jan 2009
Posts: 2485, Topics: 31
Location: Romania

Reputation: 270.3
Votes: 50

Post Posted: 21-11-2009, 21:33:44 | Translate post to: ... (Click for more languages)

cu riscul de a generaliza, dar in zona ta foarte multi oamenii sunt mai nesimtiti si stresanti indiferent de varsta.
centrala termica ftw! la mine in oras nu mai e nimeni care sa primeasca apa calda si caldura de la stat.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore

Locked by linke, 04 November 2017 20:37



 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Politics & Social  
Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Next    


The time now is 14-05-2024, 15:01:23
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x