User
Pass
2FA
 
 

Ganduri aleatorii
Go to page 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Politics & Social
Author Message47145
blader

[Madness?]



Status: Offline
(since 05-01-2016 15:32)
Joined: 31 Jan 2007
Posts: 3476, Topics: 83
Location: Berna

Reputation: 468.4
Votes: 44

Post Posted: 14-11-2009, 23:05:02 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Disclaimer: Am furat ideea topicului de pe un alt forum. Asta e, am zis ca e o idee buna de incercat si aici.

Pre-scriptum: M-am saturat saturat ca orice dezbatere pe care o incep la Spam Zone sa fie terminata in maxim 3-4 replici, innecata de restul posturilor facute degeaba. Asa ca am decis sa fac ceva despre asta.

Ideea topicului e urmatoarea: Postati aici un gand, o idee, o impresie, care v-a venit intamplator in minte. Nu conteaza cand, unde sau cum v-a venit, postati-o aici si vom dezbate sau comenta pe seama ei pana la epuizare.

Regulament: Inafara regulamentului de baza, as mai vrea sa respectati o regula simpla: posturile sa aiba un minim de inteligenta si coerenta.

Gand aleator: Sper ca acest topic sa reuseasca cat de cat si sa nu ajunga la gunoi.

Post-scriptum: Da, se vrea a fi un Spam Zone mai inteligent.



Dereglat, ca un ceas antic.
Exile the Ninja wrote:
In2ition , esti un carnat afumat. Ada' slanina aici si o felie de pita, te mananc ba.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
spiridusu

[graffer]



Status: Offline
(since 12-05-2020 12:15)
Joined: 17 Jul 2007
Posts: 2887, Topics: 325
Location: elite thunder gods kamikaze squadron

Reputation: 735.5
Votes: 50

Post Posted: 14-11-2009, 23:11:53 | Translate post to: ... (Click for more languages)

idee buna, sa speram ca nu ajunge ca spam zone, loc de balacarit al unor indivizi.


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
felixcat

[baka neko]



Status: Offline
(since 15-07-2014 15:00)
Joined: 05 Jan 2009
Posts: 2485, Topics: 31
Location: Romania

Reputation: 270.3
Votes: 50

Post Posted: 14-11-2009, 23:13:00 | Translate post to: ... (Click for more languages)

o sa vedem ce o sa se reuseasca si oricum daca ne chinuim un pic avem despre ce sa vorbim.
daca ajunge la gunoi inseamna ca nu isi prea are rost cafeneau asta -



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
T4 *Cost1n

[Nobody Changes]



Status: Offline
(since 06-12-2017 22:17)
Joined: 09 Dec 2007
Posts: 11219, Topics: 162
Location: cu pianul in baie<3

Reputation: 321.9
Votes: 230

Post Posted: 14-11-2009, 23:31:22 | Translate post to: ... (Click for more languages)

spam zone e facut ca sa spamezi. deaia se si numeste asa.
spiri, loc de balacarit al unor indivizi? -
ati putea sa postati si voi dar nu prea aveti cu cine sa vorbiti.
(daca vad curcanii topicul...)


You gave him what he asked for.
I gave him what he needed.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
dudette

[sinner ]



Status: Offline
(since 12-08-2018 21:55)
Joined: 09 Apr 2007
Posts: 3317, Topics: 32
Location: Romania

Reputation: 674.8
Votes: 69

Post Posted: 14-11-2009, 23:34:41 | Translate post to: ... (Click for more languages)

ori aveti de gand sa spuneti ceva inteligent ori mutati-va pe spam zone -




0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
blader

[Madness?]



Status: Offline
(since 05-01-2016 15:32)
Joined: 31 Jan 2007
Posts: 3476, Topics: 83
Location: Berna

Reputation: 468.4
Votes: 44

Post Posted: 14-11-2009, 23:40:16 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Costine, ce sa vorbesti cand fiecare a doua replica e o gargara?

Bun, hai sa trecem la treaba: Fac franceza de doi ani si ceva si nu am invatat decat niste fraze utile, gramatica n-am invatat aproape nimic si sunt inca foarte departe de a fi capabil de conversatie. De ce in scoli nu putem invata o limba straina bine? Mai multe persoane mi-au spus ca au invatat o limba straina doar dupa ce au mers la cursuri private, meditatii sau alte alea, dar de ce nu intr-o scoala obisnuita?



Dereglat, ca un ceas antic.
Exile the Ninja wrote:
In2ition , esti un carnat afumat. Ada' slanina aici si o felie de pita, te mananc ba.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
T4 *Cost1n

[Nobody Changes]



Status: Offline
(since 06-12-2017 22:17)
Joined: 09 Dec 2007
Posts: 11219, Topics: 162
Location: cu pianul in baie<3

Reputation: 321.9
Votes: 230

Post Posted: 15-11-2009, 00:12:32 | Translate post to: ... (Click for more languages)

pentru ca nu sta profesorul sa explice la fiecare in parte. iar meditatorul sta si iti explica mai amanuntit si faci 2 ore, nu 50 de minute. faci si mai multe exercitii. -

You gave him what he asked for.
I gave him what he needed.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
spiridusu

[graffer]



Status: Offline
(since 12-05-2020 12:15)
Joined: 17 Jul 2007
Posts: 2887, Topics: 325
Location: elite thunder gods kamikaze squadron

Reputation: 735.5
Votes: 50

Post Posted: 15-11-2009, 00:16:21 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Depinde de multi factori, de exemplu la mine engleza se invata destul de bine, daca ai niste colegi idioti care fac galagie si se distreaza la ora respectiva nici tu nu o sa intelegi mare lucru si nici profesorul nu isi da silinta.In cazul in care vede elevi constiinciosi probabil va pregateste altfel.


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
eM
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 21-05-2016 21:00)
Joined: 27 Jul 2009
Posts: 8918, Topics: 345
Location: 127.0.0.1

Reputation: 264.1
Votes: 385

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 15-11-2009, 00:55:09 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Eu fac engleza (intensiv) si ne invata destul de bine. Adica indeajuns de bine incat sau dau Cambridge-ul anul ce vine. Sa dau, dar sa il si iau deja e alta poveste. - Si mai fac si franceza care nu e altceva decat o pauza de o ora.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Gh0sT

[Legend]



Status: Offline
(since 28-07-2024 14:12)
Joined: 10 Jul 2007
Posts: 7977, Topics: 210
Location: Everywhere

Reputation: 146.6
Votes: 967

Post Posted: 15-11-2009, 01:36:00 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Fapt trist si totodata ingrijorator este ca exista profesori care stiu (atentie, nu doar predau ci si folosesc in viata de zi cu zi) o engleza invechita sau pur si simplu, proasta.

Eu am urmat cursuri de limba engleza la o scoala particulara (Lexis). Am studiat acolo timp de 6 ani, absolvind in ultimul an cursul de Cambridge Proficiency. Ei bine asta se intampla in clasa a 8-a. In generala am avut o profesoara pe care o corectam deseori, aducand dovezi din dictionare si carti publicate de Oxford University Press.
In liceu, in clasa a 9-a si a 10-a am avut 2 profesoare cu mult sub nivelul meu, profesoare care , desi cand greseau le prezentam dovezi din sursele de mai sus, sustineau in continuare ca au dreptate. Una dintre ele a vrut chiar sa-mi treaca nota 4 pe o teza de 10 curat, pe motiv ca era prea buna pentru un elev de clasa a 10-a si deci, a fost copiata. Ma rog, am apelat la directiune si la sefa de catedra de limbi straine si problema s-a rezolvat. Mai mult, chiar si la facultate (de renume, de altfel) am dat de o astfel de profesoara.

Am vazut de ce nu se invata engleza bine in scoli/licee (invatamant de stat). Dar de ce se invata mai bine in scoli particulare?

In primul rand, profesorii de scoala particulara se lauda cu examene Cambridge si eventual studii in afara, nu cu un amarat de examen TOEFL valabil doar 2 ani. (Testul TOEFL face parte din cerintele de admitere ale tuturor universitatilor americane, atat pentru programe universitare cat si post-universitare si permite evaluarea detaliata a cunostintelor de limba engleza americana)

In al doilea rand, in timpul cursurilor elevii sunt tratati cu respect si ca de la egal la egal. Fiecare greseala sesizata facuta de elev sau de profesor, fie ea gramaticala sau de vocabular, este verificata. (Asta inseamna ca daca profesorul iti spune ca ai gresit dar tu sustii contrariul, sau ti se pare gresit ceea ce spune profesorul trebuie sa aduci dovezi - dictionare, carti - pentru a-ti demonstra punctul de vedere, iar la fel procedeaza si profesorul).

In al treilea rand, elevul detine o libertate totala in elaborarea unui eseu. Temele sunt actuale iar in eseu iti poti exprima opinia personala (fie ca esti de acord sau nu cu ideea de la care pleaca eseul) fara a te teme ca lucrarea ta va fi vazuta "diferit", in functie de parerea profesorului despre tema respectiva.

In final, in scolile particulare (in Lexis cel putin) se apreciaza creativitatea, originalitatea, spontaneitatea si capacitatea de a actiona in situatii limita. Temele/eseurile/lucrarile/exercitiile sunt deseori destul de grele, asadar sunt percepute de elevi ca adevarate provocari. In felul asta esti mandru de fiecare activitate dusa la capat cu brio.


Only soft things can kill me...


Last edited by Gh0sT on 15-11-2009, 01:38:52; edited 2 times in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
MAchiavelli

[Dance for life]



Status: Offline
(since 08-01-2017 20:09)
Joined: 24 Jul 2009
Posts: 732, Topics: 28
Location: Far AwAy

Reputation: 98.5
Votes: 9

Post Posted: 15-11-2009, 01:36:18 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Daca nu ai invata inca de la primele ore limba si sa inveti in continuare nu ai cum sa te descurci pe parcurs chiar daca tu vrei sa inveti, sunt prea multe goluri si nu le poti acoperi.
L.E: m-am refderit la franceza.



Last edited by MAchiavelli on 15-11-2009, 02:03:15; edited 1 time in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Gh0sT

[Legend]



Status: Offline
(since 28-07-2024 14:12)
Joined: 10 Jul 2007
Posts: 7977, Topics: 210
Location: Everywhere

Reputation: 146.6
Votes: 967

Post Posted: 15-11-2009, 01:49:40 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Odata stapanite timpurile si formele verbelor, engleza devine foarte usor de inteles. Ba chiar, avansand in materie, descoperi ca engleza este o limba foarte "frumoasa". "Pasiunea" mea pentru limba engleza a venit la o varsta frageda, cand Cartoon Network nu putea fi vizionat decat in engleza (si ce mandru eram ca stiam ce-nseamna "What's up, doc?".

Only soft things can kill me...
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
blader

[Madness?]



Status: Offline
(since 05-01-2016 15:32)
Joined: 31 Jan 2007
Posts: 3476, Topics: 83
Location: Berna

Reputation: 468.4
Votes: 44

Post Posted: 15-11-2009, 02:47:59 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Esti mai batran ca mine Gh0sT, dar si eu am prins vremurile CN-ului in engleza. Din clasa a doua am facut engleza cu o profesoara in particular, cu o ruda si am tot mers mai departe. De asemenea, in ultimul an am citit 4-5 carti in engleza (urmeaza multe altele) si am observat ca sunt mai fluent ca inainte (inainte eram ok, acum sunt special =) ) si, cand scriu compuneri, imi vin in minte cuvinte pe care inainte nu le foloseam. Deci na, inca o dovada ca cititul e bun pentru vocabular.

Cat despre franceza, in a noua am invatat cred cel mai mult, mai ales ca profesoara tragea de noi mereu. De anul trecut facem cu directorului liceului si n-am invatat mai nimic. O fi el doctor, poliglot si om foarte inteligent, dar franceza de la el chiar nu am invatat.



Dereglat, ca un ceas antic.
Exile the Ninja wrote:
In2ition , esti un carnat afumat. Ada' slanina aici si o felie de pita, te mananc ba.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Arkantos

[Physicist]



Status: Offline
(since 13-09-2017 19:12)
Joined: 06 Jun 2008
Posts: 1356, Topics: 40
Location: Stockholm

Reputation: 419.2
Votes: 20

Post Posted: 15-11-2009, 02:52:52 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Intr-adevar, daca ajungi sa stapanesti cat de cat timpurile, lucru nu prea greu de altfel, incepe sa iti placa limba respectiva. Acum cu engleza lucrurile sunt mult mai simple pentru ca ne lovim de ea aproape zilnic, pe net, la un film etc... Cu franceza in schimb, lucrurile nu mai sunt chiar asa frumoase. Mie personal nu mi-a placut felul in care a fost predata franceza in scoala generala si liceu si poate de aceea nu-mi place nici limba in sine, ca sa nu mai spun ca am mai si uitat din ea intre timp. E destul de greu sa inveti o limba straina fara cineva care sa te ajute si cu care sa conversezi in limba respectiva. Eu m-am apucat de curand de invatat rusa, dintr-o placere personala, si e al naibii de greu sa te tii de treaba de unul singur...te iei cu altele si ajungi sa uiti ca azi trebuia sa mai inveti aia, maine aia si tot asa Sigh



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
bamboochaa

[Creep]



Status: Offline
(since 16-11-2013 12:01)
Joined: 22 Sep 2007
Posts: 815, Topics: 26
Location: Romania

Reputation: 356.4
Votes: 8

Post Posted: 15-11-2009, 10:54:17 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Problema legata de limba franceza o am si eu.In clasele gimnaziale am invatat destul de bine franceza intrucat profesoara pe care o aveam era foarte exigenta.In liceu insa, nu am mai invatat mare lucru deoarece, profa este una foarte ingaduitoare si ne lasa sa facem aproape ce vrem la ora.Nu pot sa zic ca nu isi face meseria intrucat mereu incearca sa ne explice destul de amanuntit, dar daca nu stie sau nu incearca sa isi impuna respectul nu poate capta atentia anumitor elevi care transforma cateodata ora intr-un circ total.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore

Locked by linke, 04 November 2017 20:37



 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Politics & Social  
Go to page 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Next    


The time now is 01-10-2024, 05:46:16
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password