User
Pass
2FA
 
 

Ghid Engineering 1 - 525 (Incomplet)
Go to page Previous  1, 2, 3  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Cataclysm
Author Message49188
Vlladd

[High Priest]



Status: Offline
(since 29-01-2013 19:35)
Joined: 13 Jul 2011
Posts: 137, Topics: 2
Location: Romania

Reputation: 46.5
Votes: 25

 
Post Posted: 03-03-2012, 14:15:55 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Foarte frumos guide,atat din punct de vedere al continutului cat si al aspectului.
Keep going.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
tovry

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 10-09-2015 19:45)
Joined: 18 Nov 2010
Posts: 463, Topics: 28
Location: Romania

Reputation: 89.9
Votes: 22

 
Post Posted: 03-03-2012, 15:28:34 | Translate post to: ... (Click for more languages)

GG pt ghid. Frumoasa traducerea anyway. Pacat ca ghidul este copy paste. Si nush daca esti un infocat al engi'ului dar daca esti unul dintre cei carora le place engi p orice char stii ca sunt modalitati mai simple de al duce la skill maxim in vreo 2 maxim 3 ore + solo farming de mats. Si inca ceva. PT cei carora goldu nu este o probelma puteti creste engi (sau orice alta meserie) doar cu mats de la ah in decurs de 45min - 1 ora. Jeeves 'ul intradevar este cea mai usefull chestie adaugata la ghid si v'a ajuta multa lume. Si acceasta pacat ca nu este o creatie proprie ci doar un copy/paste. Parerea mea e sa adaugi un video pt Jeeves (traseul din BRD, mobi din ogri'la etc).
GG inca odata. Frumoasa prezentare. Pare rau ca nu pot spune mai multe.
bft in continuare




0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Ravenous

[Retired E5150]



Status: Offline
(since 28-12-2023 12:30)
Joined: 01 Jan 2012
Posts: 10472, Topics: 307
Location: Bucharest

Reputation: 1863.9
Votes: 234

  Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 03-03-2012, 22:42:26 | Translate post to: ... (Click for more languages)

In primul rand te bate limba romana, amice. Nu pot sa nu notez asta. Te bagi la toate Ghidurile - Zi-mi si de asta - de unde l-am mai copiat ?
1) Nu e Copy Paste, am facut eu Engineering si mi-am notat fiecare pas, m-am documentat ofc, dupa un ghid de 4.3, dar s-au schimbat unele denumiri la unele scheme, chiar si materialele necesare, prietene. Daca nu il faceam eu, nu as fi notat schimbarile astea. Am facut cu 30k gold si 2 ore de Farming Engineering 525 pe un random char. Da un link de unde as fi dat Copy Paste
2) Nu e nevoie de video pentru 30yards, am marcat pe harta.
3) Infocat la nivel de Engineering ? Asta nu se rezuma la skillup ci la schematics, cum te joci cu profesia, nu cat de repede o cresti
4) Cu gold faci rapid, dar daca vrei sa bagi 500k intr-o profesie, go ahead si fa random.



I AM NO LONGER A GAMEMASTER, PLEASE SEE SERVER STAFF



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Airwaves

[Creep]



Status: Offline
(since 12-06-2013 10:03)
Joined: 23 Dec 2010
Posts: 534, Topics: 61
Location: Romania

Reputation: 64.3
Votes: 18

Post Posted: 04-03-2012, 01:42:50 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Frumos.De cand am asteptat!
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
tovry

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 10-09-2015 19:45)
Joined: 18 Nov 2010
Posts: 463, Topics: 28
Location: Romania

Reputation: 89.9
Votes: 22

 
Post Posted: 04-03-2012, 13:17:29 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ravenous wrote:
In primul rand te bate limba romana, amice. Nu pot sa nu notez asta. Te bagi la toate Ghidurile - Zi-mi si de asta - de unde l-am mai copiat ?
1) Nu e Copy Paste, am facut eu Engineering si mi-am notat fiecare pas, m-am documentat ofc, dupa un ghid de 4.3, dar s-au schimbat unele denumiri la unele scheme, chiar si materialele necesare, prietene. Daca nu il faceam eu, nu as fi notat schimbarile astea. Am facut cu 30k gold si 2 ore de Farming Engineering 525 pe un random char. Da un link de unde as fi dat Copy Paste
2) Nu e nevoie de video pentru 30yards, am marcat pe harta.
3) Infocat la nivel de Engineering ? Asta nu se rezuma la skillup ci la schematics, cum te joci cu profesia, nu cat de repede o cresti
4) Cu gold faci rapid, dar daca vrei sa bagi 500k intr-o profesie, go ahead si fa random.



Dupa cum ai obs nu am comentat nimic despre asta - nu ma bag unde nu cunosc. Puteai la fel de usor sa faci copy/paste la asta si nu mi-as fi dat seama.
Nu am spus ca nu e ok ghidul. Ba mai mult te-am laudat. Dc esti frustrat acum? (am un mic citat la semnatura, cred ca ti se potriveste in momentu asta). Ai spus ca te-ai documentat. Pai in ghid se vede ca te-ai documentat. Spui ca nu e copy/paste. Pai daca nu te documentai si nu te uitai la alte ghiduri pt engi nu iti iesea asa bine prezentarea.
La al 2'lea punct iti spun asta. La 4k ppl cat are freakz'ul nu cred ca 10% din ei au fost in BRD si mai mult de 40% din ei nu cunosc zonele de clasic/tbc. Era doar un mic sfat pt cei mai nabi dintre noi. Ar ajuta enorm de mult. Si nu vorbeam numa de traseul din BRD ci de toate actiunile necesare pt al crafta pe jeeves. La urma urmei este cam cea mai grea(de obtinut] si de succes chestie pe care un engi o foloseste.
La al 3'lea punct pe care il subliniai vreu sa iti spun o chestie. Cunosc persoane care au facut engi de nevoie si nu din cauza ca le-ar placea. Te contrazic si iti spun asta: Daca iti place una din meseri fi sigur ca daca o vei creste de mai multe ori vei cunoaste mai bine despre ce e vorba si vei face skill up intr-un timp cat mai scurt.
Nu am indemnat lumea sa creasca vreo meserie cu mats de la ah. Doar spuneam ca si idee. Am observat ca multa lume nu stie unde sa gaseasca anumite mats'uri.
Dau un exemplu. Aceasta este cea mai de folositoare chestie pt ati creste o meserie. Si daca nu cunosti numarul exact de mats'uri pt o meserie se va intampla sa farmezi mai mult si uneori iti vei da seama ca ai ramas cu mats in bag. Ideea care e? Pai sunt multe chestii pe care le poti creste pe verde din cauza acelor mats'uri si iti va reduce drastic timpul de skill up al meseriei.(credema prefer sa pierd 5 minute craftand 5 iteame pt 2 skill decat sa pierd 10 cautant ore'uri sau mai stiu eu ce). Despre asta vorbeam cand am spus de ghidul tau. Nu ai nimic special in el si care sa iti reduca simtitor timpul de skill up. Tot ce contine ghidul tau sunt iteame care le cresti cand sunt pe rosu (in mare parte) si care pt unu ce nu se oboseste sa caute p net, le poate gasi cu usurinte pe google.
Eu personal am engi pe 6 chare si folosesc engi dp tbc. Dc? pt ca imi place. Am comentat la ghidul tau ca este copy/paste din cauza ca sunt "n" ghiduri p net asemanatoare cu ale tale (poti spune ce doreste, dar sti si tu bine ca este adevarat).
Mai spui ca ma bag in toate ghidurile nu? Ma bag la cei de la care astept mai multe gen: (tu , perra, lhc etc), adica din ce am auzit cunoasteti destul de multe despre ce se intampla prin wow. De fiecare data cand m-am bagat am renuntat sa mai spun ceva dupa ce mi s-au adus niste argumente solide sau pana cand mi-am dat seama ca nu am cu cine sa vorbesc. Daca vrei sa ma faci sa cred ca nu e copy paste atunci dati cu parerea. Adu niste argumente pro/contra la ceea ce zic eu si atunci vei observa ca te voi lauda chiar mai mult.
Ex: dupa ce m-am certat cu perra 2 zile ultima lui afirmatie in legatura cu ce spuneam eu a fost asa: "daca moare bosul nu mai conteaza ce/si/cum joci". Deci a fost o cearta useles. Poti sa spui orice, dar nu te lua de mine pana nu ai niste argumente solide.

Bft iti doresc cu ghidul si sper sa ai cat mai multi laudatori

PS. "amice" foloseste in cadru colectivului tau. Nu cred ca suntem amici - ba mai mult nu te cunosc si nici tu nu ma cunosti. Pastreaza cuvantul pentru prietenii tai si nu pt un player random.




0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Ravenous

[Retired E5150]



Status: Offline
(since 28-12-2023 12:30)
Joined: 01 Jan 2012
Posts: 10472, Topics: 307
Location: Bucharest

Reputation: 1863.9
Votes: 234

  Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 04-03-2012, 13:48:49 | Translate post to: ... (Click for more languages)

@Tovry - Te invit sa faci tu un ghid. - Si vreau un link sa vad un astfel de "n" ghid de pe Google. Prezentarea e 100% a mea - M-am documentat in legatura cu pasi gen schematic asta.
Sa zici ca ghidul nu e bun e okay si sa aduci sugestii, dar sa zici ca e copiat nu e okay daca nu poti oferi niciun Link.



I AM NO LONGER A GAMEMASTER, PLEASE SEE SERVER STAFF



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
tovry

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 10-09-2015 19:45)
Joined: 18 Nov 2010
Posts: 463, Topics: 28
Location: Romania

Reputation: 89.9
Votes: 22

 
Post Posted: 04-03-2012, 14:21:29 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ravenous wrote:
@Tovry - Te invit sa faci tu un ghid. - Si vreau un link sa vad un astfel de "n" ghid de pe Google. Prezentarea e 100% a mea - M-am documentat in legatura cu pasi gen schematic asta.
Sa zici ca ghidul nu e bun e okay si sa aduci sugestii, dar sa zici ca e copiat nu e okay daca nu poti oferi niciun Link.


OFFF... sincer nu mi'am dorit niciodata sa ofer linkuri din cauza ca poate la un moment dat cineva va rande de persoana careia iam postat linkul dar daca tot esti chiar atat de nerabdator sa iti ofer un link atunci nu pot face nimic altceva decat sa til ofer.

http://www.wow-professions.com/wowguides/wow-engineering-guide.html

Sper ca observi ca este 99% indentic cu al tau.

Sper ca te'ai lamurit dc am spus ca e copy paste ... diferenta dintre aces ghid si al tau este ca in ce am postat eu apare numarul de materiale care oricum nu este exact.

Si daca cumva cer prea mult poate iti ceri scuze ca ai vorbit aiurea

PS. daca este o coincidenta jur ca e cea mai mare coincideta traita de mine.
PS2. nu fac ghiduri findca nu ma pricep. Nu stiu sa scriu colorat nu stiu sa pun linkrui s.a. deci prefer sa nu ma fac de ras -. Mai degraba ajut pe cineva cu un ghid destul de eficient si cu mici defecte , si despre care sunt sigur ca nu este copy/paste. Si le comentez doar celora care cred eu ca ghidurile nu sunt creatii propri, si de la care am asteptari mai mari. Faza aiurea e ca tot tu faci gura. Nu era mai ushor sa zici ceva de genu "DA! l-am copiat, l-am tradus si la editat cum am vrut eu pt a ajuta playeri care nu sunt in stare sa caute si sa traduca un text dp alt site". Macar asa apreciaza lumea sinceritatea.




0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
octibest

[Old Dog]



Status: Offline
(since 25-04-2019 09:59)
Joined: 07 Jul 2011
Posts: 182, Topics: 6
Location: Romania

Reputation: 84.9
Votes: 5

 
Post Posted: 04-03-2012, 14:52:20 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Tovry ma enerveaza faptul ca tu strici tot ce e bun pe forumul asta deci nu am vazut topic sa nuti bagi u coada ta rautacioasa iti sugerez sa mentii linistea si pana la urma u ce pierzi daca e copiat guide-ul sau ce gastigi daca demasti asta????
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Ravenous

[Retired E5150]



Status: Offline
(since 28-12-2023 12:30)
Joined: 01 Jan 2012
Posts: 10472, Topics: 307
Location: Bucharest

Reputation: 1863.9
Votes: 234

  Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 04-03-2012, 15:16:12 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Da, adevarat m-am documentat dupa ala, dar l-am testat eu si sunt unele modificari gen Clockwork Box care se face cu 3x Bronze Bar conform ghidului ala, iar pe 4.0.6 nu exista itemul ala, ci Practice Lock care necesita si Handful of Copper Bolts si Weak Flux, si alte chestii care nu corespundeau cu 4.0.6.

La nivel de profesii, nu se pot aduce acuzatii de "plagiat", daca aia chiar e cea mai eficienta cale... Iar ce voi adauga la Ghid va face diferenta, la skillup e normal sa apara ca multe alte ghiduri.



I AM NO LONGER A GAMEMASTER, PLEASE SEE SERVER STAFF



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
tovry

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 10-09-2015 19:45)
Joined: 18 Nov 2010
Posts: 463, Topics: 28
Location: Romania

Reputation: 89.9
Votes: 22

 
Post Posted: 04-03-2012, 15:19:34 | Translate post to: ... (Click for more languages)

octibest wrote:
Tovry ma enerveaza faptul ca tu strici tot ce e bun pe forumul asta deci nu am vazut topic sa nuti bagi u coada ta rautacioasa iti sugerez sa mentii linistea si pana la urma u ce pierzi daca e copiat guide-ul sau ce gastigi daca demasti asta????


UUU... stric totul? off imi pare ff rau, si iti spun cu cea mai mare sinceritate. Eu nu vreau sa demasc nimic... imi dau cu parerea. Auzi sa te intreb ceva , iti plac persoanele care se cred mult prea pro? Mie unu nu imi plac, si am scris mai sus dc comentez si pentru cine comentez. Nu imi place ca dupa ce afirm o chestie sa vina sa imi spuna nush ce chestii care nu au legatura cu wow'ul si cu mine personal. Daca nu e adevarat ce am zis poate sa dovedeasca si atunci eu o sa tac.




0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Ravenous

[Retired E5150]



Status: Offline
(since 28-12-2023 12:30)
Joined: 01 Jan 2012
Posts: 10472, Topics: 307
Location: Bucharest

Reputation: 1863.9
Votes: 234

  Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 04-03-2012, 15:23:09 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Citeste-mi replica, m-am uitat la ala, dar l-am completat cu ce era necorespunzator, si am completat cu unele lucruri, gen itemele utile si optiunile de la 425+. Am subliniat tools si am mentionat sa nu se arunce, alte lucruri, si la skillup am facut modificari, nu am copiat exact cum e acolo.


I AM NO LONGER A GAMEMASTER, PLEASE SEE SERVER STAFF



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
tovry

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 10-09-2015 19:45)
Joined: 18 Nov 2010
Posts: 463, Topics: 28
Location: Romania

Reputation: 89.9
Votes: 22

 
Post Posted: 04-03-2012, 15:25:10 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ravenous wrote:
Da, adevarat m-am documentat dupa ala, dar l-am testat eu si sunt unele modificari gen Clockwork Box care se face cu 3x Bronze Bar conform ghidului ala, iar pe 4.0.6 nu exista itemul ala, ci Practice Lock care necesita si Handful of Copper Bolts si Weak Flux, si alte chestii care nu corespundeau cu 4.0.6.

La nivel de profesii, nu se pot aduce acuzatii de "plagiat", daca aia chiar e cea mai eficienta cale... Iar ce voi adauga la Ghid va face diferenta, la skillup e normal sa apara ca multe alte ghiduri.


Atunci dc te certi cu mine? Da uite imi cer scuze ca nu am observat chestia cu Clockwork Box. Ai un gg de la mine pt aia. Apreciez asta. Tot ce nu mia placut e ca ai facut gura mare ca te-am acuzat... credema nu acuz fara vre-o dovada. Stiu ca sunt multi p forrum care vorbesc doar sa se afle in treaba dar na eu nu sunt unu dintre aia. Alta data poate o sa raspunzi frumos knd cineva te critica. La urma urmei faci ghid ca sa oferi/primesti ajutor.

PS. chiar aveam tot dreptul sa cred ca este copy/paste




0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Ravenous

[Retired E5150]



Status: Offline
(since 28-12-2023 12:30)
Joined: 01 Jan 2012
Posts: 10472, Topics: 307
Location: Bucharest

Reputation: 1863.9
Votes: 234

  Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 04-03-2012, 15:29:50 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Nu e Copy Paste, m-am documentat, nu e acelasi lucru, adica am depus un efort sa il fac, nu l-am copiat si lipit aici. Ma rog, diferente sunt multe, daca stai sa le observi,
unii pasi sunt asemanatori in mod inevitabil, asa exista in toate ghidurile, ma gandeam sa mentionez WoW-Professions la sursa insa m-am razgandit cand am vazut ca ei au decat Rank pe Google, ghiduri exact la fel in privinta pasilor sunt si in alte locuri, ghiduri chiar mai vechi, doar ca nu vor fi listate de Google pe prima pagina.



I AM NO LONGER A GAMEMASTER, PLEASE SEE SERVER STAFF



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
tovry

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 10-09-2015 19:45)
Joined: 18 Nov 2010
Posts: 463, Topics: 28
Location: Romania

Reputation: 89.9
Votes: 22

 
Post Posted: 04-03-2012, 15:35:46 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ravenous wrote:
Citeste-mi replica, m-am uitat la ala, dar l-am completat cu ce era necorespunzator, si am completat cu unele lucruri, gen itemele utile si optiunile de la 425+. Am subliniat tools si am mentionat sa nu se arunce, alte lucruri, si la skillup am facut modificari, nu am copiat exact cum e acolo.


Dupa cum ai vazut te-am laudat pt ghid... da mi-a placut prezentare si am spus ca va ajuta multa lumea. Am criticat faptul ca este copiat (plus mici rectificari sa ii dai o nota personala). Nu trebuia sa imi raspunzi ironic si atunci fi sigur ca nu as fi continuat. Cum spuneam ghidurile sunt facute sa ajute lumea si orice fel de ajutor este bine venit ma gandesc eu.

Posturi unite automat, 04-03-2012, 15:35:46

Ravenous wrote:
Nu e Copy Paste, m-am documentat, nu e acelasi lucru, adica am depus un efort sa il fac, nu l-am copiat si lipit aici. Ma rog, diferente sunt multe, daca stai sa le observi,
unii pasi sunt asemanatori in mod inevitabil, asa exista in toate ghidurile, ma gandeam sa mentionez WoW-Professions la sursa insa m-am razgandit cand am vazut ca ei au decat Rank pe Google, ghiduri exact la fel in privinta pasilor sunt si in alte locuri, ghiduri chiar mai vechi, doar ca nu vor fi listate de Google pe prima pagina.


OK... am inteles ce ai facut tu acolo. Stiu ca e ceva de munca pt asa ceva. Daca te ajuta cu ceva imi cer scuze ca am reactionat prea nervos. Chiar nu suport ironiile aduse doar din cauza ca nu ma cunosti. Dar am spus ca aveam tot dreptul sa cred ca este copy/paste. Daca spuneai chestia asta de prima data knd tiam lasat comment credema nu se ajungea pana aici si toata lumea era fericita.




0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Ravenous

[Retired E5150]



Status: Offline
(since 28-12-2023 12:30)
Joined: 01 Jan 2012
Posts: 10472, Topics: 307
Location: Bucharest

Reputation: 1863.9
Votes: 234

  Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 04-03-2012, 21:02:15 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Okay, multumesc. Dar reactia mea a fost normala in opinia mea, ca mi-am batut capul ore in sir, cand puteam sa nu fac nimic sau sa copiez ceva si sa lipesc.

Acum doar discutii guide-related!
Mai pun scheme cand am timp, Jeeves l-am facut pentru ca s-a cerut si mi-am facut timp ptr el.



I AM NO LONGER A GAMEMASTER, PLEASE SEE SERVER STAFF



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore




 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Cataclysm  
Go to page Previous  1, 2, 3  Next    


The time now is 29-03-2024, 11:14:53
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x