User
Pass
2FA
 
 

Ghid de Upgrade: Achizitii Pana in 250 RON

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash
Author Message2341
Necris

[Alcoholic Elon Musk]



Status: Offline
(since 28-09-2022 13:14)
Joined: 04 Dec 2010
Posts: 4378, Topics: 29
Location: Bucharest

Reputation: 3025.9
Votes: 76

   
Post Posted: 29-08-2015, 00:10:51 [Valuable post] | Translate post to: ... (Click for more languages)

Achizitii de Componente si Periferice pana in 250 lei v1.2




Cand vine vorba de PC Master-Race trebuie sa oferim dragoste tuturor componentelor, nu numai placii video si procesorului.

Din experienta mea, cea mai sanatoasa metoda pentru portofel de a face upgrade la un PC este in timp, componenta cu componenta,
tinand cont de discounturi, Black Friday, desigilate, acel i5 pe care il vinde ieftin tovarasul ce joaca doar fifa toata ziua dar vrea sa faca upgrade la i7, etc.

Dat fiind faptul ca sunt putini cei ce au ~3000 lei sa achizitioneze un sistem nou de gaming am decis sa fac acest ghid pentru cei ce doresc sa isi faca un sistem potent pe termen lung.


O sa incerc sa enumar componentele si perifericele in ordinea impactului lor, atat in gaming cat si in experienta generala de utilizare a sistemului:


    COMPONENTE



    SSD Upgrade

Quote:
MFW SPEED

Un SSD (SSD vs HDD link) este capabil sa invie din morti aproape orice sistem si recomand sa fie prezent in orice build ce se vrea a fi decent,
acesta fiind probabil cea mai inspirata investitie in acest buget.

Recomand adaugarea unui SSD mai ales celor ce folosesc un singur HDD. Tin sa precizez ca nu e nevoie de un sistem puternic pentru a te bucura de avantajele oferite.

Ca o descriere mai fancy: SSD-ul scade coeficientul de frustrare al utilizatorului, toate programele se deschid, minimizeaza si inchid rapid,
nu stai 15 minute sa se instaleze fiecare windows upgrade, nu mai caraie mereu sistemul daca ai un HDD ciripitor and so on.

In 250 lei se poate achizitiona la momentul actual un SSD de de 120-128gb, suficient pentru OS si alte programe, efectiv pentru toata partitia “C:\”.

Peasant: "Dar nu are impact in gaming asta de 128, nu pot sa bag GTA 5 pe el". Nu, nu poti, dar dat fiind faptul ca un singur HDD, care este o componenta mecanica,
nu mai este nevoit sa tina singur toate procesele de la OS, antivirus, browser, drivere, etc. o sa se vada un boost chiar si pentru incarcarea folderelor si deschiderea jocurilor ce sunt pe HDD.


    RAM Upgrade

Quote:
“Poti deschide mai mult de 5 tab-uri in Chrome :/ ?”

Dupa statisticile oferite de Steam, 20% din utilizatori au mai putin de 4gb de ram.
Eu consider 4gb ram ca fiind minimul pentru a evita orice freeze al PC-ului avand in vedere ca scriind acest topic in timp ce ascult ceva mix pe Youtube am 3.1gb utilizati.
O capacitate mai mare, de 8gb, o recomand celor ce pot sa ruleze ultimele titluri aparute in care sistemul trece uneori de 6gb utilizati.


    PSU Upgrade

Quote:
“Deci nenorocirea aia facea ca aspiratorul !”

Componenta unde multi incearca sa faca economie, achizitionand o sursa pe care scrie 500w la 60 lei.
De-a lungul anilor am reusit sa ard doua surse desi nu am facut overclock niciodata, cea de-a doua, o petarda de Spire, cand a pleznit mi-a luat cu ea placa de baza si placutele de ram.
Desi nu este ceva ce afecteaza in mod direct performanta sistemului in nici un fel, un Sirtec de 500w spre exemplu ofera o performanta silentioasa,
stabila, cu multiple protectii in cazul fluctuatiilor sau inreruperilor de curent.

Majoritatea surselor ofera o eficienta de 80+ Bronze cand vine vorba de consum; tradus in Romana:
Un sistem ce consuma 200w o sa traga de la priza ~250w cu o eficienta de 80%, in timp ce cu o eficienta de 60-70% a unei surse ieftine o sa traga ~280-300w de la priza.
Pe langa faptul ca o sa tina mult si bine, o sursa buna ofera conectori si o alimentare ce poate tine lejer un viitor upgrade la placa video si procesor.

    Case Upgrade

Quote:
“Cum am putut sa imi tin pana acum componentele in cutia aia de carton?”

Ok, ok, stiu ca pentru multi o carcasa de 200 ron este considerata un moft si partial este adevarat, beneficiul este in mare parte estetic dar totusi exista si alte avantaje.
O carcasa de tipul Zalman R1 ofera totusi un flux de aer decent ce impiedica thermal throttle, are fan-controller integrat, vine cu ventilatoare, filtre de praf, spatiu pentru wire-management si,
nu in ultimul rand, un panou de plexiglass prin care pot fi admirate componentele cu greu achizitionate.


    Cooler Upgrade

Quote:
"Meh, macar arata fain !"

Un upgrade la cooler il recomand celor ce au un procesor cu un TDP de peste 65w indiferent daca se face OC sau nu. Ex: i3 2100
Pe langa plusul de liniste adus se evita thermal throttle si supraincalzirea placii de baza precum si a memoriilor pe care o cauzeaza un cooler stock.
Ca exemple de buget: Deepcool Gammaxx 200 pentru CPU pana in 90W si Depcool Gammaxx 300 pentru cele de peste 90W. Ex: FX-6300, i5 2400.
Majoritatea coolerelor sunt compatibile cu toate socketurile in uz si vin cu o pasta termoconductoare decenta pre-aplicata.



    PERIFERICE



    Mouse + Mouse Pad

Quote:
“DA AM DAT CLICK!!1 DE CE AM MURIT??/?”


Note: Nu folositi “Mouse Acceleration” aka "Enhance Pointer Precision".
O sa spun din start ca nu sunt adeptul sobolanilor scumpi, adesea se plateste brand-ul, multe modele au forme dubioase,
features inutile precum 4000+ dpi, picioruse metalice care mai mult incurca sau nu aduc nimic in + fata de un model pana in 200 ron.


Un mouse trebuie sa indeplineasca cateva conditii nu cat sa ajute cat sa NU INCURCE in gaming:

1. Sa fie comod, fara margini ascutite sau alte nebunii.
2. Sa nu sara cursorul aiurea sau sa stea pe loc cand este miscat rapid.
3. Senzorul sa aiba o acuratete cat mai mare.
4. Switch-urile sa fie rezistente si sa nu dea rateuri.
5. De preferat sa aiba butoane programabile si DPI reglabil din software.

Ca un mouse decent de buget se incadreaza perfect best-seller-ul de pe piata din Romania, A4Tech X-718BK care m-a servit si pe mine timp de doi ani pana a cedat rotita de scroll, dupa care am comandat alt model identic pentru ca ii faking genial.
Pentru cei ce detin un mouse de 20-30 lei, acest mouse o sa prezinte o diferenta sesizabila si are probabil cel mai bun senzor + forma fata de orice sub 200 ron, si am testat destule modele. Daca nu ajungeti minim Legendary Eeagle Master cu asta inseamna ca este altceva de vina, nu mouse-ul.

Pentru cei ce fac gaming la nivel pro, semi-pro sau joaca preponderent shootere recomand achizitia unui mouse optic ceva mai “dotat” d.p.d.v. al calitatii overall.
Un exemplu bun este Mionix Castor gasindu-se mai mereu cu discount pe multiple site-uri. Totousi la atata banaret recomand sa il incercati inainte sa il achizitionati, si sa incercati cat mai multe modele de la multiplii producatori inainte sa va decideti, spre exemplu eu nu sufar in ruptul capului Logitech G502, desi costa enorm forma slim cu thumb-rest ma impiedica sa il folosesc la fel de eficient ca un A4tech.

Recomand si achizitionarea unui mouse-pad odata ce va luati un mouse decent pentru a avea mereu o miscare uniforma, lina si silentioasa si totodata este un suport comod pentru incheietura mainii.
Eu prefer mouse-padurile textile, folosesc Qck mini de ~3 ani si cu siguranta merita 30 lei.


    Tastatura

Quote:
“Nu poti face faceroll pe orice fel de tastatura?”


THE QUICK BROWN FO JUMPS OVER THE LAZY DOG.

Aceasta fraza a am scris-o tinand simultan ambele shift-uri apasate, imi lipseste tasta “X”, deci nu am cine stie ce ghosting.

Ce este acest “Ghosting” ? Efectiv cate taste pot fi apasate simultan, cu cat mai multe,
cu atat mai putine sanse ai sa nu faci fail la acel combo epic de Sprint + Jump + Weapon Switch + 360 NoScope.

Alt lucru care conteaza este calitatea membranei si sa nu aiba un feel “mushy-mushy”.
Tin sa precizez ca personal am incercat un numar relativ mic de tastaturi, printre care doar una mecanica.
Am fost impresionat insa de comfortul oferit de Logitech G103 si Redragon Karura.

Tastatura recomand sa o luati dintr-un magazin unde fizic o puteti incerca, mai ales daca optati pentru una mecanica.

    Headset


Quote:
“Atat de multe sunete pe care nu le percepeam inainte :/”

Cand vine vorba de gaming, o pereche de casti este cea mai utila in shootere pentru a identifica mult mai usor pozitia inamicului.
Posibilitatea de a comunica in mmo's, mobas s.a. fara sa tastezi in chat este de asemenea binevenita.

Criterul de alegere al unui headset imediat dupa buget ar trebuii sa fie comfortul acestora, degeaba ai sunet clar daca nu le poti purta mai bine de o ora,
un exemplu negativ in acest sens sunt Beats care strang in draci si au un bass stupid de mult amplificat.

Fara a imi varsa prea mult audiofilia pe aici o sa mai mentionez cateva avantaje pentru folosirea unui headset ce nu se rezuma numai la gaming.

1. Nu iti mai trezesti prietena, colegul de camera, mama, bunica, catelul la doua dimineata cand “parca ar mai merge un meci”.
2. Te uiti la seriale ? Baietii aia de fac Jocu’ cu Tronu’ inregistreaza, editeaza si proceseaza sunetul pe un buget mai mare decat cel alocat
pentru sanatate in Romania, ar fi pacat sa nu te poti bucura de orice detaliu sonor.
3. Stiai ca “Pink Floyd – Mother” are un efect de heart-beat in background ? Daca nu, nu asculti muzica la ce trebuie.



Acest topic o sa fie actualizat in timp. In semn de apreciere puteti folosi acest cod de discount: WK6Q4TII pentru eventualele comenzi efectuate la PC-Garage.
"May Your Framerates be High, and Your Draw Distance Far"


>PC Upgrade Guide<

Discounturi @ IT

Voucher PC-Garage: WK6Q4TII

14 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore

Locked by ^AvioanE^, 05 May 2020 19:45



 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash  


The time now is 18-04-2024, 17:32:21
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x