User
Pass
2FA
 
 

Hashtag - update la casuta vocala

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Discussions/Help
Author Message1673
RIWIX
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 24-10-2013 10:06)
Joined: 13 Feb 2007
Posts: 1848, Topics: 82
Location: Romania

Reputation: 178.4
Votes: 47

Post Posted: 29-09-2013, 23:54:15 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Casuta vocala cred ca a fost cea mai buna idee pentru forum

Eu propun sa-i faceti update la ceva precum - hashtags - care in proces va inlocui casuta vocala traditionala.
Actualmente orice modificare la casuta vocala necesita ca un administrator sa-ti aprobe casuta vocala/modificarile, un lucru absolut inutil. (chiar daca ti-ai adauga ceva irelevant. eu am avut intr-un timp "nenea")

Hashtags este o functionalitate care iti permite sa urmaresti anumite subiecte. Spre exemplu casuta vocala actuala iti permite sa vezi in ce postari s-a vorbit despre tine.

Eu propun sa vezi nu doar unde se vorbeste despre tine, ci ti-ar permite sa urmaresti inclusiv subiectele care te intereseaza, altele decat propria persoana. EX: #fotbal, #paragon, #farulconstanta, #mamaligacutelemea, #mujesteaua


Principiu de functionare hashtags:
Hashtag poate functiona precum casuta vocala ca sistem de notificare.

Sa zicem ca fac un post:
Quote:
La o bere cu #paragoncelmaibunprieten


Un hashtag se creeaza automat din momentul in care cineva il activeaza (pomeneste) pentru prima data, de ex: #paragoncelmaibunprieten

Pazuzu imi vede hashtagul din post, si decide ca vrea sa urmareasca si el subiectul. Da click pe hashtagul meu, ii apare un pop-up si ii da "follow" hashtagului respectiv. Data viitoare cand eu mentionez in post #paragoncelmaibunprieten, ii va aparea ca notificare si lui Pazuzu in casuta lui vocala.

Automat username-urile vor functiona ca hashtags.

Daca vreau sa fiu notificat cand posteaza doar fanul meu Dire, ii dau fallow lui #Dire din casuta vocala si voi vedea tot ce posteaza el.

Daca vreau sa fiu notificat de postarile anumitor persoane doar pe anumite subiecte. Adaug #Dire#Fotbal, iar cand Dire zice ceva de "fotbal" intr-un post, imi activeaza "casuta vocala".
Daca dau #Dire#LaCafenea, primesc doar notificari privind postarile lui la cafenea. #Dire#Spamzone, ma va notifica doar cu ce scrie dracia la spamzone.

Daca dau click pe hashtag, apare un pop-up care imi arata toate postarile cu hashtagul ala, (nu neaparat #fotbal, care e prea mare ca sa poata fi urmarit cap-coada) pui #intalniricuparagon, si vei cunoaste toate subiectele in care cineva s-a intalnit cu paragon, sau a pomenit tagul respectiv.

nota: paragon e un utilizator pe aici, deci #username

Va puteti gandi la combinatii inteligente/utile de hashtags.
Aveam ideea de follow de ceva timp dar slaba ca integritate, cu hashtags will do the trick. Se scriu multe cretinisme si n-am rabdare


UPDATE

    Banuiesc ca cei mai multi nu v-ati prins de utilitatea hashtagului in varianta propusa de mine. Probabil aveti deja "favoriti" pe forum in sensul ca nu vreti sa vedeti toate tampeniile care se posteaza.

      syntax:
      #username#forum#subforum/topicuri#interese

      exemplu:
      #riwix#paragon#pazuzu#spamzone#castraveți



    Sa presupunem ca am un fețiș pentru koltzu si ma intereseaza ce posteaza in subforum la 'Hardware', ca stiu ca are pareri pertinente pe subiect. Adaugi in preferinte:

      exemplu:
      #koltzu#hardware
      si primesti notificari in casuta vocala cu postarile lui koltzu in materie de hardware.


      Daca vrei sa vezi ce scrie la ponyzone, zohlomg.
      #zohlomg#ponyzone
      si la fel.


    O alta setare poate fi de forma:

      exemplu:
      #lacafenea#fotbal#motogp#yamaha#paragon


    Daca cineva scrie despre "fotbal", "motogp", "yamaha" sau "paragon", in forumul de la "La cafenea", voi fi notificat.

    Si mai complex ar fi sa adaug de care pareri tin cont in legatura cu subiectele respective.
    Ca nu ma intereseaza parerea lui paragon despre hardware sau motociclete, dar ma intereseaza ce zice nr913 si alti cativa.

      exemplu:
      #koltzu#nr913#Mouz#Shocker#lacafenea#fotbal#motogp#yamaha#paragon


    Asa ma va interesa doar ce zice koltzu, nr913, Mouz, Shocker despre fotbal, motogp, yamaha sau paragon.

    Daca vrei sa deschizi un subiect de conversatie cu numar limitat de fani, dar la care se pot "abona" si altii.

    #***
    riwix #facepedesteptu
    #boomshakalaka
    #IntalnireFreakzBucuresti2013
    nr913 a dat #fail
    bomba noua din seria davidenko #hazless
    etc


am bagat culoare ca sa inteleaga toti paragonii


00001 010 01101 000010 00001 0100


Last edited by RIWIX on 30-09-2013, 13:35:57; edited 3 times in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Ryuk

[Cultul betivilor]



Status: Offline
(since 21-03-2021 09:45)
Joined: 18 Jul 2012
Posts: 5323, Topics: 185
Location: Independentei

Reputation: 146.3
Votes: 51

 
Post Posted: 30-09-2013, 00:39:48 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Este chiar o idee foarte buna daca ar face update la casuta vocala.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Zohlomg

[DEFIANCE]



Status: Offline
(online 1 week ago)
Joined: 11 Feb 2010
Posts: 20869, Topics: 690
Location: ~Romania

Reputation: 8983.8
Votes: 770

Post Posted: 30-09-2013, 02:02:12 | Translate post to: ... (Click for more languages)

You must be an apple employee because this is so innovative.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Paragon

[The Chosen One]



Status: Offline
(since 17-07-2022 05:43)
Joined: 21 Jun 2008
Posts: 23706, Topics: 796
Location: Bulgaria

Reputation: 2597.9
Votes: 215

Post Posted: 30-09-2013, 06:50:12 | Translate post to: ... (Click for more languages)

O optiune sa urmaresti anumite subiecte, adica daca vrei sa urmaresti "Spam zone", iar unul iti posteaza username-ul de exemplu, ti se activeaza casuta, dar daca altul iti posteaza username-ul in alta parte, dar tu in schimb nu urmaresti acel subiect, nu ti se activeaza casuta? Cam asa ar veni?


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Chrys
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 29-04-2016 18:00)
Joined: 14 Aug 2010
Posts: 6285, Topics: 188
Location: Romania

Reputation: 72.1
Votes: 191

       
Post Posted: 30-09-2013, 07:51:20 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Se cere prea mult , multumeste-te cu ce ai.




Playlist javRIX

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
nr913
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 24-10-2013 10:06)
Joined: 24 Apr 2009
Posts: 4224, Topics: 223
Location: România

Reputation: 60.3
Votes: 156

 
Post Posted: 30-09-2013, 09:53:46 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Am mai propus asta.

Attitude - A little thing that makes a BIG difference
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
PaZuZu

[Account disabled]



Status: Offline
(since 18-05-2016 21:18)
Joined: 20 Jun 2010
Posts: 9334, Topics: 60
Location: Cotton field

Reputation: 174.5
Votes: 359

     
Post Posted: 30-09-2013, 10:17:53 | Translate post to: ... (Click for more languages)

#treciînapoilalopatãChrys

Nu sparge geamul altuia dacã nu e bicicleta ta.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
RIWIX
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 24-10-2013 10:06)
Joined: 13 Feb 2007
Posts: 1848, Topics: 82
Location: Romania

Reputation: 178.4
Votes: 47

Post Posted: 30-09-2013, 10:27:14 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Paragon wrote:
O optiune sa urmaresti anumite subiecte, adica daca vrei sa urmaresti "Spam zone", iar unul iti posteaza username-ul de exemplu, ti se activeaza casuta, dar daca altul iti posteaza username-ul in alta parte, dar tu in schimb nu urmaresti acel subiect, nu ti se activeaza casuta? Cam asa ar veni?


trebuie sa scrii #paragon sau ar putea pastra si "paragon".
am dat un caz general. detalii precum ce subiect nu te intereseaza se pot discuta alternativ si nu tine de mine

Posturi unite automat, 30-09-2013, 11:27:14

nr913 wrote:
Am mai propus asta.


#nr913#propuneri#casutavocala sure.

poti atribui unui topic un hashtag, cand e creat.

Zohlomg wrote:
You must be an apple employee because this is so innovative.


meh. cati crezi ca au auzit de hashtags de pe aici? eu am scris pentru toti


00001 010 01101 000010 00001 0100
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
nr913
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 24-10-2013 10:06)
Joined: 24 Apr 2009
Posts: 4224, Topics: 223
Location: România

Reputation: 60.3
Votes: 156

 
Post Posted: 30-09-2013, 14:02:18 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Prea complicate regulile tale.
Trebuie ceva mai simplu, dacã se va implementa:

  • Marcarea entitãților cu hashtags
    Adicã fiecare entitate (user, categorie, forum, subforum, topic, post) va avea unul sau mai multe hashtags.
    Entitãțile vor moșteni hashtag-urile pãrinților (topicul Spam Zone va avea atât #spamzone cât și #lacafenea și #altele).
    Entitatea finalã va avea toate hashtag-urile adunate (un post de-al meu la spam zone în care pun și #castraveți și #paragon, va avea #nr913, #altele, #lacafenea, #spamzone, #castraveți și #paragon).

  • Notificarea/abonarea
    Un câmp textarea în care, pe fiecare linie, se va trece o regulã de notificare. Regula va fi de fapt o listã de hashtags despãrțite printr-un spațiu/cratimã/underscore/whatever.
    De fiecare datã când este creatã o entitate finalã (post în cazul nostru), se vor verifica regulile definite în câmpul ãsta. Dacã toate hashtag-urile dintr-o regulã se regãsesc în entitate, atunci regula este validã și se notificã utilizatorul.

Este o abordare mult mai dinamicã, simplã și ușor de implementat decât ce a zis riwix mai sus.

Edit: Dacã se dorește excluderea unui hashtag din notificare, se poate introduce semnul de negație ~ sau ! în fața hashtag-ului din regulã și atunci se valideazã regula doar dacã postul are toate hashtag-urile pozitive din regulã și nu are niciun hashtag negativ din regulã.

Un exemplu de o astfel de regulã este:
#spamzone #riwix #dire ~#femeie ~#fetita
Ce-mi notificã toate posturile de la spamzone care îi implicã pe riwix și dire, și nu se fac femei sau fetițe.


Attitude - A little thing that makes a BIG difference


Last edited by nr913 on 30-09-2013, 14:20:18; edited 2 times in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
RIWIX
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 24-10-2013 10:06)
Joined: 13 Feb 2007
Posts: 1848, Topics: 82
Location: Romania

Reputation: 178.4
Votes: 47

Post Posted: 30-09-2013, 14:05:17 | Translate post to: ... (Click for more languages)

eu am oferit conceptul de functionare, ceva simplu de inteles pentru masa.
abordarea ideii poate fi discutata, modificata/alterata atat timp cat se pastreaza functionalitatea de baza.

merci de adaugare


00001 010 01101 000010 00001 0100
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
sn00ze
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 18-10-2013 16:12)
Joined: 14 Oct 2013
Posts: 48, Topics: None
Location: Romania

Reputation: 32.7
Votes: 1

Post Posted: 17-10-2013, 21:00:51 | Translate post to: ... (Click for more languages)

buna idea
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore

Locked by aste, 18 November 2013 16:51



 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Discussions/Help  


The time now is 29-03-2024, 14:33:18
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x