User
Pass
2FA
 
 

Inceputul de baza in crearea unui plugin [AMXX]
Go to page 1, 2  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> CS 2006-2019 (Archived) -> Tutorials
Author Message34576
SAMURAI

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 07-10-2009 17:11)
Joined: 08 Dec 2006
Posts: 16, Topics: 4
Location: Shinjukashi-ku,Tokyo,Japan

Reputation: 111.5
Votes: 5

Post Posted: 09-12-2006, 22:53:17 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Tutorial : Inceputul de baza in crearea unui plugin

In urmatorul tutorial iti voi explica cum sa faci un plugin, nu orice plugin ci inceputul de baza
Pluginul se construieste din publicuri in general si din stockuri, asta va voi invata ai tarziu.
Pentru inceput trebuie sa inregistrezi pluginul, sa-i pui un nume si sa-i dai o versiune . Ei bine poate te intrebi "Unde pun astea" ? mai inatai creezi un document nou in notepad/wordpad si apoi ii dai save as.. si ii pui formatul .sma
Sa zicem ca ai creat fisierul newplugin.sma

Ei bine mai departe deschizi acest fisier si :
Pentru inceput, pluginul are nevoie de niste functii pe care le citeste din niste fisiere .
Aceste fisiere se adauga printr-un #include <numele fisierului>
Cum acesta este un tutorial pentru amxmodx vei avea
Code:
#include <amxmodx>


Mai departe trebuie sa inregistram pluginul . Asta se face intr-un public care primeste numele de public plugin_init . Vine asa :
Code:
public plugin_init()

Actiutiunea se trece intr-un public ; La inceputul publicului trebuie sa pui o { iar la sfarsitul acestuia } . O sa arate asa :
Code:
public plugin_init()
{
}

Intre acolade vei pune actiunea :
Mai intai inregistrarea pluginului se face asa :
Code:
register_plugin("Numele Pluginului","versiunea","autorul")

Poti pune asa :
Code:
register_plugin("New Plugin","1.0","SAMURAI")

Pana acuma trebuie sa ai asa :
Code:
public plugin_init()
{
register_plugin("New Plugin","1.0","SAMURAI")
}

Poate te intrebi ce sunt parantezele de dupa plugin_init ; Ei bine alea te ajuta pentru unele functii, dar aici nu ai nevoie
Dupa ce ai inregistrat pluginul trebuie sa inregistram o comanda de admin sau de jucator normal . Uite Cum
Tot la plugin_init, sa zicem ca punem o comanda pentru un admin : Ai asa:
Code:
register_concmd("comanda","public",accesul de admin,"Mesaj care apare cand dai amx_help")

Poti pune asa:
Code:
register_concmd("amx_ss","admin_ss",ADMIN_LEVEL_C,"Take a snapshot to selected player")

Ei bine eu am pus acolo un "admin_ss" ; Ala reprezinta urmatorul public care trebuie sa-l treci in plugin, unde declari actiunea
Vine cam asa :
Code:
public admin_ss(id)

Acuma am pus in paranteza "id", id reprezinta indexu cui sa executi actiunea ; te va ajuta la urmatoarele functii care le adaugi
De asemenea trebuie la inceput { si la sfarsit }
De ex eu vreau ca in acest plugin sa i se fac un snapshot unui jucator .
Voi pune asa in public :
Code:
client_cmd(id,"snapshot")

client_cmd reprezinta functia pentru executare a unei comenzi asupra nui client .
id reprezinta cui sa executi si apoi in ghilimele ce sa executi . La noi am pus snapshot
Pana acuma ai asa :

Code:
#include <amxmodx>

public plugin_init()
{
register_plugin("New Plugin","1.0","SAMURAI")
register_concmd("amx_ss","admin_ss",ADMIN_LEVEL_C,"Take a snapshot to selected player")

}

public admin_ss(id)
{
 client_cmd(id,"snapshot")
}

Ei bine cred ca ajunge cam cat am pus in acest plugin . Mai departe salvezi fisierul, intri pe http://www.amxmodx.org/webcompiler.cgi si dai upload la acest fisier care tocmai l-ai creat . Vei obtine unul .amxx pe care il vei activa la server



Last edited by SAMURAI on 10-12-2006, 08:56:05; edited 1 time in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Tr3z3gu3T

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 12-06-2019 13:16)
Joined: 29 Sep 2006
Posts: 493, Topics: 71
Location: Romania

Reputation: 481.6
Votes: 14

 
Post Posted: 10-12-2006, 08:30:14 | Translate post to: ... (Click for more languages)

MERCIIII SAMURAI !!!

Nu Stiam de ce ai lasat balta cstrike.ro acum vad.

inka o data merci

PS: am in minte ceva frumos insa nush e vb despre un mod gen uwc3 cu 4 rase 4 skilluri 3 ultimateuri si un shopmenu. cred ca asta inseamna cam mult de lucru i-ar pentru mine e deja prea mult defapt sun n00b in chestii din astea ai putea sa faci acest mod dak itzi dau un tutorial ce as vrea eu la el tot de la a la z ??? si eventual sa imi zici mie ce sa fac ca sa invat si eu. Merci

PS: SAMURAI am luat ce ai facut u mai sus am facut un sma apoi l-am compilat l-am pus pe server cand dau amxx list il vede ca necunoscut insa el functioneaza iar cand scriu pe server amx_ss sau admin_ss this cmd is uknown de ce oare??

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
SAMURAI

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 07-10-2009 17:11)
Joined: 08 Dec 2006
Posts: 16, Topics: 4
Location: Shinjukashi-ku,Tokyo,Japan

Reputation: 111.5
Votes: 5

Post Posted: 10-12-2006, 08:56:59 | Translate post to: ... (Click for more languages)

citeste totul cu atentie, vezi la sfarsit unde e code-ul intreg, ala merge sigur
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
DarkSider

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 13-08-2010 16:58)
Joined: 01 Aug 2006
Posts: 347, Topics: 28
Location: Iasi

Reputation: 120.8
Votes: 4

 
Post Posted: 10-12-2006, 11:33:16 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Trezeghe , SAMURAI era cam obosit aseara ... Sa-l iertam - .
I-am corectat putin postul .

Era :

Code:
#include <amxmodx>


SAMURAI a facut fara acel # .

O alta problema , trebuie pus un :

Code:
plugin_init(){


Nu plugin_int .

I-am editat primul post .
Fa din nou cum scrie acolo si va merge sigur ! - .
Bafta !


Cat despre acel UWC3 , cam complicata treaba , in + nu are SAMURAI timp de asa ceva (cred) . Ne-am propus mai demult sa facem asa ceva dar nu am mai avut timp sa ne ocupam si am renuntat la idee . Ia si tu niste Tutoriale in engleza sau mai asteapta pana ce mai facem noi cateva in romana pe Forum si vei face chiar tu acel mod daca ai timp sa te ocupi (Nu e asa de usor) - .

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Tr3z3gu3T

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 12-06-2019 13:16)
Joined: 29 Sep 2006
Posts: 493, Topics: 71
Location: Romania

Reputation: 481.6
Votes: 14

 
Post Posted: 10-12-2006, 11:46:14 | Translate post to: ... (Click for more languages)

DarkSider wrote:
Trezeghe , SAMURAI era cam obosit aseara ... Sa-l iertam - .
I-am corectat putin postul .

Era :

Code:
#include <amxmodx>


SAMURAI a facut fara acel # .

O alta problema , trebuie pus un :

Code:
plugin_init(){


Nu plugin_int .

I-am editat primul post .
Fa din nou cum scrie acolo si va merge sigur ! - .
Bafta !


Cat despre acel UWC3 , cam complicata treaba , in + nu are SAMURAI timp de asa ceva (cred) . Ne-am propus mai demult sa facem asa ceva dar nu am mai avut timp sa ne ocupam si am renuntat la idee . Ia si tu niste Tutoriale in engleza sau mai asteapta pana ce mai facem noi cateva in romana pe Forum si vei face chiar tu acel mod daca ai timp sa te ocupi (Nu e asa de usor) - .




nu avem de ce sa ne suparam eu privesc "locul de munca" ca "o familie" fiecare are si el momente proste si bune in fine o sa recitesc din nou postul si va zic ce a iesit anteleg cum cu engleza nu stau prea bine cred ca va astept si in plus ma voi simiti si eu bun de ceva cand o sa il fac singur - (i cand te gandesti ca akm 4 luni habar nu aveam la ce ma connectez sa ma joc cs --)
PS: Venisi si cu rezultatul mereeeeeee deci de akum ma apuc si eu de plugine asa mai usoare pt mine datimi o tema pt acasa D

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
DarkSider

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 13-08-2010 16:58)
Joined: 01 Aug 2006
Posts: 347, Topics: 28
Location: Iasi

Reputation: 120.8
Votes: 4

 
Post Posted: 10-12-2006, 11:55:29 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Tr3z3gu3T wrote:
DarkSider wrote:
Trezeghe , SAMURAI era cam obosit aseara ... Sa-l iertam - .
I-am corectat putin postul .

Era :

Code:
#include <amxmodx>


SAMURAI a facut fara acel # .

O alta problema , trebuie pus un :

Code:
plugin_init(){


Nu plugin_int .

I-am editat primul post .
Fa din nou cum scrie acolo si va merge sigur ! - .
Bafta !


Cat despre acel UWC3 , cam complicata treaba , in + nu are SAMURAI timp de asa ceva (cred) . Ne-am propus mai demult sa facem asa ceva dar nu am mai avut timp sa ne ocupam si am renuntat la idee . Ia si tu niste Tutoriale in engleza sau mai asteapta pana ce mai facem noi cateva in romana pe Forum si vei face chiar tu acel mod daca ai timp sa te ocupi (Nu e asa de usor) - .




nu avem de ce sa ne suparam eu privesc "locul de munca" ca "o familie" fiecare are si el momente proste si bune in fine o sa recitesc din nou postul si va zic ce a iesit anteleg cum cu engleza nu stau prea bine cred ca va astept si in plus ma voi simiti si eu bun de ceva cand o sa il fac singur - (i cand te gandesti ca akm 4 luni habar nu aveam la ce ma connectez sa ma joc cs --)
PS: Venisi si cu rezultatul mereeeeeee deci de akum ma apuc si eu de plugine asa mai usoare pt mine datimi o tema pt acasa D


Acum ca te-ai invatat cu "public"-uri o sa mai fac si eu inca niste Tutoriale cu functii (Precum client_cmd) pe care le folosesti aproape la fel ca aceasta doar ca fac altceva - . Urmatorul pas ar fi sa te inveti f bine sa folosesti ceea ce ai invatat dupa care treci la client_connect / client_disconnect si stock-uri , set_task-uri , etc - . O sa facem noi mai multe Tutoriale , acestea sunt doar inceputul - .

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Tr3z3gu3T

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 12-06-2019 13:16)
Joined: 29 Sep 2006
Posts: 493, Topics: 71
Location: Romania

Reputation: 481.6
Votes: 14

 
Post Posted: 10-12-2006, 11:59:32 | Translate post to: ... (Click for more languages)

adik ceva gen admin_showip la care au acces toti playerii indiferent de acces ??? nu ??
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Tr3z3gu3T

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 12-06-2019 13:16)
Joined: 29 Sep 2006
Posts: 493, Topics: 71
Location: Romania

Reputation: 481.6
Votes: 14

 
Post Posted: 12-12-2006, 03:09:43 | Translate post to: ... (Click for more languages)

pt admimod cum fac???
ceva de genu -->
Code:
#include <adminmod>

Code:
public plugin_init()

Code:
public plugin_init()
{
}

Code:
register_plugin("New Plugin","1.0","SAMURAI")

Code:
public plugin_init()
{
register_plugin("New Plugin","1.0","SAMURAI")
}

Code:
register_concmd("comanda","public",accesul de admin,"Mesaj care apare cand dai amx_help")

Code:
public admin_ss(id)

Code:
client_cmd(id,"snapshot")


adik in total asa ??? -->>
Code:
#include <adminmod>

public plugin_init()
{
register_plugin("New Plugin","1.0","SAMURAI")
register_concmd("admin_ss","admin_ss",ADMIN_LEVEL_C,"Take a snapshot to selected player")

}

public admin_ss(id)
{
 client_cmd(id,"snapshot")
}



PS: TOATE PLUGINURILE AMXX SE POT FACE ADMINMOD ????

Quote:
Cat despre acel UWC3 , cam complicata treaba , in + nu are SAMURAI timp de asa ceva (cred) . Ne-am propus mai demult sa facem asa ceva dar nu am mai avut timp sa ne ocupam si am renuntat la idee . Ia si tu niste Tutoriale in engleza sau mai asteapta pana ce mai facem noi cateva in romana pe Forum si vei face chiar tu acel mod daca ai timp sa te ocupi (Nu e asa de usor) -
m-am hotarat dami tutorialele desi o sami iasa ceva buguit din cap pana in picioare --

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
SAMURAI

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 07-10-2009 17:11)
Joined: 08 Dec 2006
Posts: 16, Topics: 4
Location: Shinjukashi-ku,Tokyo,Japan

Reputation: 111.5
Votes: 5

Post Posted: 12-12-2006, 15:35:46 | Translate post to: ... (Click for more languages)

In niciun CAZ !!
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
DarkSider

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 13-08-2010 16:58)
Joined: 01 Aug 2006
Posts: 347, Topics: 28
Location: Iasi

Reputation: 120.8
Votes: 4

 
Post Posted: 12-12-2006, 20:32:38 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Tr3z3gu3T wrote:
pt admimod cum fac???
ceva de genu -->
Code:
#include <adminmod>

Code:
public plugin_init()

Code:
public plugin_init()
{
}

Code:
register_plugin("New Plugin","1.0","SAMURAI")

Code:
public plugin_init()
{
register_plugin("New Plugin","1.0","SAMURAI")
}

Code:
register_concmd("comanda","public",accesul de admin,"Mesaj care apare cand dai amx_help")

Code:
public admin_ss(id)

Code:
client_cmd(id,"snapshot")


adik in total asa ??? -->>
Code:
#include <adminmod>

public plugin_init()
{
register_plugin("New Plugin","1.0","SAMURAI")
register_concmd("admin_ss","admin_ss",ADMIN_LEVEL_C,"Take a snapshot to selected player")

}

public admin_ss(id)
{
 client_cmd(id,"snapshot")
}



PS: TOATE PLUGINURILE AMXX SE POT FACE ADMINMOD ????

Quote:
Cat despre acel UWC3 , cam complicata treaba , in + nu are SAMURAI timp de asa ceva (cred) . Ne-am propus mai demult sa facem asa ceva dar nu am mai avut timp sa ne ocupam si am renuntat la idee . Ia si tu niste Tutoriale in engleza sau mai asteapta pana ce mai facem noi cateva in romana pe Forum si vei face chiar tu acel mod daca ai timp sa te ocupi (Nu e asa de usor) -
m-am hotarat dami tutorialele desi o sami iasa ceva buguit din cap pana in picioare --


Pentru adminmod este cu totul altfel , admin_showip este deja facut , nu trebuie sa-l refaci , doar sa schimbi accesul de sus cu accesul tau "default" .

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Tr3z3gu3T

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 12-06-2019 13:16)
Joined: 29 Sep 2006
Posts: 493, Topics: 71
Location: Romania

Reputation: 481.6
Votes: 14

 
Post Posted: 12-12-2006, 22:11:28 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Am Inteles nu ma interesa neaparat admin_showip ci doar il luasem ca exemplu ma refeream in general dar am inteles
SI SCUZE PT DOuble post dabea akm am vazut inka o data skuze

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
DarkSider

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 13-08-2010 16:58)
Joined: 01 Aug 2006
Posts: 347, Topics: 28
Location: Iasi

Reputation: 120.8
Votes: 4

 
Post Posted: 13-12-2006, 11:47:00 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Tr3z3gu3T wrote:
Am Inteles nu ma interesa neaparat admin_showip ci doar il luasem ca exemplu ma refeream in general dar am inteles
SI SCUZE PT DOuble post dabea akm am vazut inka o data skuze


No problem .

PS. : Daca vrei sa inveti cum sa returnezi mesaje in chat / in consola la anumite comenzi uita-te in plugin_info (De la "Pluginuri") - .

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Tr3z3gu3T

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 12-06-2019 13:16)
Joined: 29 Sep 2006
Posts: 493, Topics: 71
Location: Romania

Reputation: 481.6
Votes: 14

 
Post Posted: 15-12-2006, 21:26:38 | Translate post to: ... (Click for more languages)

hm belea belea insa am o idee la care e deja prea mult pt mn si am nevoie de SAMURAI insa nu aici pe forum dak se poate pe mess sau in cel mai rau caz pe mail(deoarece vreau sa lucrez an pic mai prv si il voi posta pe forum cand va fi gata ....astept un PM cu un id de mess sau o adresa de mail SAMURAI) vreau sa fac un plugin gen amx banshot insa cum :

cand execut cmd (sa zicem)amx_codat pluginu sa faca asa :

3 SS la timp de trei secunde intre ele
3 mesaje private in chat celui caruia i se fac SS cu ora si data si numele adminului care a facut SS (aceste mesaje vor fi tiparite cu o sec inaite de SS pt a intra in SS !!!)
amx_banip
iar la sf in loc de banned sa scrie "uitate in consola pt detalii" si in consola sa scrie anumite info de genul unde si in ce masura se poate adresa pt un eventual UNban
eu zic ca e posibil de fapt e o combinatie intre 3 pluginuri + unu dak nu deja exista cel cu scrierea mesajului in consola

Merci mult mult de tot si astept

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
3v!L

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 28-07-2011 11:47)
Joined: 21 Jul 2006
Posts: 353, Topics: 17
Location: Constanta

Reputation: 191.8
Votes: 4

 
Post Posted: 14-01-2007, 20:23:11 | Translate post to: ... (Click for more languages)

as avea o propunere interesanta ptr voi ...dak ati vrea sa explicati cum se poate contrui plugin`ul folosit de cs.ultimate.ro pluginu`l ce le permite adminilor sa vada ce scriu ceilalti jucatori fie ei vii sau morti sau spectatori astept raspuns ASAP

<i>GeNeRaL<i> - @ - Cs.Freakz.Ro
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
DarkSider

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 13-08-2010 16:58)
Joined: 01 Aug 2006
Posts: 347, Topics: 28
Location: Iasi

Reputation: 120.8
Votes: 4

 
Post Posted: 14-01-2007, 21:25:14 | Translate post to: ... (Click for more languages)

[P.T.M]3v!L wrote:
as avea o propunere interesanta ptr voi ...dak ati vrea sa explicati cum se poate contrui plugin`ul folosit de cs.ultimate.ro pluginu`l ce le permite adminilor sa vada ce scriu ceilalti jucatori fie ei vii sau morti sau spectatori astept raspuns ASAP


Este deja Plugin-ul - => plugin_sank_listen .
Trezeghe , vb cu mine pe mess ... SAMURAI s-a lasat de scripting .

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore

Locked by destroi112, 25 July 2016 02:28



 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> CS 2006-2019 (Archived) -> Tutorials  
Go to page 1, 2  Next    


The time now is 19-04-2024, 21:50:39
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x