User
Pass
2FA
 
 

Nehotarat

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Some tips regarding several acquisitions
Author Message2732
d!ny Xz

[M1ssing in act1on]



Status: Offline
(since 17-09-2018 18:40)
Joined: 16 Jul 2014
Posts: 1215, Topics: 83
Location: Onesti

Reputation: 667.4
Votes: 156

     
Post Posted: 14-07-2017, 23:21:21 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Salut. Nustiu din ce sa aleg : Iphone 6 , samsung a5 2017 , s6 ,sau sony z5 premium. Imi plac toate - Ajutati-ma va rog cu un sfat


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
pms

[Power overwhelming]



Status: Offline
(since 26-11-2020 19:13)
Joined: 07 Sep 2011
Posts: 6857, Topics: 477
Location: Bucuresti

Reputation: 1519
Votes: 217

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET}  Sebasto231295 
Post Posted: 15-07-2017, 02:22:08 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Iphone 6
-Performante hardware sub cerintele actuale, plus ca si la vremea lui nu a oferit cele mai bune chestii de pe piata
+-Camera decenta, nu cel mai bun senzor sau aperture size din cele enumerate
-Display calitate slaba
-Autonomie baterie slaba
-Multitasking slab
-Fara capabilitati de storage upgrade
-Pret prea mare pentru ce ofera

+Deisgn placut
+Build quality bun

+- OS: Personal preference (Sistemul de operare pentru unii e un plus ca e mai usor si mai intuitiv, iar pentru altii un minus ca nu ofera atat pe cat ofera android-ul)




Samsung Galaxy S6
+Performante hardware ce inca stau si astazi in picioare impotriva preferintelor actuale de pe piata
+Camera foarte ok, aperture size cel mai bun din toate enumarate de tine mai sus
+Display-ul cel mai bun din cele enumerate
+Autonomie baterie mare
+Multitasking cat cuprinde (android)

+Design placut
+Build quality bun
-Fara capabilitati de storage upgrade, abia de la S7 in sus

+- OS: Personal preference (Sistemul de operare pentru unii e un plus ca e mai usor si mai intuitiv, iar pentru altii un minus ca nu ofera atat pe cat ofera android-ul)



Sony Xperia Z5 Premium

+- Singurul ecran 4k (cu o densitate a pixelilor foarte buna), dar sub Super Amoled la culori, contrast
Un minus ar fi consumul mai mare al bateriei, desi este de 3430 mAh, daca nu gresesc, din pricina display-ului cu rezolutie mare.
+Performante hardware foarte bune, 8 nuclee optimizate surprinzator de bine
+-Camera foarte ok, aperture size decent, optimizare de soft proasta, culori sterse sau aberante in anumite situatii, cu un zoom foarte bun, cu crop pe senzor pe 1080p, stabilizand bine, acel Cybershot
+- Display-ul, desi de rezolutie mare, nu este cel mai bun cand vine vorba de culori, contrast,
+Autonomie baterie decenta, desi mare, display-ul o trage in jos.
+Multitasking cat cuprinde (android)
+Capabilitati de storage upgrade si multe porturi
+Singurul din cele de mai sus rezistent la apa
-Pret mare pentru ce ofera


Pe celelalte nu mai are rost sa le mai enumar, pentru ca astea ar fi singurele de mentionat sau care atrag atentia.

P.S.: Am avut toate sistemele de operare ce vin pe telefoane. Pentru unii va parea ca sunt fan android sau Samsung, dar unii care totusi cunosc catusi de putin nu ar musca, la fel ca mine, acel marketing de r***t al Apple-ului, acea "faimoasa optimizare", care nu exista.
Demontez din aproape orice achizitie Apple, pentru ca nu isi merita deloc banii. Recomand parintilor mai nepriceputi sa utilizeze iOS ... e mai intuitiv. Vorbesc serios. Pe ai mei i-am trecut de la android la iOS si le-a fost mai usor de utilizat in situatiile la care puneai ei un telefon. Revenind.

As provoca Apple sa-mi arate faimoasa optimizare, care le pune telefonul la aproape orice categorie sub concurenta.

E rapid? Multe sunt rapide
Nu se blocheaza? coughMultitaskingcouch
Optimizare a aplicatiilor? Doar o animatie uniforma de fade in, fade out, care acopera loading time-urile. Androidul face fade unde e cazul de loading si intra/iese instant unde poate, dupa configuratie ... nu asteapta orice sa mascheze cu o animatie de fade.
Optimizare a autonomiei? Cel mai interesant subiect.
-Un display jalnic ce nu ar consuma mult, cu o baterie decenta si o configuratie ce nu are un TDP mare, iar telefonul pica la un battery test cu mult inainte competitorului de pe piata, daca ar fi sa luam competitia ca exemplu, competitor ce vine cu un telefon cu un ecran mai bun, ce ar consuma mai mult, la o rezolutie mai mare, cu o configuratie mai puternica, la fel, cu o baterie pe masura, raportata la configuratie. Urmariti battery tests pe YT. -


Voucher PC-Garage: QZ6BT3TB


Sfaturi privind achizitiile

Probleme legate de IT


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Mouz'

[Forever young !]



Status: Offline
(since 02-02-2022 18:17)
Joined: 05 May 2010
Posts: 11033, Topics: 173
Location: Balta Alba Titan !

Reputation: 1219.5
Votes: 144

     
Post Posted: 15-07-2017, 12:22:36 | Translate post to: ... (Click for more languages)

pms wrote:
Iphone 6
-Performante hardware sub cerintele actuale, plus ca si la vremea lui nu a oferit cele mai bune chestii de pe piata
+-Camera decenta, nu cel mai bun senzor sau aperture size din cele enumerate
-Display calitate slaba
-Autonomie baterie slaba
-Multitasking slab
-Fara capabilitati de storage upgrade
-Pret prea mare pentru ce ofera

+Deisgn placut
+Build quality bun

+- OS: Personal preference (Sistemul de operare pentru unii e un plus ca e mai usor si mai intuitiv, iar pentru altii un minus ca nu ofera atat pe cat ofera android-ul)


multitasking slab? faci 14 lucruri deodata si ajungi la ele foarte rapid prin home button . + ca nu ai ca la android 12312312 de meniuri de aplicatii. 1 si bun. Also , sunt foarte multe canale pe yt care demonstreaza ca incarca orice aplicatie mult mai repede ca orice alt telefon.

-Fara posibilitate de storage upgrade? 1 euro = 5gb in iCloud. Iti iei cat spatiu ai nevoie. Telefonul iti incarca toate pozele/video-urile/docs etc...in icloud la calitate full si-ti lasa copii la rezolutii mai mici in telefon. Also , poti sa le si stergi , ele iti raman in iCloud pana le stergi si de acolo.


Equipment

MSI B75A-G43
Intel Core i5 3570k 3.4GHz
Cooler Master Hyper T4
MSI GeForce GTX 1660 6GB OC ARMOR EDITION 192bit
HyperX Fury Black 4GB DDR3 1866 MHz CL10 x2

Peripherals

Zowie EC1-A
HyperX Cloud II
Steelseries QcK+ PUBG

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
pms

[Power overwhelming]



Status: Offline
(since 26-11-2020 19:13)
Joined: 07 Sep 2011
Posts: 6857, Topics: 477
Location: Bucuresti

Reputation: 1519
Votes: 217

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET}  Sebasto231295 
Post Posted: 15-07-2017, 13:08:44 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Mouz' wrote:
pms wrote:
Iphone 6
-Performante hardware sub cerintele actuale, plus ca si la vremea lui nu a oferit cele mai bune chestii de pe piata
+-Camera decenta, nu cel mai bun senzor sau aperture size din cele enumerate
-Display calitate slaba
-Autonomie baterie slaba
-Multitasking slab
-Fara capabilitati de storage upgrade
-Pret prea mare pentru ce ofera

+Deisgn placut
+Build quality bun

+- OS: Personal preference (Sistemul de operare pentru unii e un plus ca e mai usor si mai intuitiv, iar pentru altii un minus ca nu ofera atat pe cat ofera android-ul)


multitasking slab? faci 14 lucruri deodata si ajungi la ele foarte rapid prin home button . + ca nu ai ca la android 12312312 de meniuri de aplicatii. 1 si bun. Also , sunt foarte multe canale pe yt care demonstreaza ca incarca orice aplicatie mult mai repede ca orice alt telefon.

-Fara posibilitate de storage upgrade? 1 euro = 5gb in iCloud. Iti iei cat spatiu ai nevoie. Telefonul iti incarca toate pozele/video-urile/docs etc...in icloud la calitate full si-ti lasa copii la rezolutii mai mici in telefon. Also , poti sa le si stergi , ele iti raman in iCloud pana le stergi si de acolo.


Cloud au toate, ma refeream la upgrade fizic de storage.
Nu stiu ce versiune de android ai folosit ultima data sau nu intelegi cum sa treci dintr-o fereastra in alta la android sau sa stai splitscreen, ceea ce pune configuratia la munca in unele situatii cu workload mare.
Multitasking slab dat de configuratia slaba.
Ce ai precizat tu tine de cache memory, pe partea de operare.

"sunt foarte multe canale pe yt care demonstreaza ca incarca orice aplicatie mult mai repede ca orice alt telefon"
Putin irelevant, fara sa te superi pe mine, dar aici vorbimde 2 OS-uri separate. Asa poti preciza si de android la fel. Plus ca sunt canale de milioane de subscriberi care sunt fanboys apple sau sponsorizati si fac comparatii precum "camera comparison s8 si iphone 7", iar la s8 focalizeaza in lumina sa iasa mai intunecata ... o tipa ceva cu Krystal nu stiu cum, spre exemplu. - Nu sunt acasa sa-ti las link -. Trebuie sa fii idiot sa spui ca senzorul, ca tot ziceam de camera, de pe s8 e mai slab ca pe iphone 7 ... pana si ala de pe s7 dadea de pamant cu iphone 7-ele -. S-a dus de mult treaba cu apple, fata de inceput. Lumea musca din ce in ce mai putin marketing-ul pentru ca se lovesc de realitatea ce o ofera device-urile lor.


Voucher PC-Garage: QZ6BT3TB


Sfaturi privind achizitiile

Probleme legate de IT


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
d!ny Xz

[M1ssing in act1on]



Status: Offline
(since 17-09-2018 18:40)
Joined: 16 Jul 2014
Posts: 1215, Topics: 83
Location: Onesti

Reputation: 667.4
Votes: 156

     
Post Posted: 15-07-2017, 15:21:47 | Translate post to: ... (Click for more languages)

p m.s spui ca samsung a5 2017 nu e ''demn'' de pret si de cerintele din ziua de azi ?-
Multumesc baieti



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Mouz'

[Forever young !]



Status: Offline
(since 02-02-2022 18:17)
Joined: 05 May 2010
Posts: 11033, Topics: 173
Location: Balta Alba Titan !

Reputation: 1219.5
Votes: 144

     
Post Posted: 15-07-2017, 15:24:58 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Si ce faci tu cu upgrade-ul fizic de storage? pui muzica pe el ? inca suntem in 2010 ?

Nu stau sa ma contrazic .Tu vorbesti de chestii pe hartie , eu vorbesc de ce-am avut si ce am . Am avut numai samsung pana acum 2 ani cand am trecut pe iphone si n-as mai da inapoi. Telefonul precedent, un s6 , cred ca putea sa si zboare (glumesc) , dar cui ii pasa? cine naiba foloseste toate prostiile alea ?

Iti iei un telefon in functie de ce asteptari ai de la el. Daca vrei sa inchizi ochii , sa clipesti in dreapta si sa-ti schimbe foile in timp ce citesti un articol de pe nu stiu ce site , iti iei un samsung. Daca vrei un telefol normal si rapid ia-ti un iphone. Also , it's so prettyyyy !

7plus-ul meu e pe vine ! camera aia dubla e dementiala.


Equipment

MSI B75A-G43
Intel Core i5 3570k 3.4GHz
Cooler Master Hyper T4
MSI GeForce GTX 1660 6GB OC ARMOR EDITION 192bit
HyperX Fury Black 4GB DDR3 1866 MHz CL10 x2

Peripherals

Zowie EC1-A
HyperX Cloud II
Steelseries QcK+ PUBG

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
pms

[Power overwhelming]



Status: Offline
(since 26-11-2020 19:13)
Joined: 07 Sep 2011
Posts: 6857, Topics: 477
Location: Bucuresti

Reputation: 1519
Votes: 217

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET}  Sebasto231295 
Post Posted: 15-07-2017, 16:41:25 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Mouz' wrote:
Si ce faci tu cu upgrade-ul fizic de storage? pui muzica pe el ? inca suntem in 2010 ?

Nu stau sa ma contrazic .Tu vorbesti de chestii pe hartie , eu vorbesc de ce-am avut si ce am . Am avut numai samsung pana acum 2 ani cand am trecut pe iphone si n-as mai da inapoi. Telefonul precedent, un s6 , cred ca putea sa si zboare (glumesc) , dar cui ii pasa? cine naiba foloseste toate prostiile alea ?

Iti iei un telefon in functie de ce asteptari ai de la el. Daca vrei sa inchizi ochii , sa clipesti in dreapta si sa-ti schimbe foile in timp ce citesti un articol de pe nu stiu ce site , iti iei un samsung. Daca vrei un telefol normal si rapid ia-ti un iphone. Also , it's so prettyyyy !

7plus-ul meu e pe vine ! camera aia dubla e dementiala.


Nu vorbesc de pe foaie, le-am avut in mana pe toate pentru perioade foarte lungi. Zici de iphone ca e telefon normal si rapid. Normal in ce sens? Ai muscat marketingul bine ... iarta-ma ca iti zic. Sper sa nu te superi, sincer! :/ Rapid ... nu te contrazic eu, te contrazic testele, benchmarkurile si autonomia. De ce sa dau 3800 de lei pe ceva ce tot la 3800 de lei gasesc un DISPLAY mai bun, QHD-ul pe super amoled no comment, CONFIGURATIE mai FUTUREPROOF, BUILD QUALITY la fel de apetisant, AUTONOMIE muuuuuuuuuuult mai buna, desi ar trebui sa fie mai bine "optimizat" iOS, corect? Ca asa zice toata "lumea" ... Plus alte feature-uri si implementari noi, mai potente tehnologic. Unde e acea autonomie si optimizare apple? :/ De ce tot mentionez de ea? Pai cam cu asta se lauda, ca orice e in telefonul ala se stie de pe hartie sau nu ca e vechi de minim un an fata de ce se afla pe piata in device-urile actuale ce nu sunt de buget. Poate vedem ceva top notch vreodata, ceva sa asteptam de la concurenta sa aduca... Astept :/

Zici de iphone 7 si lauzi doar camera. Un mod de zoom frumos implementat, dar deloc original ... pe piata e de vreo 3 ani. In rest? Utilizatorii de S7 inca se pot uita de sus la iphone 7, desi e cu un an mai vechi. Ca asta e realitatea cand vine vorba de potentialul ambelor device-uri.

Zici ca cine foloseste toate alea. Unii folosesc toate alea. Daca tu te multumesti cu atat e strict problema ta, insa TU ai comparat din perspectiva utilizarii tale vs ce poate sa faca telefonul per total (adica ce am zis eu). Stii cum se numeste asta? Parere subiectiva. El are nevoie de ceva obiectiv, nu de exemplul in care atat iti satisface tie nevoile. E o mare diferenta ceea ce vorbim aici. D-aia i-am pus acea comparatie. "Also , it's so prettyyyy ! " ... Obiectivitate, nu experienta ta de utilizare, cum ziceam, asta trebuia sa postezi ca sa-l ajuti. Eu nu am inceput sa-i zic ca Samsung e mai frumos ca toate. I-am expus totul cat mai obiectiv cu putinta. Daca te-a suparat ce am zis de Apple, da-mi in cap, dar daca deschizi ochii si incerci sa intelegi ce tii in mana o sa te simti maxim pacalit la urma.

Pentru unii, cand vorbesc la telefon, marul de la ureche inseamna mai mult ca orice. Bine, fiecare tine la imaginea lui, corect ce-i drept, dar repet, deschide ochii si invata putin despre ce tii in mana inainte sa contrazici ... obiectiv, poate data viitoare.

@d!ny Xz , A5-ul e varianta mai low budget a seriei galaxy, pe scurt. Daca chiar te intereseaza asa mult iti fac un mini review, dar nu merita daca poti lua ceva mai bun.


Voucher PC-Garage: QZ6BT3TB


Sfaturi privind achizitiile

Probleme legate de IT


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
OpTIXy

[Predator]



Status: Offline
(since 05-04-2020 10:57)
Joined: 04 Jul 2011
Posts: 2850, Topics: 83
Location: New York

Reputation: 15025.3
Votes: 377

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 15-07-2017, 17:03:31 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Asa off topic: Eu am daily drive Samsung S7 (detin si S8, mare update intre camera si hardware nu simt, exceptie display). Si cam toata lumea din anturajul meu foloseste Iphone (ideologie USA). Cel putin o data pe saptamana ei cu gura lor spun (mirati) ca: Samsung are fie camera mai buna, fie display-ul mai bun, ca tine bateria mult mai bine si se mira ca merge in apa - (inregistrari video in piscina / ocean) -

P.S. On topic: Poti sa mergi pe One+


I want to ensure you that every ban is always followed by a proper reason. If you wake up in a situation where your account is banned, feel free to make a proper post under Unban Request.
Do not forget to bring the necessary evidence to appeal GMs decision.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
d!ny Xz

[M1ssing in act1on]



Status: Offline
(since 17-09-2018 18:40)
Joined: 16 Jul 2014
Posts: 1215, Topics: 83
Location: Onesti

Reputation: 667.4
Votes: 156

     
Post Posted: 15-07-2017, 17:17:27 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Multumesc mult de ajutor


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
pms

[Power overwhelming]



Status: Offline
(since 26-11-2020 19:13)
Joined: 07 Sep 2011
Posts: 6857, Topics: 477
Location: Bucuresti

Reputation: 1519
Votes: 217

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET}  Sebasto231295 
Post Posted: 15-07-2017, 19:01:26 | Translate post to: ... (Click for more languages)

OpTIXy wrote:
Asa off topic: Eu am daily drive Samsung S7 (detin si S8, mare update intre camera si hardware nu simt, exceptie display). Si cam toata lumea din anturajul meu foloseste Iphone (ideologie USA). Cel putin o data pe saptamana ei cu gura lor spun (mirati) ca: Samsung are fie camera mai buna, fie display-ul mai bun, ca tine bateria mult mai bine si se mira ca merge in apa - (inregistrari video in piscina / ocean) -

P.S. On topic: Poti sa mergi pe One+


Battery test facut personal cu rulare 2 ore browser + restul youtube.
Iphone 7 al lui frate-miu (1 sapt vechime la vremea testului) cu display-ul la 750 x 1334 rezolutie (325~ pixel density) - L-am facut sa faca upgrade la s7, da ... upgrade -. Suna ciudat pentru multi sa treci la ceva mai vechi si sa fie upgrade.
Samsung S8 al meu (1 luna jumatate vechime la vremea testului) cu displayul la 1440 x 2960 (570 pixel density)
Baterii proportionate pe ambele modele, nimic iesit din comun comparand ... niciunul nu e tableta la configuratie -

Cand Iphone 7 s-a stins, pe s8 mai aveam 38% baterie. Cand am scazut la 1080p si am repetat testul, mai aveam 45%.
Ma asteptam ca macar sa egaleze sau cum se asteptau unii, sa bata Iphone ca are pixel density mai mic/ratio si rezolutie muuult mai mica. Jalnica autonomia, avand in vedere ca pe fond e un TDP MUUUULT mai mare la s8 ... Patetic :/

Optixy, la aia 4k simti diferenta, ca e pe 60 cadre/sec si stabilizeaza foarte bine, dar senzorul e acelasi dep e s7, care inca a ramas cel mai bun de pe piata.

Cand aveam s7, dupa 1 an de folosire zilnica peste medie (YT 1-2 ore, Muzica la greu, display permanent peste 60% luminozitate si 100% pe afara si stau mult pe afara, paired devices destul de des, apeluri si mesagerie normala si online la greu, browsing cu orele uneori, media la fel) inca ma tinea bateria de pe o zi pe alta, a doua zi de dimineata avand 25-35%, in functie de workload. Deci treceam ziua cu el dupa un an de folosire intensiva zi cu zi. Aia autonomie.


Voucher PC-Garage: QZ6BT3TB


Sfaturi privind achizitiile

Probleme legate de IT


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore

Locked by pms, 30 August 2017 15:01



 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Some tips regarding several acquisitions  


The time now is 25-04-2024, 23:35:58
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x