User
Pass
2FA
 
 

Nvidia Installer Failed [Fix]

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Software
Author Message2251
*0ranGe ! extrem

[I ❤ MY POLO!]



Status: Offline
(since 11-12-2017 12:06)
Joined: 01 Jul 2007
Posts: 11419, Topics: 191
Location: Romania

Reputation: 683.4
Votes: 117

   
Post Posted: 28-01-2013, 19:39:09 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Am intampinat problema dupa ce am facut upgrade la GTX 260 OC de la 8600GT, am vrut ultima versiune de la Nvidia si orice versiune incercam eu sa instalez manual, primeam eroarea "Nvidia Installer Failed", fara cod de eroare, fara nimic, e foarte greu sa gasesti un fix pe google asa ca am decis sa postez aici pentru cei care au aceasta problema.

Sistem de operare: Windows 7 Ultimate cu licenta.
Placa video: Nvidia GTX 260 OC
Versiune driver: 310.97
Versiune driver instalata automat de sistemul de operare: 306.97 (era singura metoda prin care puteam instala driverul iar windows recunoastea versiunea asta ca fiind cea mai noua).

Dupa lungi cautari printre zilele lungi de la munca, nu am gasit nimic concret pe internet, multi spuneau ca de vina este windowsul pentru ca instaleaza automat driverul, multi spuneau ca cel mai bine ar fi sa incerc sa-l instalez in safe mode, ei bine, am incercat toate variantele posibile pana cand am reusit sa gasesc un cod de eroare.

Fix-ul in sine este simplu:

Downloadati arhiva urmatoare:
Code:
http://fbx.ro/n8wua9w3jj40inqr


Arhiva contine doua fisiere .reg, pe noi ne intereseaza "InstallTakeOwnership.reg", dublu click pe fisier, click pe Yes si apoi pe Ok.

Navigam in folderul:

Code:
C:\Windows\System32\DriverStore


Click dreapta pe folderul FileRepository si veti vedea un buton cu numele Take Ownership, click pe el, se deschide un command prompt si dispare imediat.

Dezinstalati driverul vechi (asta daca aveati unul), scanati cu Driver Sweeper sau mai nou Driver Fusion, bifati tot ce apartine de nvidia, clean si apoi dati un restart.

Instalati driverul dorit de la Nvidia si ar trebui sa fie totul ok, daca intampinati probleme va ajut in limita timpului disponibil.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
liq

[FC OÞELUL GALAÞI]



Status: Offline
(since 27-09-2017 19:00)
Joined: 23 Dec 2006
Posts: 6176, Topics: 326
Location: Galati

Reputation: 331.9
Votes: 98

Post Posted: 29-01-2013, 01:04:34 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Aveam si eu probleme de genu odata(gtx660 w7 piratat) dar le primeam deoarece nu terminasem dezinstalarea driverului vechi, in rest a mers ok. Btw am tot 306.97 (instalt de windows)

Intelligence plus character - that is the goal of true education
dr. Martin Luther King jr.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
*0ranGe ! extrem

[I ❤ MY POLO!]



Status: Offline
(since 11-12-2017 12:06)
Joined: 01 Jul 2007
Posts: 11419, Topics: 191
Location: Romania

Reputation: 683.4
Votes: 117

   
Post Posted: 29-01-2013, 18:40:17 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Eu am facut update la asta doar ca sa-mi confirm ca nu are placa vreo problema, in League of Legends se face ecranul negru si isi revine dupa 2 secunde, e random si multi si-au schimbat placa video din cauza asta, eu n-am de gand sa fac asta, mai primesc si acum dar nu asa de des ca inainte, oricum cred ca e vorba de joc.

P.S: Initial asta am crezut si eu ca e problema, ca nu se dezinstaleaza cum trebuie driverul, de asta am tot incercat si cu driver fusion si cu driver sweeper, perfect uninstaller, etc, orice as fi facut primeam eroarea asta.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
liq

[FC OÞELUL GALAÞI]



Status: Offline
(since 27-09-2017 19:00)
Joined: 23 Dec 2006
Posts: 6176, Topics: 326
Location: Galati

Reputation: 331.9
Votes: 98

Post Posted: 29-01-2013, 18:57:22 | Translate post to: ... (Click for more languages)

E cam ciudat driveru asta de la ei. nu are o optiune sa ii dai dezinstalare la tot odata, trebuie sa-l dezinstalezi pe bucatele, si e stresant rau, ma bucur ca ai rezolvat si n-ai facut prostia sa dai bani pe alta placa video.

Intelligence plus character - that is the goal of true education
dr. Martin Luther King jr.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
*0ranGe ! extrem

[I ❤ MY POLO!]



Status: Offline
(since 11-12-2017 12:06)
Joined: 01 Jul 2007
Posts: 11419, Topics: 191
Location: Romania

Reputation: 683.4
Votes: 117

   
Post Posted: 29-01-2013, 19:07:46 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Pe Ati n-am intalnit niciodata probleme cu driverele, cel putin nu din cate imi aduc aminte si nu problema asta, sa nu-l pot instala, e plin de topicuri pe forumul de la nvidia in care se prezinta useri cu problema asta, driverul lor nu afiseaza niciun cod de eroare, asta e cea mai stupida chestie.

Oricum am sa mai postez fixuri de genul, sa vedem ce erori dinastea mai gasesc si pe la munca/acasa.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
liq

[FC OÞELUL GALAÞI]



Status: Offline
(since 27-09-2017 19:00)
Joined: 23 Dec 2006
Posts: 6176, Topics: 326
Location: Galati

Reputation: 331.9
Votes: 98

Post Posted: 29-01-2013, 19:19:00 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Da nici eu nu am intampinat asemenea probleme cu cei de la ati, desi trec de la ati. Poate o sa faca un update masiv in legatura cu installeru, e cam enervant si frustrant ca nu stii de la ce e.

Intelligence plus character - that is the goal of true education
dr. Martin Luther King jr.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore




 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Software  


The time now is 26-04-2024, 14:09:23
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x