User
Pass
2FA
 
 

[PROBLEME de logica] - Spam zone ! [Update - Poker]
Go to page 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Romanian
Author Message41854
Pewbear
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 14-12-2011 19:54)
Joined: 18 Jul 2011
Posts: 1086, Topics: 28
Location: Insulele virgine , Marea Britanie(JK)

Reputation: 9.2
Votes: 16

 
Post Posted: 09-09-2011, 16:44:09 | Translate post to: ... (Click for more languages)


ATENTIE : daca puneti link de rezolvare riscati WARN
[PROBLEME de logica] - spam zone
Bun deci sper ca toata lumea sa stie ce inseamna un spam zone !
-Fara Linku , daca vreti sa puneti un link faceti-o asa : cu [url]
-Din pacata nu stiu daca avem voie sa punem imagini , dati link la imagini daca este nevoie .
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Incercati sa resolvati problemele dupa un model gen : problema 5 ( copy ) si raspundeti .
Probleme resolvate o sa le fac cu VERDE , iar cele noi cu GALBEN ! .
o sa postez cam la 20 min cate o problema noua depinde , cine o rezolva cine nu -
----------------------------------------------------------------------------------------------------------










Bun , m-am gandit sa v-a mai dau de gandit cu ceva


Problema urmatoare nu este grea , ci trb sa ai mult spirit de observatie !


Bun :

1.bun deci , sunt cinci case diferite, fiecare pictatã în altã culoare. În fiecare casã locuieºte o persoanã de altã naþionalitate, care preferã propria sa bãuturã, diferitã de a celorlalþi. Fiecare om are pe lângã el un animal distinct ºi fumeazã o marcã distinctã de þigãri. Prima casã este cea din stânga. Se fac urmãtoarele afirmaþii:

1.Englezul locuieºte în casa roºie.

2.Suedezul are câini.

3.Danezul bea ceai.

4.Casa verde este casa din stânga casei pictate în alb.

5.Persoana din casa verde bea cafea.

6.Persoana care fumeazã Pall Mall creºte pãsãri.

7.Persoana din casa galbenã fumeazã Dunhill.

8.Persoana din casa din mijloc bea lapte.

9.Norvegianul locuieºte în prima casã.

10.Persoana care fumeazã Blend stã lângã cea care are pisici.

11.Persoana care creºte cai stã lângã cea care fumeazã Dunhill.

12.Persoana care fumeazã Blue Master bea bere.

13.Germanul fumeazã Prince.

14.Norvegianul locuieºte lângã casa albastrã.

15.Cel care fumeazã Blend stã lângã cel care bea doar apã.






INTREBAREA ESTE : cine are acvariul cu pesti ?


RASPUNS : germanul .

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


2.Sherlock Holmes și Watson erau într-o pãdure, unde cãutau urme lãsate de criminal. Îi prinde noaptea prin pãdure,

erau cu cortul, campeazã, mãnâncã bine, beau un pahar de sherry și se culcã. La un moment dat, Sherlock Holmes îl trezeste pe Watson și îi

spune: „Prietene Watson, privește la bolta înstelatã și spune-mi ce deduci”.

Watson se uitã la bolta înstelatã și spune: „Dupã multitudinea de stele pe care le vad, din punct de vedere astronomic, deduc cã sunt milioane de

galaxii, în care sunt probabil miliarde de planete. Din punct de vedere teologic, deduc ca Dumnezeu este atotputernic - el a facut toate acestea.

Din punct de vedere astrologic, deduc cã Saturn fiind în zodia Leului o sã fie un an destul de convulsiv, cu multe evenimente. Din punct de vedere

astral, deduc cã dacã constelația Leului este așezatã în aceastã parte, spre nord-vest, înseamnã cã e ora 3 și 14, 15 minute. Din punct de vedere

filosofic, deduc cã suntem mici, deduc cã nimicnicia noastrã este incomparabilã fațã de mãreția pe care o vãd în fața mea. Dar tu, prietene

Sherlock Holmes, ce deduci?” Sherlok Holmes îi rãspunde: „Deduc, prietene Watson, cã ești un prost."
De ce a ajuns Sherlok la aceastã concluzie?

RASPUNS by Melfy : Le-a furat cineva cortul !
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


3.Cineva avea un ceas deºteptãtor, al cãrui arc, fiindcã i se rupsese odatã, era mai scurt. Totuºi ceasul mergea

foarte bine, te puteai bizui pe el, atât doar cã trebuia întors mai des, de douã ori pe zi, dimineaþa când se trezea posesorul sãu - totdeauna la

aceeaºi orã - ºi seara, la ora 22. Seara, cheiþa cu care era întors ceasul trebuia rãsucitã de 20 ori, iar dimineaþa de 10 ori, pentru cã atât mai

permitea acul ceasornicului. Cunoscând toate acestea, puteþi afla la ce orã se scula posesorul sãu?

RASPUNS by Westy : la 6 dimineata.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


4.Întâmplarea a avut loc în secolul trecut, la Paris. Un cunoscut medic oculist, dupã un tratament dificil ºi îndelungat, reuºise sã redea vederea unui pacient. Acesta ajunsese chiar sã-ºi reia ocupaþia de croitor, pe care o avusese înainte. El trecea cu destulã uºurinþã aþa prin urechile unui ac cât de mic. ªi cu toate acestea, ori de câte ori i se punea în faþã o carte, omul, care cunoºtea de altfel perfect franceza, nu reuºea sã desluºeascã nici mãcar o literã din text.
Vã puteþi cumva explica acest caz bizar?


RASPUNS by cypyy : nu stia sa citeasca !

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
5.Într-o zi, doi cunoscuþi, mergând pe stradã au început sã vorbeascã despre greutatea corpului ºi starea sãnãtãþii.

- Este bine sã te cântãreºti cât mai des, spunea unul dintre ei. Eu - continuã el - am la serviciu un cântar exact ºi îmi controlez greutatea aproape

în fiecare zi. De vreun an mã menþin la 75 de kilograme. Atât am avut ºi adineauri când m-am cântãrit.

- Ei, nici chiar aºa - rãspunse al doilea. În fiecare zi este prea de tot. Desigur nici eu nu fac bine verificându-mi greutatea atât de rar. Nu m-am

mai suit pe un cântar de vreo ºase luni...

Tocmai treceau prin faþa unui cântar public. Cel care nu-ºi controlase greutatea de multã vreme s-a suit pe cântar, a introdus o monedã de 50 de

bani ºi a constatat cã are 80 de kilograme.

- Asta-i imposibil - spuse el. În urmã cu o jumãtate de an am avut 72 de kilograme. Sã fi ajuns acum la 80? Nu m-am putut îngrãºa atât!

Cântarul nu funcþioneazã bine! Doar nu sunt mai greu ca tine...

Ceva mai departe au dat peste un alt cântar. Repetând cântãrirea, a vãzut cã de aceastã datã are... 77 de kilograme.

- Indicã alandala cântarele astea! - constatã ei intrigat.

Care greutate sã fie oare cea adevãratã? Prima, cea de a doua sau nici una?

Deodatã i-a venit o idee ºi... a aflat, pe loc, câte kilograme avea în realitate. Care a fost ideea lui?


RASPUNS by westy : Si-a cantarit prietenul si a vazut diferenta d'oh
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
6.Ce numãr împãrþit prin cincimea lui dã ca rezultat exact cinci?

RASPUNS by Burebysta: At 5 ! 5:1=5...15:3=5 10:2=5 asa?
//De ce? Pentru ca x: x/5=5 reiese 5x=5x unde x poate lua orice valoare.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------



7.Încercaþi sã împãrþiþi numãrul 45 în patru pãrþi, astfel încât dacã la prima parte adãugãm 2, din a doua parte scãdem 2, a treia parte o înmulþim cu 2, iar a patra parte o împãrþim la 2 rezultatele sã fie egale între ele.
RASPUNS by : westy 5 8 12 20

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

8.Unul din cele mai lungi tuneluri din Europa, Saint-Gothard, care strãbate Alpii, are 15 kilometri. Într-una din zile,

un automobilist, care tocmai intra în tunel, mergând cu o vitezã de 60 km pe orã, a fost depãºit de o rândunicã care zbura cu o vitezã de trei ori

mai mare decât a automobilului. Când sã iasã din tunel, rândunica s-a speriat ºi a fãcut cale întoarsã. Ea a zburat astfel pânã a ajuns în dreptul

automobilului, când din nou s-a întors, zburând spre ieºire. Ajunsã aici, iarãºi s-a speriat ºi a continuat sã zboare mereu între automobil, care se

tot apropia, ºi gura tunelului, într-un continuu du-te-vino, pânã ce automobilul a ieºit.

Ce distanþã a parcurs rândunica în interiorul tunelului?

RASPUNS by : Raster 45 km !

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


9.Pe nici unul din ceasurile mele nu mã pot bizui! Toate merg anapoda. Faþã de ora exactã, pendula, bunãoarã,

rãmâne în urmã cu 2 minute pe orã. Ceasul de voiaj nici el nu-i mai grozav, faþã de pendulã o ia înainte cu 2 minute pe orã. Ceasul de masã, ºi

el, faþã de ceasul de voiaj, rãmâne în urmã cu 2 minute pe orã. În sfârºit, ceasul de mânã fuge ºi el, cu 2 minute în comparaþie cu deºteptãtorul.

Astãzi la ora 12 le-am potrivit pe toate când s-a dat la radio ora exactã. Tare sunt curios sã vãd cât va arãta ceasul de mânã disearã, la ora 19!


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

10.la un concurs gen "alege si castigi" concurentului i se prezinta 3 usi , una dintre ele find castigatoare , Concurentul alege prima usa , Prezentatorul o deschide pe a 3-a si ii arata ca nu este nimic acolo , dupa aceea , concurentul alege a 2-a usa , de ce credeti ca concurentul si-a schimbat parerea ?
RASPUNS ( complet ( by : levier[era vorba de probabilitati]

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

11. Pe o masa sunt 20 de monede, zece in acest moment sunt cap iar zece pajura. Tu stai la masa legat la ochi si cu manusi pe maini in asa fel incat sa nu vezi care sunt cap si care sunt coada si nici sa nu poti simti asta, sa poti doar sa simti unde sunt monedele cu pricina.
Trebuie sa faci doua grupuri de monede, iar fiecare din grupuri sa aiba acelasi numar de capete si de pajuri ca celelalte. Ai voie doar sa muti monezile si sa le intorci cu susu-n jos.
Cum procedezi?

RASPUNS by Iinsane: Daca ambele grupari trebuie sa contina acelasi numar de monede cap si pajura, intorci pur si simplu toate monedele dintr-una dintre grupari, oricare, pe partea cealalta.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

12.





Voi cu 4 chibrituri incercati sa impartiti patratul in 2 parti egale si cu forme identice !
V-am facut eu un desen in paint , sa nu mai faceti voi , download it ! si trageti 4 linii congruente pt a forma 2 parti egale , identice




Raspuns by Opti : pui betele cap la cap in forma de zig-zag( probabil o sa iasa un Z)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

13.Fact: Dumnezeu este atotstiutor, atotfacator, atotputernic.
Intrebare: Poate Dumnezeu sa creeze o piatra atat de mare si atat de grea incat chiar Dumnezeu sa nu o poata ridica?


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

14Care este cel mai scurt drum de la punctul "A" pana la punctul "B" . Downloadati imaginea , si trasati linia in Paint ! + vreau o explicatie LOGICA , de ce a-ti trasat linia asa



Raspuns by Opti completat de Cypyy : , o linie curba nu dreapta , pentru ca pe clob nu ai cum sa traci o linie dreapta!

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

15Formati 3 triunghiuri echilaterale mutand doar patru chibrituri !




Promit ! este ultima problema cu chibrituri , i-a sa vad cine o rezolva pe asta !
Face-ti desenul in paint - nu trebuie sa fie Drept sau altceva , vreau sa vad ideea -
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
16.Stefan Cel Mare manca porumb cand traia ?

Raspuns by : Myt

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

.17.In prima zi, iarba de mai jos creste cu jumatate din inaltimea sa, in a doua zi cu o treime, in a treia zi cu un sfert si tot asa. In cat timp atinge aceasta iarba de 100 de ori inaltimea sa initiala ?
Raspuns by : Myt

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

18 Bun , sunt 3 becuri si 2 camere izolate . In prima camera sunt 3 becuri bagate fiecare intr-o dulie iar in a 2 -a camera se afla 3 intrerupatoare . Fiecare intrerupator aprinde un singur bec din camera alaturata.Ai dreptul la oricate apasari pe intrerupatoare si ai dreptul sa intri o singura data in camera cu becuri.
Trebuie sa afli ce bec aprinde fiecare dintre cele 3 întrerupatoare.


RASPUNS by : Necris

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

19. La o masa de poker cu 3 picioare se aflau 4 muschetari , Deodata , se sting luminile , si unul il umpusca pe celalalt din fata in cap(al 4-lea) , acum problema este cine , cand au fost interogati , fiecare si-a spus varianta lui.

Primul : Eu eram cu mana pe carti .

Al doilea : Eu eram cu mana pe bani .

Al treilea : eu puneam o bucata de hartie , sub piciorul mesei , sa nu se mai miste .


P.S : vreau o demonstratie Geometrica , si tot odata logica .



"Lumea a ramas la fel de mare , dar ca acum gandesti mai putin in ea.”


Last edited by Pewbear on 24-10-2011, 18:32:31; edited 64 times in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Burebysta

[Retired Veteran]



Status: Offline
(since 27-08-2022 20:01)
Joined: 27 Jun 2011
Posts: 17044, Topics: 509
Location: Cluj-Napoca

Reputation: 3626.7
Votes: 245

Post Posted: 09-09-2011, 16:49:16 | Translate post to: ... (Click for more languages)

A tiganului ca l-o ciordit. Soz de Off




0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Pewbear
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 14-12-2011 19:54)
Joined: 18 Jul 2011
Posts: 1086, Topics: 28
Location: Insulele virgine , Marea Britanie(JK)

Reputation: 9.2
Votes: 16

 
Post Posted: 09-09-2011, 16:50:53 | Translate post to: ... (Click for more languages)

-)))))))! - , asta este cam grea , ma intreb daca o v-a rezolva cineva...-


"Lumea a ramas la fel de mare , dar ca acum gandesti mai putin in ea.”
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
-Dunno-
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 17-10-2011 08:59)
Joined: 01 Nov 2010
Posts: 472, Topics: 37
Location: Bahamas Islands

Reputation: 42.1
Votes: 14

 
Post Posted: 09-09-2011, 16:52:06 | Translate post to: ... (Click for more languages)

totusi chiar daca o rezolva cineva, sa nu spui daca e bine sau nu pt ca strici tot farmecul


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Pewbear
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 14-12-2011 19:54)
Joined: 18 Jul 2011
Posts: 1086, Topics: 28
Location: Insulele virgine , Marea Britanie(JK)

Reputation: 9.2
Votes: 16

 
Post Posted: 09-09-2011, 16:53:23 | Translate post to: ... (Click for more languages)

poi clar ... vreau sa vad cati o fac , daca ziceti , va rog sa ziceti si explicatie !


"Lumea a ramas la fel de mare , dar ca acum gandesti mai putin in ea.”
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
raio
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 16-09-2012 12:54)
Joined: 18 Jan 2008
Posts: 943, Topics: 70
Location: Episodul 9

Reputation: -257.7
Votes: 26

Post Posted: 09-09-2011, 16:53:34 | Translate post to: ... (Click for more languages)

gata nu zic - (edited)
O rezolvasem mai demult pe o foaie, daca o gasesc o scanez si o pun -


From the outside to the inside, from the outside undercover
I pull myself into your mother, cos I can take it like no other


Last edited by raio on 09-09-2011, 16:55:51; edited 1 time in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Pewbear
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 14-12-2011 19:54)
Joined: 18 Jul 2011
Posts: 1086, Topics: 28
Location: Insulele virgine , Marea Britanie(JK)

Reputation: 9.2
Votes: 16

 
Post Posted: 09-09-2011, 16:54:27 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Bine punctat - dar nu trb sa zici multi o sa dea googleit -


"Lumea a ramas la fel de mare , dar ca acum gandesti mai putin in ea.”
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Necris

[Alcoholic Elon Musk]



Status: Offline
(since 28-09-2022 13:14)
Joined: 04 Dec 2010
Posts: 4378, Topics: 29
Location: Bucharest

Reputation: 3025.9
Votes: 76

   
Post Posted: 09-09-2011, 16:54:42 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Woah ma benoclez la ea de doua minute si nu imi dau seama , trebuie facut un grafic si pus pe hartie -

Off: Suedezul - nici o masa fara peste -


>PC Upgrade Guide<

Discounturi @ IT

Voucher PC-Garage: WK6Q4TII

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Pewbear
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 14-12-2011 19:54)
Joined: 18 Jul 2011
Posts: 1086, Topics: 28
Location: Insulele virgine , Marea Britanie(JK)

Reputation: 9.2
Votes: 16

 
Post Posted: 09-09-2011, 16:55:45 | Translate post to: ... (Click for more languages)

, incercati sa o faceti singuri , daca dati google , o gasiti si nu mai are absolut nici un farmec , stiu ca si eu cand eram mic imi placeau problemele de genu' asta . acum mi-am amintit de ea , si am zis sa v-o dau .


"Lumea a ramas la fel de mare , dar ca acum gandesti mai putin in ea.”
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Deortinoo

[Archmage]



Status: Offline
(since 19-12-2015 18:03)
Joined: 31 Jan 2011
Posts: 150, Topics: 23
Location: Durotar

Reputation: -10.5
Votes: 17

   
Post Posted: 09-09-2011, 16:59:48 | Translate post to: ... (Click for more languages)

testul lui einstein care sustine ca doar 3% din populatia globului poate rezolva asta...interesant


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Pewbear
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 14-12-2011 19:54)
Joined: 18 Jul 2011
Posts: 1086, Topics: 28
Location: Insulele virgine , Marea Britanie(JK)

Reputation: 9.2
Votes: 16

 
Post Posted: 09-09-2011, 17:01:57 | Translate post to: ... (Click for more languages)

M-am gandit ca topicul asta sa fie umplut cu probleme de logica , adica , un fel de spam zone , sa nu mai fac mii si mii de topicuri sunteti de acord ?


"Lumea a ramas la fel de mare , dar ca acum gandesti mai putin in ea.”


Last edited by Pewbear on 09-09-2011, 17:08:31; edited 1 time in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
raio
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 16-09-2012 12:54)
Joined: 18 Jan 2008
Posts: 943, Topics: 70
Location: Episodul 9

Reputation: -257.7
Votes: 26

Post Posted: 09-09-2011, 17:06:44 | Translate post to: ... (Click for more languages)

+1 de la mine...un spam zone mai inteligent nu ar strica -

vezi ca "mi" se scrie cu 2 i -


From the outside to the inside, from the outside undercover
I pull myself into your mother, cos I can take it like no other
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Pewbear
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 14-12-2011 19:54)
Joined: 18 Jul 2011
Posts: 1086, Topics: 28
Location: Insulele virgine , Marea Britanie(JK)

Reputation: 9.2
Votes: 16

 
Post Posted: 09-09-2011, 17:09:00 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Yeap , imi cer scz ,


"Lumea a ramas la fel de mare , dar ca acum gandesti mai putin in ea.”
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Zohlomg

[DEFIANCE]



Status: Offline
(online 2 weeks ago)
Joined: 11 Feb 2010
Posts: 20869, Topics: 690
Location: ~Romania

Reputation: 8983.8
Votes: 770

Post Posted: 09-09-2011, 17:24:29 | Translate post to: ... (Click for more languages)

am facut-o singur, e interesanta.

Nu ne pasa rezolvari, daca posteaza cineva rezolvari sau linkuri cu google catre problema ia warn.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Pewbear
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 14-12-2011 19:54)
Joined: 18 Jul 2011
Posts: 1086, Topics: 28
Location: Insulele virgine , Marea Britanie(JK)

Reputation: 9.2
Votes: 16

 
Post Posted: 09-09-2011, 17:26:20 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Zohl , explica-ne ce sa nu facem si ce sa facem ... avem voie sa punem imagini ?


"Lumea a ramas la fel de mare , dar ca acum gandesti mai putin in ea.”
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Romanian  
Go to page 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  Next    


The time now is 14-07-2024, 18:30:08
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x