User
Pass
2FA
 
 

Pareri si sugestii wishlist

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Some tips regarding several acquisitions
Author Message1866
Faydwer

[Licensed to kill]



Status: Offline
(since 17-11-2019 19:30)
Joined: 06 Aug 2011
Posts: 7215, Topics: 383
Location: Italy

Reputation: 92.6
Votes: 410

 
Post Posted: 27-04-2015, 21:57:25 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Vreau sa fac un update major si am facut un wishlist cu toate componentele necesare pentru un nou PC de Gaming.
Placa video actuala este MSI GeForce GTX 750 OC 1GB DDR5 128-bit care imi duce majoritata jocurilor pe setari medium/high cu rezolutia 1280x1024 si se misca decent.

Inainte de toate as dori sa stiu:
- Sunt compatibile ?
- Pot rula orice joc fara probleme cu monitorul din wishlist cu placa video actuala ? Trebuie schimbat GPU ?
- Monitorul este ok pentru gaming / filme ?
- Pe scurt cum sta treaba cu acel bottleneck ? Am sanse sa fac cu aceste componente?
- Ramii sunt buni ? HDD ? Carcasa este incapatoare ?
- Ar fi indicat un SSD? Daca da, ceva propuneri si informatii asupra lor. Citisem undeva ca nu trebuie sa dai format sau asa ceva...

Link wishlist: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1168342/
Buget: 4500

Sper ca nu am omis nimic.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Twixxxx

[Dl. Twixuleanu]



Status: Offline
(since 20-09-2018 07:51)
Joined: 02 May 2013
Posts: 1907, Topics: 37
Location: Baia Mare

Reputation: 509.3
Votes: 51

     
Post Posted: 27-04-2015, 23:00:18 | Translate post to: ... (Click for more languages)

poti vedea aproximativ cum se descurca placa video pe o rezolutie fullhd cu 4xAA pe urmatorul link:
http://www.techpowerup.com/reviews/ASUS/GTX_750_OC/10.html

Sunt mai multe jocuri testate acolo, te poti uita.
da, sunt compatibile, dar unele jocuri noi nu le vei putea rula cu gtx 750 pe fullhd.

Ai totusi mai multe variante. In acesti bani iti poti face un pc decent, care sa aibe si o noua placa video. Sau, poti merge pe un procesor si placa de baza care sa-ti permita sa faci oc.
Monitoare nu recomand -
Bottleneck iti face procesorul la placa video.(Daca procesorul este slab, iar placa video performanta, aceasta v-a fi trasa inapoi de procesor si nu isi va putea atinge performantele maxime)
Carcasa e cam scumpa. Personal recomand Zalman Z11, dar deocamdata nu e pe stock la pcgarage. (dar e z11 plus)
Un ssd e bun, dar aici depinde ce doresti sa faci. In jocuri nu o sa simti diferenta prea mare. In schimb, daca lucrezi cu programe de editare foto/video, sau doresti ca windows-ul sa iti ruleze mai rapid decat o face pe un hdd, atunci da, ai nevoie de ssd. Ca sugestie, stai departe de kingston, care are viteze mici, si ai arunca banii de pomana. Samsung evo 850 sau intel 520 sunt alternativele(128 gb parca).
Racirea, atata timp cat nu faci oc, nu e asa mare problema. O sa-ti faca fata si coolerul stock oferit de intel. Plus ca zalman z11 plus vine cu 5 ventilatoare incluse.

Per total, alegerile facute sunt bune, dar cu mici modificari se pot obtine performante mai mari:
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1186362/

iti raman 700-800 lei pentru un monitor, sursa e certificata platinum, poti face oc lejer, personal prefer racirea pe aer, dar asta e strict pentru gusturile mele.

sper ca nu am uitat ceva, daca e, revin cu edit. Deasemenea, daca sa fac un wishlist care sa aibe si o placa video, te rog sa ma anunti -.

l.e.: Varianta pe i7.

http://www.mediadot.ro/wishlist/55249/

Indiferent de ce varianta ai alege, sa ceri update de bios si asamblare. La mediadot sunt gratuite, la pcgarage costa ceva banuti in plus.

edit 2: i-am intrebat pe cei de la pcgarage de monitor si mi-au dat 2 variante:
pentru gameing profesionist: http://www.pcgarage.ro/monitoare-led/benq/gaming-rts-rl2455hm-24-inch-1-ms-gtg-black-red/
pentru claritatea imaginii: http://www.pcgarage.ro/monitoare-led/dell/s2340l-23-inch-7ms-gtg-black/


Death... is only the beginning


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Faydwer

[Licensed to kill]



Status: Offline
(since 17-11-2019 19:30)
Joined: 06 Aug 2011
Posts: 7215, Topics: 383
Location: Italy

Reputation: 92.6
Votes: 410

 
Post Posted: 28-04-2015, 22:58:14 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Am facut o varianta si pe zalman z11 plus, dar nu am postato. Eu vreau acel NZXT foarte mult, vreau sa stiu daca are spatiu suficient si un air flow bun.

Placa video vreau sa o iau ultima si sa duca orice joc mult timp. Buget alocat 2000 lei, doar GPU.

SSD doresc strict pentru windows, programe sa ruleze mult mai repede stiu ca nu sunt pentru gaming, dar am inteles ca ruleaza programele mai repede. Asta e bun?

Pentru racire m-am uitat si eu la noctua dar este imens :]], din cauza asta am optat pentru acel corsair. Trebuie sa cumpar pasta pentru el nu?
Ai pus i5 unlocked, ce sa zic este bun, dar eu nu am treaba cu OC-ul sau chestii de genul, daca va fi cazul pentru asa ceva voi face, dar raman pe 4460 pentru mine este suficient, nu sunt fanatic sa rup fps-ul jocurilor, doar vreau sa joc fluent fara blocari sau lag pe 1920x1080

Eu tot nu vad mari diferente intre i5 si i7, in afara de pret. Adica i7 are in plus 4 thread-uri si Frecventa grafica dinamica marita cu 0,1 fata de i5, gresesc ?

Update de bios nu pot face eu? Nu de alta, dar prefer sa-l asamblez piesa cu piesa sa vad eu ca sunt noi nu vreau ca pc-ul actual sa vina ambalat si dai curent.

Monitorul BENQ este ok, cred ca voi merge pe el, mai ma documentez cu privire la el.

Mersi de pareri/sugesti Twixx

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
OpTIXy

[Predator]



Status: Offline
(since 05-04-2020 10:57)
Joined: 04 Jul 2011
Posts: 2850, Topics: 83
Location: New York

Reputation: 15025.3
Votes: 377

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 28-04-2015, 23:16:45 | Translate post to: ... (Click for more languages)

O sa iti fac niște modele de configurații mâine când ajung acasã pe la ora 13. Te pot ajuta probabil și cu un discounts PcGarage. @OpTIXy: sa nu uit

I want to ensure you that every ban is always followed by a proper reason. If you wake up in a situation where your account is banned, feel free to make a proper post under Unban Request.
Do not forget to bring the necessary evidence to appeal GMs decision.
1 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Twixxxx

[Dl. Twixuleanu]



Status: Offline
(since 20-09-2018 07:51)
Joined: 02 May 2013
Posts: 1907, Topics: 37
Location: Baia Mare

Reputation: 509.3
Votes: 51

     
Post Posted: 29-04-2015, 08:21:55 | Translate post to: ... (Click for more languages)

In acei bani, cu siguranta ca e buna carcasa. Aici deja tine mai mult de gusturile fiecaruia -. Acel ssd este super, chiar il recomand.

Si intradevar, diferenta dintre i7 si i5 in jocuri nu este una foarte mare, dar se simte cu siguranta la celelalte capitole -. Daca nu esti fan oc, atunci ia macar placa de baza cu chipset h97, deoarece atunci cand vei dorii sa faci upgrade, o sa poti pune pe ea si procesoare din generatia a 5-a de la intel.
Iar daca iti poti asambla tu pc-ul si face update la bios, cu atat mai bine -.


Death... is only the beginning


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
OpTIXy

[Predator]



Status: Offline
(since 05-04-2020 10:57)
Joined: 04 Jul 2011
Posts: 2850, Topics: 83
Location: New York

Reputation: 15025.3
Votes: 377

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 29-04-2015, 13:23:34 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ok. Am incercat mai multe variante, ti le-am urcat si pe benchtest pana am ajuns la urmatoare configuratie stabila:

http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1187547/

Pe scurt:

1.) De ce AMD si nu Intel. Detin 2 I7 K series (de pe unul iti scriu acum) si nu vad nici o diferenta de FPS intre FX8350 si ce detin eu. Singura conditie de higher performance e in Cinema 4D sau chestii avansate care papa 8GB+ ram. Majoritatea jocurilor nu suporta hyperthreading, deci conteaza base freqz -> iar AMD-ul de fata are = 4GHZ x 8 Core
2.) GPU R9 280X Vapor duce orice joc la Ultra Preset pe 1080* cu CPU de mai sus.

Dezbatem putin subiectul. Detin si un GTX750 OC; deci putem face o comparatie exacta.

Crysis 3 Ultra 1080p (cand zic ultra = maxim settings, 16x aa, msa, hssampling etc) : GTX + AMD = medie fps 18 ; R9 + AMD = medie fps 42.
FarCry 3 Ultra 1080p : GTX + AMD = medie fps 40 ; R9 + AMD = medie fps 84.

Daca reducem din unele detalii oarecum nesemnificative vizual -> nu vezi diferenta intre x16 sau x8 castigi 4-5fps-uri.

3.) Monitorul face parte din clasa LowGaming, dar e Gaming (nu e general screen) cu diagonala de 24' + un raspuns de 2MS (ideal pentru orice tip de gaming pannel).

Total 4000lei. Daca iti vinzi placa video iti sugerez sa mai achizitionezi un SSD de 120 pentru sistemul de operare. Pe test, face load sistemul tau cu un SSD in 3secunde pe Windows 8.1

Poftim si un test sample la GPU + CPU (al tau e cu 1 treaptam ai sus, dar nu urca decat cu 3-4fps poate peste cel din video):
https://youtube.com/watch?v=srkAh02NFFw:



I want to ensure you that every ban is always followed by a proper reason. If you wake up in a situation where your account is banned, feel free to make a proper post under Unban Request.
Do not forget to bring the necessary evidence to appeal GMs decision.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Twixxxx

[Dl. Twixuleanu]



Status: Offline
(since 20-09-2018 07:51)
Joined: 02 May 2013
Posts: 1907, Topics: 37
Location: Baia Mare

Reputation: 509.3
Votes: 51

     
Post Posted: 29-04-2015, 18:21:27 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Daca are buget de intel, de ce ar merge pe amd.. nu inteleg.

ai zis ca ai buget de 4500 lei pentru unitate si 2000 pentru gpu. Asta inseamna ca ai total de 6500 lei pentru un pc. Revin si eu cu un wishlist complet, si pe intel, in nici un caz pe amd.

edit:

Perosnal as merge oricand, la orice ora pe ceva asemanator:

http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1187847/

intel in loc de amd din cel putin 5-6 motive. De cooler aftermarket nu ai nevoie, deoarece la intel se descurca cel care vine la pachet cu procesorul.
ai ssd pentru sistemul de operare si unele programe, hdd de 1 tb pentru stocare, sursa certificata platinum care suporta oc pana la 650w, pastrandusi un certificat gold. Placa de baza o sa iti suporte noua generatie de procesoare intel(in cazul in care in 3 - 4 ani vrei sa faci upgrade).



Cat despre calculele pe care le-ai facut mai sus.. nu inteleg de ce compari gtx 750 cu r9280x. E ca si cum ai compara un boxer de la categoria super pana, cu unu de la super mijlocie.


Death... is only the beginning


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Faydwer

[Licensed to kill]



Status: Offline
(since 17-11-2019 19:30)
Joined: 06 Aug 2011
Posts: 7215, Topics: 383
Location: Italy

Reputation: 92.6
Votes: 410

 
Post Posted: 30-04-2015, 00:02:34 | Translate post to: ... (Click for more languages)

@OpTIXy nu sufar eu amd / ati, dar acel R9 280X m-a dat pe spate ma uit de ceva timp la gameplay-uri combinate cu intel sau amd si se misca excelent, clar placa video ramane asta mai ales ca pretul este foarte bun pentru ce ofera.
CPU de la AMD nu stiu ce sa zic am inteles ca se incalzesc rau de tot si chestii din astea. Pot face combinatie intre i5 4460 si r9 280x, dar sa nu aibe probleme ?

Monitorul este foarte ok, am mai avut un benq care m-a tinut 8 ani pana a crapat dupa o pana de curent :]]

Ai adus vorba de windows, ce sa instalez windows 7 sau 8 - 8.1 ?
Coolerul pus de mine face treaba sau il scot din ecuatie si ramane cel stock? Trebuie sa cumpar pasta sau are deja ?

@Twixx, eu la nzxt-ul ala nu renunt decat daca nu este suficient spatiu
Nu am nevoie de acel mouse, sursa este mai scumpa si diferentele cred ca sunt minore din ce scrie pe site, in rest totul este foarte ok.

Am incercat alta configuratie, ce parere aveti, este ok ? Am schimbat CPU, MB, am pus r9 280x recomandat de optixy si ssd-ul de la twix http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1188137/
Daca placa de baza precizata in wish nu este buna aceasta ar fi o alternativa ok chiar daca are chipset z97 si i5-ul nu este unlocked?

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
OpTIXy

[Predator]



Status: Offline
(since 05-04-2020 10:57)
Joined: 04 Jul 2011
Posts: 2850, Topics: 83
Location: New York

Reputation: 15025.3
Votes: 377

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 30-04-2015, 06:48:55 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Twixxxx wrote:
Daca are buget de intel, de ce ar merge pe amd.. nu inteleg.

ai zis ca ai buget de 4500 lei pentru unitate si 2000 pentru gpu. Asta inseamna ca ai total de 6500 lei pentru un pc. Revin si eu cu un wishlist complet, si pe intel, in nici un caz pe amd.

edit:

Perosnal as merge oricand, la orice ora pe ceva asemanator:

http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1187847/

intel in loc de amd din cel putin 5-6 motive. De cooler aftermarket nu ai nevoie, deoarece la intel se descurca cel care vine la pachet cu procesorul.
ai ssd pentru sistemul de operare si unele programe, hdd de 1 tb pentru stocare, sursa certificata platinum care suporta oc pana la 650w, pastrandusi un certificat gold. Placa de baza o sa iti suporte noua generatie de procesoare intel(in cazul in care in 3 - 4 ani vrei sa faci upgrade).



Cat despre calculele pe care le-ai facut mai sus.. nu inteleg de ce compari gtx 750 cu r9280x. E ca si cum ai compara un boxer de la categoria super pana, cu unu de la super mijlocie.


Pentru a-l face sa inteleaga diferentele; care sunt sesizabile la dar la full HD cu preset pentru AA. Esti tehnicia? Jesus. Please stop.

Are doar 4500 lei; eu nu vad nicaieri scris 6500.

V-am explicat de ce AMD FX8350 vs Intel i5 K. Iti mai explic iar? Tu vorbesti din auzite/citite sau le folosesti pe amandoua in paralel si vezi crase diferente?

FutureMark Gaming: I5 - 4670k la 1250lei
FutureMark Gaming: AMD - FX8350 la 850lei

Raman 400lei diferenta; ce ii poate investi intr-un cooler masiv + un ssd. Justificat? Ti-am spus ca detin 2 bucati de i7 in camera si vad cum fac, ce fac in gaming. Am fost pro-gamer/organizator evente gen DreamHack Bucuresti (de acum 3 zile); stii ce CPU aveau PC-urile? Aveau AMD. Si stateau in CsGo High la 300fps (erau setate de baietii de la Valve sa faca render in raza de 280-300fps pe 144hz screen).

O sa iti fac un nou wishlist pe baza de Intel.


I want to ensure you that every ban is always followed by a proper reason. If you wake up in a situation where your account is banned, feel free to make a proper post under Unban Request.
Do not forget to bring the necessary evidence to appeal GMs decision.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
OpTIXy

[Predator]



Status: Offline
(since 05-04-2020 10:57)
Joined: 04 Jul 2011
Posts: 2850, Topics: 83
Location: New York

Reputation: 15025.3
Votes: 377

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 30-04-2015, 08:18:09 | Translate post to: ... (Click for more languages)

O sa fac dual posting (cu scuzele de rigoare pentru SuperModeratori); dar nu vreau sa fie united posts -> ne pierdem intre randuri:

Configuratie Noua: Gaming UltraPreset

Detalii:

i5 4460 la 3.2GHz (Quad)
ASUS Radeon R9 290 OC DirectCU II 4GB DDR5 512-bit (Duce orice joc la FullHD la Ultra la peste 60fps)
Corsair Vengeance 8GB DDR3 1600MHz CL9 Dual Channel Kit (CL Minim + au placuta ceramica de racire)
Sursa NOX Urano VX 650 (Activa, mananca 400Watti GPU in UltraLoad) + ai 4 coolere de 120mm in carcasa cu rpm activ + 1 artic pentru CPU + 3 pe GPU + 1 pe sursa (aviz celor care o sa zica "temperaturi ridicate") = 7 coolere
MBU ASRock B85 Pro4, foarte stabila si easy to use
BENQ Gaming RTS (ca cele de la ProGaming -> ESL/DreamHack events) cu 1MS 24' GTG

Testing:

Noise (de la cooling air in low-mediu-high usage):
Mediu spre low (in high load)
In general insesizabile. Testing facut cu un z596 la 10% -> nu se mai aude nimic.


Consum full Load:
570Watti (desigur ca GPU ia 390 din total)

Gaming @ultra preset:
Draw Distance xMaxRange
Anti Aliasing (FXAA, Multi Sample AA, CSAA, etc) = x8/x16 (in functie de suport)
Anisotropic Filtering x16
HDAO/SSAO: HDAO+

Crysis 3: 59-66 fps avg
Battlefield 4: 100 fps avg
COD Ghost: 70-80 fps avg
NFS Rivals: 160 fps avg (limitat, ca sarea de pe ecran daca ii da free way)
AC IV: 80-90 fps
GTA V: 120 fps avg
FarCry 4: 60-90 fps avg (variaza din cauza la view distance, care e insane... vezi toata mapa la ultra preset)
Tomb Raider: 70-90 fps avg


Scoate cu aproximativ 15% mai mult fps ca prima configuratie, si cu vreo 25% mai mult ca un nVIDIA GTX970 (de pe care rulez eu acum).

Demo potenta: https://youtube.com/watch?v=iTKD-NMT8Vo:




Deja s-au termiant pe stock piesele de mai sus care erau la oferta, e 5000lei configuratie acum. Iti postez imediat o varianta putin redusa:

Gaming UltraPreset V2

Nu stiu ce dracu fac astia la update preturi pentru ca unele CPU sunt 900lei pe stock dar cand le dai add to basket apar la 1200lei. Si nu e singura piesa cu problema la update pret.
Oricum, ca idee, varianta 2 e undeva la 4300lei.

P.S. Dupa vreo ora de teste, scoate cam acelasi FPS ca si TITAN X (care era 3300lei ultima data cand am verificat). Defapt nu exista joc pe *1080p pe care sa nu il duca pe UHD + full details.


I want to ensure you that every ban is always followed by a proper reason. If you wake up in a situation where your account is banned, feel free to make a proper post under Unban Request.
Do not forget to bring the necessary evidence to appeal GMs decision.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Faydwer

[Licensed to kill]



Status: Offline
(since 17-11-2019 19:30)
Joined: 06 Aug 2011
Posts: 7215, Topics: 383
Location: Italy

Reputation: 92.6
Votes: 410

 
Post Posted: 30-04-2015, 14:55:03 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Super configuratie in acei ban OpTIXy, iar testele care mi le-ai oferit + cat fps produce sunt foarte bune.
Placa aceea video este foarte tare mai ales cum ruleaza COD: Advance Warfare, in video vad ca este crossfire, dar e buna si singura din ce vad in gameplay-uri pe YT
Am observat si eu cu preturile, sunt tigani sigur :]

As mai dori sa imi raspunzi doar la intrebarea asta te rog xD
Code:
Ce windows sa instalez 7 sau 8 - 8.1 ?


Code:
NFS Rivals: 160 fps avg (limitat, ca sarea de pe ecran daca ii da free way)

Asta m-a facut sa rad, nu stiu sigur la ce te-ai referit cu saritul de pe ecran, dar a fost amuzant -

Cred ca se poate da TC ramane UltraPreset v2. Va multumesc amandurora pentru raspunsurile detaliate -

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
OpTIXy

[Predator]



Status: Offline
(since 05-04-2020 10:57)
Joined: 04 Jul 2011
Posts: 2850, Topics: 83
Location: New York

Reputation: 15025.3
Votes: 377

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 30-04-2015, 14:59:46 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Windows 8.1 desigur, e mult mai optimizat.

La fps ma refeream, ca majoritatea jocurilor au anumite limitare (de ex WoW are la 200fps, desi sistemul de mai sus duce in randare 600.... dar iti arzi piese asa).

Rivalul e limitat prin vSYNC (ceea ce iti sugerez sa faci la toate jocurile cand ai un sistem puternic) -> altfel riscam sa ardem ceva. TC


I want to ensure you that every ban is always followed by a proper reason. If you wake up in a situation where your account is banned, feel free to make a proper post under Unban Request.
Do not forget to bring the necessary evidence to appeal GMs decision.
1 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore

Locked by OpTIXy, 30 April 2015 12:59



 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Some tips regarding several acquisitions  


The time now is 25-04-2024, 21:22:24
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x