User
Pass
2FA
 
 

Pregatiri pentru WIPE...
Go to page 1, 2, 3, 4  Next    
 
Post new topic   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> hidden stuff -> mc.freakz.ro -> Discussions / Announcements
Author Message11919
NewBest

[MC Freakz Staff]



Status: Offline
(since 30-01-2023 00:15)
Joined: 21 Sep 2014
Posts: 1210, Topics: 70
Location: Alba Iulia

Reputation: 1148.5
Votes: 115

   
Post Posted: 12-11-2017, 17:40:03 | Translate post to: ... (Click for more languages)

In ultimul an am evitat intentionat sa dau un wipe. Motivul pentru care am luat aceasta decizie este pentru ca imi doresc ca jucatorii sa nu fie obligati sa inceapa de la zero de nenumarate ori. Am incercat sa fac in asa fel incat amprenta fiecarui jucator sa ramana cat mai mult timp pe server. In acest fel, constructiile si banii stransi sa capete o valoare mai ampla. As vrea sa dispara ideea vesnica "nu are rost sa mai construiesc, peste o luna da wipe oricum".

Stiu ca multi sunteti de parere ca dupa 2-3 luni nu mai ai ce face pe server si trebuie wipe. Dar sunt si altii care investesc mult timp in constructiile lor de pe server si vor sa le pastreze in continuare.
Prin urmare o sa incerc ceva nou. Pana acum, singurele constructii transferate la wipe erau cele care puteau fi utile strict serverului. La wipe-ul din iarna aceasta va ofer sansa sa pastrati constructiile personale, o sa le transfer pe toate cele propuse.
Bineinteles, exista si niste limitari. Dimensiunea maxima a constructiilor va depinde de orele jucate pe server (cu cat aveti mai multe ore jucate, cu atat vom transfera o constructie mai mare). Nu se vor transfera chest-uri si alte mijloace de stocare a itemelor, vrem sa va ajutam sa pastrati creatiile, nu averile.
As vrea sa organizez toate constructiile intr-un mic sat dupa wipe. As dori sa cereti transferul constructiilor pe o tematica medievala... -
O sa vad daca am sufuicienti candidati pentru planul asta, si o sa amenajez frumos satul dupa wipe.

Daca nu va intereseaza si vreti sa o luati de la zero, uitati tot ce am scris pana aici. Daca totusi sunteti interesati, lasati pareri in topicul asta. Daca aveti deja o constructie potrivita, postati aici coordonatele si o sa ma uit. Daca nu, mai aveti timp de construit. Wipe-ul va fi cel mai devreme la Craciun (nu stiu data exacta, dar numai in acea perioada imi va permite timpul).
Sa nu veniti cu tot felul de constructii hidoase totusi... -


Tot in ideea de continuitate, de acum inainte nu se vor mai sterge banii daca suma totala este peste 15.000$ (in momentul actual vreo 30 de oameni). De asemenea, in caz ca nu ati observat, vom da wipe mult mai rar. Maximum 2 wipe-uri/an. Eu sincer nu as da nici acum, harta e foarte curata (nu e nici pe departe haos la starturi), ar avem nevoie de un impuls la numarul de jucatori. Voi ce credeti? Vreau sa discutam aici toate parerile. Nu va apucati sa plangeti de mila serverului ca nu mai are playeri, spuneti cum v-ar placea voua personal sa procedam.
In ideea de revigorare a hartii, eu sunt de acord sa fac un topic unde sa imi lasati coordonate ale unor zone "urate" (constructii abandonate, grifate), si sa le curat cu world edit (cum am facut la mai multe starturi, cel mai recent start4).


O alta tema de dezbatut aici, credeti ca ar trebui o "reforma" la modul de survival in sine? Sa il facem mai RPG? Mai complicat cu diverse plugin-uri? Sa il facem mai hard?
Luam in considerare transformarea survival-ului in factions, sau creearea unei lumi separate pentru factions, interconectata cu survival-ul (iteme and stuff, daca vreti dezvolt pe tema asta). Varianta a doua e preferabila luand in considerare jucatorii noi carora le-ar fi greu pe factions direct.

Sper sa aud aici pareri, sa avem ce dezbate. Fac un apel la dialogul cu cat mai multi jucatori vechi care inca apreciaza serverul si ii doresc binele.
Multumesc!


PS: Daca acesta vi s-a parut "un ultim gest disperat", cu parere de rau, dar serverul NU se inchide.



5 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Kent_HD

[Retired - Inactiv]



Status: Offline
(since 10-01-2020 22:58)
Joined: 22 Jan 2015
Posts: 1989, Topics: 123
Location: N/A

Reputation: 473.2
Votes: 94

 
Post Posted: 12-11-2017, 19:02:21 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Sa faci separat un factions ar fi un + pentru server dar nu transforma survivalu pe factions.
Pentru survival se poate si mai complex dar cea mai mare problema e lipsa unei protecti antixray, dupa scurt timp de la wipe unii mai "smecherasii" profita de asta si in maxim 2 saptamani deja au majoritatea itemeleor si incep sa le vanda la preturi de nimic.
Orice mod de joc in plus este binevenit si zic ca ar aduce un plus serverului.

Sunt dispus sa ajut cu orice problema in limita timpului liber.

2 wipeuri sa zicem este suficient pe an, sa se pastreze toti bani nu prea ar fi fain , dar daca se pune problema implementarii ceva de gen zic sa fie ceva de gen : cei care au in cont peste 100k sa primeasca 25k dupa wipe.


3 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
NFK

[MC BUILDER]



Status: Offline
(since 29-03-2020 01:45)
Joined: 23 Sep 2014
Posts: 216, Topics: 7
Location: Romania

Reputation: 242.3
Votes: 15

Post Posted: 12-11-2017, 22:29:48 | Translate post to: ... (Click for more languages)

este suficient sa ne gandim la un aspect: pastram survival curat si mai adaugam pe langa el /// sau transformam survival in altceva?
momentan o sa ma exprim in larg, subiectiv: pastreaza survival ( portal separat ) /// adauga game uri sau orice altceva pe langa ( creaza ti timp si adauga ce e pe lista de asteptare)
adauga iteme cu o insemnatate deosebita in functie de timpul petrecut pe server sa te ajute la gameuri sau ceva in genul
scade suma de bani primita la donatori
adauga premii la jocuri ce pot fii folosite in survival
_______

si o idee de ultim moment:
stabilesti o data pt un event 3 februarie ora 20:00, la 1day petrecut pe server pe luna ianuarie primesti itemul X ( cu insemnatate speciala)
cu itemul X ai acces la event ( nu ai itemul -> spectator)
sau: la 32 blocuri emeralde (sau orice altceva) sa le schimbi pe un intem cu care sa poti intra la un event... etc ( ai prins ideea)
_______

cine a zis ca se inchide ceva pe aici?
singurul lucru care s-a inchis: a fost megaimage ul asta de langa mine si era non stop



3 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
alextkd97

[MC Freakz Staff]



Status: Offline
(since 19-02-2024 11:46)
Joined: 20 Nov 2011
Posts: 318, Topics: 25
Location: Brasov

Reputation: 272.9
Votes: 11

         
Post Posted: 13-11-2017, 00:05:04 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Idei bune la amandoi, si eu am aceiasi parere. Survival curat, pastram, si adaugarea unui Faction care sa aiba legatura. La capitolul WIPE, 2 pe an e destul de fair ! Ce nu este fair, sunt banii, ti-am demostrat ca pot face banii foarte usor, si inca se poate, de ce sa ii pastrez ? Asa pot si altii, bine, nu toti stiu toate secretele, dar no. Daca tot dai WIPE acum, da-l definitiv, si dupa sa construiesti o altfel de abordare.


Un to-do list ?

Hmm, totul e ok la capitolul gameplay - survival, sau harta de creative si FWBC, dar cand vine vorba de jocurile la care stiu cat ai lucrat, Sumo sau paintball, chiar si parkour, stiu ca ai depus niste eforturi acolo, dar nu sunt populare, eu unul le joc cand ma plictisesc de survival, dar dupa 5 minute, ori imi vine sa ies, ori ma intorc pe survival. Oricum, treaba asta o sa se opreasca daca adaugi Factions, sau acel SkyWars ... bla bla bla.

Acel anti-xray de care zice Kent, este o idee foarte buna, dar, stau si ma gandes si ma pun si in pielea moderatorilor sau ceva mai sus. Ce mai faceti voi dupa ? Treaba de Helper ? /mute si /kick ? Zic rau ? Adica daca tot e un staff, nu e degeaba ... Asa, new poate sa implementeze, anti-xray, censor, anti-ad ... si multe chestii de genul. Sunt realizabile, ba chiar foarte usor, dar dupa, group managerul, chiar ar fii degeaba. Ar trebui doar new si op list - !

Iar ce a zis NFK, cu data si itemul pentru event, da, e o idee buna ! Tot aici as vrea sa adaug si eu ceva, treaba cu refferals nu prea tine, dar daca se adauga /vote ... prin vortifier, faci mai multe lucruri, reclama si promovare in top servere de minecraft, playeri primesc bonusuri, poate chiar key pentru bonusuri "EPICE", sa faci sanse de 0.05 % ..., si ai putea sa legi treaba asta si de forum. Asta era o idee de a mea, pe care am gandit-o cand eram MODERATOR.

Ai putea sa faci un sistem, am si idea in sine, cu REPUTATIA de pe forum, asa ai ajuta playeri sa isi faca posturi si reputatie pe forum, ar fii si activi pe forum, la sectiunea noastra, cat si pe intreaga comunitate. El castiga reputatie, care o poate transforma pe iteme sau una alta in minecraft, pe server. Chiar si vice versa ! Sunt multe lucruri.

DAR nu strica Survivalul, poti schimba tot, mai putin FWBC si Survival, astea sunt populare. Si apreciez enorm Freakz pentru ceea ce ai construit, dar Survival ca pe Freakz, nu mai gasesti !

"PS: Daca acesta vi s-a parut "un ultim gest disperat", cu parere de rau, dar serverul NU se inchide." - ASTA E CEA MAI MARE PROSTIE ...

NU. NU E UN GEST DISPERAT, E O EVOLUTIE. CINE ZICEA CA SERVERUL SE INCHIDE ?


"SPER SA IEI IN CONSIDERARE SI CE ZIC EU, CA PANA LA URMA, A RAMAS SNOW, NU TI-A FUGIT, CA TOTI SHIT-ii !"





2 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
KING_KONG

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 16-12-2019 12:19)
Joined: 25 Apr 2016
Posts: 258, Topics: 35
Location: Mafia Rm. Valcea

Reputation: -82.5
Votes: 11

Post Posted: 14-11-2017, 09:56:10 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Dupa cum ai vazut , in momentele de dupa wipe , playerii intra in numar foarte mare >20 , dupa 3 luni acesta scade pe la 5-6 si dupa ajunge la 1-2 intr-un caz favorabil . 4 wipe-uri pe an plasate strategic ar atrage multi playeri , adica la inceputul vacantei de iarna , una in primavara si alta la inceputul verii .

Ceva pvp pe survival , sa nu fie asa strict sau o arena +un youtuber slabut e destul de bun . Si zic ca wipe-ul sa inceapa pe 18 decembrie astfel ca pe 25 la ora 9-10 AM , in timp de o saptamana , sau cand vrei tu dar maxim la Craciun .


KING_KONG , unstoppable
2 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
FlameFury(a.k.a Gijel)

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 11-11-2019 12:20)
Joined: 17 Jan 2017
Posts: 61, Topics: 11
Location: Romania

Reputation: 25.3
Votes: 6

Post Posted: 14-11-2017, 13:32:50 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Eu as zice sa lucrezi la regulamentul de pvp, e prea stric si nu are nimeni voie sa faca nimic in legatura cu pvp.

FlameFury
2 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
alextkd97

[MC Freakz Staff]



Status: Offline
(since 19-02-2024 11:46)
Joined: 20 Nov 2011
Posts: 318, Topics: 25
Location: Brasov

Reputation: 272.9
Votes: 11

         
Post Posted: 14-11-2017, 16:03:51 | Translate post to: ... (Click for more languages)

La capitolul PVP, ar fii o optiune. PVP-ul sa ramana ca pana acum, dar daca vreti sa va bateti, si nu sunt zone speciale sau puii mei, sa o faceti prin comanda. De exemplu, eu dau comanda /pvp NUME si te provoc la duel, si tu /pvp accept/deny. Si asta ar merge.

In legatura cu WIPE-urile, cum zici tu, 4 pe an, sa stii ca e "futere" sa o zic pe romaneste.

1. Dureaza mult, si totul e in zadar, un an are 12 luni, daca dai 4 WIPE-uri, inseamna ca ai timp de la WIPE pana la urmatorul 3 luni. 3 luni, e degeaba ... Adica muncesti pentru ceva, si in 3 luni te apuci iara. E patetica idea !
2. Rata de acceare a serverului nu este din cauza WIPE-urilor. Fostul server de minecraft, cel mai mare din Romania, stiti ce zic, a dat WIPE de pasti si de anul nou, calculati si voi, cati playeri intrau acolo ?
3. Playeri pe server vin, daca le zicet de server, NOI IL PROMOVAM, cel putin asa AR TREBUI ! Si stau, doar daca au de ce, eu zic ca pe langa survival, cand va fii adaugat, skyblock sau factions sau ce are new in cap, o sa fie mai ok, si playeri vor fii mai constanti !

Idea de a da cat mai multe WIPE-uri, e banala. Te pun acum sa te gandesti, ai un server, pe care iti joaca 20 de playeri, nu 20000, doar 20, care se chinuie saracii, si isi fac anumite chestii. Si tu, vi si le stergi tot in clipa 2, cum te simti tu ca player ? Dar hai sa te intreb, cum te simtit ca OWNER, pentru ca tu nu stii cata treaba e de facut pentru un *** WIPE ...





2 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
KING_KONG

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 16-12-2019 12:19)
Joined: 25 Apr 2016
Posts: 258, Topics: 35
Location: Mafia Rm. Valcea

Reputation: -82.5
Votes: 11

Post Posted: 14-11-2017, 18:00:36 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Mie imi sunt de ajuns 2-3 luni ca sa realizez tot ce vreau pe minecraft . Normal, playerii nu stau in wipe-uri , dar daca nu sunt atrasi in niciun mod nu o sa ramana . Decat cu un minigame popular ca survivalul nu e de ajuns . De aceea pe acel server de care zici tu nu ii trebuie mai mult de 2 wipe-uri , pentru ca 7-8 minigames si promovari peste promovari sunt de ajuns .

KING_KONG , unstoppable
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Cloud9

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 10-07-2018 22:10)
Joined: 04 May 2017
Posts: 18, Topics: 12
Location: Romania

Reputation: 15.6

Post Posted: 18-11-2017, 14:07:03 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Am eu o constructie cu tema medievala la coordonatele XYZ:3842.595 / 74 / 5863.493.
1 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
alextkd97

[MC Freakz Staff]



Status: Offline
(since 19-02-2024 11:46)
Joined: 20 Nov 2011
Posts: 318, Topics: 25
Location: Brasov

Reputation: 272.9
Votes: 11

         
Post Posted: 18-11-2017, 20:27:08 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Cloud9 wrote:
Am eu o constructie cu tema medievala la coordonatele XYZ:3842.595 / 74 / 5863.493.


E chiar frumoasa, adica e castelul tau si al lui flame daca nu ma insel. E misto !





0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
cretuigor

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 10-01-2020 21:51)
Joined: 21 Apr 2017
Posts: 221, Topics: 41
Location: capitala chisinau

Reputation: 30.1
Votes: 14

 
Post Posted: 19-11-2017, 16:03:03 | Translate post to: ... (Click for more languages)

NewBest nu reuesc pana la wipe am vrio jumate de an de lucrat acolo
!!!!!


Casuta vocala "RobokopG"

FREAKZ COMUNITY
0 1
  
Back to top
View user's profile Send private message
Sugiuc

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 16-03-2020 20:49)
Joined: 17 Jan 2017
Posts: 234, Topics: 9
Location: Turnu Magurele

Reputation: 64.3
Votes: 6

   
Post Posted: 19-11-2017, 18:32:15 | Translate post to: ... (Click for more languages)

In legatura cu schimbarea sectunii de survival, da ai putea sa il faci mai hard si sunt anumite pluginuri care ar fi bine venite. Banii, propun sa nu se pastreze, sunt unii care au mult prea multi si ar fi unfair la inceput. Cu factions si restul minigame-urilor si 100% pro, in special factions ar aduce un numar mare de jucatori pe server. Ca alte minigames, ai putea sa faci in sfarsit pluginul pentru cursele cu barci pe care ti l-am aratat impreuna cu Snow, Bax si Clau (sau sa il implementezi ca am inteles de la tine ca il facusei deja) si as putea sa ma ofer impreuna cu Snow sa construim mai multe piste. Skywars este la fel binevenit ca si minigame. Paintball este neaparat de pastrat pentru ca sunt momente (cand va strangeti multi) si este foarte caterinca. In legatura cu constructia... as avea eu ceva, dar nu stiu daca ai lua-o din moment ce este mai mult ca o pestera (arena construita in colaborare cu Wolfe).


1 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
NewBest

[MC Freakz Staff]



Status: Offline
(since 30-01-2023 00:15)
Joined: 21 Sep 2014
Posts: 1210, Topics: 70
Location: Alba Iulia

Reputation: 1148.5
Votes: 115

   
Post Posted: 19-11-2017, 23:03:13 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Pentru inceput constructiile:
Cloud9, se poate transfera. Ramane de vazut daca o sa o iau de aici sau o sa mai fac un topic inainte de wipe, dar in principiu o putem muta.
Sa imi lasi coordonate si o sa ma uit, Sugiuc.

Am citit cu atentie toate propunerile, chair de mai multe ori. S-au adunat multe si mi-a fost greu sa raspund. O sa insumez putin ce am citit, cu ce sunt de acord si ce ar mai fi de dezbatut.
(Le numerotez, poate e mai usor sa dezbatem asa)

1. Nu amestecam factions cu survival, eventual separat. Am inteles ca asta vreti, ce e drept e foarte dificil de realizat acest "proiect", o sa ma impac cu ideea ca nu trebuie urcat modul factions calare peste survival, si o sa vedem in viitor. Eu chiar imi doresc sa reusesc sa fac o lume de factions inrudita cu lumea de survival, dar o sa dezbatem mai mult pe tema asta la momentul potrivit.
2. Despre protectia anti xray... Exista un astfel de plugin, dezavantajul este ca el consuma destul de multe resurse. As vrea mai multe pareri, daca credeti ca merita o sa il pun (eventual mai cumpar niste ram la server, sa mearga totul bine). Nu cred ca se pune problema sa nu mai aiba moderatorii de lucru, Snow. E bataie de cap suficienta la orice ora... Pe langa asta, nimeni nu va putea impiedica xray-ul 100% cum ar putea aceasta protectie.
3. Preturile extrem de mici la shops ne-au mai creat probleme in trecut. Am tot spus ca las piata libera, dar unora nu le pasa de preturile alese (adesea sunt jucatori care se lasa imediat dupa de server). Ce parere aveti sa pun la cateva iteme niste preturi minime? Primul la care ma gandesc ar fi diamond... Sa il pun minim in jur de 300$? Alte iteme care ar mai fi? Emeralde? Sa pun la fiecare minereu? La itemele mai complexe, gen dragon egg, beacon sau elytra nu are rost, pentru ca cine apuca sa crafteze asa ceva a lucrat mult si cel mai probabil nu vrea sa isi arunce orele de munca pe nimic.
4. S-a notat, cred ca lasam asa, 2 wipe-uri / an. Las punctul asta in caz ca mai aveti comentarii pe tema asta. Ar trebui sa fixez o data pentru urmatorul wipe din timp? Sa se stie cu mult timp inainte ca urmeaza sa se dea wipe? Sau sa o las asa "surpriza"? Dezavantajul la a doua optiune e ca dupa 3 luni deja incep baietii "new, cand dai wipe?" si nu mai construiesc nimic...
5. Banii la wipe... Incep tot mai mult sa abandonez ideea de a salva banii. Au existat niste exploit-uri de la ultimul wipe si unele sume de bani sunt obtinute pe nedrept. As putea sa implementez propunerea lui Kent, 25k pentru cei care au peste 100k, sa nu o luati chiar de la 0. Pareri?
6. A mentionat NFK despre niste iteme mai speciale. Ma gandesc acum daca exista vreo metoda sa fac niste iteme speciale pe survival, la minigames va fi alta poveste. M-am gandit la un moment dat sa fac o loterie cu iteme "speciale", si sa fac diverse moduri in care sa te poti inscrie in loterie. Intrebarea cea mare este care sa fie itemele speciale? Niste iteme mai puternic enchantate care sa aiba un numar limitat de uses? Sau un numar limitat de repairs? Sau sa pun niste particles pe ele, sa arate frumos? Sau sa aiba abilitati mai speciale, gen double jump cu ele in mana? ... sau asa as devia prea mult de la conceptul de survival? ... Chiar vreau propuneri aici, propuneti ce sa fie aceste iteme speciale, obtinute ca premii rare.
7. Ca tot am spus de repair, ma gandeam zilele astea ca voi, dupa ce faceti un set de iteme nu mai aveti nevoie de minereuri mai deloc. Mai trebuie doar sa le reparati in anvil, dar diamantele nu va mai folosesc pentru iteme. Ma gandeam sa schimb cumva asta, sa readuc diamantele in discutie. Un mod la care m-am gandit ar fi sa limitez numarul de repairs la anvil, gen sa poti repara un item doar de 10 ori (spre exemplu), dupa ori sa se strice si sa fie nevoie de diamante pentru alt item, ori sa fac un repair la spawn pe bani care sa reimprospateze repair-urile la anvil ramase. Asta e doar un mic gand care mi-a trecut prin cap, dar as vrea si parerile voastre, poate aveti niste idei bune pe tema asta: cum sa facem diamantul mai folositor. Alta idee pe care o mai am e sa fie nevoie si de diamond cand repari un item (sau de materialul din care e facut), ca si cum ai "petici" cu diamond gauruile din chestplate, sau ce stiu eu.
8. Banii la donatori. NFK propune mai putini bani la donatori. S-a notat, la wipe o sa incerc sa fac niste schimbari la economie, sa nu mai rasara sumele alea colosale de bani. S-ar putea sa scad banii astia si sa adaug niste daily rewards. Mai vedem.
9. E interesanta si ideea de event cu taxa. O sa incerc sa o aplic odata cand sunt ceva mai multi jucatori, sa vad cum merge... Sper sa imi amintesc. Poate o sa fac eventul in asa fel incat sa iti recuperezi emeraldele investite ca sa intrii doar daca esti rapid de mana la event, sa fie riscul sa pierzi daca nu te pricepi cat de cat.
10. Am vazut propunerea cu /vote. L-as putea integra cu loteria aia de iteme speciale, doar sa imi spuneti care sa fie itemele speciale (sau epice, cum le numeste Snow). Tot la capitolul asta, imi puteti da niste liste de servere pe care s-ar merita sa punem /vote? Pe ce lista ati cauta voi servere? Gametracker nu merge... Puneti liste pe care sa fie cat de cat si servere romanesti, ca atunci acolo ne-ar putea gasi romanii.
11. Vad ca s-a dezbatut si cu PVP-ul pe survival. V-ar fi suficient o arena de pvp la spawn? E realizabil... Nu m-as baga peste regulile de PVP pentru ca nu are nicio noima. Jucatorul nou intra, strange 2 lemne si vine unu full diamond si il omoara... Daca e sa fac asa ar trebui sa scot macar /tpa (sa nu mai fie scam-uri), si poate sa fac in loc de warps ceva random tp (sa nu fie pvp la warp). Eu zic ca la momentul actual e ok. Stiu ca nu va puteti razbuna pe unii si pe altii ca va injura sau ceva prin PVP, dar totusi, cred ca e mai bine. Daca am face arena nu ar fi nevoie de comanda aia pentru duel, pentru ca v-ati putea intalni la arena daca chiar vreti sa va bateti.
12. S-a spus si despre un survival mai hard. Ar fi o serie de modificari la gameplay pe care le pot face. O sa dau niste exemple, si voi poate va dati niste pareri sau veniti si cu altele: pot modifica niste recipe-uri, sa le fac mai dificile; hunger-ul sa scada mai repede; sa creasca fermele mai rapid doar daca sunt sub cerul liber sau daca ploua pe ele; am vazut un plugin care sa creeze nevoia de a bea apa (ca un hunger, doar ca se rezolva daca se bea apa); am mai vazut tot asa cu somnul, sa fie nevoie sa va culcati din cand in cand; pot modifica sansele de drop-uri, atat la blocuri cat si la mobi; pot face mobii mai puternici; pot face ca atunci cand muriti sa se piarda gen 10% din inventar random; pot sa ma joc cu exp-ul la mobi si blocuri; pot sa ma joc cu generatorul hartii, sa fac mai putine minereuri pe harta dupa wipe (combinata cu anti x-ray-ul va fi chiar o provocare); pot sa dezactivez drop-urile (sau sa le scad) daca mobul nu a primit cel pun 50% din damage de la player (ar ingreuna putin fermele); pot pune mici efecte (gen slow 1 secunda) daca esti lovit de un mob; pot face ca animalele sa se sufoce daca sunt inghesuite intr-un spatiu prea ingust; etc. Schimbarile astea ar face jocul mai dificil. Nu vreau nici sa schimb prea mult vanilla, unele idei poate sunt prea exagerate. Vreau totusi niste pareri. Daca o sa punem asa ceva, o sa ma asigur ca modific jocul cat mai subtil, sa se descurce si un jucator nou, si unul experimentat. Doar sa fie putin mai challenging... Schimbarile astea pot veni la pachet cu niste "ocolisuri", spre exemplu sa fac un shop de mancare la spawn daca e prea dificil sa aveti ferme de mancare dupa schimbari (si atunci poate mai circula banii).
Acum niste idei care mi-au mai venit mie:
13. Sunteti de parere ca ar trebui sa fac sa se steraga conturile doar dupa 90 de zile in loc de 60? Asta inseamna ca protectiile abandonate vor ramane mai mult timp. Si despre gradele de donator, ele se sterg dupa 30 de zile... sa lungesc perioada la 50-60 de zile (cu riscul ca ar putea fi furat contul)? Au fost destul de multi in situatia asta in ultima vreme, de-asta intreb. Totusi, si 90 de zile cu o protectie abandonata e cam mult... Poate o regula "daca nu intrii 60 de zile si cineva are nevoie de locul unde ai pus prot, staff-ul iti poate sterge protectia"?
14. M-am gandit ca poate nu mai e nevoie de plots pe survival... Nu le mai prea foloseste nimeni in afara de NFK... As putea sa fac niste plot-uri mai mari, de creative (gamemode separat). Shop-urile de pe plots le pot aduce pe survival, si sa fac o zona pentru shops... Poate asa o sa fie clienti la shop-urile vandute de mine... Era un plugin care permitea sa inchiriati pe o perioada de timp un shop, totul automatizat... poate o sa il caut.

Va multumesc daca v-ati facut timp sa cititi prin toate ideile acestea, si cu atat mai mult daca veniti si cu pareri. Puteti folosi numerele puse de mine, ca sa stim despre ce idee sa discutam -
Nu am zis nimic de minigames. Alea sunt de acord, trebuie, si o sa facem. Le las pe alta data, ca acum am scris destul -



2 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Sugiuc

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 16-03-2020 20:49)
Joined: 17 Jan 2017
Posts: 234, Topics: 9
Location: Turnu Magurele

Reputation: 64.3
Votes: 6

   
Post Posted: 20-11-2017, 00:42:01 | Translate post to: ... (Click for more languages)

O iau de la coada cum fac eu de obicei.
13: Sunt de acord sa se mareasca timpul pana se sterg gradele de donator, dar cu protectiile sunt partial de acord. 90 de zile ar insemna 3 luni, ceea ce este mult. Eu zic sa ramana 60 si sa se aplice regula cu scoaterea de catre staff dupa 30.
12: Nu stiu ce sa zic de asta, sa modifici drop rate-ul si sa se stearga iteme random din inventar cand mori. Daca un player nou abia si-a facut armura op si moare si se sterge armura se lasa. La fel si cand faci pvp (organizat cum mai faceam cu king_kong si hectic, amicale) cand mori sa ti se stearga armura. Ar fi un inconvenient destul de mare. Si restul modificarilor... idk, nu ar mai fi minecraft. Sa bei apa? Serios? Deja devine rpg.
7: Daca donatorii au donat pentru acces la /repair, comanda se incadreaza la numarul de repair-uri disponibile? Daca da nu ar fi fair.
3: Ar fi o idee buna si chiar te-as ruga sa o faci, dupa 1 saptamana vezi deja diamond cu 150.
Despre restul nu am de comentat.
Coordonate pentru constructie: XYZ: -1965/59/1526.

P.S.: Scuzati eventualele greseli gramaticale, daca sunt. Scriu de pe telefon si sunt destul de obosit.



2 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Wettberlyn

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 08-04-2021 22:06)
Joined: 02 Mar 2015
Posts: 78, Topics: 14
Location: instagram.com/wett.cb

Reputation: 311.2
Votes: 9

Post Posted: 20-11-2017, 05:14:11 | Translate post to: ... (Click for more languages)

3+8.O mare problema care a afectat economia serverului de al lungul timpului este ferma de endermani si banii primiti de la timpul petrecut online. Restul joburilor au ajuns astfel nesemnifigative chiar inutile dupa o anumita perioada de timp. Ganditi-va ca la fiecare wipe sunt 20 De playeri constant, in 4 ore au intrat lejer 80.000$ in economie, si la joburi se vorbeste de 0.40, 0. 50 de centi -
Eu propun asa. Sa modificam banii si economia complet : Priviti noul sistem.
In primul rand sa scoatem orice metoda de revenit financiar care exista pe server acuma acelea fiind joburile si timpul petrecut online.
Singurul mod prin care sa se poata face bani sa fie prin vanzarea resurselor la un shop al serverului precum Pamant, Lemn, Piatra, Grau, etc… Astfel vom putea da o valoare semnificativa a banilor.
De exemplu :
Pamant : 64 pentru 16$
Cobblestone 64 pentru 32$
Grau 64 pentru 48$
Lemn 64 pentru 64$
Preturile vor fi dupaia sincronizate in asa fel incat sa dea egal munca cu venitul la fiecare resurse, ca sa faci ce iti place mai mult fara sa te ingrijorezi unde ai primi mai bine.
Prin aceasta schimbare s-ar crea cum se zice Player-Driven-Markets unde pretul se schimba mereu in functie de cine ofera mai mult, precum valoarea resursei care creste in urma lipsei acesteia. De exemplu daca cineva are nevoie de lemn, sa ofere suta de $ pe stacul de lemn in loc sa il dea serverului cu 64$.
Astfel playerii s-ar angaja sa faca bani si din alte resurse nu numai din minat diamante cu x-ray. Acuma daca valoarea diamantului va scadea, asta e, x-rayerii vor incepe sa aibe simtul foametei.
La propunerea asta sa lasati multe pareri pentru ca ar fi o schimbare majora.
4. Lasam 2 wipe-uri / an.
5. Eu consider ca e mai bine sa o luam de la capat cu banii.
6. Propun mai de graba niste carti enchantate pe care sa le poti pune tu dupa aceea unde vrei precum :
Anti-Lava, Anti-Fall, Double Jump cum ai spus si tu, etc… o idee buna
8. Mai sus.
11. Propun o arena in fata la spawn prin care cand intri printr-un tunel sa ai zeci de semne care iti spun (pericol, zona pvp, esti sigur, etc…) si in ringul acela mare sa se alerge cativa playeri, si daca s-ar putea, in ringul acela sa nu se poata fura armura si odata mort sa te respawnezi in fata arenei, astfel un duel nu dureaza fix 5 secunde, ci pana ti se strica armura.
12. Propun ca Hungerul sa scada mai rapid si sa dublezi rata de spawnare a mobiilor, IN SCHIMB sa nu schimbi nivelul luminii care anuleaza spawnarea acestora.
Acum mai propun ceva interesant. Imi suna placut ideea ca fermele sa dea roade mai repede in functie de unele amanunte. Eu propun asa :
Sa se faca cu 5% mai rapid din valoarea ramasa in caz ca:
Ploua ;
Are vedere la cer ;
Mai are un strat de pamant sub el ( iar acesta sa continue)
La ce ma refer din valoare ramasa ? Adica nu 100% 95% 90% etc… nu. Incepe cu 95% dupaia 90.25 dupaia 85,7375 etc. astfel ajungand la valoarea de 1% ca timp ramas pana da roade daca ai si cer si ploaie + 90 de straturi de pamant sub planta. Si cine o sta sa puna atata pamant la o ferma intreaga, dumnezeu sa-l rasplateasca, corect ?
Cu setea si somnul nu sunt de acord.
Propun ca daca 50% din playerii de pe server sunt in pat sa se faca zi.
Monstrii sa poata sarii 2 blocuri, Zombie, Pajanjenii sa aibe 200% la viata, iar scheletii chiar 50% daca se poate ca e prea abuzat ce naiba - Adica a plecat Notch si au inceput scheletii sa faca caterinca pe minecraft. In schimb da ideea de a fi mai challenging si apocaliptic la inceput ar fi interesanta, sa ti cont sa iti luminezi casa si sa ridici ziduri mari la fortarete.
13. Ar fi mai ok ca conturile sa aibe protectia permanenta, pentru ca eu am gasit pana acum 2 stacuri de blocuri de diamante doar din casa in casa, in schimb dupa 60 de zile adminii de la moderator in sus sa aibe permisiunea la solicitarea unui player sa ii distruga protectia safely unui inactiv, adica sa nu lase cufere pline cu detoate pt cel care asteapta sa vada ce e in ele.
14. Daca s-ar pune vreodata problema sa desfiintam ploturile, am putea sa le inlocuim cu ceva mai intersant. Precum aceasta idee pe care o tot am in cap de vreo 4 ani : Pe o lume plata, sa se inceapa ca un oras din Sims City, cu o primarie si sosele care sunt ale serverului, si cu parcele de diferite marimi. 10x10. 20x20. 30x30 in functie de banii fiecaruia, playerii venind déjà cu resurse de pe survival sa isi faca acolo o casuta, un bar, un parc de atractii, etc… Sa va aud ce parere aveti despre asta, mie mi-ar placea. Mai ales profit ca Newbest vrea sa se apuce serios de server Craciunul asta -
Atat cu propunerile mele sper sa se dezbata in continuare tema asta -


Am fost in echipa de basket a liceului
Aveam zece meciuri zece infrangeri
Și dupa fiecare meci tata ma incuraja și imi zicea
Nu-i important daca ai caștigat sau ai pierdut
Important e ca tu n-ai jucat

2 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore

Locked by NewBest, 26 December 2017 15:50



 
Post new topic   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> hidden stuff -> mc.freakz.ro -> Discussions / Announcements  
Go to page 1, 2, 3, 4  Next    


The time now is 19-04-2024, 16:22:59
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x