User
Pass
2FA
 
 

Programare pe Linux

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Software
Author Message1485
^eXtasy^

[Freakz * extasy]



Status: Offline
(since 03-04-2017 18:53)
Joined: 25 Feb 2012
Posts: 1964, Topics: 67
Location: My own world

Reputation: 4.4
Votes: 15

Post Posted: 21-03-2013, 19:13:27 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Salut, am cam dat-o in bara cu linuxul mint si mi-am reinstalat windows-ul. M-am decis sa lucrez in dual-boot, sa am si windows si linux, si as vrea sa imi spuneti o varianta buna si usoara (sunt incepator la linux) de linux.
Multi m-au indrumat spre BackTrack, ce parere aveti despre el? Eu vreau linuxul doar pentru programare, si multi spun ca BackTrack are ceva in plus, sau ca e mai bun, poti face mai multe etc. Am vorbit si cu koltzu, si mi-a explicat, ii apreciez sfatul, dar vreau sa stiu ce cred si altii. Deci ce parere aveti de ce am zis mai sus, e mai buna varianta aia de linux...?
P.S: Am vazut de curand o "emisiune" in care un programator incerca sa sparga un pc cu windows, de pe unul cu backtrack 5, si a reusit. Nu vreau sa folosesc nimic pentru "Hacking", dar am nevoie sa invat chestiile astea, deoarece vreau sa dau la facultatea de informatica/angajez la o slujba bine platita ce tine de programare. Daca imi puteti spune si ce limbaje sa invat si ce m-ar ajuta mai departe/ ce legatura are limbajul cu "hacking-ul" ar fi perfect. Ma pricep binisor la informatica, am urmat cateva cursuri, dar acelea cred ca se mananca cu altceva. In C++ am lucrat acolo.
Multumesc, sper sa primesc ajutor. koltzu, as fi bucuros sa te dai cu parerea, pentru ca vad ca te pricepi foarte bine la asta.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
koltzu
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 24-10-2013 15:18)
Joined: 24 Oct 2006
Posts: 6632, Topics: 170
Location: Romania

Reputation: 847.9
Votes: 94

 
Post Posted: 21-03-2013, 19:35:23 | Translate post to: ... (Click for more languages)

C/C++ e limbaj de baza. In ele au fost scrise atat Windows-ul cat si distributiile de Linux. Daca nu stii C/C++ nu are rost sa inveti altceva, ca mai toate se bazeaza pe sintaxa lor, cel putin.

Pe Backtrack nu poti face 'mai multe' decat pe orice alt Linux, ti-am zis si ti-am zis din nou, orice merge pe un Linux merge pe si pe altul.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
nr913
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 24-10-2013 10:06)
Joined: 24 Apr 2009
Posts: 4224, Topics: 223
Location: România

Reputation: 60.3
Votes: 156

 
Post Posted: 21-03-2013, 23:17:43 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Programeazã pe windows, folosește windows. Nu îți va cere nicio companie sã programezi pe linux.

Attitude - A little thing that makes a BIG difference
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Sovereign
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 03-10-2013 13:05)
Joined: 25 Aug 2010
Posts: 2166, Topics: 119
Location: In ciorba.

Reputation: -485.9
Votes: 36

   
Post Posted: 22-03-2013, 04:45:39 | Translate post to: ... (Click for more languages)

nr913 wrote:
Programeazã pe windows, folosește windows. Nu îți va cere nicio companie sã programezi pe linux.


Si pe langa asta e posibil sa fii nevoit sa lucrezi in Visual Studio, depinde ce tip de programare faci.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
^eXtasy^

[Freakz * extasy]



Status: Offline
(since 03-04-2017 18:53)
Joined: 25 Feb 2012
Posts: 1964, Topics: 67
Location: My own world

Reputation: 4.4
Votes: 15

Post Posted: 23-03-2013, 23:36:13 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ma ajuta cineva cu o problema? In meniul de instalare al unui linux, nu pot folosi tastatura, si nu inteleg de ce... Este activata in bios si merge oriunde altundeva. Daca imi puteti spune cum sa fac sa mearga... Pur si simplu nu merge, dar cand instalez un wind sau eu stiu ce, merge bine.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore




 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Software  


The time now is 27-04-2024, 20:04:06
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x