User
Pass
2FA
 
 

Protection Paladin PvE Guide

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Cataclysm
Author Message9908
MindBreaker

[Metamorphosed]



Status: Offline
(since 04-02-2018 20:37)
Joined: 16 Jul 2010
Posts: 1320, Topics: 143
Location: Romania

Reputation: 564.8
Votes: 40

 
Post Posted: 13-07-2012, 12:09:52 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Protection Paladin PvE Guide


In acest topic va voi prezenta tot ce trebuie sa stiti despre paladin-ul protection pe patch-ul 4.0.6a.

Cuprins



Cataclysm Protection Paladin Changes


  • Holy Power este un nou source power adaugat in cataclysm, asemanator cu combo points de la rogues. Este generat de anumite abilitati, in cazul paladinului protection de Crusader Strike si de Hammer of the Righteous. Este folosit la anumite abilitati care sunt mai puternice cu cat avem mai mult Holy Power cand le folosim. Holy Power se poate stacka la maxim 3 charges.

  • Mastery - Divine Bulwark este un nou stat adaugat in cataclysm care boosteaza anumite staturi. El difera de clasa si spec astfel modificand statul cel mai benefic pentru acea clasa si acel spec. Pentru noi, protection paladins, ne da 2.25% block chance pentru fiecare punct de mastery. Base mastery este 8 cea ce inseamna ca din start vom avea 18% block chance din mastery.

  • Guardian of the Ancient Kings este o noua abilitate adaugata in cataclysm. Desigur aceasta este doar pentru clasa paladin si modul in care actioneaza difera de specul ales. Pentru Protection spec aceasta sumoneaza un "Guardian of the Ancient Kings" care va face channel pe tine cu o abilitate numita Ancient Guardian care va va reduce damageul primit cu 50%.

  • Divine Protection a suferit niste schimbari, de acuma nu v-a mai reduce damage-ul primit cu 50% ci doar cu 20% si nu v-a mai cauza Forbearance.

  • Ardent Defender a fost schimbat si el ne mai find o abilitate pasiva ci o vraja cu un cooldown de 3 minute. Ardent Defenderul face cam acelas lucru ca pe Lich King, adica sa v-a tina in viata la un attack care v-ar omorî.

  • Shield of the Righteous de acuma nu mai are un cooldown si nu v-a mai folosi mana, in schimb v-a folosi noul source power "Holy Power", modificandu-si damage-ul in functie de cat Holy Power avem.

  • Word of Glory este o noua vraja de heal adaugata in Cataclysm care se foloseste de Holy Power si este mai puternica cu cat avem mai mult Holy Power.

  • Inquisition este tot o noua vraja adaugata in Cataclysm care mareste Holy damage dat cu 30% pentru un anumit timp care difera de cat Holy Power avem. La Protection Paladins vraja asta nu este asa importanta cum este la Retribution dar eu o folosesc doar in anumite momente am sa prezint mai jos unde este bine sa il folosim.

  • Holy Radiance este o vraja de aoe heal. Nu prea are treaba cu protection dar am precizat-o pentru a spune ca este totusi folositoare cand este nevoie de mult aoe heal pentru a da o mica mana de ajutor healerilor.


Rasele avantajoase pentru Protection Paladin

  • Horde

  • Tauren pentru Endurance care mareste viata cu 5%.

  • Alliance

  • Dwarf pentru Stoneform care scoate toate efectele de poison, bleed & diseases si reduce damageul primit cu 10%.
  • Draenei pentru Gift of the Naaru, un heal destul de folositor.


Talents


La Protection Paladin specurile pot sa difere foarte mult in functie de preferinte.
Singurul spec pe care il voi prezenta este cel din imagine si va voi spune de ce am ales ce am ales. Va spun de pe acuma folosesc acest spec zic eu universal pentru toate encounterele deoarece nu imi permit sa tin 2 specuri prot unul special facut pentru kiting gen Halfus Wyrmbreaker si altul pentru aggro. Nu am probleme cu acest spec nici la aggro aoe sau single, nici la rezistenta deoarece am niste self heal si nici la kiting unde este nevoie.

Seals of the Pure am ales pentru a avea damage increase pe Seal of Truth, un damage constat. A fost asta ori 1 punct in Reckoning pe care nu il recomand deoarece in el nu se merita mai mult de 1 punct si 10% sansa dupa un block care block nu dai la nesfarsit mai iei si damage mai dai si dodge, parry deci sansa per total e mai mica de 10% si nu mi se pare asa folositor.

Eternal Glory am ales pentru encounterele in care este nevoie sa imi dau singur heal ca Maloriak heroic, Omnotron Defense System unde este nevoie de ajutor la heal, Magmaw pentru cand ne mananca etc.

Judgements of the Just nu am ales special pentru reduce attack speed am ales pentru treaba de la Seal of Justice. Repet specul este unul universal iar Seal of Justice este folositor pentru kitingul la Halfus Wyrmbreaker.

Pursuit of Justice am ales la fel pentru kitingul la Halfus Wyrmbreaker iar in alte encountere este folositor movement speed increase.

In-game Code:
Code:
/run t,p,a={2,13,21,32,42,53,83,91,102,121,132,141,151,162,171,182,193,201,1,33,3,12,23,62,}SetPreviewPrimaryTalentTree(t[1],GetActiveTalentGroup())for i=1,#t do a=t[i]if a<9 then p=a else AddPreviewTalentPoints(p,floor(a/10),a%10)end end


Glyphs



  • Prime:

  • Glyph of Seal of Truth - 10 expertise in plus cand avem Seal of Truth activ
  • Glyph of Shield of the Righteous - 10% damage done increase cu Shield of the Righteous
  • Glyph of Hammer of Righteous - 10% damage done increase cu Hammer of the Righteous. Acest glyph in encountere de single target tanking poate fi schimbat cu Glyph of Crusader Strike pentru 5% criticala pe Crusader Strike deoarece la single target se merge cu Crusader Strike, less mana more damage, iar la aoe cu Hammer of the Righteous, more mana less damage dar e aoe.

  • Major:

  • Glyph of the Ascetic Crusader - 30% mana cost reduce pe Crusader Strike
  • Glyph of Hammer of Wrath - 100% mana cost reduce pe Hammer of Wrath. Acest glyph poate fi inlocuit cu Focused Shield cand este vorba de single target tanking cand este vorba de aoe Focused Shield nu are ce cauta iar Hammer of Wrath este peste.
  • Glyph of Rebuke - 100% mana cost reduce pe Rebuke. Nu e un must iar singura alternativa este Glyph of Divine Protection cand in encounter se ia foarte mult spell damage spre exemplu Omnotron Defense System.

    In encounterele single target cu mult damage pe spell puteti juca la major glyphs in felul urmator: Ascetic Crusader, Focused Shield si Divine Protection.
    In encounterele single target unde damage-ul este echilibrat (bossul da si damage melle si spell la fel de tare) se joaca in felul urmator: Ascetic Crusader, Focused Shield, Hammer of Wrath/Rebuke. Rebuke se tine doar daca trebuie intrerupt iar voi sunteti cel care le da (ex: Maloriak's Arcane Storm)
    In encounterele aoe cu mult damage pe spell avem: Dazing Shield, Divine Protection si Consacration.
    In encounterele aoe cu damage echilibrat(moobi/bosi dau damage egal melle si spell sau melle > spell) jucam asa: Dazing Shield, Consacration, Hammer of Wrath.

  • Minor:

  • Seal of Truth - reduce mana cost
  • Seal of Justice - reduce mana cost
  • Blessing of the Might - reduce mana cost


Stats Priorities

Code:
Mastery=Stamina>Dodge=Parry>Hit=Expertise

Mastery este un primarey stat deoarece aduce sa zic asa un mare boost la block chance.
Stamina este un stat defensiv cat si ofensiv deoarece in Cataclysm toate specurile de tank au Vengeance.
Dodge si Parry sunt au prioritate ca secondary stats deoarece maresc sansa de a para sau evita un attack.
Hit si Expertise sunt staturi de threat mai mult si nu asa mare prioritate pentru ca de threat nu ar trebui sa ne facem probleme daca facem totul cum trebuie. Ele scade sansa de miss la toate abilitatile noastre.

Reforging

Reforgingul este un "New Feature" adaugat la inceput de cataclysm. Acesta ne permite sa transformam 40% dintr-un secondary stat(spirit, haste, mastery, hit, expertise, crit, dodge, parry) intr-un alt secondary stat care nu exista pe acel item.

La Protection Paladin tinand cont de Stats Priorities reforging-ul se va face in felul urmator:
Mastery & Expertise --> Expertise->Parry/Dodge (care decideti voi ca vreti sa il bufati mai mult, nu conteaza care e mai bufat Dodge sau Parry)
Mastery & Parry --> Parry->Expertise pana la 10 altfel raman asa
Mastery & Dodge --> Dodge->Expertise pana la 10 altfel raman asa
Mastery & Hit --> Hit->Expertise pana la 10 atlfel Hit->Parry/Dodge
Expertise & Parry --> Expertise->Mastery chiar daca expertise nu este egal cu 10
Expertise & Dodge --> la fel ca mai sus
Dodge & Parry --> cel care nu vreti sa il buffati in mastery
Dodge & Hit --> Hit->Mastery
Parry & Hit --> Hit->Mastery
Eu tin sa am 10 Expertise cu Glyph of Seal of Truth 20 pentru a nu da dodge cu melle attacks. Hit nu se merita pentru ca noi avem mai mult special attacks (spells) si avem din specialization 8% hit chance care zic eu e de ajuns.
De ce am pus?
Mindbreaker wrote:
Expertise & Parry --> Expertise->Mastery chiar daca expertise nu este egal cu 10
Expertise & Dodge --> la fel ca mai sus

Pentru ca la un tank e mai important sa reziste, aggro-ul vine si din alte clase like Rogue's Trick of the Trade/Hunter's Missdirection.

Profesii avantajoase Paladinului Protection

Profesiile care avantajeaza paladinul protection le voi pune in ordinea avantajelor:
Jewelcrafting: 3 sockete Chimera's Eye (+123 Stamina/+81 Mastery) in functie de cel pe care vi-l alegeti
Mining: +120 Stamina
Blacksmithing: +2 sockete prismatic = +120 Stamina/+80Mastery
Inscription: Enchant mai bun pe shoulderi si anume Inscription of the Earth Prince +120 Stamina
Enchanting: +80 Stamina
Engineering: Cogwhell sockets ies din discutiie mai ales la BiS gear iar enchantu de pe hands e aproape 0 ajuta dar la nitel threat. Doar enchantu de pe belt 18k absorb e ceva. Aceasta profesie e buna la start cand ajungeti la BiS nu mai e asa folositoare pentru Protection Paladin.
Alchemy: La fel ca engi buna ca profesie de start pentru trinket dar dupa devine useless.
Leatherworking: Draconic Embossment - Stamina +195 Stamina pe bratati -40stamina/-50dodge in functie de enchantu pe care il preferati(vezi Enchants).

Enchants



Sockets



Consumables



BiS & Starter Gear

  • Best in Slot Gear



  • Pre-Raid Gear



NOTE:La ambele gearuri care le-am facut am mers pe idea ca folosesc ca profesii Jewelcrafting si Mining.

Addons



Cam astea sunt addonurile pe care le folosesc la PvE. Restu ce mai vedeti in screenshotul de mai jos sunt doar umpluturi care nu-s asa folositoare.
Screenshot cu Interface

Macros

Macro pentru a vedea cat avoidance aveti:
Code:
/script DEFAULT_CHAT_FRAME:AddMessage("Need 102.4 combat table coverage. Currently at: "..string.format("%.2f", GetDodgeChance()+GetBlockChance()+GetParryChance()+5))


Macro pentru a curata stack-urile de la Theralion Heroic:
Code:
/cancelaura Divine Shield
/cast Divine Shield


One Shot Macro @ Protection pentru threat(mare grija a se folosit cand aveti 3 Holy Power):
Code:
/castsequence reset=120 Avenging Wrath, Inquisition, Divine Plea
/cancelaura Divine Plea


Spell Priorities


Single Target:
Shield of the Righteous(3 Holy Power)>Crusader Strike>Avenger's Shield>Hammer of Wrath(target HP <20%)>Judgement>Holy Wrath

AoE Tanking:
Shield of the Righteous(3 Holy Power)>Hammer of the Righteous>Consecration>Holy Wrath>Judgement

Word of Glory se foloseste in loc de Shield of the Righteous daca sunt probleme la heal.

Important pentru cine e nou cu Protection Paladin: Righteous Fury trebuie sa fie mereu activ pe voi!


    Trucuri folositoarea pentru encounterele de pe freakz

    1.In encounterul de la Halfus Wyrmbreaker daca sunteti cel care kitati bosul folositi Seal of Justice. Pentru aplicarea lui de la distanta folositi pe rand nu amandoua de odata Avenger's Shield si Judgement. Cand bosul v-a lua stun (Slate Dragon fiind eliberat) puteti sta sa da-ti pe el sa va faceti 3 Holy Power sa v-a mai dati un heal la nevoie dar nu folositi Judgement sau Avenger's Shield atunci sa faceti cd pe ele ca o sa aveti nevoie sa il kitati iara cand iese din stun.

    2.Tot in encounterul de la Halfus Wyrmbreaker daca sunteti cel care il kite-ati, dar raidul a batut Slate Dragon nu il mai kitati. Pune-ti un healer sa mai arunce cate un heal pe voi si aveti grija cand casteaza Shadow Nova sa dati un Rebuke(intrerrupt).

    3.In encounterul de la Valiona & Theralion la faza de Deep Breath v-as propune sa tineti bosu pe mijloc dar totusi mai spre scari (bug pe freakz Deep Breath-ul merge pe 1/2 din camera) iar cand dispare prima fasie de Deep Breath sa treceti ca sa nu mai aveti probleme, idea de a sta la scarii si a trece in partea cea lalta cand vine ultima fasie de breath e cam nasoala, multa lumea ne apucand sa treaca.

    4.Tot in acest encounter daca sunteti cel care tankati Theralion pe Heroic(multi pe heroic fac cu 2 tanki) puteti sa va curatati stack-urile care va v-or trimite in Twilight Realm cand vor fi 5 stack-uri cu macroul prezentat la sectiunea de Macros a ghidului(cel cu Divine Shield). Folositi acest macro doar cand aveti 4 stackuri.

    5.In encounterul cu Magmaw nu prea sunt cine stie ce trucuri, pentru a tanka moobi de pe heroic trebuie sa nu fie cu fata la raid deoarece au Cleave, iar la boss singura faza e sa incercati sa spamati sa va urcati voi pe head cand v-a mananca pentru a scapa, dar sunt mici sansa sa mearga treaba asta.

    6.In encounterul de la Omnotron Defense System e de preferat sa folositi Mirror of Broken Images si sa fiti tankul de pe Magmatron. Cand da Flamethrower sa ii da-ti taunt astel bosul se va roti spre voi nemaidand pe un player ci pe voi atunci folositi trinketul si veti reduce damage-ul primit si veti ajuta si healeri mai ales pe heroic unde Flamethrower da un damage imens sa zic asa.

    7.In encounterul de la Maloriak trucuri sa v-a spun cand tankati bosu e sa folositi Ardent Defender cu 5 secunde dupa ca se anunta RED Phase si sa nu intoarceti bosu la raid, nu ve-ti muri datorita Ardent Defender si ve-ti scuza healu de niste use de mana, iar pe heroic la dark phase la cd si pe rand trinketul Mirror of Broken Images si Divine Protection + Word of Glory cu 3 Holy Power cand nu aveti buful de healing reduce.

    8.In encounterul de la Chimaeron singuru chesti speciala pe care trebuie sa o stiti este ca in phase 2 cand healeri = 0 ar trebui ca voi paladini sa nu aveti acele stack-uri de le pune Chimaeron si sa il luati voi atunci si sa va da-ti cd-uri pe rand: Guardianu cu Divine Protection si dupa trinketul/trinketele.

    Intoarcete la Cuprins.
    Tutorial realizat de MindBreaker.
    Astept raspunsuri si comentarii. Daca aveti ceva de adaugat sau sa am gresit undeva spuneti-mi aici si discutam.
    Oricine vine sa comenteze aiurea, sa zica ca e copiat ghidul s.a.m.d. il voi considera flame si voi da report.
    Ghidul nu a fost copiat am muncit ore in sir la el deci sa nu aud, mai bine nu scrieti nimic daca e instigare la flame.

    Alte tutoriale pentru Paladins:
    Retribution Paladin PvE Guide by Snoppy.
    Holy Paladin PvE Guide by kos



    4.0.6 Protection Paladin PvE Guide
    4.3.4 Demonology Warlock PvE Guide



    Last edited by MindBreaker on 24-07-2012, 12:31:23; edited 2 times in total
    0 0
      
    Back to top
    View user's profile Send private message
    Snoppy

    [Inside the fire]



    Status: Offline
    (since 24-10-2022 03:25)
    Joined: 31 May 2011
    Posts: 5195, Topics: 250
    Location: Constanta

    Reputation: 226.9
    Votes: 173

                  Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
    Post Posted: 13-07-2012, 12:35:32 | Translate post to: ... (Click for more languages)

    e bun. Vezi ca ai gresit un link la un item p'acolo http://www.wowhead.com/item=65883 ai pus asta. Am postat de pe telefon si chiar me greu sa dau back si sa caut itemul.-


    ,,Angel Among demons"

    0 0
      
    Back to top
    View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
    Wanksta

    [DeepHouseBabe]



    Status: Offline
    (since 14-01-2015 05:47)
    Joined: 31 Mar 2012
    Posts: 2852, Topics: 89
    Location: Romania

    Reputation: 32.8
    Votes: 63

    Post Posted: 13-07-2012, 12:36:24 | Translate post to: ... (Click for more languages)

    pacat ca mai sunt vreo 2-3


    0 0
      
    Back to top
    View user's profile Send private message
    MindBreaker

    [Metamorphosed]



    Status: Offline
    (since 04-02-2018 20:37)
    Joined: 16 Jul 2010
    Posts: 1320, Topics: 143
    Location: Romania

    Reputation: 564.8
    Votes: 40

     
    Post Posted: 13-07-2012, 12:40:11 | Translate post to: ... (Click for more languages)

    pacat ca niciunu nui facut calumea si parca am spus ca daca nu ai ceva bun de spus numai spune tine pentru tine ca stiu si eu ca mai sunt


    4.0.6 Protection Paladin PvE Guide
    4.3.4 Demonology Warlock PvE Guide

    0 0
      
    Back to top
    View user's profile Send private message
    andunk90

    [Mentally Stable]



    Status: Offline
    (since 21-11-2012 00:27)
    Joined: 01 Sep 2012
    Posts: 20, Topics: 3
    Location: Spain

    Reputation: 53.7
    Votes: 2

     
    Post Posted: 01-09-2012, 22:05:59 | Translate post to: ... (Click for more languages)

    Te salut cu respect!! un guide excelent ma ajutat enorm sa inteleg mai bine prot pala insa am o nelamurire mai exct este vorba de full cap avoidance . Am citit pe anumite siteuri ca paladinul prot daca face 102.4 % block + dodge si parry teoretic ar fi invulnerabil adica nu ar mai primi hituri de la bosi cel putin asa am inteles . . Capul ar fi pe undeva la 73 % block + 15% dodge + 15% parry o data atins acest cap poti maxa pe unde poti cu stamina , enchanturi gemuri si meserii cum ar fi lw +jwc care dau cele mai bune statusuri la stamina jwc - 123 stam , lw - 195 stam . astept pareri si scuze pentru greselile gramaticale scriu de pe telefon multumesc .
    0 0
      
    Back to top
    View user's profile Send private message

      Topic locked


    Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore




     
    This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Cataclysm  


    The time now is 27-04-2024, 10:08:01
    Copyright info

    Based on phpBB ro/com
    B

     
     
     







    I forgot my password


    This message appears only once, so
    like us now until it's too late ! :D
    x