User
Pass
2FA
 
 

[REZOLVAT] Propunere

 
Post new topic   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> hidden stuff -> war4.freakz.ro
Author Message1970
NewBest

[MC Freakz Staff]



Status: Offline
(since 30-01-2023 00:15)
Joined: 21 Sep 2014
Posts: 1210, Topics: 70
Location: Alba Iulia

Reputation: 1148.5
Votes: 115

   
Post Posted: 07-09-2016, 02:36:28 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Propun sa nu se mai dea banuri permanente.
Se poate intampla sa intre un codat cu un nume comun (ex: "Alex"), nume de personaje/brand-uri faimoase, si asa mai departe, nume care e probabil sa fie folosite si de alti jucatori. In timp, probabilitatea ca cineva folosind un astfel de nume sa incerce sa intre este foarte mare.
Cat despre IP-uri, in marea majoritate din cazuri codatul are IP dinamic, deci dupa 1 zi sunt inutile. Daca e IP static, o perioada suficient de lunga il va face pe om ori sa uite de server, ori sa se razgandeasca de la ideea de a intra cu hack.
Bineinteles, se mai poate ca cineva sa iti ia numele intentionat si sa te faca cu ban, daca nu ai ceva slot. Sansele sunt foarte mari ca jucatorul sa nu intre pe forum sa faca cerere unban, si chiar daca face, este putin credibil daca povesteste o situatie de genul.
Daca un jucator nou se afla in situatia de a nu mai fi jucat niciodata pe server si se trezeste cu ban direct, foarte putin probabil sa faca cerere de unban cand serverul asta nu inseamna nimic pentru el si poate alege pur si simplu altul dintr-o lista.

Eu sugerez ca toate banurile sa fie de maxim 30 (daca nu, chiar 60) de zile. Daca un codat e asa fidel serverului incat in timpul asta nu schimba nume/IP si asteapta sa expire banul, eu consider ca gestul e laudabil si merita efortul adminului de a-i da ban inca odata.

Cateva exemple:
Pe serverul meu (unde nu se mai dau banuri permanente sub nicio forma): https://forum.wow-freakz.com/APROBAT-UnBan-t430764.html
Eu, in situatia unui "jucator nou", e mai diferit, dar situatia e asemanatoare: https://forum.wow-freakz.com/REZOLVAT-Cerere-unban-t435149.html


In vreo 5 ani de banuri permanente, ar trebui sa fie un banlist suficient de lung incat sa fi terminat toti codatii din lume. Si totusi, nu are efectul asta.



2 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Gareth Bale<3

[mSx-]



Status: Offline
(since 10-12-2019 15:02)
Joined: 05 Jan 2015
Posts: 1392, Topics: 81
Location: Iasi

Reputation: 68.6
Votes: 182

Post Posted: 07-09-2016, 07:50:20 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Din pacate este putin dificil, comenzile destinate codatilor sunt prestabilite cu ban permanent, ar trebui modificate destule chestii, ca admin e destul de complicat sa scrii acel numar de minute echivalent cu 30/60 de zile, daca s-ar implementa ideea ta care de altfel e buna, sa nu mai banam atatea ip-uri permanent, as propune o mica modificare, sa se dea tot permanent iar dupa o perioada de x zile sa se reseteze banlist-ul. In ziua de azi extrem de putina lume mai are ip static, iar un codat schimba un ip in 5 secunde.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
rzv303

[have a nice day!]



Status: Offline
(since 22-11-2016 18:45)
Joined: 11 Sep 2014
Posts: 651, Topics: 11
Location: Romania

Reputation: 178
Votes: 5

Post Posted: 07-09-2016, 08:26:50 | Translate post to: ... (Click for more languages)

eu o vad ca pe o idee destul de buna. se poate discuta mai serios pe tema asta -
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
NewBest

[MC Freakz Staff]



Status: Offline
(since 30-01-2023 00:15)
Joined: 21 Sep 2014
Posts: 1210, Topics: 70
Location: Alba Iulia

Reputation: 1148.5
Votes: 115

   
Post Posted: 07-09-2016, 12:34:11 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Gareth Bale<3 wrote:
Din pacate este putin dificil, comenzile destinate codatilor sunt prestabilite cu ban permanent, ar trebui modificate destule chestii, ca admin e destul de complicat sa scrii acel numar de minute echivalent cu 30/60 de zile, daca s-ar implementa ideea ta care de altfel e buna, sa nu mai banam atatea ip-uri permanent, as propune o mica modificare, sa se dea tot permanent iar dupa o perioada de x zile sa se reseteze banlist-ul. In ziua de azi extrem de putina lume mai are ip static, iar un codat schimba un ip in 5 secunde.


Problema cu resetatul banlist-ului e ca nu stii daca o sa stergi un ban dat de acum 1 an sau un ban dat de 2 ore...
Daca se modifica, se poate face ca "default" sa se schimbe din permanent in 30 / 60 de zile. Cand adminul da aceeasi comanda, daca nu specifica timp, sa se puna zilele alea.
Eventual si banurile actuale sa se transforme in banuri pe 30 / 60 de zile.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
*BeB@

[Visator]



Status: Offline
(since 27-04-2019 12:49)
Joined: 06 Dec 2015
Posts: 1230, Topics: 34
Location: Piatra Neamt

Reputation: 164.5
Votes: 44

     
Post Posted: 07-09-2016, 17:20:39 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Mi se pare buna ideea cu resetarea banlist-ului la un anumit timp. Cel mai bine ar fi odata la 60 de zile.
Sau ar fi mai bine sa se foloseasca pe server comenzi care sa distruga cfg-ul si sa baneze pe o anumita perioada...de exemplu pe o luna sau ceva gen...dar nu permanent. Asa am inteles ca este la ora actuala byebye-ul..



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
VuVu

[Creep]



Status: Offline
(since 15-01-2018 07:52)
Joined: 05 Jan 2011
Posts: 949, Topics: 24
Location: bucuresti

Reputation: 421.9
Votes: 15

Post Posted: 07-09-2016, 20:29:42 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Asa am inteles si eu beba...cum ca byebye ar da un ban de 10 minute dar face alte ravagii in cfg si setari din placa video....nu e rea ideea cu ban pe 30 de zile in loc de permanent

(Admin) eDDy: ma bagi aqlo la tn ?
(Admin) eDDy: ma fac clovn
(Admin) eDDy: -
(Admin) VuVu: no problem
(Admin) VuVu: avem nevoie
(Admin) eDDy: da?
(Admin) VuVu: de FOCI !!!
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
NewBest

[MC Freakz Staff]



Status: Offline
(since 30-01-2023 00:15)
Joined: 21 Sep 2014
Posts: 1210, Topics: 70
Location: Alba Iulia

Reputation: 1148.5
Votes: 115

   
Post Posted: 08-09-2016, 07:22:01 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ultima data cand am verificat eu, comenzile gen byebye stricau config-ul. Dar asta e doar sa isi faca respectivul de lucru sa reinstaleze jocul (sau sa stearga config-ul, daca merge asa). Un fel de pedeapsa suplimentara, sa se invete minte.
Partea mai importanta e ban-ul, ca ban-ul il tine pe codat departe de jucatori. Nu sunt admin, dar din ce am vazut cred ca byebye e un "pachet" de destroy, ban si poate si banip (ambele permanente, bazandu-ne pe regula 5), facut ca sa ii fie adminului mai usor.

Cu stersul banlist-ului, cum spuneam, nu poti stii daca stergi un ban dat de acum 4 ani sau unul dat de acum 4 minute (doar daca le iei la rand pe fiecare).


Pentru neprezentare ss, la fel e, ban permanent nume + IP. Cel mai simplu ar fi daca ar exista un "default" de 30 de zile, cand dai byebye, ban, banip, toate sa puna ban pe 30 de zile, daca nu specifica adminul o durata in comanda. Ideal ar fi daca s-ar pune si un maxim de 60 de zile (care btw, in internet e o eternitate), sa nu scape cate un ban permanent.


O solutie "eleganta" pe care am vazut-o in aplicare in trecut e AMX bans. AMX bans permite owner-ului sa configureze o lista standard cu regulile care pot fi incalcate si durata banului pentru fiecare abatere.
Adminul va merge in amxmodmenu > ban player > alege numele > aici ii apar motivele (Ex: 1. Cod (20 days), 2. Limbaj (2 days), etc. Se poate si separa, o durata pentru wall, alta pentru aim de exemplu. Cred ca se poate configura si sa ai mai multe optiuni: dai pe limbaj si dupa apare: 1. 1 hour, 2. 1 day, 3. 2 days)
Cand jucatorul primeste ban, i se deschide un motd in care i se prezinta regula incalcata, durata banului, adminul care a aplicat sanctiunea, unde poate face cerere unban, si orice alt detaliu pe care il trece owner-ul; iar dupa 5 sec in care se uita la motd (timp in care, daca vrea, adminul poate da si un destroy - ) jucatorul primeste kick. Cand incearca sa intre pe server, in loc sa apara "You have been banned from this server.", in consola i se scrie tot report-ul cu motivul ban-ului, adminul, ora, durata, etc.
Un alt lucru in plus este ca se poate creea un banlist actualizat in timp real pe site (cautati pe google images amxbans). In felul asta, daca se doreste, se poate tine evidenta codatilor prinsi direct de acolo, fara sa fie nevoie de listele de codati, iar demo-ul sa fie prezentat doar in caz de reclamatie.

Asta doar ca o alternativa mai "fancy". Momentan ar fi, zic eu, un mare pas inainte sa se renunte la ban-urile permanente.



1 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
NewBest

[MC Freakz Staff]



Status: Offline
(since 30-01-2023 00:15)
Joined: 21 Sep 2014
Posts: 1210, Topics: 70
Location: Alba Iulia

Reputation: 1148.5
Votes: 115

   
Post Posted: 09-09-2016, 23:25:10 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Am vorbit cu twister si aparent propunerea asta este intr-un fel deja in aplicare pe server.
Nu cred ca mai e nimic de adaugat aici (doar daca e cineva interesat de amxbans), deci se poate inchide topic-ul...



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore

Locked by TwisTer, 09 September 2016 21:28



 
Post new topic   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> hidden stuff -> war4.freakz.ro  


The time now is 28-03-2024, 23:47:56
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x