User
Pass
2FA
 
 

[RO] Discipline Priest 5.4.8 PvE Guide
Go to page Previous  1, 2, 3  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash
Author Message21050
Starxqq

[Creep]



Status: Offline
(since 14-07-2015 12:22)
Joined: 21 Dec 2014
Posts: 952, Topics: 8
Location: Romania

Reputation: 34.2
Votes: 11

  Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 03-04-2015, 19:29:56 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Gj -
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
shiftway

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 06-12-2020 12:49)
Joined: 21 Apr 2012
Posts: 123, Topics: 34
Location: United Kingdom

Reputation: 340.2
Votes: 13

Post Posted: 27-05-2015, 00:33:41 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Mda e frumos când știi sa furi ghidul altora înloc sã-ti faci propriul tãu guide de la zero fãrã copy paste
dovada: http://www.mmomeltingpot.com/2012/08/wow-patch-5-0-discipline-priest-quick-start-guide-stats-talents-and-spec-glyphs-rotation-reforging-and-gems-priorities-and-healing-strategies/

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Wipe
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 08-06-2022 20:34)
Joined: 05 Jul 2012
Posts: 12606, Topics: 645
Location: Cluj-Napoca

Reputation: 21726.8
Votes: 431

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 27-05-2015, 08:59:40 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Seamana foarte mult, asa-i? - Copiat, inseamna sa fie exact ca acolo. Am specificat ca exista informatii din mai multe surse, nu e copiat dintr-un singur loc cum spui tu. E mult mai complex decat ala, are structura diferita si e tradus in romana.
Si daca vrei sa te simti bine, informatiile alea le-am luat dintr-un guide. Dar era icy veins sau ceva de genul, nu site-ul ala puscat care il dai tu ca exemplu.
Nu e vina mea ca pe tot google-ul exista un singur tip de guide.



Don't touch this

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
shiftway

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 06-12-2020 12:49)
Joined: 21 Apr 2012
Posts: 123, Topics: 34
Location: United Kingdom

Reputation: 340.2
Votes: 13

Post Posted: 27-05-2015, 09:09:27 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Wipe wrote:
Nero, problema e ca eu nu am tradus un guide. Poti sa cauti cat vrei tu, nu gasesti guide-uri de 5.4.8 pentru Disci PvE. Stiu ca mai am ceva de lucrat la el, apreciez criticile, insa nu e foarte simplu sa faci un guide de la zero, doar cu informatiile de pe icyveins si wow wiki. Un ghid mai mare pentru healeri e oarecum irelevant. Tu ca si healer trebuie sa stii spell-urile si cand e cea mai buna situatie spre a fi folosite.



Atunci de ce ai zis ca nu l-ai tradus si ca l-ai facut de la zero cand inloc lai copiat exact ca linkul ...

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Wipe
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 08-06-2022 20:34)
Joined: 05 Jul 2012
Posts: 12606, Topics: 645
Location: Cluj-Napoca

Reputation: 21726.8
Votes: 431

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 27-05-2015, 09:11:18 | Translate post to: ... (Click for more languages)

shiftway wrote:
Atunci de ce ai zis ca nu ai tradus si ca leai facut de la zero cand inloc lai copiat exact ca linkul ...

Pentru ca nu e copiat de acolo. Daca dadeam copy-paste la guide si il tranteam aici puteam spune ca e copiat de acolo. Uita-te din nou, gasesti fix aceleasi chestii si in unul si in celalalt? Nu, pentru ca de acolo de unde zici tu ca e copiat sunt luate doar cateva fraze (in capitolul 9 mai exact)



Don't touch this

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
shiftway

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 06-12-2020 12:49)
Joined: 21 Apr 2012
Posts: 123, Topics: 34
Location: United Kingdom

Reputation: 340.2
Votes: 13

Post Posted: 27-05-2015, 09:12:41 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Atunci de ce e identic ca guide asta in EN https://forum.wow-freakz.com/EN-Discipline-Priest-5.4.8-PvE-Guide-t351193.html ?
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Wipe
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 08-06-2022 20:34)
Joined: 05 Jul 2012
Posts: 12606, Topics: 645
Location: Cluj-Napoca

Reputation: 21726.8
Votes: 431

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 27-05-2015, 09:16:38 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Nu iti inteleg frustrarea, dar totusi incerc sa te lamuresc. In guide exista 9 capitole, da? Stii sa numeri... Perfect! Nu poti spune despre un guide ca e fix ca si ala ce l-ai gasit tu cand ai dat search pe google daca are un capitol mai mult sau mai putin identic cu cel ce l-ai gasit tu. Ai impresia ca eu am inventat priest-ul? Astea sunt facts, trebuie sa le iei de undeva.

Dar daca te deranjeaza atat de tare, fa tu un guide, sa vedem cum il vei face, poate ajung si eu sa iti bag bete in roate ca e copiat dintr-un loc chiar daca tu ai stat o zi intreaga sa cauti informatii utile peste tot. Ce mai stai? Poate faci unul mai bun.

Toti va dati rotunzi in comentarii, dar nimeni nu ridica un deget. Daca primesti ceva fara sa ceri arunci cu rahat inspre acesta, daca nu primesti, urli ca nu primesti. Stereotipul playerului de pe freakz, vesnic nemultumit.



Don't touch this



Last edited by Wipe on 27-05-2015, 09:23:32; edited 2 times in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
shiftway

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 06-12-2020 12:49)
Joined: 21 Apr 2012
Posts: 123, Topics: 34
Location: United Kingdom

Reputation: 340.2
Votes: 13

Post Posted: 27-05-2015, 09:22:16 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Sunt doar 3 capitole ce ai agaugat tu ...restul e copiat si translate ...nu mai te da drept autorul guidului cand ai facut doar 3 amarunte ....

Punct si Basta...

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Wipe
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 08-06-2022 20:34)
Joined: 05 Jul 2012
Posts: 12606, Topics: 645
Location: Cluj-Napoca

Reputation: 21726.8
Votes: 431

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 27-05-2015, 09:23:42 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ti-am explicat cat de frums posibil cum sta treaba, daca nu vrei sa intelegi inseamna ca n-ai facut in viata ta asa ceva si n-ai decat sa faci tu. Nu iti mai raspund la flame. O zi buna.


Don't touch this

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
samsung9oi

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 10-12-2019 16:54)
Joined: 20 Apr 2011
Posts: 19, Topics: 7
Location: Hell's Edge

Reputation: 134.1
Votes: 4

 
Post Posted: 09-11-2015, 06:55:40 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Hey,

Guide-ul vad ca apare pe pagina principala la guides pe wow.freakz.ro asa ca am zis sa imi spun unele pareri legate de guide.

1. Power Word: Solace Folositi-l la CD, numai daca sunteti intr-o faza in care se ia mult damage nu. - Nu sunt total de acord cu a juca cu Solace din 2 simple motive:

- 1% mana = 3,000 Mana. Inutila.
- Talentul de pe aceeasi linie, care iti ofera pana la 2 stack-uri de Flash heal ( mana-less / instant cast ), mi se pare mult mai util decat Solace pentru Discipline.

2. La profesii, la tailoring ai omis sa specifici si posibilitatea de Darkglow Embrodery care ofera proc de 3,000 Spirit cu aceeasi durata si CD.
Plus ai uitat complet sa specifici faptul ca Pants enchant este enhanced pentru tailorer.

3. Ar trebui reconsiderata ideea de a juca Discipline la ordinea specificata in guide: Int -> Spirit -> CRIT ( ??? )

Din cate imi aduc aminte in Pandaria jucam Int -> Spirit -> Haste ( pana la hard-cap de 10% sau la heroic raideri, soft-cap de 20% --- Acestea fiind pentru tick-uri de heal la Renew si numarul de healuri la penance ) -> Mastery -> Crit



Peace out, Desperada - Genesis / Gimmecookiez - Sylvanas EU



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
masterat

[Un Alt Random/Casual]



Status: Offline
(since 30-12-2016 22:11)
Joined: 04 Jun 2011
Posts: 196, Topics: 37
Location: Romania

Reputation: 49.2
Votes: 32

 
Post Posted: 10-12-2015, 10:42:50 | Translate post to: ... (Click for more languages)

samsung9oi wrote:
Hey,

Guide-ul vad ca apare pe pagina principala la guides pe wow.freakz.ro asa ca am zis sa imi spun unele pareri legate de guide.

1. Power Word: Solace Folositi-l la CD, numai daca sunteti intr-o faza in care se ia mult damage nu. - Nu sunt total de acord cu a juca cu Solace din 2 simple motive:

- 1% mana = 3,000 Mana. Inutila.
- Talentul de pe aceeasi linie, care iti ofera pana la 2 stack-uri de Flash heal ( mana-less / instant cast ), mi se pare mult mai util decat Solace pentru Discipline.

2. La profesii, la tailoring ai omis sa specifici si posibilitatea de Darkglow Embrodery care ofera proc de 3,000 Spirit cu aceeasi durata si CD.
Plus ai uitat complet sa specifici faptul ca Pants enchant este enhanced pentru tailorer.

3. Ar trebui reconsiderata ideea de a juca Discipline la ordinea specificata in guide: Int -> Spirit -> CRIT ( ??? )

Din cate imi aduc aminte in Pandaria jucam Int -> Spirit -> Haste ( pana la hard-cap de 10% sau la heroic raideri, soft-cap de 20% --- Acestea fiind pentru tick-uri de heal la Renew si numarul de healuri la penance ) -> Mastery -> Crit



Peace out, Desperada - Genesis / Gimmecookiez - Sylvanas EU


Power word: Solace e foarte bun, te costa 0 mana in plus iti da 3k mana si da heal egal cu 100% din damage dat (atonement e 90%).Eu folosesc pw so la cd pentru ca in cele mai multe cazuri o sa dea heal pe cineva care chiar are nevoie, de exemplu de multe ori un pw so la momentrul potrivit a "acoperit" un spike damage luat de un dps sau tank iar ceilalati healeri s-au putut concentra sa dea heal pe raid.


Cat despre stat priority "Int -> Spirit -> CRIT" e bine pentru inceput dar odata ce ajungi la 495-500+, 30-34k spell power si ~9000-9500 spirit nu se mai merita sa joci la intellect deoarece o sa faci foarte mult overheal cu atonement. Crit e cu mult superior, in perioade de downtime eu ajung sa "acopar" aproape tot raidul in divine aegis iar atunci cand vine mementul in care se ia damage ceilalti healeri nu mai trebuie sa consume mana degeaba pe 2-3 healuri.

Loveste-ma cu bata-n cap daca gresesc dar NU SE JOACA LA HASTE PE DISC!
In primul rand acel stats priority "Int -> Spirit -> Haste" e probabil din perioada in care spirit shell se scala cu mastery si crit direct dar noi jucam aici cu fix-uri de 5.4.
Eu am scos renew de pe hotkeys acum mult timp si nu regret, e inutil, daca nu cumva vrei doar sa il castezi ca sa apara pe reccount sau ca sa pastrezi divine aegis pe cineva constant ceea ce nu ar trebuii sa fie o mare problema daca joci la crit.Pennance casteaza DOAR 3 bolt-uri dar acel channel time e mai scurt cu ceva haste, nu ar trebuii sa aiba mai multe tick-uri.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Anca

[Bad Kitty]



Status: Offline
(since 12-12-2021 05:06)
Joined: 24 Dec 2010
Posts: 5021, Topics: 240
Location: Hell

Reputation: 2575.2
Votes: 308

 
Post Posted: 31-01-2016, 06:18:15 | Translate post to: ... (Click for more languages)

OK, cateva chestii.

Wipe wrote:
In MoP, e de preferat sa dati reforge cat mai mult in Spirit


Daca as da full reforge in Spirit as avea 9200 ceea ce este extrem de mult pentru un disci Priest. Ca disci ar trebui sa joci undeva la 5-6k spirit, in functie si de gear/spellpower. Eu momentan joc la 5k spirit si spamez solace, smite, penance plus shielduri cand e nevoie si rareori raman fara mana chit ca n-am meta socketul legendar.

Wipe wrote:
Gem-uri: Gem-urile pentru bonus-urile de socket: ( Purified in sockete rosii, Sparkling in sockete albastre, Misty in sockete galbene).


Asta e o tampenie si nici macar la very low gear nu te socketezi asa. Pe socketele rosii folosesti Potent Vermilion Onyx, pe galbene Smooth Sun's Radiance iar pe albastre Misty Wild Jade.

Nu inteleg de ce te-ai axat atat de mult pe spirit, asta ... sper eu ... e guide de disci priest, nici macar pe holy nu te socketezi asa ... nici pe Resto Druid care e mult mai dependent de spirit.

Wipe wrote:
Reforge-uri: Reforge-ul depinde de mana voastra. Reforge in Spirit daca aveti nevoie de mana regen, care este de preferat. Apoi reforge in Crit.

Reforge: Crit -> Spirit (~6k) -> Mastery. Haste'ul este inutil avand in vedere ca nu ai hoturi, tickurile la Penance nu cresc in functie de haste, castul la smite este foarte mic, solace si PW:S sunt instante iar restul spellurilor sunt rar folosite.

Wipe wrote:

5. Alegerea unui talent tree pentru Discipline Priest



Tier 2: Body and Soul mi se pare mult mai useful, n-ai numar maxim de chargeuri plus ca intr-un encounter e putin cam dificil sa dai unui anumit player speed cu Feathers.
Tier 4: Personal, prefer Angelic Bulwark chit ca-ti da cu 10% mai putin heal/absorb, macar e automat si are un cooldown ceva mai mic. Si Desperate Prayer e bun.
Tier 6: Halo e mult mai bun, da mult mai mult heal la mai multa lume plus ca avand crit ai si absorb din divine aegis mai mare.

Wipe wrote:
6. Gliph-uri pentru Priest Discipline



Glyph of Penance e un must impreuna cu Glyph of Weakened Soul. Mass Dispel il foloseai la Spirit Kings in Phase 1 dar acum nu prea mai ai la ce, poate doar Horridon la prima poarta dar nu ai nevoie de Glyph pentru el. Glyph of Binding Heal nu mi se pare useful, de cate ori intr-un fight castezi tu binding heal?
Mai sunt doua Glyphe din care poti alege. Glyph of Smite pentru more dmg dar nu schimba cu nimic healul pe care-l dai sau Glyph of Holy Fire care e chiar folositor la Horridon unde trebuie sa stai in afara hit boxului si la council unde se pun destul de multe sand trapuri incat te departezi prea mult de anumiti bossi.

Wipe wrote:
7. Enchant-uri pentru Priest Discipline



Chest: Glorious Stats LOGIC.
Legs: Greater Cerulean Spellthread

Wipe wrote:
9. "Rotatia" de heal si Prioritatile pentru Priest Discipline

Greater Heal - n-ai de ce sa-l folosesti, cat timp tu castezi Greater Heal eu dau un Shield pentru ca tankul/playerul respectiv sa nu moara si castez si-un Penance care-ti garantez ca din 3 ticuri intra in overhealing.
Healul ala mic despre care vorbesti tu acolo nu se foloseste niciodata, are 2.3 cast time for ***'s sake iar tu ai shielduri instante, pe disci nu exista heal de spam, heal de spam e Smite nu spellul ala inutil. Dai smite = dai heal, absorb si damage intr-un timp mult mai scurt.
Nu inteleg de ce sfatuiesti lumea sa nu prea foloseasca Atonement, ala iese mereu pe 1 in recount/skada deci ... de ce?
Un top 3 la heal & absorbs pe Skada ar trebui sa arate asa: Atonement, Divine Aegis, Power Word: Shield iar primele doua sunt aproximativ doar din Smite, Solace si Penance pe Bossi.
E bine ca le spui sa foloseasca Glyph de Binding Heal dar spellul nu l-ai pus in lista aia langa Greater Heal si "Heal" .. macar stii ca e useless.

Wipe wrote:
Archangel : Folositi-l frecvent, la cooldown

Nu se foloseste la cooldown, il activezi inainte de un lightning storm sau cand se ia damage constant pe raid. Degeaba il activezi daca raidul e full hp. Acelasi lucru si la Cascade/Halo. Nu il dai la cooldown, nu esti Resto Druid sa pui hoturi pe tot raidu' si dupa sa alergi in jurul ciupercutelor.

Fa lista aia de iteme BiS hc sau hc thunderforged, sunt curioasa.

Thats all.






Last edited by Anca on 01-02-2016, 16:55:50; edited 1 time in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Wipe
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 08-06-2022 20:34)
Joined: 05 Jul 2012
Posts: 12606, Topics: 645
Location: Cluj-Napoca

Reputation: 21726.8
Votes: 431

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 31-01-2016, 17:40:20 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Asta e un beginner's guide pentru 5.4.8. Tu imi zici despre patch-ul 5.2 cand guide-ul a fost facut pe PTR. As putea sa iti dau explicatii pentru fiecare quote dar nu are sens si iti voi explica printr-o singura fraza: Pentru adaptarea guide-ului la ce e in momentul de fata pe freakz, ar trebui sa fac cate un guide pentru fiecare patch, insa nu am avut si nici acum nu am timp sa fac asa ceva pentru ca implica destul de multa munca (P.S. Citeste prima propozitie). Insa, dupa cum vad nemarginitele tale idei despre un guide mai bun, te invit sa faci unul.
Nu tin sus si tare ca guide-ul este cel mai bun, dar este singurul...



Don't touch this

1 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Anca

[Bad Kitty]



Status: Offline
(since 12-12-2021 05:06)
Joined: 24 Dec 2010
Posts: 5021, Topics: 240
Location: Hell

Reputation: 2575.2
Votes: 308

 
Post Posted: 01-02-2016, 02:34:19 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Deci tu imi spui acum ca ai facut un guide in martie 2015 pentru un patch pe care vom juca probabil in iunie 2016?

N-am spus ca guide`ul e prost, doar ti-am zis cu ce nu sunt de acord. Si nici n-am zis ca trebuie sa faci un guide pentru fiecare phase, dar poti sa-l modifici, sa-l adaptezi pentru freakz, pentru ca pe freakz jucam.




0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Wipe
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 08-06-2022 20:34)
Joined: 05 Jul 2012
Posts: 12606, Topics: 645
Location: Cluj-Napoca

Reputation: 21726.8
Votes: 431

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 01-02-2016, 17:45:19 | Translate post to: ... (Click for more languages)

^ Read previous post. Daca aveam destul timp la dispozitie faceam cate unul pentru fiecare phase sau ii faceam update. De aia ma astept ca unii critici sa faca ceva mai bun in loc sa imi turuie ce nu le convine la acest guide -


Don't touch this

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore

Locked by LethalFactorLK, 06 October 2016 16:22



 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash  
Go to page Previous  1, 2, 3  Next    


The time now is 25-04-2024, 13:04:16
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x