User
Pass
2FA
 
 

Religie
Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Discussions/Help
Author Message13842
nr913
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 24-10-2013 10:06)
Joined: 24 Apr 2009
Posts: 4224, Topics: 223
Location: România

Reputation: 60.3
Votes: 156

 
Post Posted: 07-03-2010, 18:17:19 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Acuma dai vina pe doctori. A facut investigatie si in romania, si in italia si in austria. Acelasi rezultat. In romania a facut de 2 ori investigatie. Nu cred ca e medicina atat de proasta incat sa nu isi dea seama de un cancer. Si nu, nu a trecut cu "Tatal nostru", ci cu multa rugaciune disperata.

Nu imi cumpar, tu stii deja si poti sa imi explici.

Tu nu poti sa imi spui mie ca Dumnezeu nu exista atata timp cat eu vorbesc cu el prin rugaciune si el IMI RASPUNDE printr-un fel sau altul.
Voi vreti mereu dovezi, altfel nu credeti. CAUTATI DOVEZI ATUNCI! Va bateti joc de viata voastra.


Attitude - A little thing that makes a BIG difference
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Malpraxxiss

[Very Important Person]



Status: Offline
(since 17-08-2022 18:54)
Joined: 06 Nov 2006
Posts: 1086, Topics: 54
Location: Romania

Reputation: 1206.4
Votes: 30

Post Posted: 07-03-2010, 18:34:36 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Deci tu imi zici ca matusa ta, cu cancer in faza terminala, cu metastaze multiple si tot tacamul s-a vindecat doar prin rugaciune si fara sa urmeze un tratament anticanceros?

Ai facut KO toata medicina de 2000 de ani incoace. Eu ma las de meserie.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
nr913
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 24-10-2013 10:06)
Joined: 24 Apr 2009
Posts: 4224, Topics: 223
Location: România

Reputation: 60.3
Votes: 156

 
Post Posted: 07-03-2010, 18:39:56 | Translate post to: ... (Click for more languages)

E o problema aici. Tu il compari pe Dumnezeu cu medicina noastra. Gresesti.
Hai sa luam cazul in care Dumnezeu exista, si El a creat omul. Nu ti se pare normal sa aiba puterea sa vindece si o boala?
Cazul cu matusa mea nu este singurul exemplu pe care ti-l pot da.


Attitude - A little thing that makes a BIG difference
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
felixcat

[baka neko]



Status: Offline
(since 15-07-2014 15:00)
Joined: 05 Jan 2009
Posts: 2485, Topics: 31
Location: Romania

Reputation: 270.3
Votes: 50

Post Posted: 07-03-2010, 20:13:28 | Translate post to: ... (Click for more languages)

sa zicem ca o avem pe matusa ta.. care avea cancer, prin rugaciune ea a fost vindecata.. si acum sa zicem ca avem un om la fel de credincios sau poate mai credincios decat matusa ta.. si este olog.. si se roaga sa se vindece, de ce nu ii creste la loc piciorul? este e mai putin vrednic decat matusa ta?
va invartiti in jurul unor discutii care inevitabil ajuns la flame si se face tot un circ si pe aici.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Malpraxxiss

[Very Important Person]



Status: Offline
(since 17-08-2022 18:54)
Joined: 06 Nov 2006
Posts: 1086, Topics: 54
Location: Romania

Reputation: 1206.4
Votes: 30

Post Posted: 07-03-2010, 20:23:19 | Translate post to: ... (Click for more languages)

felixcat wrote:
sa zicem ca o avem pe matusa ta.. care avea cancer, prin rugaciune ea a fost vindecata.. si acum sa zicem ca avem un om la fel de credincios sau poate mai credincios decat matusa ta.. si este olog.. si se roaga sa se vindece, de ce nu ii creste la loc piciorul? este e mai putin vrednic decat matusa ta?


Uite, situatia asta este demna de titlul: paradoxul pseudomiracolelor medicale moderne. O sa o tin minte.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Pepsi

[Liverpool F.C FaN :X]



Status: Offline
(since 08-05-2021 22:22)
Joined: 05 Feb 2007
Posts: 2586, Topics: 162
Location: Bucuresti

Reputation: 138.4
Votes: 9

 
Post Posted: 07-03-2010, 20:52:50 | Translate post to: ... (Click for more languages)

nr913 wrote:

Hai sa luam cazul in care Dumnezeu exista, si El a creat omul. Nu ti se pare normal sa aiba puterea sa vindece si o boala?
Cazul cu matusa mea nu este singurul exemplu pe care ti-l pot da.


Hai sa luam cazul in care Dumnezeu nu exista. Cancerul este o boala care nu poate fi vindecata pentru ca din cate stiu eu nu se stie din ce cauza apare si chiar daca se stie este mult prea complicat. Poate peste 100 de ani o sa vindecam cancerul dar o sa apara alta boala care sa nu fie cunoscuta. Ce o sa facem? o sa zicem ca Dumnezeu ne vindeca? Ce, acum 600 de ani lumea murea de la otita sau de la o gripa. Poate peste inca n ani lumea o sa rada si o sa se gandeasca: Acum n ani se murea de cancer - .

Deci e interpretabil.Parerea mea e ca nu putem crede in divinitati pentru ca dovezile nu exista. Eu cred ca peste multi ani religia deja o sa fie luata in ras. O sa existe tehnologia necesara sa explice foarte multe fenomene pe care acum le punem pe seama divinitatilor.





In2 In2: Your username is: in2itiona
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Levier
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 21-08-2012 11:57)
Joined: 15 Feb 2007
Posts: 6876, Topics: 145
Location: Romania

Reputation: 86.5
Votes: 126

 
Post Posted: 07-03-2010, 21:07:41 | Translate post to: ... (Click for more languages)

nr913 wrote:
Comentati fara sa va dati seama ca daca Dumnezeu exista (si eu cred ca exista), atunci el este mare si nu ii este greu sa faca ceva asa mic. Spre exemplu, matusa mea avea cancer in faza terminala. Medicii i-au zis ca nu are scapare. Cum se face ca acuma ea este in viata si fara urma de cancer?

Acuma intrebare pentru levier: Crezi in miracole? Nu zic de ce ai auzit si de ce scrie in biblie. Daca ai vedea/expreimenta un miracol, ti-ai da seama ca este un miracol? Sau incerci sa gasesti o demonstratie sau coiincidenta?
Inca o intrebare: Omul se trage din Adam si Eva sau din maimute? Si daca din maimute, maimutele de unde se trag? Ai vreo demonstratie pentru asta?


defineste miracol.
daca vad o femeie scapand ca prin urechile acului de un glont care se indrepta spre ea si-i trece pe langa cap. n-am sa cred ca dumnezeu a mutat-o din drum, ci ca traiectoria proiectilului asa era, fiindca adevarul e ca asa era.
daca unui om cancerul ii va intra in remisie spontana, nu voi crede ca-i un miracol, fiindca oricat s-ar ruga, n-ar avea nici un efect. asta e un fenomen natural si se poate intampla la fel de bine unui shintoist, unui buddhist, unui musulman, unui terorist radical islamic si babutei de la trei care de la varsta de 35 de ani isi bea memoria.

intrebare pentru tine : de ce va intoarceti toti la teoria creationista? sincer?
uite, fara sa-ti raspund la intrebare ca ti-a explicat deja malpraxxiss, de cat timp exista lumea, cea creata de dumnezeu?

Quote:
Acuma dai vina pe doctori. A facut investigatie si in romania, si in italia si in austria. Acelasi rezultat. In romania a facut de 2 ori investigatie. Nu cred ca e medicina atat de proasta incat sa nu isi dea seama de un cancer. Si nu, nu a trecut cu "Tatal nostru", ci cu multa rugaciune disperata.

Nu imi cumpar, tu stii deja si poti sa imi explici.

Tu nu poti sa imi spui mie ca Dumnezeu nu exista atata timp cat eu vorbesc cu el prin rugaciune si el IMI RASPUNDE printr-un fel sau altul.
Voi vreti mereu dovezi, altfel nu credeti. CAUTATI DOVEZI ATUNCI! Va bateti joc de viata voastra.


Da, fiindca a gresi e uman. imi dovedesti asta pe zi ce trece.
Daca dumnezeul tau iti raspunde la rugaciune, fa o fapta demna de un bun crestin si roaga-te ca si eu, si malpraxxiss sa revenim pe "calea cea dreapta".
Cand vom reveni pe ea, aceasta discutie va fi inutila, pana atunci explica-mi de ce orice fenomen spontan are legatura cu dumnezeu?
Daca fulgera, e dumnezeu suparat, daca ploua plange dumnezeu, daca tuna, dumnezeu trage o basina. Si cu prostiile astea impuiati capul celor mici, ca dumnezeu e in tot si in toate. ia sa te intreb ceva cu legatura la creationism : daca dumnezeu, cel atotputernic isi iubeste oamenii, pe fii sai, pentru ce chile? pentru ce haiti? pentru ce tsunami-ul din oceanul indian?
pricepusem sodoma si gomora, ca aia erau meniti pierzaniei, dar cu astia ce a avut? daca dumnezeu e atat de puternic de ce a facut asta? fiindca asemenea putere poate veni numai de la el, nu?
in ultimii 110 de ani, adunand numai datele valide si nu estimari ochiometrice pentru mortalitatea cutremurelor, dumnezeu prin forta lui a omorat 1.700.000 oameni, cel putin. Asta e dumnezeul tau care nu-si pierde increderea in noi, asta-i dumnezeul tau cel bun si iertator? nu-mi spune de diavol, il cunosc mai bine, n-ar face tampenii d-astea, si daca ar face, de ce nu l-ar opri dumnezeu cel atotputernic care intotdeauna are incredere in tine si intotdeauna te poarta chiar si atunci cand ti-ai pierdut credinta-n el?
tu vrei sa-i dai dumnezeului atotputernic, atotstiutor si atotcunoscator o fata mai buna cu o femeie scapata de cancer? una singura? prietene, pe langa astia 1.700.000 mai are la activ si potopul in care a omorat toata planeta. cartea voastra frumoasa ne zice de asta. deci e usor mandru de faptul ca a omorat planeta aproape.


nr913, partea interesanta cu conditional-optativul "daca dumnezeu exista" e ca e daca. eu zic ca nu exista, deci nu are nici puterea de a vindeca vreo boala. irelevant catre discutia noastra.
Daca vrei sa ma aduci pe calea cea buna spune-mi, cu demonstratii doua lucruri : dumnezeu exista sau nu? (trebuie demonstrat)
si ca sa ne legam si de creatie : cine l-a creat pe dumnezeu, creatorul lumii? iarasi, demonstrativ, nu-mi da dublu abracadabra sa-mi zici ca dumnezeu a aparut din nimic cum a aparut si pamantul ca nu pot sa duc chiar atat de mult.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
T4 *Cost1n

[Nobody Changes]



Status: Offline
(since 06-12-2017 22:17)
Joined: 09 Dec 2007
Posts: 11219, Topics: 162
Location: cu pianul in baie<3

Reputation: 321.9
Votes: 230

Post Posted: 07-03-2010, 21:26:29 | Translate post to: ... (Click for more languages)

este deschis topicul religie si posteaza mai mult ateii -
hai ca ma bag si eu in vorba :\
daca noi ne tragem din maimute de ce nu se mai intampla si in zilele astea?
da da, in nu stiu cate milioane de ani s-a format procesul dar au trecut milioanele astea de ani, nu ar fi trebuit ca maimutele sa devina oameni in continuare? s-a oprit asa brusc?
si cati dintre voi credeti in teoria Big Bang-ului?
eu nu cred in nimic, nici in dumnezeu nici in teorii si alte tampenii.
dar cum am ajuns noi ma pe pamant? si de ce numai pe pamant putem supravietui?


You gave him what he asked for.
I gave him what he needed.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Levier
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 21-08-2012 11:57)
Joined: 15 Feb 2007
Posts: 6876, Topics: 145
Location: Romania

Reputation: 86.5
Votes: 126

 
Post Posted: 07-03-2010, 21:55:29 | Translate post to: ... (Click for more languages)

T4 *Cost1n wrote:
este deschis topicul religie si posteaza mai mult ateii -
hai ca ma bag si eu in vorba :\
daca noi ne tragem din maimute de ce nu se mai intampla si in zilele astea?
da da, in nu stiu cate milioane de ani s-a format procesul dar au trecut milioanele astea de ani, nu ar fi trebuit ca maimutele sa devina oameni in continuare? s-a oprit asa brusc?
si cati dintre voi credeti in teoria Big Bang-ului?
eu nu cred in nimic, nici in dumnezeu nici in teorii si alte tampenii.
dar cum am ajuns noi ma pe pamant? si de ce numai pe pamant putem supravietui?


fiindca fiecare specie trebuie supusa unui anume set de cauze care sa provoace o asemenea evolutie. si uiti un singur lucru, tinand cont ca e un proces ce trece peste milioane de ani, si tu traiesti sa zicem 100, de unde stii tu ca nu se intampla? diferentele pe o perioada de 100 de ani sunt isesizabile daca procesul dureaza milioane de ani.

nu ma intereseaza teoriile creationiste de vreun fel.
momentan numai pe pamant s-a gasit viata inteligenta. momentan e cuvantul cheie. exploram spatiul de 40 de ani doar si ne-au trebuit cel putin 4000 de ani ca sa ajungem sa-l exploram. nu te grabi.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
nr913
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 24-10-2013 10:06)
Joined: 24 Apr 2009
Posts: 4224, Topics: 223
Location: România

Reputation: 60.3
Votes: 156

 
Post Posted: 07-03-2010, 22:10:47 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ok levier, sa stii ca ma rog pentru voi.
Acuma, crezi ca un anume Isus a trait acum vreo 2000 de ani? Asta e istorie. Acel isus a vindecat oameni cu lepra, nevazatori, schiopi si multi altii.
Raspuns pentru felix: da, ii creste la loc piciorul. Nu mai stiu pe unde scria prin biblie, dar Dumnezeu a unit oasele unei armate si a crescut carne pe ele, si oamenii aceia au inviat.
Nu stiu levier ce planuri are Dumnezeu de tot da cutremure si alte chestii.

Revenind la miracol, daca ti-ar pune cineva pistolul la tampla si ar apasa pe tragaci, iar glontul ti-ar trece prin cap fara sa iti faca gaura, la aia mai cauti o explicatie?

Pepsi, putem crede si fara dovezi. Nu putem fi siguri fara dovezi. Traim vremurile din urma, si acuma religia este luata in ras, uite-te la levier si malpraxxiss

Costin, eu cred in teoria big bang-ului, dar big bang-ul ala nu se facea singur, trebuia sa traga cineva de sfori.


Attitude - A little thing that makes a BIG difference
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
felixcat

[baka neko]



Status: Offline
(since 15-07-2014 15:00)
Joined: 05 Jan 2009
Posts: 2485, Topics: 31
Location: Romania

Reputation: 270.3
Votes: 50

Post Posted: 07-03-2010, 22:39:21 | Translate post to: ... (Click for more languages)

interesant, nu am citit despre ce imi spui tu, dar.. din pacate eu ma refer la vremurile moderne, adica o persoana apropiata tie a fost vindecata de credinta ei oare nu este corect ca unui om sa ii se uneasca oasele si sa ii creasca carnea la loc si acum, eu cred ca Dumnezeu nu face favoritisme, de fapt aici e dilema mea.. cum interpreteaza diferiti oameni divinitatea.
cunosc persoane care cred ca pacatele unui om vor fi platite de urmasii acestuia dar eu sunt de parere ca un Dumnezeu bun si milostiv nu face asa ceva.. de aceea sunt intrigat destul de mult de interpretarile date religiei crestine si nu numai.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
nr913
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 24-10-2013 10:06)
Joined: 24 Apr 2009
Posts: 4224, Topics: 223
Location: România

Reputation: 60.3
Votes: 156

 
Post Posted: 07-03-2010, 23:00:08 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ce legatura are vremea moderna cu piciorul taiat? Dumnezeu are putere mereu, nu si-a pierdut-o.

Attitude - A little thing that makes a BIG difference
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
felixcat

[baka neko]



Status: Offline
(since 15-07-2014 15:00)
Joined: 05 Jan 2009
Posts: 2485, Topics: 31
Location: Romania

Reputation: 270.3
Votes: 50

Post Posted: 07-03-2010, 23:05:07 | Translate post to: ... (Click for more languages)

voiam sa vad daca gasim un raspuns la ce am postat mai sus, doar atat - oricum.. mai vedem.


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Levier
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 21-08-2012 11:57)
Joined: 15 Feb 2007
Posts: 6876, Topics: 145
Location: Romania

Reputation: 86.5
Votes: 126

 
Post Posted: 08-03-2010, 00:34:30 | Translate post to: ... (Click for more languages)

nr913 wrote:
Ok levier, sa stii ca ma rog pentru voi.
Acuma, crezi ca un anume Isus a trait acum vreo 2000 de ani? Asta e istorie. Acel isus a vindecat oameni cu lepra, nevazatori, schiopi si multi altii.
Raspuns pentru felix: da, ii creste la loc piciorul. Nu mai stiu pe unde scria prin biblie, dar Dumnezeu a unit oasele unei armate si a crescut carne pe ele, si oamenii aceia au inviat.
Nu stiu levier ce planuri are Dumnezeu de tot da cutremure si alte chestii.

Revenind la miracol, daca ti-ar pune cineva pistolul la tampla si ar apasa pe tragaci, iar glontul ti-ar trece prin cap fara sa iti faca gaura, la aia mai cauti o explicatie?

Pepsi, putem crede si fara dovezi. Nu putem fi siguri fara dovezi. Traim vremurile din urma, si acuma religia este luata in ras, uite-te la levier si malpraxxiss

Costin, eu cred in teoria big bang-ului, dar big bang-ul ala nu se facea singur, trebuia sa traga cineva de sfori.


cred ca ne iei tu pe noi la misto.
lepra biblica nu exista, nu a existat si nu va exista altundeva decat in biblie. avem si azi lepra, dar e cu totul altceva.

ai zis de o persoana pe care o cunosti, vindecata de cancer, si intrebat de picioare recrescute, ai revenit la biblie. incepusei bine si pana la urma ai dat cu bata in balta. singurul motiv pentru care ti l-am luat in calcul e ca pana si in lucrarile academice se accepta corespondentele personale, dar eu te intreb acum, ologilor de ce nu le cresc picioarele la loc? ca de cancer in remisie spontana am mai auzit, dar de picioare crescand la loc n-am auzit.
Dumnezeu o poate face dar nu o face, de ce?

Nu stii ce planuri are? dar stii ca te iubeste si te va calauzi toata viata si te va iubi si proteja intotdeauna. doar daca nu are cumva in plan un cutremur, caz in care, prietene, ai pus-o.

Exemplifica cand si cum s-a intamplat asta. cu referinte bibliografice. nu de alta, dar miracol ar fi si daca maine am avea un pod pe diagonala peste marea neagra. dar astea-s fantasmagoriile mele proprii si personale. nu exista nici cea mai mica idee ca s-ar intampla asta vreodata.

asa e pepsi, poti crede fara dovezi, crezi in dumnezeu, crezi ca ai bani, crezi ca nu ploua afara. o sa ai mari dezamagiri cand vei incerca sa cumperi ceva, cand vei iesi afara in tricou si cand vei muri.

nr913, cine l-a creat pe dumnezeu? ca si la aia trebuia tras de sfori inainte sa se intample. doar nu apare o chestie asa mare si importanta singurica.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
nr913
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 24-10-2013 10:06)
Joined: 24 Apr 2009
Posts: 4224, Topics: 223
Location: România

Reputation: 60.3
Votes: 156

 
Post Posted: 08-03-2010, 12:14:13 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Dumnezeu exista din totdeauna. El nu are inceput si El nu are sfarsit.
Acuma raspunde-mi la intrebarea cu pistolul. La aia mai cauti explicatie?


Attitude - A little thing that makes a BIG difference
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore




 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Discussions/Help  
Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next    


The time now is 14-05-2024, 11:36:53
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x