User
Pass
2FA
 
 

[Reteta]Cartofi cu rozmarin

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Gastronomy
Author Message212
Activ.

[MasterChef.]



Status: Offline
(since 10-12-2019 13:33)
Joined: 11 Aug 2009
Posts: 25249, Topics: 541
Location: London

Reputation: 2603.4
Votes: 1007

     
Post Posted: 22-11-2015, 12:26:57 | Translate post to: ... (Click for more languages)



Ingrediente

500 gr cartofi noi mici
2 linguri ulei de masline
1 fir rozmarin proaspat
3 prize usturoi granulat
sare, piper, chili

Mod de preparare

Daca cartofii sunt cat nucile se spala bine cu un buretel aspru. Daca sunt mult mai mici, asa cum am folosit eu in reteta de fata (vezi prima poza, 3 cartofi au intrat intr-o lingurita, erau cam cat alunele), atunci exista o metoda usoara de a-i curata: ii presarati cu multa sare si ii frecati intre palme ca sa se duca din coaja subtire de pe ei. Aceasta metoda, pe langa faptul ca ii curata de coaja ca la un peeling, ii si dezinfecteaza. Ii spalati apoi sub jet de apa rece. Repetati procedeul inca o data.
Puneti cartofii in apa cu sare care deja fierbe si ii lasati intre 4 si 8 minute. Daca sunt mici ca ai mei doar 4 minute, daca sunt mai mari puteti merge pana la 8 minute. Ii verificati si cartofii trebuie sa fie fierti, dar al dente, sa nu fie moi.
Scurgeti cartofii si presarati-i cu sare, piper si chili dupa gust, plus usturoiul. Amestecati usor. Adaugati apoi frunzele de rozmarin rupte bucatele mici si uleiul. Amestecati iar, astfel incat uleiul sa fie absorbit de cartofii fierbinti.
Puneti cartofii intr-o tava si dati la cuptor la 220C pentru cca 15-20 minute. Scuturati bine tava la mijlocul timpului de coacere. Cartofii trebuie sa fie rumeni.
Serviti imediat.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Gastronomy  


The time now is 30-04-2024, 21:30:49
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x