User
Pass
2FA
 
 

[Reteta]Paste umplute cu branza

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Gastronomy
Author Message226
Activ.

[MasterChef.]



Status: Offline
(since 10-12-2019 13:33)
Joined: 11 Aug 2009
Posts: 25249, Topics: 541
Location: London

Reputation: 2603.4
Votes: 1007

     
Post Posted: 22-11-2015, 12:30:21 | Translate post to: ... (Click for more languages)



Ingrediente

15 bucati paste mari (care se pot umple)
20 gr parmezan

Umplutura

250 gr urda dulce (sau ricotta)
100 gr mozzarella
30 gr parmezan
1 ou
1/4 legaturica patrunjel
4 frunze busuioc
2 prize nucsoara
sare, piper

Sos de rosii

1 sticla passata (de 680 ml)
5 catei usturoi
1 ceapa mica
100 ml vin alb sec/demisec
1 lingurita oregano uscat
6 frunze busuioc
1/2 legaturica patrunjel
1 lingura ulei masline
sare, piper

Mod de preparare

Sosul de rosii: Intr-o tigaie am incins uleiul si am pus la calit ceapa tocata marunt pana s-a inmuiat. Am adaugat usturoiul si am lasat inca 1 minut la calit. Am turnat vinul, 100 ml apa si oregano si am dat 2-3 clocote. Am adaugat passata, sare si piper. Le-am lasat la fiert la foc mic cca. 20 minute, pana sosul a scazut. La sfarsit am stins focul si am adaugat frunzele de busuioc si patrunjelul tocate foarte marunt.
* sosul de rosii se poate prepara in avans cu cateva zile si chiar in cantitati mai mari; rezista cca 1 saptamana la frigider; il puteti pastra in sticla in care a fost passsata
** cantitatea de sos care iese este mai mare decat necesarul pentru aceasta reteta; restul il puteti folosi la pizza, pe paste, pe chiftelute cu mozzarella, pe gnocchi, sau in loc de ketchup...
Umplutura: punem intr-un bol urda/ricotta, mozzarella si parmezanul razuite. Adaugam oul, nucsoara si sare si piper dupa gust. Omogenizam bine. La final incorporam verdeturile tocate marunt.
Intr-o oala incapatoare cu multa apa fierbinte si sare punem pastele la fiert. Fierbem conform instructiunilor de pe cutie (la mine a durat 14 minute). Le scurgem de apa si le lasam cateva minute sa se racoreasca pana se pot manevra cu mana.
Intr-o tava care merge la cuptor punem sos de rosii cat sa fie bine acoperit fundul.
Umpleti pastele cu umplutura pregatita folosind o lingurita sau pocheul de patiserie. Mie mi-au intrat cate 1 1/2 lingurite in fiecare bucata. Asezati pastele umplute in tava, pe stratul de rosii. Puneti cate o lingurita de sos de rosii pe fiecare. Turnati cca 100 ml apa in tava (am facut asta fiindca sosul era foarte scazut si aveam nevoie sa fie un pic mai lichid). Acoperiti tava cu folie de aluminiu.
Dati la cuptor la 200C pentru 20 minute.
Scoateti folia de aluminiu, presarati cele 20 gr parmezan (sau mai mult daca doriti) si dati iar la cuptor pentru 10 minute (fara folie de data asta) pana parmezanul se topeste.
Lasati sa se racoreasca 10 minute si apoi serviti.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Gastronomy  


The time now is 29-04-2024, 15:50:24
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x