User
Pass
2FA
 
 

Seriozitate PC Garage
Go to page 1, 2  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Politics & Social
Author Message5270
linke

[Wicked Sick]



Status: Offline
(since 11-12-2019 10:52)
Joined: 24 Aug 2012
Posts: 11543, Topics: 960
Location: Suceava

Reputation: 345.4
Votes: 935

 
Post Posted: 27-06-2016, 11:39:43 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Cei care ati cumparat de la ei, dar in principal acum recent, ati avut vreo problema cu management-ul lor ? Am observat multe recenzii negative pe pagina lor, in special datorita lipsei / anularii garantiei, a comenzilor care vin cu defectiuni tehnice si a "lipsei" RC.
Eu unul am cumparat niste casti in iarna de la ei, totul a decurs ok (a doua zi au si sosit, functioneaza perfect). Acum insa vreau sa-mi iau un sistem care costa ceva si nu-mi doresc neplaceri ulterioare cu ei, sa ma orientez in alta parte atunci.



Daca ai cumva presimtirea ca un membru al familiei tale are de gand sa mearga la vot sa voteze PSD, fa o fapta buna si ascunde-i buletinul.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
LAPD

[Miliþian]



Status: Offline
(since 21-02-2024 11:43)
Joined: 09 Nov 2009
Posts: 13869, Topics: 364
Location: Vaslui

Reputation: 1077.6
Votes: 117

           
Post Posted: 27-06-2016, 11:55:17 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Un var si-a luat de la ei un Acer Predator , totul a descurs ok . pachetul a ajuns intreg si nu a avut probleme cu el.

Colegul lui de camera si-a comandat un laptop de la ei si totul a decurs destul de ok.

Poti incerca sa iti faci un sistem ceva si pe la emag eu cu ei "am colaborat" si totu a decurs foarte ok + ca poti sa deschizi [verifici in showroom] coletul daca este ok si in stare perfecta de functionare si abia apoi sa platesti. Mai exista si acel retur de 31 de zile daca nu esti multumit de produs. [ asta cred ca este mai peste tot ]



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Mouz'

[Forever young !]



Status: Offline
(since 02-02-2022 18:17)
Joined: 05 May 2010
Posts: 11033, Topics: 173
Location: Balta Alba Titan !

Reputation: 1219.5
Votes: 144

     
Post Posted: 27-06-2016, 15:00:28 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Am cumparat chestii de pe pcgarage in valoare de aproape 10.000 lei. N-am avut probleme cu absolut nimic...maybe i'm lucky.

Equipment

MSI B75A-G43
Intel Core i5 3570k 3.4GHz
Cooler Master Hyper T4
MSI GeForce GTX 1660 6GB OC ARMOR EDITION 192bit
HyperX Fury Black 4GB DDR3 1866 MHz CL10 x2

Peripherals

Zowie EC1-A
HyperX Cloud II
Steelseries QcK+ PUBG

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
linke

[Wicked Sick]



Status: Offline
(since 11-12-2019 10:52)
Joined: 24 Aug 2012
Posts: 11543, Topics: 960
Location: Suceava

Reputation: 345.4
Votes: 935

 
Post Posted: 27-06-2016, 17:23:08 | Translate post to: ... (Click for more languages)

A, deci in principiu lucrurile stau ok. Am gasit ceva asemanator si pe emag, dar cu memorie ddr3. Nu stiu daca este diferenta mare, dar macar vine de la producator.


Daca ai cumva presimtirea ca un membru al familiei tale are de gand sa mearga la vot sa voteze PSD, fa o fapta buna si ascunde-i buletinul.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
skyreaker24

[Faraon intergalactic]



Status: Offline
(since 21-01-2023 19:17)
Joined: 09 Nov 2011
Posts: 4193, Topics: 363
Location: timisoara

Reputation: 123.5
Votes: 90

  Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 27-06-2016, 21:14:25 | Translate post to: ... (Click for more languages)

garantiile la electronice din cate am inteles majoritatea le trimit la depanero care cam lasa de dorit cand vine vorba de reparatii.

am comandat si eu un laptop de 1600ron anul trecut in ianuarie de la ei.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
^AvioanE^

[INACTIVE]



Status: Offline
(since 26-11-2020 18:23)
Joined: 20 Jun 2010
Posts: 23517, Topics: 763
Location: Romania

Reputation: 7902.9
Votes: 719

Post Posted: 27-06-2016, 23:04:54 | Translate post to: ... (Click for more languages)

LAPD wrote:
Un var si-a luat de la ei un Acer Predator , totul a descurs ok . pachetul a ajuns intreg si nu a avut probleme cu el.

Colegul lui de camera si-a comandat un laptop de la ei si totul a decurs destul de ok.

Poti incerca sa iti faci un sistem ceva si pe la emag eu cu ei "am colaborat" si totu a decurs foarte ok + ca poti sa deschizi [verifici in showroom] coletul daca este ok si in stare perfecta de functionare si abia apoi sa platesti. Mai exista si acel retur de 31 de zile daca nu esti multumit de produs. [ asta cred ca este mai peste tot ]


Legal sunt 15 zile, nu 31 - doar la achizitionarea online.
Cand cumperi din magazin... daca ai pasit pragul, poti sa te intorci si in 0,1 secunde, te duci in service cu produsul.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
LAPD

[Miliþian]



Status: Offline
(since 21-02-2024 11:43)
Joined: 09 Nov 2009
Posts: 13869, Topics: 364
Location: Vaslui

Reputation: 1077.6
Votes: 117

           
Post Posted: 27-06-2016, 23:25:39 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Eu stiu ca la emag ai termen 30 sau 31 zile si la Media Galaxy este la fel . Am avut probleme cu niste casti si le-am returnat , mi-au dat bon cu valoare castilor si mi-am luat altceva. La fel am patit si in Auchan cu un joystick de playstation. L-am returnat ca avea un defect la butoanele X si R1 mi-au dat bon cu valoarea joystick-ului si mi-am cumparat altul . Acum daca ma insel imi cer scuze .

Edit: Avioane , ai si tu dreptate la pc Garage termenul de retur este de 14 zile http://www.pcgarage.ro/info/returnare-si-garantii/politica-de-returnare/

La Emag este de 30 de zile http://blog.emag.ro/2010/05/extragarantia-de-retur-in-30-de-zile-oferita-permanent/





Last edited by LAPD on 27-06-2016, 23:33:33; edited 1 time in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Cariga

[Assasin]



Status: Offline
(since 04-09-2023 07:54)
Joined: 29 Oct 2011
Posts: 4720, Topics: 298
Location: Romania

Reputation: 207
Votes: 323

 
Post Posted: 27-06-2016, 23:33:23 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Sunt foarte serioși. Am avut comandã la ei de 16.000 RON (PC, TV-uri and some other stuff) și nu am avut absolut deloc probleme.
Puțin off : sunt magazine unde îți schimbã produsul defect cu altul chiar și la o sãptãmânã dupã achiziție (gen Metro - am lucrat pe departamentul media și au fost cazuri de genul)

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
^AvioanE^

[INACTIVE]



Status: Offline
(since 26-11-2020 18:23)
Joined: 20 Jun 2010
Posts: 23517, Topics: 763
Location: Romania

Reputation: 7902.9
Votes: 719

Post Posted: 27-06-2016, 23:55:28 | Translate post to: ... (Click for more languages)

LAPD wrote:
Eu stiu ca la emag ai termen 30 sau 31 zile si la Media Galaxy este la fel . Am avut probleme cu niste casti si le-am returnat , mi-au dat bon cu valoare castilor si mi-am luat altceva. La fel am patit si in Auchan cu un joystick de playstation. L-am returnat ca avea un defect la butoanele X si R1 mi-au dat bon cu valoarea joystick-ului si mi-am cumparat altul . Acum daca ma insel imi cer scuze .

Edit: Avioane , ai si tu dreptate la pc Garage termenul de retur este de 14 zile http://www.pcgarage.ro/info/returnare-si-garantii/politica-de-returnare/

La Emag este de 30 de zile http://blog.emag.ro/2010/05/extragarantia-de-retur-in-30-de-zile-oferita-permanent/


Eu ziceam de lege -
Fiecare magazin isi face propriile reguli pentru a atrage clienti. EMAG se stie ca are cele mai bune servicii de returnare ale produselor, tocmai, pentru ca au cele mai scumpe produse. Practic tu platesti serviciile prin diferenta de pret dintre alte magazine.
Eu de exemplu la Cora, am doar 48H, asta inseamna ca daca eu iti vand un TV, iar in proba ce o fac in magazin nu includie si internetul, tu daca ajungi acasa si ai constatat ca nu iti merge, il poti returna. Dupa 48H orice problema are, se trimite in service.

Cand cumperi online la fel, 15 zile calendaristice ai drept de retur, pe urma... sanatate curata.

@ Depanero au servicii destul de ok, ceea ce multi nu stiu e ca daca iti intarzie produsul mai mult de 15 zile calendaristice ai drept de cerere pentru negatie service, adica iti schimba produsul cei de la magazin, eu mereu cand am probleme imi schimba produsele pentru ca sunt aglomerati si depasesc termenul.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
LAPD

[Miliþian]



Status: Offline
(since 21-02-2024 11:43)
Joined: 09 Nov 2009
Posts: 13869, Topics: 364
Location: Vaslui

Reputation: 1077.6
Votes: 117

           
Post Posted: 28-06-2016, 00:03:03 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Depinde si de magazin acum . Cum ti-am zis , in Auchan am cumparat un joystick care nu functiona. Am fost cu el inapoi ,mi-a facut un bon de retur si am luat un alt produs cu bonul respectiv . [ si m-am dus cu el inapoi dupa vreo 10 zile]

Iar cu Emag ca este mai scump , recent mi-am achizitionat un laptop . M-am uitat pe mai multe site-urisi in magazine sa gasesc ceva decent . Am gasit la cei de la PC Garage laptopul care il am acum la 3.400 lei iar la Emag era cu 3.200 lei .. [ aici depinde si de ofertele care le au ]



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
nyknemesis

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 01-01-2017 01:19)
Joined: 25 Jul 2015
Posts: 3, Topics: None
Location: Romania

Reputation: 14.1
Votes: 1

Post Posted: 28-06-2016, 12:33:54 | Translate post to: ... (Click for more languages)

ce pot sa va zic de seriozitatea celor de la pcgarage sunt client platinum la ei peste 30000lei in comenzi, pana anul asta totul a fost ok nici o problema,
o intamplare din trecut:
am ramas uimit cand am comandat un sistem gaming si memoriile au venit defecte (sigilate) am sunat la ei si mi-au trimis in aceeasi zi altele cu promisiunea ca trimit memoriile defecte cand ajung cele bune (ziua urmatoare). am zis wow ce firma si cata seriozitate si incredere.
intamplari de anul acesta:
am comandat o pereche de casti de la desigilatre (fir ne lipit in casca) le-am reparat si nu am considerat necesar sa ii sun. cand am scris parerea despre produs si faptul ca nu testeaza marfa de la desigilate comentariul negativ nu a fost postat (nu mai intru in detalii).
am comandat un alt sistem gaming:
dupa o saptamana mi-au trimis mesaj ca placa video nu exista in stoc la furnizor asa cum scria la ei pe site si nici nu au termen de livrare, mau pus sa schimb paca cu alta ceea ce am si facut.
cand am trimis mesaj cu ce placa sa imi puna pretul era x si in comanda au adaugato la pretul y, am semnalat eroarea si .... sa schimbat pretul de pe site in z (z mai mic decat la mine in comanda) am semnalat din nou problema si nimeni nu a mai raspuns la mesaje si nici la call back. in final am luat placa video cu ~70 de lei mai scumpa decat in momentul in care am facut comanda si eu le trimiteam mesaje in timp ce statusul comenzi mele se schimba in preluata, pregatita, predata curierului. nimeni nu a raspuns la mesaje...... nici in ziua de azi. (Am print screen facute cu preturile oricum nu ia interesat o tineau una si buna ca nu are cum sa fie varianta mea).
ultima intamplare si cea mai recenta
comand o placa video modesta si dupa ce am finalizat comanda a sarit pretul cu 12lei si ma uit sa vad dece am observat ca mi-a fost adaugata obtiunea deschidere colet la livrare cand i-am contactat mi-au zis ca nu au ce sa faca pt ca a fost tiparit awb si nu mai au cum sa modifice, (nu pot sa imi explice cum sa intamplat sa se activeze obtiunea deschidere la livrare dupa finalizarea comenzi)

Am mai primit dea lungu timpului produse desigilate dar functionale si fara defecte estetice, nu ma derajat.

Asta am patit eu cu ei in ultima vreme, sper sa isi revina.
Dupa parerea mea cred ca toti se lovesc de probleme cu marfa clienti etc , diferenta se vede la modul de a rezolva aceste probleme.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
linke

[Wicked Sick]



Status: Offline
(since 11-12-2019 10:52)
Joined: 24 Aug 2012
Posts: 11543, Topics: 960
Location: Suceava

Reputation: 345.4
Votes: 935

 
Post Posted: 28-06-2016, 12:52:06 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Pai tot comentarii despre probleme de genul apareau si in recenzii. Cel mai des, ca sunau oamenii la relatii clienti si nu raspundea nimeni, lasau comentarii pe site-ul lor cu pro/contra si se postau doar cele pe care le dorea adminul paginii. Celelalte, ma rog, n-am de unde sa stiu care parte a gresit. Probleme la produse pot aparea oriunde.
Singura problema mai mare este ca nu mi se ofera certitudinea 100% ca o sa mi se ofere ajutor tehnic cu garantiile astea si faptul ca nimeni nu raspunde la RC.



Daca ai cumva presimtirea ca un membru al familiei tale are de gand sa mearga la vot sa voteze PSD, fa o fapta buna si ascunde-i buletinul.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
nyknemesis

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 01-01-2017 01:19)
Joined: 25 Jul 2015
Posts: 3, Topics: None
Location: Romania

Reputation: 14.1
Votes: 1

Post Posted: 28-06-2016, 13:03:29 | Translate post to: ... (Click for more languages)

eu inca comand de la ei sper sa nu am si mai multe probleme.
nu ai de unde sa gasesti o parere obiectiva pe site-ul lor pt ca comentariile negative nu sunt postate doar daca au deaface cu marfa in sine gen tastatura face galagie sau mause-ul are lag.
eu zic sa iti comanzi de la emag (tot pc garage pentru ca emag a cumpart pcgarage in martie-aprilie) cei de la emag au contract cu depanero si cand mi sa stricat expresorul de cafea am sunat la emag mi-au facut legatura la depanero si in ziua urmatoare a venit curierul si a luat expresorul si la dus in service (nu am platit nimic) l-au repart in 1 saptamana desi au zis 2. nu stiu care este politica la piese pc pentru ca ce am luat de la ei nu sau defectat (am luat mult mai putine decat de la pcgarage).

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
^AvioanE^

[INACTIVE]



Status: Offline
(since 26-11-2020 18:23)
Joined: 20 Jun 2010
Posts: 23517, Topics: 763
Location: Romania

Reputation: 7902.9
Votes: 719

Post Posted: 29-10-2016, 22:49:29 | Translate post to: ... (Click for more languages)

linke wrote:
Pai tot comentarii despre probleme de genul apareau si in recenzii. Cel mai des, ca sunau oamenii la relatii clienti si nu raspundea nimeni, lasau comentarii pe site-ul lor cu pro/contra si se postau doar cele pe care le dorea adminul paginii. Celelalte, ma rog, n-am de unde sa stiu care parte a gresit. Probleme la produse pot aparea oriunde.
Singura problema mai mare este ca nu mi se ofera certitudinea 100% ca o sa mi se ofere ajutor tehnic cu garantiile astea si faptul ca nimeni nu raspunde la RC.



PC-ul l-am achizitionat de la ei, acum aproximativ ~ o luna (configuratie by necris), mi-au oferit tot suportul posibil atat pe mail cat si telefonic.
De incredere.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
linke

[Wicked Sick]



Status: Offline
(since 11-12-2019 10:52)
Joined: 24 Aug 2012
Posts: 11543, Topics: 960
Location: Suceava

Reputation: 345.4
Votes: 935

 
Post Posted: 30-10-2016, 12:40:05 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Mi-am luat si eu intre timp un sistem de la ei, m-au informat cu privire la tot ce se putea informa; a doua zi l-am primit si scria foarte clar in garantie cand face posibila repararea produsului (ca de asta se plangeau majoritatea cumparatorilor inainte). Dar multi probabil n-au fost in stare s-o citeasca si de aici problemele.


Daca ai cumva presimtirea ca un membru al familiei tale are de gand sa mearga la vot sa voteze PSD, fa o fapta buna si ascunde-i buletinul.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore




 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Politics & Social  
Go to page 1, 2  Next    


The time now is 29-04-2024, 00:48:00
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x