User
Pass
2FA
 
 

Sfaturi pc nou
Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Hardware
Author Message14645
sMine

[insane ;o]



Status: Offline
(since 20-10-2021 11:02)
Joined: 01 Sep 2010
Posts: 2246, Topics: 85
Location: Bucuresti

Reputation: 4563.8
Votes: 51

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET}  COSuperStar 
Post Posted: 30-08-2011, 21:16:00 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Oh...m-ati cam aburit.. nici nu mai stiu pana la urma ce si cum fac. Deci ce iau pana la urma..pe bucati de la pcgarage..or? Voi vorbiti intre voi dar faza e ca eu nu prea inteleg mare lucru. Ce inseamna overclocking [acel OC si cu ce ma ajuta]..si in primul rand..totusi,sa nu deviem prea mult. Ce iau ?





0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
VM

[HITLER]



Status: Offline
(since 15-04-2017 08:30)
Joined: 12 Mar 2010
Posts: 2252, Topics: 95
Location: Germany

Reputation: 173.8
Votes: 34

Post Posted: 30-08-2011, 21:35:10 | Translate post to: ... (Click for more languages)

cumpara pe componente de la PC Garage .. la media galaxy platesti mai mult pentru un PC mult inferior
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
revox

[Psychotic]



Status: Offline
(since 13-03-2023 07:43)
Joined: 11 Mar 2008
Posts: 9596, Topics: 492
Location: Romania

Reputation: 2911.8
Votes: 328

Post Posted: 30-08-2011, 21:50:03 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Daca ai un prieten care stie sa-ti asambleze pc-ul. Cumpara de la pcgarage. Daca nu ai. Cumpara-le de la evomag.ro si sa-i rogi sa ti-l asambleze ei. -


http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/403426/

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
VM

[HITLER]



Status: Offline
(since 15-04-2017 08:30)
Joined: 12 Mar 2010
Posts: 2252, Topics: 95
Location: Germany

Reputation: 173.8
Votes: 34

Post Posted: 30-08-2011, 21:54:10 | Translate post to: ... (Click for more languages)

http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/403626/

configuratia asta o sa duca decent jocurile si pe rezolutii Full HD daca ai de gand sa schimbi monitorul ... eventual poti pune un hdd de 1 Tb daca mai pui vreo 60 de lei

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
sMine

[insane ;o]



Status: Offline
(since 20-10-2021 11:02)
Joined: 01 Sep 2010
Posts: 2246, Topics: 85
Location: Bucuresti

Reputation: 4563.8
Votes: 51

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET}  COSuperStar 
Post Posted: 30-08-2011, 22:13:16 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Care e dif dintre cel pus de vm si revox?
Daca iau de la pcgarage..cine mi-l monteaza?






0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Nexflame

[Newb Developer]



Status: Offline
(since 28-12-2022 15:28)
Joined: 19 Apr 2010
Posts: 1316, Topics: 24
Location: Cluj-Napoca

Reputation: 1407.1
Votes: 58

   
Post Posted: 30-08-2011, 22:32:33 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Secre7. wrote:
Care e dif dintre cel pus de vm si revox?
Daca iau de la pcgarage..cine mi-l monteaza?


Mi-am permis sa reeditez wishlistul lui revox, si anume asta:
https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/403646/

Daca crezi ca poti trage de buget poti lua asta:
https://www.pcgarage.ro/carcase/segotep/raynor-tower-g1a-silver/

Ai niste plusuri cum ar fi: garantie la meomrie mult mai mare(da inteleg revox ca daca are memoria defecta trebuie sa astepte sa ii vina alta, dar zic ca merita riscul) si un procesor mai potent.

De ce nox si nu segotep(diferenta mica de bani).


Daca ai un prieten priceput il poate monta el/ cum a zis revox pe evo ar fi o solutie.

P.S: VM nu merita F4, pentru 5MB/s nu merita sa sacrifici atia GB spatiu.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
VM

[HITLER]



Status: Offline
(since 15-04-2017 08:30)
Joined: 12 Mar 2010
Posts: 2252, Topics: 95
Location: Germany

Reputation: 173.8
Votes: 34

Post Posted: 30-08-2011, 22:46:36 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Secre7. wrote:
Care e dif dintre cel pus de vm si revox?
Daca iau de la pcgarage..cine mi-l monteaza?


ti-am pus o placa video ceva mai puternica .. o sursa mai ok .. hdd mai mic .. acuma depinde cum preferi si tu
PS: poti opta sa il monteze ei pentru 40 de lei -

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
revox

[Psychotic]



Status: Offline
(since 13-03-2023 07:43)
Joined: 11 Mar 2008
Posts: 9596, Topics: 492
Location: Romania

Reputation: 2911.8
Votes: 328

Post Posted: 30-08-2011, 23:16:45 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Nu este mai buna 6790. -

http://www.guru3d.com/article/radeon-hd-6790-review/13

@Nexflame, este dezastru ce ai pus acolo. - Carcasa pare interesanta si mai spatioasa. Dar in rest nu le-ai nimerit.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
VM

[HITLER]



Status: Offline
(since 15-04-2017 08:30)
Joined: 12 Mar 2010
Posts: 2252, Topics: 95
Location: Germany

Reputation: 173.8
Votes: 34

Post Posted: 31-08-2011, 00:24:49 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Reviewurile astea is relative .. de fapt diferenta de fps-uri din jocuri e relativa .. unele jocuri is optimizate pe nvidia .. altele pe amd .. dar raman la parerea ca 6790 e ceva mai puternic decat gtx ( 768 mb) . Carcasa aia arata bine dar nu isi merita banii .. daca venea cu 2 venturi stock atunci era cat de cat ok. In 200 de lei Azza 401 e cea mai buna optiune. ( e cam cea mai spatioasa , vine cu 2 venturi .. )
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Apathy
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 19-09-2011 17:48)
Joined: 29 Jun 2011
Posts: 282, Topics: 31
Location: Romania

Reputation: 14.9
Votes: 18

Post Posted: 31-08-2011, 00:38:17 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Secre7. wrote:

Bugetul de care dispun ar fi de 1500 ron,si vreau sa il iau mai mult pentru gaming,dar si pentru programe.


Cam mic bugetul pentru un PC bun gaming care sa te tina ceva ani ...daca il maresti pe la 2000 ron (poate reusesti) ...iti arat ceva piese de la emag.
Eu iti zic mai bine sa strangi din dinti inca o luna si faci rost de 500 ron , decat sa regreti mai tarziu. Acum e criza si piesele sunt muuult mai ieftine...Eu mi-am luat numai procesorul cu cati bani ti-ai putea lua tu procesor cel putin la fel de bun , memorie si placa de baza ...

Hard
Procesor
Placa videp
Placa baza
Memorie
Sursa
Astea costa ~1900 ron , fara carcasa , care mai costa ~70 ron minim pana la cat vrei tu , adica numai bine ajungi in 2000 ron cu una mai decenta.

Toate piesele ar trebui sa se potriveasca bine.
Placa video stiu sigur ca e buna , si-a luat-o un prieten si ii merge orice a aparut nou pe ea.
Memoriile nu au de ce sa fie proastea , 4 gb ddr3 numai bine si de ajuns.
Sursa e maricica si nu o sa ai probleme mari la socuri de cunrent si faze de genul , plus ca nu o sa trebuiasca sa iti pui componentele pe power saving.
Hardul , hmm nu stiu ce sa zic , eu am luat decizii proaste privind hardul meu asa ca nu garantez pentru el , dar dupa descriere ar trebui sa fie just fine ...poti alege unul cu o capacitate mai mica , dar nu o sa salvezi foarte multi bani.

Poti cauta piesele astea si pe alte siteuri , sigur le gasesti mai ieftin. Eu folosesc emag pentru ca de acolo am cumparat mereu si pana acum nu am avut probleme cu marfa lor ...pretul e putin mai umflat dar nu exagerat.


"Detectoarele de metal te aproba,esti o fiara!" & Watch it burn!


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
VM

[HITLER]



Status: Offline
(since 15-04-2017 08:30)
Joined: 12 Mar 2010
Posts: 2252, Topics: 95
Location: Germany

Reputation: 173.8
Votes: 34

Post Posted: 31-08-2011, 00:48:41 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Pe langa faptu ca e praf configuratia ta ... sursa aia pune capac .. eventual isi mai ia si o carcasa Delux si e sistemul perfect .
Ajung si 1500 RON pentru un sistem gaming decent .. un Phenom II X4 e mai mult decat suficient pentru orice joc .. e best buy la 450 RON.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Apathy
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 19-09-2011 17:48)
Joined: 29 Jun 2011
Posts: 282, Topics: 31
Location: Romania

Reputation: 14.9
Votes: 18

Post Posted: 31-08-2011, 01:12:54 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Sursa e mult mai bine sa fie mai mare (e mai ieftina ca sa nu ii zic sa-si ia sursa de nu stiu cate miliarde ...eu zic ca-si face treaba) , cine stie , eventual isi va mai schimba piese ...sa mergi ca nabu la limita cu sursa nu e o idee buna , dar cum vrei tu mister. Configuratia aia nu e mai praf decat a ta , procesoru ala nu o sa ii duca urmatoarele next-gen games , o sa il arunce dupa 1 an , si o sa-si doreasca sa joace ceva mai nou ...placa video e mai mult decat decenta , placa de baza e buna ca suporta restul componentelor , si memoria e 4 gb ...perfecta pt un gamer.
Daca tu il incurajezi sa-si ia un rah*t pentru care ii va parea rau ca da bani , si ca nu a mai strans o suma mica asta e.

Acum oricine zice ca el e cel mai bun , si stie el ce face si ce drege , ca asa e firea omeneasca ...insa eu mi-as lua configuratia aia si sunt 90% sigur ca ar merge perfect.

Eu i-am zis o configuratie pe care as da banii aia , nu i-am bagat-o pe gat ...face ce vrea nu il obliga nimeni nimic. Parerile sunt impartite , eu doar i-am aratat o posibilitate.


"Detectoarele de metal te aproba,esti o fiara!" & Watch it burn!


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
revox

[Psychotic]



Status: Offline
(since 13-03-2023 07:43)
Joined: 11 Mar 2008
Posts: 9596, Topics: 492
Location: Romania

Reputation: 2911.8
Votes: 328

Post Posted: 31-08-2011, 01:27:09 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Apathy wrote:
Sursa e mult mai bine sa fie mai mare (e mai ieftina ca sa nu ii zic sa-si ia sursa de nu stiu cate miliarde ...eu zic ca-si face treaba) , cine stie , eventual isi va mai schimba piese ...sa mergi ca nabu la limita cu sursa nu e o idee buna , dar cum vrei tu mister. Configuratia aia nu e mai praf decat a ta , procesoru ala nu o sa ii duca urmatoarele next-gen games , o sa il arunce dupa 1 an , si o sa-si doreasca sa joace ceva mai nou ...placa video e mai mult decat decenta , placa de baza e buna ca suporta restul componentelor , si memoria e 4 gb ...perfecta pt un gamer.
Daca tu il incurajezi sa-si ia un rah*t pentru care ii va parea rau ca da bani , si ca nu a mai strans o suma mica asta e.

Acum oricine zice ca el e cel mai bun , si stie el ce face si ce drege , ca asa e firea omeneasca ...insa eu mi-as lua configuratia aia si sunt 90% sigur ca ar merge perfect.

Eu i-am zis o configuratie pe care as da banii aia , nu i-am bagat-o pe gat ...face ce vrea nu il obliga nimeni nimic. Parerile sunt impartite , eu doar i-am aratat o posibilitate.

Calmeaza-te ca are dreptate Vm (cu toate ca nu imi place sa o recunosc). Daca tu pui sursa delux pe i5. Daca mai pune si o placa video mai buna in timp sa se astepte la artificii. Este foarte dezechilibrat sistemul pus de tine. -
Sursa este cea mai importanta componenta. De la ea pleaca tot. Ea tine sistemul si ea poate sa-l pice pe tot, de tot (ars). Eu am dat mai mult pe sursa decat pe procesor.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
sMine

[insane ;o]



Status: Offline
(since 20-10-2021 11:02)
Joined: 01 Sep 2010
Posts: 2246, Topics: 85
Location: Bucuresti

Reputation: 4563.8
Votes: 51

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET}  COSuperStar 
Post Posted: 31-08-2011, 07:54:18 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Parerile sunt impartite,oricum multumesc tuturor ce au intrat aici si au incercat sa ma ajute.Faza e ca eu nu ma prea pricep,recunosc,si decat sa-l fac pe 'bucati' mai bine imi iau unul cu totul..nu stiu ce sa zic.

Totusi asta ( un review zice : Pentru cei ce vor sa stie, un detaliu destul de important zic eu, placa de baza este Gigabyte iar placa video este Saphire iar memoriile Ram sunt Kingston, mult mai bune decat alte minuni gen Kingmax sau alte firme. ) de ce nu ar fi bun ? Ce ii lipseste? Din cate am vazut acolo,eu zic ca indeplineste toate cerintele mele - Dar explicati-mi si mie sa inteleg,de ce nu ar fi bun(icel) ?






0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
VM

[HITLER]



Status: Offline
(since 15-04-2017 08:30)
Joined: 12 Mar 2010
Posts: 2252, Topics: 95
Location: Germany

Reputation: 173.8
Votes: 34

Post Posted: 31-08-2011, 08:25:41 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Apathy wrote:
Sursa e mult mai bine sa fie mai mare (e mai ieftina ca sa nu ii zic sa-si ia sursa de nu stiu cate miliarde ...eu zic ca-si face treaba) , cine stie , eventual isi va mai schimba piese ...sa mergi ca nabu la limita cu sursa nu e o idee buna , dar cum vrei tu mister. Configuratia aia nu e mai praf decat a ta , procesoru ala nu o sa ii duca urmatoarele next-gen games , o sa il arunce dupa 1 an , si o sa-si doreasca sa joace ceva mai nou ...placa video e mai mult decat decenta , placa de baza e buna ca suporta restul componentelor , si memoria e 4 gb ...perfecta pt un gamer.
Daca tu il incurajezi sa-si ia un rah*t pentru care ii va parea rau ca da bani , si ca nu a mai strans o suma mica asta e.

Acum oricine zice ca el e cel mai bun , si stie el ce face si ce drege , ca asa e firea omeneasca ...insa eu mi-as lua configuratia aia si sunt 90% sigur ca ar merge perfect.

Eu i-am zis o configuratie pe care as da banii aia , nu i-am bagat-o pe gat ...face ce vrea nu il obliga nimeni nimic. Parerile sunt impartite , eu doar i-am aratat o posibilitate.


Mai omule tu nu intelegi ca omu are un buget? .. degeaba vi tu cu recomandari de 2000 de lei care pe deasupra sunt si praf ... si sursa aia a ta de 650 W nu scoate mai mult de 300-350 de Watti reali nici cu slujbe .. plus de asta placa aia video e slaba pentru pretul ei .. o platforma AM3 cu un procesor quad e mai mult decat decenta mai ales ca doar acum incep jocurile sa ceara procesoare quad .. o sa ii duca 2 ani lejer orice joc cu minime upgradeuri.

@ Secret : de ce vrei sa dai o gramada de bani pentru un sistem intreg care pe deasupra e si slabut? cumpara pe componente si nu o sa iti para rau!

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore




 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Hardware  
Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next    


The time now is 28-04-2024, 01:02:31
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x