User
Pass
2FA
 
 

Slow PC

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Hardware
Author Message1038
AcT!V3#

[Hall Of Fammer]



Status: Offline
(since 30-12-2018 19:32)
Joined: 29 Jul 2009
Posts: 2648, Topics: 153
Location: Iasi

Reputation: 701
Votes: 24

     
Post Posted: 12-05-2016, 08:02:45 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Salut
Incerc sa intalez windowsul pe un pc mai vechi
AMD 2.1ghz core x2
RAM 1gb ddr2
HDD IDE 160gb

Cand ruleaza POST si verifica componentele trece repede de etapa asta dar apoi cand booteaza stickul merge foarte greu si la un moment ingheata si tot se blocheaza. In ultimul timp cand am ajuns sa fac partitiile se inchide .
Eu cred ca e o problema hardware .
Am avut calculatoare mai slabe ca asta si pareau sa mearga mai repede.
Idei?



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Necris

[Alcoholic Elon Musk]



Status: Offline
(since 28-09-2022 13:14)
Joined: 04 Dec 2010
Posts: 4378, Topics: 29
Location: Bucharest

Reputation: 3025.9
Votes: 76

   
Post Posted: 12-05-2016, 12:13:52 | Translate post to: ... (Click for more languages)

AcT!V3# wrote:
Salut
Incerc sa intalez windowsul pe un pc mai vechi


Ai doua posibile probleme, prima -> intre cooler si procesor este o pasta termica, la ce vechime are probabil s-a facut praf si nu mai este prezenta.

Cealalta ar fi HDD-ul facut pilaf, cand ajunge intr-un anumit sector crapa.

Daca zici ca ti se blocheaza si cand faci partitiile inclin spre problema termica.


>PC Upgrade Guide<

Discounturi @ IT

Voucher PC-Garage: WK6Q4TII

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
AcT!V3#

[Hall Of Fammer]



Status: Offline
(since 30-12-2018 19:32)
Joined: 29 Jul 2009
Posts: 2648, Topics: 153
Location: Iasi

Reputation: 701
Votes: 24

     
Post Posted: 15-05-2016, 12:45:12 | Translate post to: ... (Click for more languages)

M am gandit si eu la hdd si poate ai dreptate,n am unul de schimb acum sub mana. Cat despre praf,incalzit etc m am ocupat . am curatat tot la interior am pus alta pasta termica. Si cu cedatul in faza de a face partitiile abia a inceput.
In bios toate temperaturile si sunt normale 35-40 ,insa imi indica o frecventa de voltaj cu roșu asa ca am schimbat si sursa. Acum tot e normal doar ca nu mi merge la o viteza normala. Imediat ce gasesc un hdd o sa vad ce rezultate am.
LE:Am pus alt hdd si la logo-ul windows se restarteaza. Sa fie placa de baza ?



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Hardware  


The time now is 25-04-2024, 11:14:36
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x